V USA pristálo prvé lietadlo s dojčenskou výživou z Európy

Správa TASR. Keď som to dnes ráno čítala v ruskom Vzgľjade, prišlo mi to absurdné. A fakt je to pravda.

Vojenské lietadlo v nedeľu priviezlo do USA z Európy 35 380 kilogramov dojčenskej výživy. Ide o prvú z viacerých takýchto dodávok s cieľom zmierniť nedostatok umelého dojčenského mlieka v USA. 

Biden povolil na tento účel použiť lietadlá amerického vojenského letectva, pretože neboli k dispozícii žiadne komerčné lety.

USA v tomto období čelia nedostatku dojčenskej výživy. Spôsobilo ho zatvorenie najväčšieho závodu na výrobu dojčenského mlieka v krajine – továrne spoločnosti Abbott Laboratories v štáte Michigan.

Starosta amerického mesta New York Eric Adams v nedeľu podpísal nariadenie, ktorým vyhlásil núdzový stav pre nedostatok dodávok.

"Celoštátny nedostatok dojčenskej výživy spôsobuje nepredstaviteľnú bolesť a úzkosť rodinám v celom New Yorku – a my musíme naliehavo konať," povedal Adams. Vyhlásenie núdzového stavu podľa jeho slov pomôže úradom zasiahnuť proti maloobchodným predajcom, ktorí sa usilujú zarobiť na kríze zvyšovaním cien tohto výrobku.

Umelé dojčenské mlieko je nedostatkovým tovarom pri viac ako 40 percentách veľkých predajcov v USA, uviedlo v nedeľu na svojej oficiálnej webovej mesto New York s odvolaním sa na najnovšie údaje.

Biden minulý týždeň uplatnil zákon, na základe ktorého budú prísady na výrobu tejto výživy dodávané prednostne jej výrobcom. Prezident USA takisto podnikol kroky na dovoz dojčenskej výživy zo zahraničia, pripomína mesto New York.

 

Pošlime Američanom ako humanitátnu pomoc našu pezinskú dojnicu. Zaslúžia si to.

 

Dusanbe

jedinečná.
Je proste krásnym príkladom, ako "slobodný" trh najlepšie vyrieši problémy spoločnosti.
Pár rokov dozadu tam jeden výrobca inzulínu kúpil druhého.
Pretože boli len dvaja výrobcovia, musel to schváliť monopolný úrad, ale keďže to pekne zdôvodnili sľubmi o zvýšení výroby a zlepšení dostupnosti a podobne, tak to bolo odklepnuté.
Výsledkom je, že cena išla raketovo hore a inzulín stojí v USA asi 6 či 10-násobne viac /presné číslo už nepamätám, kdesi je ten článok odložený, ale nemám čas hľadať /, ako v Európe.
A že si ho tam množstvo pacientov musí platiť z vlastného vrecka - tak to cítia ešte viac.
Také jednoduché úspešné podnikanie v intenciách morálky pripisovanej jednému ázijskému etniku.

nové