Dobré správy - pekné počasie

Aby sme neboli negatívni - sú aj dobré veci, čo sa dejú. Napríklad je pekné počasie.

Ale - meteorológovia povedali, že teploty 17 stupňov sú typické pre koniec marca, nie polovicu februára. Ach, určite to neznamená, že v máji bude vyše 30 a v júli auguste až 40 v tieni. Nie, nie, nebude suché neúrodné leto, to je všetko stále len hystéria a robenie paniky. 

Jestvuje ten vtip o kreténovi, čo padajúc z mrakodrapu si pochvaľoval, že zatiaľ to stále nie je také zlé. Nemyslel na to, aké to bude pri dopade.

Situácia dnes je ale vlastne horšia - teploty už sú dávno zvýšené, už dávno je to zlé - ale mnohí ľudia si myslia, že pri dopade sa všetko vylepší, že sa stane zázrak a všetko bude pokračovať vylepšené. Keď sme toho padajúceho nazvali kretén, ako nazvať týchto ľudí?

Samozrejme, neobraciam sa na ľudí, čo majú strach. Ja viem, že mozog takého človeka sa kúpe v emóciách a nemôže sa sám oslobodiť. Proste konštatujem fakty pre ľudí, čo sú schopní sa vysporiadať s budúcnosťou, ktorá prichádza.

 

 
Luko

... , ale aj z minulosti sú dobré správy (trebárs v tom, že už vtedy ľudia trošilinku rozmýšľali (to je až za článkom): http://www.zvedavec.org/nazory-1776.htm, ale ... (odvádzam pozornosť inam, neďakuj).
Tak si to čítam znovu a znovu, to dnes nie si Ty - a úplne v dobrom - návšteva už odišla? Boli dlhšie, že?

Norman

ty ma málo poznáš, zrejme.
Spýtaj sa starších, čo ma dlhšie poznajú - ale nie večer, pred spaním :-)

ps. alkohol a mäso už desaťročia prakticky nekonzumujem, teda nie tým spôsobom, akým je to v európe žiaľ bežné. Odporúčam každému.

Luko

To bol len vtípek - a úplne v dobrom. Len ten štýl (možno sloh) je trošičku iný, než inokedy.

Ja sa alkoholu celkom nestránim, rád si u nás s kamarátmi pripijem a ak je k tomu ešte aj údené či klobáska, vstupuje do mňa spokojnosť.

Norman

občas sú také dni, napríklad teraz :-)
Ale to je práve zle, že už som zrejmemálokedy bojovný, že už ma nespoznávajú, hech :(.

No hej, v malých dávkach neškodí ani liter alkoholu, ale vtedy naozaj nikde nič nepíšem :) Ja zas nie som proti občasnému resetu - ale musí byť zvládnutý profesionálne.  Vždy lepšie, ako iné drogy ... nie že by som tie nejako zásadne odmietal z morálnych dôvodov, ale AKAKOLVEK CHEMIA, vrátane alkoholu, to je ako rozbíjať brány percepcie namiesto toho, aby boli pohodlne otvorené. Lenže ak ich človek rozbije, už sa nedajú zavrieť a to, čo z nich občas preníká, je údajne veľmi čierne a veľmi skrútené. Mnohí to tu tak spomínali, ja mám ale  brány vždy bezpečne zavreté, keď treba, tak to poznám len z počutia :).

https://maps.org/images/pdf/books/HuxleyA1954TheDoorsOfPerception.pdf

 

Luko

Vďaka za pesničku - už som v tej tohtoročnej "zime" aj zabudol, ako chutia jahody (a ešte k tomu priam na poli či v záhrade). Pekné.
No, necítim to až tak hranito, brány mám otvorené, ale nemusím do nich búšiť, ba ani, a to už vôbec nie, ich rozbíjať. Vôbec nemám strach, že by som ich nedokázal zatvoriť (ak by to bolo treba), nech už sa jedná o tie psychické, alebo telesné-fyzické, okamžité, alebo budúce.
Podľa Rogersa, alebo možno Kelleyho, si v sebapoznávaní už možno ďalej ako ja, ale nepokladám to za osobný hendikep. Ja sa držím zlatého: "Nerob inému to, čo nechceš, aby iní robili tebe" a zatiaľ si s tým vystačím.

Norman

musím skromne zdôrazniť, že v žiadnom prípade nechcem povedať, že som v sebapoznávaní ďalej, než ktokoľvek iný. A ani si nemyslím, že ak sa niečo podobné vôbec dá posúdiť, že by sa tieto veci dali posudzovať podľa pár písmenok na webe, ktoré si navyše každý píše vo "svojom jazyku".
Preto sa vlastne len nerád k týmto veciam vyjadrujem, ale na druhej strane ich považujem za veľmi dôležité. Preto len jednu vetu:
každý z nás všetkých má v ktorýkoľvek okamih prístup do najhlbšieho centra, preto predstava medzistupňov v poznávaní môže skôr vadiť, a aj keď sa líšime v tom, ako často v tom centre odpočívame, ani to nehovorí nič o tom, kto je aký efektívny mystik - prirodzené skryté samovediace talenty sú najsilnejšie.

Luko

Súhlas - niet rozporu.
Tak ani neviem, či som vyčerpaný len ja, alebo aj téma "o počasí".
Pekný deň (aspoň tu je slnečno).

PS
Ešte k tomu "... vlastným jazykom ...". Svätá pravda, každý ho máme a termíny každý chápeme po svojom (pokiaľ si v debate vopred nezjednotíme slovník a možno aj nestanovíme cieľ, ku ktorému chceme dospieť). Napríklad "klamstvo" je všeobecne uznávaná špatná vec, ale ja ho často používam. Klamem úplne malým deťom (lebo inak na ich otázky odpovedať neviem), že darčeky nosí Ježiško a deti nosí bocian. Niekto iný zasa oklame umierajúceho, aby ho ušetril zbytočnej bolesti. Sme bez svedomia, keď nás za tieto klamstvá v noci netlačí?
Je toho veľa, o čom by sa dalo ..., ale ako píšeš, na "pár riadkoch" sa to nedá a už vôbec nie spoznať niekoho druhého.

Norman

Ty neklameš, len hovoríš fikcie. Celá náš život sú fikcie, preto neustále pozeráme filmy, aj dokumentárne, čítame, počúvame. Ak by sme nemali príbehy, mýty a fikcie, nevydržali by sme to.

Toto som napísal 2016 - Umenie klamať
http://nadhlad.com/node/2676

Luko

Nie som fotograf ani aranžér (architekt) ilúzie, či dokumentu. Som technik - stavbár. Snažím sa byť nohami na zemi. Verím, že strechu hrubej stavby je treba stavať ako poslednú a v interiéri robiť ako poslednú až podlahu (aj keď je pre mňa pozemné staviteľstvo je až druhoradé a bližšie sú mi mosty - cesty, ale pre názornosť som sa uchýlil k pozemnému). Klamem, ak raz poviem, že začať treba na zemi, alebo keď poviem, že na zemi treba skončiť? Čo a kedy je to fikcia a čo klamstvo?
Záleží aj na tom, s kým sa rozprávaš a čo je cieľom debaty, to znamená, len Tebe samotnému dobre/správne a prioritne určiť-odhadnúť partnera v debate, čo mu povieš ako prvé a čo ako posledné. U každého to môže byť inak. Súhlas?
A teraz - som "chaldejec", alebo "normálny človek"?
A že som sa vyhol téme "ako v konflikte obstáť"? Nuž, nie som Boh, teda nesúdim a že som možno dôverčivý a zviazaný morálkou - to skôr pokladám za prednosť, nie za slabosť. Nemám v svojom okolí problém presadiť svoje (tým myslím názor, nie brutálnu silu) a ťažko by ma z očí do očí len-tak niekto zašliapol, aj keď som vždy ochotný priznať silu argumentu aj oponentovi (dokonca aj pred ním pokľaknúť - to žartujem), ak korektne dôvodí. Vždy ho nechám dohovoriť bez prerušovania.
Toť vsjo.

Norman

Len pre doplnenie:
jedná sa o serióznu filozofickú kategóriu, v jednej indickej tradícii, v džinizme, to volaju anekantavada - patrí im v tomto uznané prvenstvo. Je to pochopenie, že nejestvuje iba jedna cesta.
https://en.wikipedia.org/wiki/Anekantavada

Realita má viacero aspektov, a to nielen nejaká umelecká, ale aj tá fyzická, vedecká, technická. Tam to práve treba pochopiť v prvom rade.

Takže chaldejstvo a normálnosť sa nelíši v schopnosti rôzneho popisu reality. Kedysi nejakí hlbokomysliaci ľudia prišli na to, že realita má naoko odlišné výzory. To je v poriadku, to treba vedieť a používať, to nie je to zlo.
Morálny problém je to až potom, keď to vývojovo nevyspelé etniká začali používať pre prízemné amorálne účely. Až toto odlišuje ľudí normálnych a zlých.

Je to ako s každým nástrojom či každou mocou - záleží od použitia.

Ale pripomínam - nejedná sa ani o klamstvo, lebo každý z tých rôznych modelov mapuje objektívnu realitu.

Ako si spomínal o tom umierajúcom: Z určitého uhľa pohľadu sú ľudia naozaj nesmrteľní a nemusia sa báť smrti a jestvuje nekonečný počet variantov niečoho, čo možno označiť ako boh. (hm, ako sa mám označiť za ateistu, keď viem, že svet je nekonečný počet bohov? :-)

Ale nechcel som tému rozvádzať, pardon, človek chce len jednu vetu ... a takto to skončí.

Luko

Asi v polovici odkazu som v sebe sledoval boj ducha s telom (možno naopak), ale dočítal som to napokon až do konca (telo prehralo). Výsledok?
Neviem, či si mi rozšíril obzory, alebo mi "zamotal" hlavu (v každom prípade som rád, že som išiel na techniku a nie na filozofiu). Asi to chce nechať to v sebe chvíľu uležať. Obávam sa však, že sa ani z ďaleka nepriblížim k dokonalosti arihants (kevalins), ale až stratím telo, tak Ti prídem ako siddhas povedať, ako to naozaj dopadlo a je.
Musím sa usmievať, kam to došlo - "... len jednu vetu ... a takto to skončí." Pravda.

A s tým označením sa za ateistu sa netráp, ani sám Boh nevie, ako sa má v tomto prípade označiť.

Norman

Ty si čital ten link? To som ani ja nečital, neviem prečo sa tam toľko rozpisujú, ono džinsti sú strašne rozkecaní, oni sú vlastne ateisti, ale pedanti, všetko zaškatulkovať, no hrôza - išlo len o nadpis, o základ. Pardóoon :)

Mimochodom, aj ja som technik. 

 

Luko

Nuž, keď sme si už vymenili dôvernosti,
tak Ti gratulujem k profesnosti.
(inak by sa to nerýmovalo).
:-)

Norman

s tým sa netrápim,

len kedysi, keď sa pýtali na vyznanie (v slobodnom západnom svete také robia, kvôli peniazom), tak mi bol nepríjemne písať ateista, teraz, keď sa ma bude niekto pýtať (svätý Peter) , napíšem autoteista. :)

Ako sa hovorí na záhorí: Sie sind Gott .... los. :)

 

Luko

Petrovi také radšej nehovorme, tu na zemi to píšme len do tlačív, na ktorých nezáleží, lebo tí, čo tomu z duše prepadli a podľa toho naozaj aj žijú, tých nestretneme u Petra, tí idú rovno do tých čiernych dverí vedľa (a aby necúvli, je na nich meniaci nápis "Parlament", "Banka", "Burza", "Vláda", "Sláva", ... a pod. - každý taký si na nich prečíta práve to, čomu dával v živote prednosť a upísal tomu dušu a on s radosťou vstúpi). A chceme ich ešte aj "po tom - potom" stretnúť?

A dík za "budovateľskú" pesničku.

mirage

ked hovoris pravdive tvrdenia , si myslis, ze klames?

Luko

Ak je tomu tak, potom už ani sám sebe nemôžem dôverovať. Sám seba prekvapujem, klamem, zrádzam, obdivujem a bezpochyby kujem aj proti sebe "pikle".
Nevadí, zasa a opäť a znova som si sľúbil, že až sa mi podarí zbaviť sa toho "ochranného kabáta" (zvieracej kazajky), tak si pred zrkadlom nafackám a budem sledovať, kedy a ako to zaberie (a tak stále dokola, ja to nevzdám, ale oni ma do toho vždy znova zaviažu ešte skôr, ako sa môže prejaviť účinok mojej skvelej samoliečby).

nové