Sapienti a planéta
Prognózy ekologického vývoja Zeme sú u časti vedcov, prognostikov, ale aj politikov a verejnosti dosť čierne. Veci sú neisté. Ale aby sme si zlepšili náladu, poďme sa pozrieť na pozitívne modely a možnosti.
V prvom rade si povedzme, že aj keď sa to dnes pri pohľade na Zem a ľudstvo nezdá, ale sapienti naozaj dokážu na planéte typu Zem žiť a vyvíjať sa. A to naozaj dlhodobo a bez spôsobenia akéhokoľvek ekologického ohrozenia, teda bez ohrozenia seba, iných druhov či rovnováhy planéty ako takej.
Model
Ako by vyzeral taký model sapientnej spoločnosti, ovládajúcej približne dnešnú úroveň techniky a majúcej aspoň taký komfort života, ako my dnes? V podstate sú to veci staré známe, len to tu znova zhrnieme.
Za prvé - sapientná spoločnosť spotrebúva len energiu, ktorá na planétu prichádza alebo je ňou samovoľne generovaná. Nevyčerpáva energetické zásoby, nemíňa a nedegraduje nenahraditeľné materiálové zásoby na energiu.
Vystačenie s "obnoviteľnými" druhmi energie je dosiahnuteľné vcelku ľahko pri zásadách, že počet členov nerastie cez tomu zodpovedajúce limity. Sapientne ľudstvo nebuduje absurdné megastavby a nerobí zbytočný a vlastne škodlivý terraforming. Sapientné ľudstvo nepreváža materiál z jedného konca planéty na druhý. A nepreváža ako šialené ani samo seba, či už za zábavou alebo za inými "pracovnými" účelmi. Spoločnosť sapientov ovládajúca elektrotechniku je informačne pospájaná a nejestvuje dôvod na každodenné presuny stámiliónov osob.
Počet členov sapientnej spoločnosti je teda prispôsobený potenciálu planéty, takže ju nevyčerpávajú. Potraviny a iné základné potreby sú produkované najvyššou známou technikou - prírodzenou biotechnológiou - teda vlastne samoorganizačne a samovoľne, s minimálnou kontrolou či námahou samotných sapientov. Potraviny sú v maximálnej miere priamo rastúce, teda sapienti nepestujú žiadne sebepodobné druhy na konzumáciu. Rovnako nechovajú milliony sapientov na účely takzvanej "zábavy" či ných druhov zneužívania. Sapientná spoločnosť netoleruje otroctvo a to ani otroctvo skryté za politickými nálepkami "demokracia", "voľný trh" a podobne.
Ubytovania a iná technika je stavaná na základe absolútnej preferencie kvality nad kvantitou, na základe zásad minimalizmu. Spoločnosť žije rozptýlená v osadách, pospájaných elektronikou, nie hrubými betónovými spojeniami. Sapientná spoločnosť hodná toho mena žije v bezpečnosti a v komforte, podobnom, ako dnes zažívame na dovolenkách. Spôsob života je čistý a teda možno povedať puritánsky, ale nie asketický, teda nepríjemný.
Tento druh civilizácie nepotrebuje megafabriky na produkovanie zariadení, ktoré sa v priebehu pár rokov menia na šrot. Neobnoviteľné zdroje sa míňajú naozaj minimálne, s perspektívou vyčerpania až za státisíce rokov. Sapientná spoločnosť neprepadá šialenstvám typu expanzie a industrializácie.
Zdravá sapientná spoločnosť prirodzene nemá veľké straty spôsobené vnútorným trením, zadrhávaním a konfliktami a teda nepotrebuje na ich riešenie vynakladať a ničiť ďalšie prostriedky.
Predpoklady
Uvedený stručný model môže pripomínať mnohé doterajšie utópie, vytvorené viacerými vizionármi. Ale pozor - od nich sa líši v tom, že ich utópie boli prevažne stavané na predpoklade vzniku naformulovaním zákonov a zmenou politikého režimu - a preto to boli a zostali len nerealizovateľné utópie. Vyššie načrtnutý model hovorí o spoločnosti naozajstných sapientov - teda nie toho druhu, ktorý sa síce Homo sapiens sám nazval, ale taký nie je.
V tom je bohužiaľ tá pointa, ktorú si mnohý už uvedomil - dokonalý model teda je prirodzene možný - ale nie so súčasným ľudstvom.
Odpoveď na známu dilemu, či "meniť spoločnosť alebo človeka", sa prikláňa jednoznačne na stranu, že prvotná a základná je zmena človeka. Sapientnú spoločnosť nemožno dosiahnuť len zmenou zákonov, zmenou majetkových pomerov, ba ani tvrdou indoktrináciu hoc aj na úrovni náboženských dogiem - takých pokusov už tu bolo nemálo a všetky tak či onak zlyhali.

komentáre