Výroba nesúhlasu

Existuje niekoľko slávnych a známych psychologických experimentov a jeden z nich je tzv. Aschov experiment konformity. Jeho princíp bol v tom,  že pri akoby testovaní zraku, keď otázky sú v podstate triviálne a správna odpoveď doslovne evidentná,  zo šiestich testovaných piati  dávajú zámerne nepravdivú odpoveď a iba jeden nič netušiaci skutočný objekt testu rieši v následku toho dilemu: odpovedať podľa pravdy, ako ju on vidí, alebo naopak, podľa väčšiny?

Ak to niekto nepozná, odporúčam naozaj si poštudovať aj detaily, ale teraz  pre pripomenutie atmosféry  stačí toto video.

Téma je to veľmi zaujímavá, pretože konformita a zadubenosť ľudí nepozná mieru. No, lepšie povedané, pozná ju - podľa výsledkov podľahla tlaku konformity vo väčšine testov asi polovica testovaných, a aspoň raz pri nejakej otázke súhlasilo s jasnou nepravdou vraj až 75% testovaných. Málokto dokázal vystúpiť z radu, väčšina z rôznych dôvodov buď doslovne uverila tvrdeniu iných, alebo vedome klamala. A to sa nejednalo o žiaden skutočný tlak s prípadnými negatívnymi dôsledkami, daná skupina nebola ustanovená na dlhodobé existovanie, za nesúhlas nehrozil žiaden trest, atď atď, toto je problematika tisíckrat preberaná.

I keď by nezaškodilo, aby úroveň stádovitého reflexu bola pripomenutá ďalších tisíckrát, mňa nedávno zaujal jeden detail toho experimentu. Keď teda všetci tí zúčastnení falošní hráči unisono dávali nesprávne odpoveďe, testovaný sa prispôsobil lži tak v 50%. Ak však nie všetci klamali, ak čo len jeden zo zúčastnených hercov nedal falošnú, ale správnu odpoveď, testovaná osoba mala očividne menej problémov sa rozhodnúť a s väčšinou súhlasila už len asi v 5%. Stále ešte musela hlasovať proti väčšine, ale - už to nebola doslovne absolútná väčšina, teda už nebola proti všetkým, už v tom nebola sama. V takom  momente skoro všetci testovaní povedali pravdu.

A v tom je princíp. V tom je princíp výroby nesúhlasu - ukázať, že sa pravda povedať dá, aby všetci váhaví, neistí ľudia videli, že existuje a že môže existovať nezávisle od tony lží. Nezávislé od miliárd jednotiek a núl napísaných na takzvaných kontách v takzvaných bankách, nezávisle od miliárd ton stavieb priemyselných komplexov, miliárd ton železa v nich spôsobujúcich takzvanú výrobu, nezávislé od miliárd ton ocelových a hliníkových monštier určených na zabíjanie. Pravda existuje a stačí ju povedať raz - a mnohým to otvorí oči, odstráni podvedomý strach, že sú jediní, že sa mýlia. Nie, vážení, nemýlite sa, je to naozaj tak, ako to vidíte.

Nie je ani tak podstatné podať na tácke nejaké tie "nové" informácie, ale ukázať možnosť. Zodpovední a inteligentní ľudia si beztak pravdu zistia a overia sami, tak to má byť, neveriť nikomu - ale potrebujú vidieť, že v tom nie sú sami.

Potom sa neboja.

Toto treba robiť, treba s nadhľadom povedať, ako to je. Netreba ani presviedčať, ani vysvetlovať, ani dokazovať. Nie že by to zásadne vadilo, ale nie je to treba, nie je nutné míňať energiu, a niekedy to môže byť aj kontraproduktívne. Povedzte pravdu a nečakajte, že bude akceptovaná - ale ona zostane zaznamenaná tam, kde zaznamenaná dokáže byť a má byť. Nestarajte sa o oponentov, o ich hnev či výsmech - vysmejte sa vy im, oprávnene nimi pohrdajte, nešpinte sa s nimi, nebojte sa ich prípadnej väčšiny. Dajte si pozor len na ich prípadne útoky v reálnom živote, ale v slovnom boji NEMOŽETE PREHRAŤ. Pretože principiálne vy nebojujete s tými falošnými hráčmi, s dirigovanými asistentami hlavných klamárov - vy poskytujete priestor skutočným ľuďom, aby sa nebáli, že sú osamotení, aby sa nebáli, že sú v menšine.

Je to také jednoduché.

vian

Vdaka, redakcia. Utvrdil som sa v tom, ze nie som idiot. Snazim sa otvarat oci a po tomto to este zintenzivnim. Myslim, ze aj Vam dobre padne vediet, ze je nas uz dost a kriticka hranica sa zrejme blizi.

A dakujem za stranku, celkom rad sem obcas zavitam.

 

Ivan

Norman

kôli ľuďom, ako si ty alebo my, sme založili túto stránku.

A máš pravdu, dobre to padne, keď sa niekto občas ozve.

N

No áno, ale ako to tak sledujem, tak zo všeobecne známej a čítanej smetiarne sa väčšina slušných ľudí stiahla na alternatíne stránky. Buď úplne prestali čítať tento denník, znechutení jednostrannými dezinformáciami, alebo ich znechucujú platení diskutéri, či pomýlení stankovia. Ja nemám vždy energiu na diskusie a tak aspoň kliknem karmu.

Takže hor sa do podpory skutočných ľudí, nebuďme leniví, lebo užitoční idioti akoby ani nepotrebovali oddychovať .

vian

Mozem potvrdit, N, predajne kurvy zo smetiarne aj mne zrusili konto po tom, co som do ich diskusie hodil politicky nekorektny link na besnenie NATO v Libyi. To bolo pred 8 mesiacmi, od tej doby som ich stvavy platok neotvoril. A citim sa lepsie. Trvalo mi pomerne dlho, kym som zistil, kto su "diskutujuci". Btw, ked uz si spomenul uzitocnych idiotov, svojho casu o nich vysiel pomerne vystizny clanok tu.

Norman

na  sme som mal desiatky nickov, dva krát zablokovali IP adresu (vždy tak na rok), takže som tam musel chodiť cez anonymizér ...

Ale to čo píšeš, "cítim sa lepšie" , vystihuje problém postoja v opozícii. Tieto veci lezú na nervy a treba sa otužovať postupne :) Je naozaj lepšie tam neliezť, keď to človeka len znechucuje. Ja napríklad oceňujem, že tam sú len 3 príspevky denne, aj keď sa samo všetko dá obísť, toto mi vyhovuje - ani tie už nepoužívam :)

Treba to vidieť pozitívne - všimni si, koľko je tam príspevkov, s ktorými súhlasíš.

Ináč, len niektorí diskutujúci tam sú takí priamo angažovaní "novinári". Mnohí sú len hlúpe decká (aj keď majú 50 rokov), ktorým sa zatial len pridobre darilo, tak nikdy nerozmýšlali. Tam nie sú platení diskutéri - sú to autentickí kreténi :-)

fon

Obmedzenie sa vzťahuje aj na kriquela?

Norman

tí čo im zaplatia, samozrejme majú neobmedzene.

Ja ich ale platiť zásadne nemienim, ani korunou, a prispievať tam debatami vo väčšom aj tak už nemá moc veľký význam. Nech majú priestor iní, noví, nech sa stretnú osobne s kreténmi - aj to ľuďom otvára oči, hádky s kriquelmi.

fon

Mne smetiari znemožnili prístup pod mnohými menami, aj mi príspevky mazali, ale nevymazali mi všetky príspevky priradené k menu, sú stále dostupné, pretože sa tak stalo pred mnohými rokmi. Smeti boli žumpou vždy.

Norman

teraz to už toľko nesledujem. Na jednej strane sa internet rozšíril a rastie množstvo ľudí a tak sa zákonite tie debaty tam rozbili, úroven klesala... ale na druhej strane mám pocit, že množstvo opozičných hlasov tam jednoznačne rastie. Témy ako vláda bánk, židovská ruka v každom šerbli a podobné tam boli kedysi úplné tabu. Každý sa tam ešte donedávna vytešoval, ako mu plutokracia zabezečí blahobyt až dokonca jeho dní ... len treba ešte počkať ...

Podobnosť so socializmom v čase jeho konca do očí bijúca :)

Nejako ma nemôže znechutiť jednostrannosť dezinformácií toho denníka, lebo horšie to už nemôže byť :)

Sme obmedzila príspevky na 3, podporovať ich ani halierom nemienim, a ani tam nemienim strácať čas. Napriek tomu priložiť polienko do ohňa sa občas dá. Ale ako hovorím, často mám skôr dojem, že povstali noví bojovníci

(skôs sa na to pozreť zo strany ich redakcie: kedysi mazali o sto šesť, snažili sa to držať, dnes už nestíhajú, podľa mňa IM to preteká cez okraj)

Ale aj pre prípad, že by tam či aj inde ešte nejako obmedzili diskusie, treba mať po ruke in platformy. Už len existencia alternatívnych portálov na nich tlačí, aby nemali totalitu monopolu.

A keď už o Sme, ešte si myslím, že ich čítanosť je už daná hlavne rubrikami od varenia , cez autá, elektroniku až po celebritky. Ich politická propaganda sa s tým síce trocha zvezie, ale pochybujem, že by ONI nejako mienkotvorne formovali.

Ale pozreť sa tam občas oplatí. Oni sú totiž ako kedysi komunistická Pravda - prinášajú oficiálnu ideológiu. Takže témy, ktoré kedysi boli v ich diskusiach tabu, dnes sú v diskusiach bežné - keď tie sa začnú zjavovať aj priamo v článkoch - vtedy bude jasné, že je "zle" :-)

 

 

N

sme vycvičení čítať medzi riadkam, či vidieť pravdu za propagandastickými článkami ( aj keď po nežnej sme túto schopnosť na chvíľu stratili naivne si mysliac, že konečne môžeme novinám veriť).

Niektorí sa zobudili po Juhoslávii, Iraku, ďalší po Lýbii. Niektorí sa nezobudia nikdy. Dôležité je, že krčah je prasknutý. Ale aj tak mu treba ešte pomôcť. Preto je dobre, že existuje tento a desiatky ďalších "nadhľadov". Našťastie, ani internet sa ešte nepodarilo spútať.

Sme je stále čítaný denník, ale propagandu robia tak "dobre", že ľudia to už čítajú ako socialistické Rudé právo, to máš pravdu. 

Norman

Hej, je dobre,  existujú alternatívne servre, a aby sa vyvíjali v rôznych formách.

Ale pravdupovediac, niekedy je jednoducho dobré, keď si človek môže povedať niečo naozaj otvorene a počuje ho aspoň zopar ľudí. Ono niekde v diskusii - už sa veľa veci toleruje, ale človek sa aj tak pristihne pri čomsi ako samocenzúre. Aby ma predsa len nezmazali bla bla... aby ma ľudia pochopili bla bla ... Nechutný pocit.

A ešte lepšie je si tu prečítať otvorené názory podobne zmýšlajúcich. Proste to dobre padne.

 

Ináč, čo sa týka explicitne slovenských (disidentských) webov, ktoré by stáli ešte aspoň za občasné nazretie?

Su také vôbec? :)

fon

isteže teraz sa to horlivo snažíš napraviť, ale len vo veľmi obmedzenom smere, v rámci vápenkárskeho dobrozdania, ktoré neprestúpiš, aj keď sa tváriš že im nepatríš.
Čo taká vojna v iraku 1991, prečo tú nespomínaš, to bola dobrá vojna? Chýba Afganistan, alebo to bola dobrá vojna?
Píšeš ako šialený Američan, čo kričí, že Afganistan bol dobrou vojnou, irak dobrou, pokým nezačali hynúť Američania, a lýbia je obombova vojna na podporu al–kajdy a teda zlá.
Zločinecké vojny sú zlé, pretože sa nepáčia Bohu, čo k tomu prehlasuje malý človek čo si namýšľa že ak sa stavia proti jednému zabíjaniu, stáva sa svätým, nie je dôležité. Je už trápne čítať, ako bezbožníkom sa nepozdáva dajaká vojnička. Ozajstnú vojnu, vyvražďovanie nenarodených detí, ktorá sa odohráva každý deň vítajú, mlčia.
Vojna v Juhoslávii nebola ničím iným ako vyhladzovacím talmudským nacistickým ťažením srbských bláznov, jednakých ako primitívni protislovenskí pepíkovia, ktorí si žiadali ovládať iných, ktorých spupne prehlasovali za odsrbčených srbov, rovnako ako židia v Palestíne. Pre teba sú moslimskí psi v gaze viac ako Chorváti? Chorvátov možno vraždiť? Keď vojna bežala, bol som proti srbom, zmenil som názor kvôli roku 1999, na istý čas, potom som sa vrátil k pôvodnému postoju.
Že ich clinton a jeho poskokovia vraždili nezmení nič na skutočnosti, že srbi povraždili oveľa viacerých, práve preto že boli ako clinton, nenávistný ako satan, sebecký a nepokorný. Dokonca vyvraždili viac vlastných detí ako stihli Američania a Albánci. Zničili ich tí, čo boli rovnakí ako oni, to isté sa stalo aj nemcom. Nepoznali lásku k bratom, milosrdenstvo a preto skončili v masakroch. Srbskí nacisti si osvojili bezbožný svet, v ktorom si americkí nacisti robia čo chcú, a tí zasiahli, srbskí nacisti si nepriali Boží svet, preto ich kynožili ich bratia v nenávisti.
Ak „človek“ potrebuje internet pre jeho zobúdzanie sa, tak je nepoužiteľný a večne stratený otrok, ktorý predhodeným prečítaným „múdrostiam“ uverí poľahky ako predchádzajúcim, do neho husteným lžiam. Internet je bahno, nezriedená nevraživosť všetkých proti každému.

Norman

Len jedna otázka:

prečo musíš byť proti či za niečo? Proti Srbom, za Srbov, proti Srbom...

Svet ozaj nie je čiernobiely.

 

A si si istý, že Srbi či Nemci "nepoznali lásku k bratom"? Kto ti to nahovoril? Talmudistická propaganda? Stalinistická bolševická história?

Aha, no tak to hej, to dáš na dobré zdroje.

Norman

že ak človek potrebuje internet pre prebúdzanie, tak je večne stratený otrok.

NIK UČENY Z NEBA NESPADOL.

Ty si tiež vyliezol zo škatule a bol si špinavý a sprostý. ALebo to nie je tak?

fon

niekto čumákaje na bedňu a je ochotný rozbombardovať celý svet a následne úplnou náhodou si prečíta na sieti, že zbrane hromadného ničenia sa nenašli, presne tie isté informácie čo boli známe aj pred vojnou, a zrazu tento lump sa tvári, že ho osvietilo, bol úslušný zabíjať, ale teraz po novom poznatku už súdi tých, ktorým slepo veril. Takéto správanie hlupákov nazývaš prebúdzaním?
Zrazu vystupuje proti vietnamskej vojne plnej vrážd, lebo objavil, že si Američania sami potopili lodičku pri vietnamských brehoch, alebo tam žiadnu nemali, čo je aj jedno.

N

na teba je ťažko reagovať. Po povrchnom prečítaní si vyvodzuješ divné závery. Ak som napísala, že sa ľudia prebúdzajú, nemyslím, že predtým podporovali nejaké vraždenie. Len o ňom nevedeli. Ja nepíšem o sebe, pozorujem okolie - starší ľudia, generácia, čo maká od svitu do mrku, aby napr. udržala deti na škole, slušne prežila nebola zvyknutá sledovať politické dianie vo svete a ak, tak povrchne a neskúmala príčiny prečo sa deje to, čo sa deje.

Keď som bola vo veku medzi detstvom a dospievaním, pýtala som sa u dospelých príbuzných, čo sa to deje na tom Blízkom Východe, čo stále spomínajú v správach. A odpoveď všade takmer rovnaka : "Araby sa tam so židmi  bijú furt a aj sa budú, lebo oni sa neznášajú."  Môžeš namietať, že je to ich chyba a nazývať ich ako len chceš, taká je realita. Nežijem vo svojom uzavretom svete a nemám problém porozprávať sa s hocikým. O situácii na Blízkom Východe ešte nedávno vedelo mizivé percento ľudí, ale vďaka internetu sa dostali k správam, na popud ktorých si začali vyhľadávať informácie, či čítať knihy. Dnes o situácii v Gaze vie mnohonásobne viac ľudí. A to je dobre, fon, zmena k lepšiemu nepríde, ak sa budeš o ňu usilovať ty a ešte piati osvietení. Je dôležité, aby ľudia čítali, zaujímali sa o svet a príčiny, prečo sa deje to, čo sa deje.

Samozrejme, že žiadna dobyvačná vojna nie je dobrá, ale ak sa niečo zlé deje relatívne ďaleko, má to na väčšinu ľudí iný vplyv, ako keď majú vojnu za humnami. Je to správne? Isteže nie, ale taký je fakt. Môžeš na nich kašľať, ignorovať, nadávať, alebo to vezmeš ako fakt a začneš  informovať, ponúkať iné názory ako v "bedni" .

Ty  si ako utváraš názory? Cestuješ osobne po Iraku, Afganistane, hovoríš s každým Srbom? Nečítaš náhodou ten zatracovaný internet?  Mladí dnes už málo čítajú knihy, bohužiaľ, čítajú všetko možné na sieti. Áno, je to stoka, ale nepodceňujem každého a viem, že si vedia utvoriť názor a vyselektovať najpravdepodobnejší scenár. Ja TV prijímač nevlastním, ale ako pozorujem okolie, deti sledujú hudobné stanice, mladí  šport a starí telenovely. Potom si pozrú správy korporátnej markízy a idú spať. 

Ale tým, čo to nestačí, je internet posunom vpred. Každý si nájde, čo hľadá a čo ho osloví. A niektorých hádam aj osvieti. A je jedno, či si začali hľadať info po Juhoslávii, Afganistane, Libanone či peloponézskych vojnách. Hlavne, že je takých čoraz viac. 

Vravíš, že ZRAZU akí múdri. No ja myslím, že je to dobre.  

 

fon

sa muselo povinne k nej vyjadrovať, ak mlčia, neznamená súhlas, myslel som tých čo nevedeli nič o pomeroch, alebo možno málo, nedokázali postrehnúť čo je pravdou, ale pyšne si uzmysleli, že majú právo poučovať ako má kto konať, pridávať sa k najhlasnejším.
Môj útok bol vedený proti tým, čo zbrklo, narýchlo kecajú do všetkého, potom menia „názory“, lebo zasa niekomu novému uverili, prípadne ani nevedia že zmenili „názor“.
Usa teroristi chcú niekoho zničiť, čo také novátorské si prečítali na sieti, aby si vypracovali nový „názor“, isteže až po udalosti, keď to nie je vôbec dôležité, to im nepripadalo aj prv bezočivé, že divosi sa vyhrážajú iným. Či ich vymyslené zámienky na zásah sú či nie pravdivé je nepodstatné, menia „názory“ nie kvôli vraždám, teda zmyslu vojny, ale opäť z pýchy, že malému podčlovekovi klamali tí, ktorým dôveroval. Menia „názor“ kvôli odhalenému klamstvu, prípadne neúspechu ťaženia, predpokladané zámery sa nedotiahli k spokojnosti.
Mňa gaza aj tak už nezaujíma, promoslimskí extrémisti si dovoľujú kádrovať ľudí, čo sa nezištne snažili pomáhať nevďačníkom, lebo napríklad neznášajú islam, alebo „obrancovia“ gazy si to tak vykladajú, sú proti multikulti, nepoužiteľní v prospech gazy, pretože Palestínu nechcú moslimskú.

fon

To je niekto ako lipšic? On sám rád hovorí o slušných ľuďoch, tí slušní sú na správnej strane?
Mám tomu rozumieť, že sa jedná o protikresťanov, ktorí si dnešný svet vybrali sami, ale v tom ich novom svete je niekto silnejší, ešte včera ich spolubojovník proti kresťanstvu, a vnútil im svoje predstavy nehľadiac na slušných? Slušní sú tí, ktorí si predstavovali nový svet bez Boha úplne ináč a teraz horekujú nad nemohúcnosťou?
Karma–to boli časy, keď som si musel naklikať úsmevy kvôli útokom nepriateľov pravdy.

mnkr

tento clanok ma v poslednej dobe najviac potesil....vdaka zan

nové