Mohutné explózie a prekvapivá premena Ukrajincov z vysmiatych na plačúcich

Ako vieme, v sobotu  bol vykonaný teroristický útok na Kerčský most. 

Rusko dnes ako odplatu spustilo desiatky raketových útokov na ukrajinské mestá, vrátane Kyjeva.

Rusko má za ciel energetickú infraštrukturu, čo je logické a samozrejmé. Bolo naivné si myslieť, že sa Rusko bude stále obzerať po tom, aby nespôsobili nadmerné kolaterálne škody. Psyxhologická vojna sa tak či tak nevyhráva na bojisku, ale v médiách. A ak nejaké dianie pôsobí na morálku civilov či vojakov, tak opatrnosť a mäkkosť bola 

Američania vyzvali svojich občanov, aby Ukrajinu opostili. Je zaujímavé, že sú Američania zrazu takí zbabelí a neveria na pozíciu Ukrajiny. Podobné uplakané postoje vidno aj z Európskych štátov, ale tie nemajú povolené 

Ruské útoky sú z neznámeho dôvodu označené za nesprávne - nie je jasné, pdoľa akej logiky, keď ako vieme, bombardovanie miest Spojencami v Nemecku cez vojnu bolo masové, zabíjanie civilov dosahovalo bežne úmrtnosť desaťtisícov ľudí pri jednom útoku, takže v tomto prípade má pri súčasnom boji s nacistami Rusko výborný precedens. Keď to bolo možné vetdy, je to možné aj dnes, Pandorina skrinka je otvorená, teraz je neskoro vzdychať, keď sa karma vracia.

Útok trval niekde údajne aj 5 hodín, ale logickým predpokladom je, že Rusko nebude robiť prílišné prestávky. Ak má dostatočnú silu, ktorú môže použiť, tak zrejme rozbije všetku možnú infraštruktúru. S tým sa nedá nič, robiť, žiadne skučanie o "barbarskosti a cynizme" Ukrajincom ani nám nepomôže. 

Rusko nasadilo nového velitela operácii na obranu svojich nových provincií, a ten zrejme bude chcieť ukázať, že niečo dokáže. Pripomínam, že vo vojne málokedy ide o nejaké taktické finty - aj podľa Sun-c ide o to nazhromaždiť výraznú prevahu a tam protivníka naozaj bez váhania  výrazne  rozdrviť.

Výborný výrok som práve zachytil, že útok Ruska je odozvou na to, "že sa Rusku momentálne nedarí". Skutočne obdivujem tú logiku, ktorá prišla na to, že akcie vo vojne sú naozaj reakcie na dianie vo vojne.

Osobne dodám len to, že vďakabohu my, Slovensko, nie sú súčasťou tejto vojny. Áno, počúvam, že vraj Rusko je "agresor" - ale kým nevyhlási parlament či prezident stav vojny, dovtedy je treba sa nezúčastňovať tejto vojny a tlačiť naopak na ich zúčastnené strany, aby sa dohodli na okamžitom mieri. Ktokoľvek, kto chce od Slovenska niečo iné, je vojnový štváč. A to nezávisle na tom, či je niekomu sympatická jedna či druhá strana, veľkorusi či malorusi. Predstavte si, čo by sa stalo, ak by niekto verejne vyhlasoval, že Rusko má Ukrajine rozbiť všetky podstatné vojská, všetky mosty a cesty, všetky väčšie elektrárne  - pretože to všetko je vojenská infraštruktúra a teda legitímny cieľ. Taký človek by bol prenasledovaný, a tak nemožno to isté radiť ani Ukrajine, ani jej dodávať zbrane a podobne. Ak to tak robíme, nik sa nesmie čudovať, že Rusko Ukrajinu zničí.

 

 
Ema

dodávky elektrickej energie za hranice. A tak sa EÚ tešila, keď si v extrémnom režime pripínala k sebe ukrajinskú elektrosieť, že bude ťahať elektrinu z elektrární, vybudovaných v čase ZSSR, ako odmenu za dodávky zbraní a futrovanie Chochlánie miliardami eur z daní Európanov.

A taký pekný článok o tom napísala v marci hlásna trúba amerických korporátov a propagátor úchylného spôsobu existencie Forbes
https://www.forbes.sk/zdielana-elektrina-a-solidarita-eu-prepojila-svoju...
Hm. A teraz tma.

A u nás ako? V Pravde píšu, že "Slovensko bude chrániť o Patriot menej, odchádza aj časť vojakov NATO". Odchádzajúci Patriot nahradí Jarko so šlajdrom v ruke. Toto je fakt výborné: "Ak to situácia bude vyžadovať, môže byť holandský systém do SR opätovne okamžite nasadený, uviedlo ministerstvo obrany." Čiže protivzdušnú ochranu bude pĺžovo ministerstvo aktivovať tak, že pĺž zavolá do Holandska, aby nám najbližšou loďou z Rotterdamu poslali Patriot, budeme ho čakať pri propeleri. Treba ho odovzdať pánkovi, ktorý vyzerá ako pĺž a tete, ktorá má riť ako skriňa. Obaja budú držať v ruke americké vlajočky na špajdli.

Ema

Terror on Crimea Bridge forces Russia to unleash Shock’n Awe
The western narrative of a 'losing Russia' has just been decimated by Moscow's blitzkrieg against Ukraine and its foreign-backed terror operations

https://thecradle.co/Article/Columns/16704

Preklad narýchlo, komu sa nechce čítať v angličtine:

Teror na krymskom moste prinútil Rusko spustiť Shock'n Awe

Západný naratív o "prehrávajúcom Rusku" bol práve zdecimovaný blitzkriegom Moskvy proti Ukrajine a jej zahraničím podporovaným teroristickým operáciám
Autor: Pepe Escobar
10. októbra 2022

Teroristický útok na Krymskom moste bol povestnou poslednou kvapkou v eurázijskom pohári.

Výstižne to zhrnul ruský prezident Vladimir Putin: "Ide o teroristický útok zameraný na zničenie kritickej civilnej infraštruktúry Ruskej federácie."

Šéf ruského Vyšetrovacieho výboru Alexander Bastrykin Putinovi potvrdil, že teror na moste uskutočnila SBU - ukrajinská špeciálna služba.

Bastrykin Putinovi povedal: "Už sme určili trasu kamióna, na ktorom došlo k výbuchu. Bulharsko, Gruzínsko, Arménsko, Severné Osetsko, Krasnodar... Nosiče boli identifikované. S pomocou operatívcov FSB sa nám podarilo identifikovať podozrivých."

Ruská rozviedka prezradila kľúčové informácie vojenskému spravodajcovi Alexandrovi Kotsovi. Náklad si objednal ukrajinský občan: výbušniny zabalené v 22 paletách, v rolkách z fólie pod plastovým obalom, boli prepravené z Bulharska do gruzínskeho prístavu Poti. Následne bol náklad naložený na nákladné auto so zahraničnými poznávacími značkami a pokračoval po súši do Arménska.

Colné konanie na arménsko-ruskej hranici prebehlo bez problémov - podľa pravidiel Eurázijskej colnej únie (Rusko aj Arménsko sú členmi Eurázijskej hospodárskej únie alebo EAEÚ). Náklad sa zjavne vyhol odhaleniu pomocou röntgenových lúčov. Táto trasa je štandardná pre kamióny smerujúce do Ruska.

Nákladné vozidlo potom opäť vstúpilo do Gruzínska a prekročilo hranicu do Ruska, tentoraz však cez kontrolné stanovište Horný Lars. Využívajú ho aj tisíce Rusov utekajúcich pred čiastočnou mobilizáciou. Kamión skončil v Armavire, kde bol náklad preložený do iného kamióna, za ktorý zodpovedá Mahir Jusubov: do toho, ktorý vstúpil na krymský most prichádzajúci z ruskej pevniny.

Veľmi dôležité: preprava z Armaviru na dodaciu adresu v Simferopole sa mala uskutočniť 6. - 7. októbra: teda načasovaná na narodeniny prezidenta Putina v piatok 7. októbra. Z nejakého nevysvetliteľného dôvodu sa to o deň posunulo.

Vodič prvého kamióna už vypovedá. Jusubov, vodič druhého kamióna - ktorý vybuchol na moste - bol "slepý". Netušil, čo vezie, a je mŕtvy.

V tejto fáze sú prvoradé dva závery.

Po prvé: Nešlo o štandardný samovražedný bombový útok kamiónom v štýle ISIS - preferovaná interpretácia po teroristickom útoku.

Po druhé: K zabaleniu s najväčšou pravdepodobnosťou došlo v Bulharsku. To, ako naznačili ruské spravodajské služby, ukazuje na účasť "zahraničných špeciálnych služieb".

Prelud príčiny a následku

To, čo ruské tajné služby odhalili verejnosti, je len časti príbehu. Horúce informácie, ktoré Cradle získala od iného ruského spravodajského zdroja, sú oveľa zaujímavejšie.

Pri výbuchu bolo použitých najmenej 450 kg výbušnín. Nie na nákladnom aute, ale namontované v samotnom moste na Kryme. Kamión bol len návnadou teroristov, "aby vytvorili ilúziu príčiny a následku". Keď kamión dorazil na miesto na moste, kde boli výbušniny namontované, došlo k výbuchu.

Podľa tohto zdroja zamestnanci železníc vyšetrovateľom povedali, že došlo k určitej forme elektronického útoku. Teroristi prevzali kontrolu nad železnicou, takže vlak prevážajúci palivo dostal príkaz na zastavenie kvôli falošnému signálu, že cesta pred ním je obsadená.

Bomby namontované na mostných pilieroch boli cez víkend pracovnou hypotézou, o ktorej sa vo veľkej miere diskutovalo v ruských vojenských kanáloch, ako aj o použití podvodných dronov.

Pomerne sofistikovaný plán nakoniec nemohol dodržať nevyhnutne pevný časový harmonogram. Medzi namontovanými výbušnými náložami, prechádzajúcim kamiónom a vlakom s palivom zastaveným na trati nedošlo k milimetrovému zosúladeniu. Škody boli obmedzené a dali sa ľahko zvládnuť. Kombinácia náloží a nákladného auta vybuchla na vonkajšom pravom jazdnom pruhu cesty. Škody boli len na dvoch úsekoch vonkajšieho jazdného pruhu, na železničnom moste neboli veľké.

Teror na moste nakoniec priniesol krátke Pyrrhovo PR víťazstvo - náležite oslavované na celom kolektívnom Západe - so zanedbateľným praktickým úspechom. Presun ruského vojenského nákladu po železnici sa obnovil približne o 14 hodín.

A to nás privádza ku kľúčovej informácii v hodnotení ruského spravodajského zdroja: kto je páchateľom.

Bol to plán britskej MI6, tvrdí tento zdroj bez uvedenia ďalších podrobností. Ktorú, ako spresňuje, ruská rozviedka z viacerých dôvodov označuje ako "zahraničné špeciálne služby".

Je dosť výrečné, že Američania sa ponáhľali s hodnoverným popieraním. Príslovečný "ukrajinský vládny predstaviteľ" povedal, že to urobila SBU. To bolo priame potvrdenie správy denníka Ukrajinska Pravda založenej na "neidentifikovanom predstaviteľovi orgánov činných v trestnom konaní".

Už počas víkendu bolo jasné, že konečná červená čiara bola prekročená. Ruská verejná mienka a médiá boli rozzúrené. Krymský most pri všetkom svojom postavení inžinierskeho zázraku predstavuje nielen kritickú infraštruktúru; je vizuálnym symbolom návratu Krymu do Ruska.

Navyše išlo o osobný teroristický útok na Putina a celý ruský bezpečnostný aparát.

Takže sme to tu mali v poradí: ukrajinskí teroristi vyhodili do vzduchu auto Darje Duginovej na moskovskom predmestí (priznali to); špeciálne jednotky USA a Spojeného kráľovstva (čiastočne) vyhodili do vzduchu Nord Stream a Nord Stream 2 (priznali to a potom to odvolali); a teroristický útok na Krymský most (opäť: priznali to a potom to odvolali).

Nehovoriac o ostreľovaní ruských dedín v Belgorode, dodávkach zbraní NATO s ďalekým dostrelom Kyjevu a bežných popravách ruských vojakov.

Darja Dugina, Nrd Stream a Krymský most z toho robia vojnový akt trifecta. Takže tentoraz bola reakcia nevyhnutná - ani sa nečakalo na prvé zasadnutie ruskej Bezpečnostnej rady, ktoré bolo naplánované na 10. októbra popoludní.

Moskva spustila prvú vlnu ruského Shock'n Awe, a to dokonca bez toho, aby zmenila štatút špeciálnej vojenskej operácie (SMO) na protiteroristickú operáciu (CTO) so všetkými vážnymi vojensko-právnymi dôsledkami.

Koniec-koncov, ešte pred zasadnutím Bezpečnostnej rady OSN ruská verejná mienka masívne podporovala koniec jednania v rukavičkách. Putin dokonca ani nenaplánoval bilaterálne stretnutia. Diplomatické zdroje naznačujú, že rozhodnutie nechať kladivo udrieť padlo už počas víkendu.

Operácia Shock'n Awe nečakala na vyhlásenie ultimáta Ukrajine (to môže prísť o niekoľko dní); oficiálne vyhlásenie vojny (nie je potrebné); ani na oznámenie, ktoré ''rozhodovacie centrá'' na Ukrajine budú zasiahnuté.

Bleskové metastázovanie SMO do CTO de facto znamená, že režim v Kyjeve a tí, ktorí ho podporujú, sú teraz považovaní za legitímne ciele, podobne ako ISIS a Džabhat al-Nusra počas protiteroristickej operácie v Sýrii.

A zmena statusu - teraz ide o skutočnú vojnu proti terorizmu - znamená, že absolútnou prioritou je ukončenie všetkých smerov terorizmu, fyzického, kultúrneho, ideologického, a nie bezpečnosť ukrajinských civilistov. Počas SMO bola bezpečnosť civilistov prvoradá. Dokonca aj OSN bola nútená priznať, že za viac ako sedem mesiacov SMO bol počet civilných obetí na Ukrajine relatívne nízky."

Vstúpte do hry "Veliteľ Armageddon

Tvárou ruského Shock'n Awe je veliteľ ruských vzdušno-kozmických síl, armádny generál Sergej Surovikin: nový hlavný veliteľ teraz už úplne centralizovanej SMO/CTO.

Neustále sa vynárali otázky: Prečo Moskva neprijala toto rozhodnutie už vo februári? Nuž, lepšie neskoro ako nikdy. Kyjev sa teraz dozvedá, že si zahrával so zlým človekom. Surovikin je všeobecne rešpektovaný - a obávaný: jeho prezývka je "generál Armagedon". Iní ho volajú "kanibal". Legendárny čečenský prezident Ramzan Kadyrov - tiež generálplukovník ruskej armády - Surovikina hojne chváli ako "skutočného generála a bojovníka, skúseného, silného a prezieravého veliteľa".

Surovikin je od roku 2017 veliteľom ruských vzdušných a kozmických síl, za nekompromisné vedenie vojenskej operácie v Sýrii mu bol udelený titul Hrdina Ruska a v 90. rokoch mal skúsenosti z terénu v Čečensku.

Surovikin je doktor Shock'n Awe s plnou mocou. To dokonca spôsobilo, že sa objavili plané špekulácie, že minister obrany Sergej Šojgu a náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov boli odvolaní alebo prinútení odstúpiť, ako špekuloval kanál Wagnerovej skupiny Telegram Grey Zone.

Stále je možné, že Šojgua - široko kritizovaného za nedávne ruské vojenské neúspechy - by nakoniec mohol nahradiť guvernér Tuly Alexej Djumin a Gerasimova zástupca hlavného veliteľa pozemných síl generálporučík Alexander Matovnikov.

To je takmer nepodstatné: všetky oči sa upierajú na Surovikina.

MI6 má v Moskve niekoľko dobre umiestnených krtkov, relatívne. Briti varovali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a generálny štáb, že Rusi tento pondelok podniknú "varovný úder".

To, čo sa stalo, nebol žiadny "varovný úder", ale masívna ofenzíva viac ako 100 riadených striel vypálených "zo vzduchu, mora a zeme", ako poznamenal Putin, proti ukrajinským "energetickým, vojenským veliteľským a komunikačným zariadeniam".

MI6 tiež uviedla, že "ďalším krokom" bude úplné zničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry. To nie je "ďalší krok": už sa to deje. V piatich regiónoch vrátane Ľvova a Charkova úplne vypadli dodávky elektrickej energie a v ďalších piatich, vrátane Kyjeva, dochádza k vážnym výpadkom.

Vyše 60 % ukrajinských elektrických sietí je už vyradených z prevádzky. Vyše 75 percent internetovej prevádzky je mimo prevádzky. Ministerstvo obrany "odpojilo" Starlink Elona Muska.

Shock'n Awe bude pravdepodobne postupovať v troch fázach.

Prvá: Preťaženie ukrajinského systému protivzdušnej obrany (už zapnuté).

Po druhé: Ponorenie Ukrajiny do temného stredoveku (už prebieha).

Tretia: Zničenie všetkých hlavných vojenských zariadení (ďalšia vlna). j

Ukrajinu čaká v najbližších dňoch takmer úplná tma. Z politického hľadiska to otvára úplne novú hru. Vzhľadom na charakteristickú "strategickú nejednoznačnosť" Moskvy by mohlo ísť o akýsi remix Púštnej búrky (masívne letecké údery pripravujúce pozemnú ofenzívu); alebo, čo je pravdepodobnejšie, o "podnet", ktorý má prinútiť NATO rokovať; alebo len o neúnavnú, systematickú raketovú ofenzívu zmiešanú s elektronickým bojom (EW), ktorá má nadobro rozbiť schopnosť Kyjeva viesť vojnu.

Alebo by to mohlo byť všetko z uvedeného.

Kľúčovou otázkou zostáva, ako môže ponížené západné impérium teraz zvýšiť stávky, ak sa nepristúpi k jadrovému útoku. Moskva príliš dlho preukazovala obdivuhodnú zdržanlivosť. Nikto by nikdy nemal zabudnúť, že v skutočnej veľkej hre - ako koordinovať vznik multipolárneho sveta - je Ukrajina len obyčajnou vedľajšou atrakciou. Ale teraz by sa mali účastníci vedľajšej šou radšej ukryť, pretože velenia sa ujal generál Armagedon.

nové