Futurologický kongres

Pohľad na súčasnú ľudskú spoločnosť vzbudzuje niekedy u tých, čo sa do toho zahľbia, mierne povedané, určitú neistotu a pochybnosti. Pokúšame sa ich zmierniť, ale na druhej strane sami stále prinášame informácie o negatívnych výčinoch homo sapiensa, takže je to stále ako na húpačke, raz hore raz dole. Situácia nie je jednoduchá a mnohí majú depresívnu obavu, že sa ju nepodarí vyriešiť. Prejavuje sa to aj tu v diskusiách.

Možno preto pomôže spomenúť, že nestojíme pred ničím novým, a že súčasné problémy sú známe už dávno.

Jeden z najlepších a zároveň najstráviteľnejších popisov súčasnosti je starý už skoro pol storočia. A pritom popisuje presne tie negatívne trendy aj negatívne riešenia, do ktorých sa ľudstvo zapletá. Je to scifi poviedka od Stanislwa Lema: Futurologický kongres (napísaná roku 1970).

Keďže naši čitatelia sú odolní, majú záujem a sú skúsení v daných témach, azda plne ocenia nielen humor, ale aj celú hĺbku a insiderské znalosti, ktoré do toho autor vložil. Je to aj medzi jeho vecami neobvyklé dielo. Čítal som to ešte niekedy ako dorastenec, ale pamätám sa dodnes, ako som sa zaprvé zabával, a ako som následne ocenil, že je tam to, o čom nik nehovorí. Napríklad mechanika moci - síce trocha metaforicky, ale o to tvrdšie.

 

Pre tých, čo to nečítali, som to dal priamo sem ako článok (zložený z 5-tich častí - považované za public domain).

Samozrejme, nie každému sa musí daný štýl pozdávať - napriek tomu odporúčam ľuďom s dobrou vôľou, aby si to prečítali od začiatku do konca. Môže to nahradiť mnoho lokálneho vysvetľovania. 

 

     Futurologický kongres

 

 stanislaw lem: futurologický kongres

Obáľka z ruského vydania 2003

 

 

Post lectum:

V beletrii sa ľahšie opisuje falšovanie reality, lenže v skutočnosti sa nefalšuje model sveta, ale hodnotová stupnica. Keď idete v dave, všetci tí ľudia majú na sietnici presný obraz. Ale ich škála hodnôt je deformovaná ako u zhypnotizovaného narkomana. U každého jedného.

Vidíte to?

 

 

 

Autor: 
téma: 
Sinuhe

Obdivujem Lemovu jasnozrivosť. Napríklad to, ako predpovedal havlovské humanitárne bombardovanie: " ...za chvíli přiletí letadla naložená blby, to znamená “bombami lásky k bližnímu”...
Alebo to, že už na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov predpovedal bezpečnostné kontroly na letiskách ( v tom čase bol pasažier ešte privilegovaným sahibom a o nejakých ponižujúcich prehliadkach nikto ani nechyroval. Išiel do takých detailov, že jeho hrdina Ijon, skúsený cestovateľ, má ešte aj opasok bez kovovej pracky ... Na základe čoho predpokladal zavedenie bezpečnostých detekčných rámov na letiskách proti "teroristom"?
Alebo tie bezobsažné kongresy - ako to vedel predvídať? Veď predsa v šesťdesiatych rokoch sa na európskom kongrese zišlo 200-400 ľudí, ktorí sa zväčša poznali a mali prednášku (s dostatočným časom) len vtedy, ak boli presvedčení, že prišli na niečo, čo stojí za to oznámiť ďalším. Dnes má podobná akcia účasť 15-16tisíc ľudí , s tisíckami bezobsažných posterov, aby si vo svojich "kuri kulách" mohli zapísať červený bod ...
A to nasadzovanie psychotropných látok, z toho ide mráz p chrbte ...
Úžasná jasnozrivosť a predvídavosť (alebo poznal plány?)

Náhodný okoloidúci

http://sk.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Lem

P.S.: Predvídavosť? Proroctvá podľa mňa nepredpovedajú budúcnosť, ale slúžia mocným ako inšpirácia pre jej vytváranie. Ale ovečky veria, že to bolo "predpovedané" a nedá sa tomu vyhnúť. Takže proroctvá (presnejšie ich využívanie) sú tiež jedným zo spôsobov psychologickej manipulácie.

Norman

môžeš to brať ako Protokoly sion mudrcov 2.

Preto som v článku napísal, že je to pohľad insidera - i keď aj to je prehnané - v časoch, keď majú biele menšiny zakázané písať (otvorene), musí niekto iný povedať pravdu (polotvorene).

Mimochdomo, azda si nemyslíš, že nevieme, kto je Lem. Lenže my poznáme aj jeho celé dielo, nielen wikipediu. Tu si nad protikladmi, tu nie sú prvoplánoví manipulovaní hurááá strachopudi.

Norman

ten je ešte lepši.)

baloo

zo svojských dôvodov (teda nie pre prezentáciu svojho nepochybne hrozne zaujímavého egíčka) som si založil Fasbúkový profájl. A už som aj došiel na to, ako (teoreticky) hrozne rýchlo a efektne rozbiť celú ich databázu. Žiaľ, to (teoreticky) by nemalo byť v zátvorkách ale so samými veľkými a červeným. Škoda. Mal som aj nápad na mobily, teoreticky by to malo fungovať a snáď aj bude, ale dnes ešte nie, musí byť inšá kríza.

Norman

neviem, ako súvisí s témou, ale nedávno som bol vyzvaný na propagovanie nadhľadu na facebooku ... tak som urobil aj tam stránku a občas tam a do nejakej jednej dvoch skupín dám link .... ale ... je to stále ten fasbúkový shit.
https://www.facebook.com/nadhlad.ponad.protiklady?ref=bookmarks
https://www.facebook.com/dan.norman.sk

Ani som sem nedal link na to, je to akože skúšobná prevádzka.
Mohli by sa aj tu spraviť tie ďalšie ikonky na shaerovanie každého článku ... ako to vidíte všade .... ale je mi to odporné, ako prostitúcia.
Ďalší krok sú už len reklamy, ktoré žiadne prachy nerinesú (ktorý chuj by na ne klikal), ale všetko vizuálne zaserú. Má niekto z vás v obývačke na stene reklamy na vložky, banky a autá? (tu som musel opatrne voliť slová, pretože reklamy sú už dosť senzitívne a núkajú vám to, čo považujú za vaše slabosti :).

Ale tak čítanosť to nejak zvýšilo, ale nemám na to žalúdok, aby som to nejako udržiaval.
Má niekto nejaké nápady, koncepty a predstavy, alebo chuť v tom niečo spraviť? Facebook je sieť, dokáže spustiť lavínu ale väčšinou len simuluje, že sú odozvy - skupinky ľudí sa tam krútia často znova len medzi sebou a facebook v nich vyvoláva predstavu, že to má väčší zmysel, než to má naozaj.

firstovka

i wish i could talk in technocolor

tv reklama na lsd v 50. , asi rozmyslali, ze to budu volne predavat

https://www.youtube.com/watch?v=BTjRi0x2Cyg&index=1&list=RDBTjRi0x2Cyg