Covid k polovičke novembra

Je čas sa pozrieť, ako prebieha infekcia a úmrtnosť v čase testovania a po ňom.

Údaje prevzaté z European Centre for Disease Prevention and control.

(obrázky možno pravým kliknutím zväčšiť)

 

 

 
Na prvom grafe je denný počet infikovaných (zistených PCR testami), prepočítane na jednotných 10 miliónov. V prvom rade je vidno, že na Slovensku aj v Čechách táto hodnota od začiatku novembra klesá. Je to výsledok opatrení, zavedených od 1. októbra, neskôr ešte sprísnených na takmer zákaz nakupovania a podobne. Nie je to výsledok žiadnych antigénových testov, lebo ten by sa prejavil prudkým jednorázovým poklesom tejto krivky, ale trendy by zostal udržaný a opäť by stúpala. Okrem toho vidno, že v Čechách, kde žiadne smiešne tanečky okolo mega akcie plošného testovania nemali, tiež dosiahli zlepšenie situácie.
Na grafe ďalej vidno, že Rakúsko a Maďarsko sú na tom horšie, ako Slovensko, a teraz už dokonca horšie ako Čechy) - čiže na Slovensku nie je a nebol dôvod na radikálne experimenty.
 
 
 
 
Predošlým dátam o infikovaných zodpovedá aj denný prírastok mŕtvych, len s časovým posunutím o približne dva týždne. Vo všetkých krajinách je situácia horšia, ako v prvej vlne na jar, ale Slovensko je stále približne ako Nemecko, neporovnateľne s Českom, ktoré absolútne vedie. Nie je dôvod, aby Slovensko robilo experimenty a drahé kroky, ktoré nič nezlepšia. Energiu a pozornosť treba investovať do nemocníc, ktoré minister Krajčí práveže ignoruje.
 
 
Aby bolo jasné, že sa jedná o reálne veľké obete pandémie, pre porovnanie graf s krajinami naviac postihnutými na jar. Je vidno, že Česko v počtoch mŕtvych dosiahlo na jeseň už úroveň, rovanjúcu sa najvyšším hodnotám najtragiskejšie postihnutých štátov v prevej vlne - Taliansko, Španielsko, Belgicko.
To, že to nevyvoláva takú paniku, ako na jar v týchto krajinách, treba pripísať lepšiemu vybaveniu nemocníc, ale žiaľ aj tomu, že si verejnosť na zomieranie ľudí zvykla. Vraj sú to "len"  starí, srdciari, cukrovkári, obézni alebo inak menejcenní. To nehovorím ja, to hovorí verejnosť - možno nie týmito slovami, ale v podstate takto.
Nechcem byť obviňovaný zo šírenia strachu, lebo tu nie je problém nedostatok strachu populácie, ale všeobecný nedostatok súcitu, v kasínovom kapitalizme tak bežný.
Preto ja ani nechcem pôsobiť ako nejaký humanista, ktorý sa nad týmto stavom trápi a varuje - nechcem povedať, že bezcitná spoločnosť si zaslúži, aby jej nemocnice či zdravotiaci skolabovali, ale je to proste kauzálne pravidlo a zrejme nevyhnutná cesta, ako jedine možno takú spoločnosť zmeniť. Takže si to vlastne predsa len zaslúži.
A nad stavom vecí na Slovensku je vôbec zbytočné si lámať hlavu a ponúkať dobré rady, pretože religiózni fanatici a despotický maniak na čele samozrejme nie sú žiadnej racionálnej cesty schopní.
 
Experimenty, ktoré robí vláda a menovite Matovič na obyvateľstve, priebehu pandémie nijak nepomáhajú, a vlastne sú mimo tú tématiku, pretože nemajú za cieľ čokoľvek naozaj zlepšiť. Sú motivované exkluzívne nefalšovanou radosťou sadistu na čele vlády, ktrorý objavil možnosť ponižovať celé obyvateľstvo, čoho sa proste nevie nabažiť.
 
matovič
 
Každého človeka možno občas fotograficky prichytiť pri zlej grimase - ale verte mi, tu je to iné - tento človek proste je trvalo psychicky chorý.
 
 
0
Roland Edvardsen

Asi ste zachytili tie Matelkove posledné PR tanečky okolo telefonátu s Bléééérom. A následne to videjko s vantajm angličtinou. Fakt úplný dilinko, na ktorom sa musia v zahraničí inak zabávať. Mimochodom, tá jeho angličtina je stále hrozná (obzvlášť v kontexte toho, že on mal a má prostriedky na to naučiť sa ju dokonale). Napísať si nejaký textík a potom ho prečítať pred kamerami (s trápnou výslovnosťou) zvládne kdejaká opica a je to niečo celkom iné ako fluentne komunikovať s cudzincom, v rýchlosti správne reagovať, napr. cez telefón (s Bléééérom, dnes už len pochybnou nulou nenávidenou vo vlastnej krajine, ktorému bohvie koľko za toto úbohé PR musel zaplatiť). Na toto sa môžu chytať naozaj len tí najtupší Matelkovi svedkovia. Ten človek je ešte úbohejší "vidlák" než som si kedy myslel. Jednoducho(ý) vantajm. :-)

buko

video som bohuzial zachytil. Na stredoskolaka - maturanta - chvalitebne. Na premiera republiky - otras.
Uz som to niekde pisal - ten clovek ma komunikacne schopnosti a natlakove metody smejda, ktory predava hrnce alebo predrazene vysavace.
Toto ak by spravil Fico, Pellegrini, Danko alebo ktokolvek z ich strany tak ho media roznesu na kopytach a este dva mesiace im to obuchavaju o hlavu.
U Igora sme si akosi zvykli - ze toto je proste Igor, on taky je a iny uz nebude.

Co mi vsak zostalo zahadou - komu, preboha, bolo toto video urcene. Slovenskym obcanom, novinarom?
Zahranicnym obcanom, novinarom? Zahranicnym vrcholovym politikom?
Nech uz to bolo urcene komukolvek - bola to priserna zmes infantility, neprofesionalizmu, sedlactva a samozrejme polopravd az klamstiev ktore si tento neodborny insitny virolog v hlave vykombinoval.

Norman

My šmejda voláme, podľa jeho kariéry, že je typickým propagandistom na okresnej úrovni. Veď robil dlho tie noviny lokálnej, maximálne okresnej úrovne. A tam nabral tie najhoršie zlozvyky a to mu zostalo.
To je v podstate tá istá myšlienka ako tvoja, že je ako tí lacní predávajúci podvodníci "šmejdi".
(a to samozrejme krivdím všetkým okresným novinám, nechcem nikoho z nich urážať a tiež nie som žiaden zástanca "veľkomesta", skôr naopak, ale termin "okesný" v negatívnom zmysle sa k matovičovej postavičke proste hodí).

Komu to video bolo určené, to som naozaj rozmýšľal aj ja a tiež neviem. Teraz s odstupom usudzujem, že to azda robil pre tých štátnikov, ale že mu to predsa len niekto z jeho štábu zatrhol, že je to pod psa a tak bol toto azda ako položartovný pokus, len pre ľudí. "Len" - to tak vystihuje jeho postoj k populácii. Dúfam, že niečo takéto nikam neposlali - ale tiež by som rád vedel.

nové