Kto bude na Ukrajine lietať na slovenských MiG-29?

USA sa rozhodli naverbovať do ukrajinského letectva afganských pilotov so skúsenosťami s pilotovaním sovietskych lietadiel. Ich výcvik sa už začal v Kalifornii. Potom sa plánuje ich presun na Ukrajinu cez Poľsko.

Nábor sa týka nielen bývalých pilotov, ale aj ďalších Afgancov, ktorí slúžili v jednotkách špeciálneho určenia - aj im sa ponúka výcvik a kontrakt na Ukrajine.

Podľa odborníkov je výber afganských špecialistov Pentagonom opodstatnený z viacerých dôvodov. Po prvé, Američania už viac ako 20 rokov neustále školia afganských pilotov na používanie rôznej techniky: sovietskej, ruskej, európskej, americkej a dokonca aj brazílskej.

Podľa správ zahraničných médií mali afganské vzdušné sily v rôznych obdobiach od 2 500 do 6 800 príslušníkov. Reálny počet vojenských pilotov, ktorých majú Američania teoreticky k dispozícii, sa pritom odhaduje len na niekoľko desiatok osôb.

Pritom po odchode Američanov z Kábulu veľká časť afganského leteckého parku (asi 100 lietadiel a vrtuľníkov) skončila v susednom Tadžikistane a Uzbekistane, ktoré túto techniku nemienia nikomu odovzdať. V apríli tohto roku sa zároveň objavila informácia, že USA sa chystajú odovzdať Ukrajine vrtuľníky Mi-17, ktoré boli zakúpené z Ruska pre afganské vzdušné sily, čo vyvolalo znepokojenie na ruskom ministerstve zahraničných vecí a kritiku zo strany ruskej Federálnej služby pre vojenskú a technickú spoluprácu (FSMTC).

"Afganskí piloti lietali na rôznych typoch lietadiel a môžeme hovoriť o pomerne dobrej úrovni ich výcviku," povedal  vojenský expert a člen korešpondent Akadémie vojenských vied Alexander Bartoš. Nemožno však vylúčiť, že stratili skúsenosti. Američania by ich teda v každom prípade museli poslať na preškolenie. To by mohlo trvať niekoľko mesiacov.

Vojenský expert dodal, že v tomto prípade bude mať veľký význam typ lietadla. "Hovoríme tu o niekoľkých desiatkach špecialistov. Preškolenie afganského pilota na lietadlo sovietskej alebo ruskej výroby potrvá až rok a pol. Ale ak hovoríme o lietadlách alebo vrtuľníkoch, ktoré pilotovali v minulosti, proces preškolenia nebude trvať dlho," vysvetlil.

Američania sa však neplánujú zastaviť. "Rozsah potenciálneho náboru pilotov je pomerne široký. Američania môžu prilákať skutočných pilotov z Blízkeho východu a vlastných špecialistov - Britov, Američanov a Nemcov, ktorí si budú chcieť privyrobiť. A myslím, že by v tejto oblasti mohli dosiahnuť určitý pokrok," uviedol Bartoš.

"Američania dnes jednoducho nemajú inú možnosť, ako verbovať rôznych pilotov a preškoliť ich. Keďže v ukrajinských ozbrojených silách zostalo málo kvalifikovaných pilotov, snažia sa ich nahradiť "afganským odvodom", dodal doktor vojenských vied Konstantin Sivkov.

"Ukrajinské letectvo potrebuje aspoň dve eskadry, t. j. 24 lietadiel, aby aspoň na niektorom mieste frontu prerazili ruské systémy protivzdušnej obrany a zaútočili na vojská. Ale na nasadenie týchto letiek potrebujete letisko spoľahlivo kryté protivzdušnou obranou," poznamenal Sivkov.

"Ruská armáda má pod kontrolou celú hĺbku vojnového priestoru a môže zasiahnuť takéto letiská vysoko presnými raketami dlhého doletu. Preto ukrajinské ozbrojené sily nasadzujú do bojov len niekoľko lietadiel naraz, nie viac. Nemajú schopnosť vytvoriť zoskupenie na vážne údery," dodal.

"Spojené štáty sa z tohto dôvodu môžu pokúsiť získať akýchkoľvek pilotov, ktorých chcú poslať na Ukrajinu. Celá záležitosť je ale o základniach a vyslanie sólo lietadiel na frontovú líniu je zbytočné cvičenie, ktoré len trochu predĺži konflikt," uzavrel Sivkov.

Celý text je TU a moje rečnícke otázky tu:

- Kto akože "kúpi" slovenské MiG 29 a kto bude na nich lietať na Ukrajine?

- Čo sa deje na americkej vojenskej základni na Sliači? Stíhačkám je s ohľadom na bezvýznamné vzdialenosti jedno, či štartujú zo Sliača alebo Ľvova. Je tam len jeden "drobný" rozdiel. Americká letecká základňa Sliač je na Slovensku a americká armáda je tam krytá živými štítmi, ktorými sme my.

- Akú majú motiváciu zmrdkovia, ktorí tvrdia, že konflikt na Ukrajine nie je vojnou Spojených štátov amerických proti Rusku s využitím územia hlúpeho, mentálne nestabilného obyvateľstva?

Miro

Pri romantickom parku na juhu Košíc je pomerne veľky penzión ktorý už pár rokov je obohnaný "tajomstvom". Okná väčšinou pod roletou, okolo v pravidelných intervaloch krúži nejaké auto. Barčianske vrabce čvirikajú niečo o afganských kadetoch z leteckej školy v KE. Pôvodne mali posilniť "afgansku" armádu ale po zdrhnutí jej sponzorov sa možno hľadá ich nové využitie.

Miro

Pri romantickom parku na juhu Košíc je pomerne veľky penzión ktorý už pár rokov je obohnaný "tajomstvom". Okná väčšinou pod roletou, okolo v pravidelných intervaloch krúži nejaké auto. Barčianske vrabce čvirikajú niečo o afganských kadetoch z leteckej školy v KE. Pôvodne mali posilniť "afgansku" armádu ale po zdrhnutí jej sponzorov sa možno hľadá ich nové využitie.