Ján Baránek: rezignácia a predpoveď budúcnosti

Zúfalstvo vystrieda nakoniec rezignácia. Píšem naozaj už iba z povinnosti, nie z nadšenia, alebo s úmyslom niečo zmeniť. Píšem kvôli historickému záznamu, že som písal. Lebo úroveň hlúposti, amaterizmu, aktivistického debilizmu, nesvojprávnosti, povrchnosti, užitočného idiotizmu a momentálne mi nenapadne, čoho všetkého ešte, dosiahla úroveň mnou nikdy nevídanú, netušenú, nepočutú a nevidenú.

Lebo iba tvor s mozgovou kapacitou prvoka volvox globator môže prednášať tvrdenia o tom, že my, SR, budeme iniciovať vypnutie plynu z Ruska, lebo iba zdrogovaný nímand môže zo seba dostať myšlienku, cit.: „Ľudia obhajujúci závislosť na ruskom plyne konajú proti záujmom SR“.

Tieto nesvojprávne tvory si neuvedomujú, čo by nastalo, ak by Rusi zo dňa na deň vypli plyn, alebo, ako oni chcú, aby sme ho my prestali odoberať. Neviem kto im natlačil blud, že by sme ten výpadok nahradili. Nie, aktivisti, nenahradili. 


Zastavili by sa veľké továrne a desiatky tisíc ľudí by prišlo o prácu. Rezervy plynu na 3 mesiace, ktoré máme, sú iba pre obyvateľov. Prestali by postupne jazdiť autá na naftu, a nie len autá. Kamióny, verejná doprava, železnice, sanitky, polícia, hasiči.

Prestalo by sa kúriť, prestalo by sa variť, prestali by postupne fungovať obchody, viazlo a prestalo by zásobovanie, kolabovali by nemocnice, zavreli by sa školy, postupne by prestala tiecť voda v mestách, skolabovala by kanalizácia, skrátka verejný život a služby a infraštruktúra by prestali fungovať.

Naopak, narástla by kriminalita, ľudia by začali rabovať. Najprv obchody, lekárne. Potom by začali rabovať medzi sebou, sused susedovi. Vyhrával by ten, kto má viac sily a zbraní. Polícia by bola nefunkčná, alebo do veľmi veľkej miery eliminovaná. Ľudia by začali umierať na chýbajúcu zdravotnú starostlivosť a viaznuce zásobovanie Medzi prvým diabetici, kardiaci, onkologickí pacienti a akútni pacienti.

Štát by nebol schopný zabezpečiť chýbajúce tovary a služby, postupne by narastala anarchia a prudko by klesala autorita štátu a jeho schopnosť zabezpečiť a vynútiť si poriadok a bezpečnosť.

Ocitli by sme sa v situácii, v akej neboli ani predošlé generácie počas vojny.

Ak toto niekto chce pre Slovensko, ak povolaní a zodpovední nerobia nič preto, aby Slovensko pred takýmto stavom ochránili, naopak, svojimi nezodpovednými vyhláseniami takýto stav privolávajú, sú to sabotéri a mali by byť súdení za sabotáž voči Slovensku a velezradu. Dovolili si to, čo si nedovolil ani jeden príčetný a zodpovedný predstaviteľ štátu EÚ, krajín ako napr. Nemecko, Francúzsko... Čo sú krajiny s iným "výtlakom" ako SR. A okamžite, okamžite(!) by mali opustiť verejné funkcie. Nič viac a nič menej.

 
Ján Baránek 
Norman

Dal som sem tento text ani nie tak preto, že znova vážne varuje, aby sme sa ani trocha "nehrali" s ropou a plynom. Dal som ho sem preto, lebo vážne a neobvykle otvorene vykresluje, ako bude vyzerať prípadný kolaps našej spoločnosti. Baránek, pôvodne stabilná súčasť systému, prieskumník verejnej mienky a komentátor, postupne dospel ku alternatíve a teraz až ku čiernemu videniu. Respektíve - situácia dospela.
A nie je taký ani zďaleka sám (viď napríklad Stanek a podobne).

A naše ovce stále spia. Nič.
No, už sú hore, ale stále sa tvária, že spia. Ako chrobák, čo sa takpovediac od strachu radšej nehýbe. Toto je ich úbohá, posledná taktika.

Ema

No hen, trtko Fatih Birol z International Energy Agency práve vyzval, aby členské štáty prijali okamžite mimoriadne opatrenia - obmedzili jazdy autom a leteckú dopravu. Vraj v dôsledku "desivej ruskej agresie".
My, čo sme si dali tú námahu a sledovali sme v noci namiesto spánku úder Američanov na Irak vieme, ako vyzerá desivá agresia. A obsadenie a vykradnutie ropných ložísk, aby sa odsunul dnešok na dnešok.
Teraz prichádza pravý americký shock and awe. Nebude čo tankovať do veľkých amerických kraksní a letúňov.
Členskou krajinou IEA je aj Slovensko, ale to je nezaujímavé. Pretože členmi sú aj USA a Kanada.

Podľa mňa by mal Fatih Birol v prvom rade žiadať prizemnenie všetkých amerických a britských vojenských lietadiel, ktoré lietajú nad Európou jak na leteckom dni. Veľa paliva sa ušetrí, o priaznivých enviro vplyvoch ani nehovoriac.

Norman

ľudstvo už už dospievalo do stavu, keď bude všetkého nadbytok, všetci sa budú len zabávať, ovievať a hladkať sa, budú ochraňovať aj tie posledné úchylné menšiny ... ale to všetko zrušil zlý ujo Putin.
A určite chýbalo len pár dni do tohto zlatého konca histórie.

Sranda je, že medzi mladými (do 30 rokov) je asi 80% takých dementov, čo tomu sú schopní veriť. Dôkaz je aj v tom, ako sú u nás schopní veriť podobnému nezmyslu, že za všetko môže "lebo Fico". Nechcem nejako urážať Slovákov, ale naozaj som nepočul a nečítal o národe, ktorý by uveril takej hlúposti, ako je tunajšie "lebo Fico".

Ema

Im ťažko natĺcť do gebulí leboputina, tí nie sú zvyknutí obmedzovať sa, leboktokoľvek. Leboktokoľveka treba rozbombardovať, a zas bude krásne.
Ak by im príliš drbalo, poslednú facku im dá dead hand - systém «Периметр».

Norman

LeboPutin je iné, ako leboFico, pretožč leboPutin je zamerané na nepriateľa vonku - zlého zákerného, ktorého aj tak nik nemá rád. Američania všetci veria leboPutin, lebo to si museli priznať a zvyknúť si, že všetkých zbombardovať nemôžu.

Ale leboFico je zamerané dovnútra, na vnútorného nepriateľa - a veru myslím, že málo etník má takú tendenciu na sebaubližovanie, ako Slováci. Je to čiastočne aj tým, že mnoho z týchto sa ak Slováci necítia, títo bastardi zavrhli časť svojich rodičov a predkov. Ale (kultúrna) bastardizácia nie je jediný dôvod - leboFico je ukážka ťažkej degenerácie národnej kultúry. Ťažká choroba.

(napísané neznamená, že Fico či Smer bola či je nejaka najlepšia strana pre Slovensko. Ale cez ich meno je cielené na celú krajinu a národ. Nejde ani o to, či to je strana ľavicová alebo pravicová - v Maďarsku a Poľsku sa pokúšali rovnako zložiť pravicové strany - ale tam sa im to nepodarilo, pretože sú to jednoducho národy síce tiež choré, ale predsa len majú svoju HRDOST. Neviem, či by som tu nemal uviesť definíciu, čo to vlastne hrdosť je).

Dusanbe

masochistické nápady s ruským plynom zhodnotil rozčúlený Soták:

"Čo sú toto za kecy, čo sú toto za kecy !"

Dusanbe

To isté, inými slovami:

"Ak sa dnes pýtame politikov, „aký je plán“, je to otázka iba rečnícka. Toto je garnitúra, ktorá žiaden plán nemá. Keď pandémie a vojny rozvrátia komplikovanú globálnu logistiku, takže všade čosi chýba a už nebude, od surovín, súčiastok, tovaru až po energie a potraviny, je to signál, že ide o kolaps systému.

Politikov, ktorí zotrvačne tvrdia, že sa treba zachraňovať spoločne ako Európa, respektíve ako Západ (teda počkať, až čo vymyslí a prikáže Brusel alebo Američania), treba čo najrýchlejšie vymeniť: poďakovať sa im za to, že v časoch prosperity boli vzorne nečinní, a varovať ich, že v nadchádzajúcich časoch biedy a rozvratu by na nečinnosť drsne doplatili.
Čím skôr si zvolíme politikov, pre ktorých prioritou nebudú cudzie záujmy, ale vlastní občania, tým väčšia je šanca získať kontrolu nad vlastnou krajinou, postaviť sa v nej na vlastné nohy.
Podobne ako my sú ale na tom v Európe všetci. Precitnutie z kolektívnej globálnej eufórie do postglobalizačného chaosu sprevádza zisťovanie, od čoho všetkého sme závislí, čo všetko sme kedysi dokázali vyrobiť a dopestovať a už nedokážeme, pretože sme si dali nahovoriť, že sa nám to nerentuje.

Je pikantné, že k nám smerujú utečenci, namiesto toho, aby sa nám veľkým oblúkom vyhli. Aký je plán? Ak chcú u nás azyl, je to v poriadku. Ak ale chcú budúcnosť, budú sklamaní. Sami ju nemáme."

https://nazory.pravda.sk/dnes-pise/clanok/620328-aky-je-plan/

Norman

Vojna je vždy logickým dôsledkom kapitalistickej chamtivosti. Na svedomí ju majú finančné elity, experti na akumuláciu kapitálu a maximalizáciu zisku. K vojne spoľahlivo vedie zápas o zdroje a o nové trhy. Deregulovaná ekonomika za svoju efektívnosť vďačí tomu, že nemá brzdu. Preto k vojne, čiže havárii, ktorou sa jazda bez brzdy končí, kapitalizmus nemá alternatívu.

Napriek tomuto realizmu Hofmann zostane u mňa navždy len naivný čurák, čo si sľuboval lásku a tak kurvil rozvíjajúce sa možnosti.
(je to ten istý, nie?)

Dusanbe

Presne o tomto - súčasné média a aktívna psychohygiena - sa tu nedávno trochu diskutovalo, takže to sem nemôžem nedať:

"Nikdy som nebol presvedčený, že médiá zrkadlia realitu. Dnes som presvedčený, že ju určite nezrkadlia. Nie, že by to nedokázali. Zrkadliť ju im jednoducho nestačí. Chcú realitu tvoriť.

Robiť sa s tým veľa nedá, ale treba to mať stále na pamäti. A keď sa ocitneme v epicentre nejakej kampane, tiež sa nedať citovo vydierať a manipulovať, ale zubami-nechtami sa držať triezveho rozumu.

Mám, samozrejme, na mysli vojnu za humnami, pri ktorej už začína byť trestné zamýšľať sa nahlas nad príčinami."

A tak ďalej, výborný text, odporúčam.
Mimochodom - spomína tam aj tvoj WEB, :-)))

https://nazory.pravda.sk/dnes-pise/clanok/619519-kam-chodia-duse-hladat-...

Takže, ak by som mal odpovedať na Tvoju poslednú vetu - áno, spieval v 1989 "Sľubili sme si inoväť..." - (či tak nejak podobne) - ale NIE je to ten istý !

Norman

Media sú informačné toky, a to je základ moci, ovládania.
Vždy to tak bolo,v minulosti viacmenej nevedomo, média boli hlavne pravidelné (nedelné ) stretnutia, teda náboženstvo. Proste zhromaždenia - iné masové média neboli. Ale dnes je to vedome, a aj technológia je dnes iná. &Dnes má drôtiky každý priamo do hlavy.
Takže média nikdy nie sú nejaká samostatná entita, ktorá nezávisle "informuje".

Dokonca aj Nadhľad nie je "nezávislý", aj keď to nie je masmédium. Je to prejav našej moci. Žiaľ, nie je asi veľká, hej, nedostali sme do rúk pri narodení nejaký mohutný osud, teda nie v tejto oblasti. Ale, samozrejme, KAZDYM slovom chceme niečo ovplyvniť, aj úprimná snaha o pravdu a odovzdanie poznania je ovplyvňovanie sveta.
Masmédia majú ale monotónny ciel - manipulovať otrokmi. Či je kríza, alebo nie, robia stále to isté. Teraz je režim asi v obavách, o svoj vplyv, keď zavrel masovejšiu alternatívu. Namiesto nej sú všetci na telegrame a ktovie kde, je ešte kopa dobrých nezávislých webov - nechcem hovoriť idealistické frázy, ale asi im to s tým zatváraním moc nevyšlo. Ale na druhej strane masmediálny vplyv funguje, pustili preplachovadlo mozgu a aj keď sa ľudia bránia, "nepozerajú to", aj tak sa to do nich dostáva a deformuje ich to. Napríklad už teraz všetci cítia akúsi vinu za Ukrajinu, aj či najmä proruskí ľudia. Podľa mňa je iba málo takých typov, čo sa cez to cynicky dostanú ("cynicky" rozumej ako najvyšší stupeň pozitívneho vyjadrenia, "cynický" je najvyššia kvalita stoickéj filozofie, ktorú si človek dopraje ako najlepší koňak iba občas - ale teraz je na to ten čas).

Morálka systému sa dá merať len v tom, či vychováva tupých otrokov, alebo viac osvietených (to sa môže stať). No čo budeme hovoriť - Západ už prešiel výrazne na výchovu k tuposti. A má výrazný rozdiel medzi oficiálnou ideológiou a realitou (napríklad v Číne sa netaja, že majú jednu stranu a do tej a tej miery centrálne riadenie - Západ ale tají, kto v ňom vládne).

--- Čo sa týka Hofmana - no ja neviem, havlista ... človek dokáže prejsť na nejakú kritiku a alternatívu (každý raz prejde, keď ho režim riadne vojede, prejde každý ... ) ale ja podobným typom proste neverím. Nuž ale, teraz budú zas prevracať kabáty ďalší. Po Banášovi aj Dag Daniš, možno aj ten druhý Daniš v Pravde ... bože, to je na tom hrozné, ako budú tieto svine potom zas "múdre a charakterné" ... a samozrjme "ľudské". V tomto aspekte je žiaľ tá zmena beznádejná - takto sa to zas skurví. A to ešte nehovorím o množstve bojovníkov, čo sa zas potom vyroja ... len dnes ich nevidno. Dnes zmizli dokonca aj starí známi bojovníci - asi išli bojovať na Ukrajinu. Alebo zomreli. Alebo oboje.

Akbar

Človek sa nechce zmeniť. Nič mu nepomáha, ani úmora, ani poddanstvo, ani, otroctvo, ani zima a hlad, ani vojny, ani smrť, ani... nič. Tu je tá rezignácia. Na opravdový a vedomý život. Kto chce zombíkov zachraňovať? Kto? A prečo?

Norman

nik ich nechce zachraňovať. zombie nie.

sandro

siel bomby https://www.youtube.com/watch?v=vGZ2CiI66n0 k teme.
Absolutne ovladol diskusiu a reaciu defacto domoderoval za Bielika:))) Doslovne par krat povedal Kyselicovi: Ja vam dam priestor za chvilu pan kolega:)
Ten chlap je v zivotnej forme.

Norman

Bielik: "ale teraz máme vojnu".
KTO a KDE má vojnu?

Bielik neskôr: "Opakujem, je vojna"
Mu aj Kaliňák povedal "U nás na Slovensku vojna nie je"

Čo sa už všetci zbláznili? Vopchať im tú "vojnu" do gágora, nech sa s ňou zadrhnú. Žiadna vojna tu nie je, podobných bombardovaní robili USA či niekto iný pravidelne každých pár rokov, Izrael bombarduje susedov, v posledných rokoch hlavne Sýriu, kedy chce. Takže kde má Bielik a ostatní presitúti vojnu ??
To prešli nejakým školením mužstva, kde im ten nezmysel natlačili do hlavy? Možno ak by takto útočili Rusi na Poľsko, možno vtedy by bola čosi ako menšia detašovaná "vojna" - ale teraz určite kvôli vnútorným problémom Východnej Európy určite VOJNU NEMAME. Ani keď bola vojna v Kazachstane, sme ju nemali, nemáme ju ani teraz.

Ináč Bielika považujem za serióznejšiu figúru. Ale toto bolo čo - on chce KRIMINALIZOVAT POSLANCOV? To ten debil naozaj už tiež stratil rozum?
Sú to hajzli, úbohé bezcharakterné svine.
Táto situácie je očividne nad ich mentálny horizont.

Ema

Síce žiadnu nemáme, ale medzi bratislavskými pimprlákmi sa už začína v rámci seriálu "HOW TO..." šíriť návod Ako sa vyhnúť mobilizácii.
Nechápem to. Veď nazbierajú kopec storiek na Insta.

Dusanbe

chcú ísť, ale pozreli si tie videá zahraničných žoldnierov utekajúcich z Ukrajiny hneď po príchode a to ich zneistilo...
Tu je vidieť výsledok, keď sa s Ruskou propagandou nebojuje dôsledne - frikulíni strácajú odhodlanie.
Takto tú vojnu nevyhráme.

sandro

Ja len cakam, kedy zacnu odmietat chodit do relacii s Kalim :) Nejaku nalepku mu uz vymyslia.
Dalsi totalne zosmiesneny v diskusii je : https://www.youtube.com/watch?v=GW_luPNGIrY
Mam rad sviezost a rychlost myslenia.

Norman

Kaliňák má minimálne dva ťažké vrúbky, - tie Šarišské Michaľany a rušenie demonštrácii 2015.
Tieto videjka trocha klamú, lebo sú v podstate vybrané iba jeho vstupy. To môže trocha meniť dojem, (ale robiť takto tie zostrihy je správne).

Ale Kaliňákovi nemožno uprieť, to čo píšeš - že je očividne bystrý, a rečovo schopný. Schopný reagovať na moderátora, a na oveľa vyššej úrovni, ako je u nás zvykom, aj ako je úroveň pri Smere. Má sebaistotu, reálnu, nehranú, nie len naučenú. Proste vie naozaj hovoriť. (uhrík či mazurek sa môžu veľa učiť, aj všetci ostatní)

Za druhé je jasné, že má správne argumenty (v našom pohľade), odvážnejšie, než má zvykom samotný Smer. A že naozaj vie o veciach dostatočne, aby mal istotu, že tomu (dostatočne) rozumie. Má jasné postoje a nebojí sa, že "povie príliš".

A ešte k jednej téme tam:
Dozvedel som sa, že v Juhoške prebiehala genocída, ale na Ukrajine proti Rusom genocída neprebiehala (povedal vraj akýsi (haagsky?) súd).
To je LOŽ. To je proste najsprostejšia LOŽ, a určite som za to, aby sa neustále TOTO o genocíde opakovalo. Na Ukrajine bola potláčaná reč menšiny, kultúra a aj cielene boli zabíjaní civilisti, bola proti nim vedená vojna na Donbase, a to celé roky - to fakt nie je žart. To je genocída.