Je kríza, zničte niečo a pomôžete ekonomike!

Lawrence M. Parks

Ešte pred 50 rokmi klasickí ekonómovia považovali za prejav životaschopnosti ekonomiky, keď dokázala produkovať veci, ktoré ľudia chcú (a vedia za ne aj zaplatiť). Dnes bola ekonomika predefinovaná na čosi, čo sa nazýva Hrubý domáci produkt, či HDP. V poslednej dobe sa začína ozývať čoraz viac hlasov, ktoré spochybňujú výpovednú hodnotu tohto ukazovateľa, ktorý má takú kľúčovú rolu vo fiškálnej a sociálnej politike. Myslíme si, že neexistuje lepší spôsob, ako poukázať na jeho slabiny ako navrhnúť pár extravagantných spôsobov, ktoré zaručene pomôžu zvýšiť tento taký ekonómami a politikmi zbožňovaný ukazovateľ.

 

Čo môžu urobiť deti: Čo najskôr sami začnite rodiť svoje deti. Najlepšie je, keď sú choré, vyžadujúce si stálu lekársku starostlivosť. Výdavky na zdravotníctvo predstavujú takmer 14 percent HDP a my nesmieme poľaviť v raste. A keď tieto deti sa stanú tínejdžermi, povzbudzujte ich, aby sa stali mladistvými delikventami. Keď ich zatknú kvôli nejakému odpornému činu a odsúdia do väzenia na dlhú dobu, ekonomika dostane ďalší stimul.

 

Čo môžete urobiť vy: Rozveďte sa! Výdavky na právnikov, nutnosť dvoch bytov a všetkého, čo je spojené s dvomi domácnosťami: nábytok, vybavenie kuchyne, práčky a pod., to všetko tvorí významnú súčasť HDP. Rozvody povzbudzujú spotrebiteľský dopyt.

 

Rozbite dačo vo svojom dome, napr. okno, taniere, televízny prijímač. Výmena týchto vecí pomáha zvyšovať HDP a vytvára pracovné miesta.

 

Roztrieskajte svoje auto. Bude ho treba opraviť alebo aj kúpiť nové. Automobilový priemysel zamestnáva priamo alebo nepriamo každého siedmeho pracovníka v Spojených štátoch a oni si potrebujú zarobiť. Ak však chcete dosiahnuť skutočne ohromné výsledky, nejakou nedbanlivosťou zariaďte, aby vám zhorel dom! Nebite sa, poisťovňa vám to zaplatí a stavebné práce aspoň na chvíľu zamestnajú mnoho ľudí. .

 

Necvičte, nečistite si zuby. Prejedávajte sa, fajčite, pite a buďte chorý. Dbajte o to, aby to isté robili aj členovia vašej rodiny. Čím viac peňazí budete vynakladať na jedlo, cigarety, alkohol a potom na lekársku starostlivosť, tým vyšší bude HDP.

 

Najmite si pomocníčku v domácnosti, ktorá sa bude starať o deti a donúťte svoju manželku, aby šla do práce. Toto bude pre ekonomiku dvojnásobne prospešné, pretože: (1) keď sa o vaše deti a domácnosť stará manželka, toto sa nezapočítava do HDP, pretože za to nedostáva plat. Ale práca pomocníčky zvyšuje HDP; a keď vaša manželka ide do práce mimo domu, to sa tiež započíta do HDP!

 

Najmite si právnika a niekoho zažalujte. Honoráre právnikom sú priamo pripočítavané do HDP.

 

Čo môžete vyviesť svojím susedom? Výtržnosti a podpáľte štvrť. Prebudovanie dá ľuďom prácu a to je veľmi prospešné pre HDP.

 

Založte nejaký gang. Páchajte zločiny s výhľadom, že vás chytia. Čím viac ľudí vo väzení, najmä ľudí, ktorí by inakšie boli aj tak bez práce, tým prosperujúcejšia ekonomika. V dnešnej dobe budovanie a manažment väzníc sa stalo jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví, nehovoriac o bezpečnostnom biznise.

 

Veci, ktoré môžu robiť podniky: Znečisťujte životné prostredie - obrovská ropná havária by bola čosi úžasné! jej odstraňovanie ohromne prospieva rastu HDP. Investujte do budovania nehnuteľností, napr. priehľadné budovy s krátkou životnosťou. Tieto zvyšujú HDP keď sa stavajú, ale keď sa demolujú, alebo stoja prázdne či málo využívané, plytvanie sa už od neho neodpočítava. Podobne spoločnosti môžu postaviť nadmerné podnikové kapacity (ako to urobilo IBM v polovici osemdesiatych rokov 20. storočia do výšky 30 miliárd USD). To všetko sa započítava do HDP. A znovu, keď sa spoločnosti potom „zoštíhľujú" od HDP sa už nič neodpočítava. Je to systém kalkulačky, ktorej chýba mínusová klávesnica. Aby ste dosiahli lepšie výsledky, zatiahnite do toho štát: lobujte svojich zvolených predstaviteľov, aby dvíhali dane a míňajte viac peňazí. Vynakladanie štátnych peňazí na tovary a služby zvyšuje HDP a „vytvára" pracovné miesta.

 

Rozpútajte vojnu. Podľa možnosti niekde ďaleko, kde Američania neprídu o život. Bombardéry, tanky, náboje . . . to všetko zvyšuje HDP. Taktiež posielajte rakety ďalekého doletu Stinger oslobodzovacím armádam do krajín kdekoľvek vo svete, ako je napríklad Afganistan. Nie je vylúčené, že niektoré z takýchto rakiet budú použité na zostreľovanie civilných lietadiel. Výroba nových lietadiel pomôže ekonomike a keď sa do toho zapoja právnici, potom to bude pre HDP bonus.

 

Kritizujte šetrnosť! Ľudia, ktorí sú šetrní, v skutočnosti poškodujú ekonomiku, pretože nemíňajú peniaze. (Ekonómovia to nazývajú "Paradox šetrnosti," ako keby nikdy nepočuli o tom, že protirečenia neexistujú.) Keď ľudia míňajú svoje úspory, hodnota týchto nákupov je pripočítavaná k HDP. Keď úspory nemíňajú, ekonomika trpí. Ako najlepšie odrádzať ľudí od šetrenia? V prvom rade treba čo najviac zdaňovať úroky z úspor: Po druhé, a to je to najlepšie, znehodnoťte menu! Tlačením stále väčšieho množstva peňazí môžeme rozriediť hodnotu úspor (osobitne úspor dlhodobých, ako sú ich penzijné fondy) a tajne z ich kradnúť pre politikov, aby ich míňali a tým zvyšovali HDP.

 

Spravte z prírody svojho spojenca: Dúfajte v prírodné katastrofy: hurikán, zemetrasenie, veľký požiar, povodeň. Katastrofy sú obrovským stimulom práve kvôli rekonštrukciám a opravám, ktoré vyvolávajú.

 
autor: Lawrence M. ParksGrigoriy

Váš článok sa mi veľmi páči, lebo presne vystihuje podstatu stavu a smerovania dnešnej civilizácie.
Belzebubovi agenti, ktorých ja pracovne nazyvam kurviči, zámerne, s cieľom paralyzovať vývoj clovecenstva, vytvaraju podmienky, ktore nakoniec povedú k veľkému kolapsu civilizácie.
Bez zbytočných dlhých rečí a prázdnej intelektualčiny je možné povedat, že ich pracovnou metódou je zámerné zavádzanie pomerov, v ktorých sú prirodzené mechanizmy evolúcie, teda prirodzeny vyber a nasledna prirodzená hierarchia nahradzane sociálnym inzinierstvom, kde menejcenna chamraď psychopatov, tulákov a lunatikov je večnym bremenom a prekážkou evolúcie jedinej skupiny ľudstva, ktorá má naozajstny potenciál k naplneniu kozmickeho cieľa celej existencie, teda gazdov, k tomu, aby povstal nadčlovek.
Laviciarstvo, praviciarstvo, multikulturalizmus, feminizmus, marxizmus, socializmus, liberalizmus, náboženstvo aj ine, sú len dymovou clonou na zákrytie reality zamernej degradacie ľudstva kurvičmi.

Norman

Laviciarstvo, praviciarstvo, multikulturalizmus, feminizmus, marxizmus, socializmus, liberalizmus, náboženstvo, gazdovia, psychopati, tuláci ... všetko rovnaké bláboly lunatikov. V čom sa ty líšiš od nich?

Grigoriy

To, že som spomenul menejcennych alebo lunatikov, ešte neznamená, že som opäť myslel práve teba.
Ja viem, uz si len čakal, kedy na mňa budeš môcť ociambrovat svoju papuľu. Nečudujem sa ti.
Pravdupovediac aj máš prečo, ved som ti trochu zdvihol mandle tu:
http://nadhlad.com/comment/7759#comment-7759

Ale nemal si to brať az tak vážne, mohol si si svoje primitivne agresívne žvásty odpustiť.

Ja viem, poznáš a pouzivaš všetky druhy trikov na zakrytie svojej ubohosti, a naozaj ťa v tomto nikto nepozna lepšie ako ja.
Pozri sa, vpravo hore máš rubriku "O nadhlade". (V minulosti si to volal "meta data", ale ked som ta upozornil, ze meta je predpona, a nepouživa sa ako si to urobil ty, namiesto podakovania si to zmenil- potichu a nenapadne.)
Donedávna si tam mal vždy prve štyri články rubriky. Ked som ti ukázal, akých nehorázne stupidnych žvastov si ty schopny, skryl si tvoju sprostost o vode pred zrakom návštevníkov, aby nevideli tvoju totalnu zhovadilost, uz tam máš len dve "úvahy". Kozmeticka úprava, ktora ti vďaka mne opat raz nevyšla.

Som naozaj veľmi dobrý a zhovievavy človek, takze ťa viem pochopiť, aký ty musíš na mňa byt nahnevaný, že si ledva čakal, kedy budes mat príležitosť mi pičovať.
Na druhej strane však, spomeň si, že som ti uz dávno sľúbil, že budem odhalovať tvoju pravú tvár arogantného primitiva a hlupaka. Viem, chcel by si, aby tu niekto ako ja nebol, aby ti tu tí jednoduchí ľudia žrali tie zhovadilé nezmysly. Svet však nie je dokonalý, a každý sa s tým musi naučiť žiť.

Zanedbal som tvoju výchovu, ale sľubujem, že v budúcnosti sa budem venovať tvojim geniálnym uvaham pravidelnejsie a obšírnejsie.

Norman

:-)
Ma fascinuje, ako to tu sleduješ a ako vyvodzuješ zo všetkého svoju dôležitosť. Nestojí to za komentovanie, ale takmer si sa prekonal pri vysvetlovaní, prečo zostali zo 4 editorialov len 2. :-)
Poviem ti tak - príliš sa posudzuješ (a príliš posudzuješ aj druhých). Tak veľmi sa bojíš, že budeš úbohý, nie dobrý? Celý život v takom strese? A pritom stále taky nepraktický, hm.
Práve, aby si sa nezosmiešňoval, som ťa chcel upozorniť, že tie blbosti o "gazdoch, lunatikoch a podobne" sú táraniny tretej triedy. Začal si o tom klábosiť tak pred pol rokom, ale sú to totálne blbosti. Ten psychologický či skôr astrologický maglajz hodnotenia osobnosti - pri tom tiež zbytočne stráčas čas.
Daj si poradiť.

vp

S poslednou vetou súhlasím. Ľudstvo ako také má potenciál naplniť zmysel existencie. Kurvičom sa podarilo niektorých presvedčiť, že zmysel existencie je inde - v plnom bruchu, sexe a vreci peňazí. Podľahli tej dymovej clone a stali sa z nich tuláci a lunatici. Oni nie sú prekážkou iným na ceste k Človeku, oni sú prekážkou sami sebe. Gazdovia nehľadajú príčiny svojho neuspechu u druhých. Skutoční gazdovia si idú svojou cestou a neštekajú, ale bez toho, aby boli vťahovaní dolu, pomáhajú dostať sa na správnu cestu aj ostatným.

http://www.youtube.com/watch?v=k0fglpjuiks

Norman

Je to tá najtriviálnejšia myšlienka a najtriviálnejší omyl respektíve podvod v koncepciách etiky.
Vždy ľudia vyhlasovali svoje záujmy za dobro pre všetkých.
Najznámejší príklad "gazdov" v histórii sú práve židia. Tí vždy chceli ostatným len dobro, ale tí druhí nejako to dobro odmietali. A tak si židia idú ako dobrí gazdovia svojou cestou a len sem tam, každý druhý, či každý deň, vytvárajú objektívne zlo a ich sionizmus je arogantný parazitický moloch. Ale gazdovia, pre seba si nahrabali, čo ich po iných.

Vykročil si úplne špatným smerom k závojom ego ilúzií. O Grigoriyovi ani nehovorím, ten je v tom už tak dlho, že o realite už nemá ani šajnu - ako narkoman v poslednom štádiu.

Prasiatko

Ježiši, aký prorocký článok! :OO

Norman

Ten článok sem dal už pred piatimi dňami do komentára okoloidúci http://nadhlad.com/comment/8031#comment-8031
Povedal, že by si to zaslúžilo samostatný článok - aj som si myslel, že načo, veď si to už všetci prečítali ... ale vidím, že platí jedno: ľuďom treba všetko opakovať, opakovať,opakovať .... a potom ešte opakovať.

Pavlik Morozov

ktoré za príčinu krízy považuje pokles spotreby a z toho odvodzuje, že riešením je jej stimulácia. A tak predkladá kroky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú bláznivo ale paradoxne za určitých okolností fungujú. Podobne by sa dal parodovať aj opačný šablónovitý spôsob riešenia krízy, ktorí u nás celkom vážne propagujú rýchlokvašky "pravicoví" ekonómovia model Miklóš & Sulík. "Motivujte investície do výroby znižovaním daní!" - to je dnes veľmi obľúbená mantra sociopatoekonómie.

Primárnym problémom ekonómie ako vedy je, že páni "ekonómovia" nemajú celkom jasno v elementárnych problémoch filozofie vedy a príliš často diletantsky dokazujú svoje tvrdenia. Veľká väčšina ekonómov sa mylne domnieva, že filozofické myšlienky sú iba ozdobami a parazitickými komentármi k pevným a objektívnym triumfom ich "vedy". Filozof Daniel Dennet to vyjadril veľmi presne - "... veda bez filozofie nie je možná. Možná je iba "veda", ktorá na svoju palubu berie filozofický náklad bez toho, aby ho preverila." Monetarizmus a chucpe Milton z Berehova s jeho obdivom voči Ayn Randovej a jej "objektivizmu" je otrasný príklad.

Niektoré tvrdenia "mainstreamovej" ekonómie nikdy neboli seriózne vedecky preverené/dokázané, Majú iba charakter presvedčenia, sú prakticky iba mentálne termíny/fenomény ľudskej mysle, s ktorými nie je možné pracovať podobným spôsobom ako to robí klasická veda, napríklad fyzika. Bežný spôsobom takýchto "ekonómov" je miešanie propozičných postojov/intencionálnych fráz s faktickými výrokmi. Praktickým filozofom vedy je už dávno jasné, že na tie prvé nie je možné aplikovať ani bežnú logiku! Výsledkom je nevyhnutne paveda, ktorá sa tak krásne demaskovala po roku 2008 v protichodných názoroch nositeľov Nobeloviek za ekonómiu na riešenie krízy. Je to naozaj vďačný predmet na paródiu a táto ponúknutá je iba jedna z možných! :-D

Jedným zo zásadných problémov je vplyv moderných technológií na finančný systém a mobilitu kapitálu. Pokiaľ by napríklad sa znížila daň z príjmu iba jednoducho znížením sadzby bez akýchkoľvek podmienok, pri dnešných podmienkach na svetových trhoch by takto získaný kapitál zákonite väčšinou odtiekol do krajín s minimálnymi až žobráckymi mzdami, otrockými podmienkami práce a s podnikaním ignorujúcim ekologické dopady. Napriek tomu že prakticky denne čítame o investíciách "Slovenských podnikateľov" v takýchto krajinách, denne sme kŕmení mantrami o znížení dane z príjmu. Analýzy konkurencie schopnosti a podnikateľského prostredia na Slovensku, objednávané inštitúciami ovládnutými fakticky finančnou oligarchiou, realizované preplácanými intelektuálnymi prostitútmi - papagájmi na Slovensku, systematicky zanedbávajú tieto problémy a kritizujú akékoľvek kroky vlády, ktorá sa snaží kompenzovať nespravodlivosti v konkurenčnom prostredí. Úmyselne sa v rámci rovnej dane hodili do rovnakého vreca finančné skupiny a drobní remeselníci, aby sa potom mohlo argumentovať poskytnutie daňových úľav podľa potreby iba problémami jednej skupiny.

Ako sa môže udržať paveda na úrovni Lysenka a Stalina pri živote, napriek jej okatému rozporu s reálnym životom? Kľúč je ovládnutie médií a pomocou grantovej politiky aj ekonomických škôl! Ekonómovia sa stali obeťou klasickej uzavretej spoločnosti v zmysle Poppera a Sorosa, do ktorej ich zavliekla finančná oligarchia. Uvediem klasický príklad - radibyodborné Hospodárske noviny. Intelektuálna prostitúcia a veľmi nehanebná servilnosť jej redaktorov dosiahla úroveň, že tento ekonomický bulvár skĺzol na úroveň reklamných brožúr obchodných reťazcov. V HN sa neinzerujú pochybné potraviny, ale inzerujú II. piliere, idiotské a vyžieračské nefunkčné systémy zdravotných poisťovní, diletant samozvaný expert na dane Richard Sulík, ...atď.! Bez problémov môžete identifikovať meno redaktora a kto ho korumpuje! Čo sa už popísalo o korupcii politikov, ale takáto veľmi otvorená korupcia novinárov prirodzene ostáva médiami nepovšimnutá...

Pravica na celom svete je v obrovskej intelektuálnej a morálnej kríze. V ČR sa nádherne prejavila pri návšteve Noama Chomskeho:

http://www.blisty.cz/art/73560.html

Veronika Sušová-Salminen je sociológ, žijúci vo Fínsku a vo svojom článku už v titulku "Blb po česku. Noam Chomsky v českém rybníčku" vystihla podstatu problémov pravicových intelektuálov v ČR. Chrapúňstvo, ktoré sa stalo normou politiky ČR po zvolení Václava Klausa za prezidenta, sa tu prejavilo v celej svojej úbohosti. Kiskova kampaň je iba slabým odvarom podobných problémov. Aj Slováci aj Česi si zaslúžime prezidentov, akých sme si zvolili.

Norman

Ekonómia nie je veda, pretože pracuje často s tak nedefinovanými pojmami a s takou ľubovôľou, že na konci procesu "rozmýšlania"dostávajú čokoľvek, čo si zmyslia.
Takáto deformácia ekonomie je spôsobená tým, že je jedným z hlavných nástrojov moci. Neslúži na poznanie, ale na ovládanie, na zdôvodnenie bohatstva a moci. Keby čokoľvek bolo vstupom do ich teórií, vždy im na konci výjde, že tí, čo sú pri moci a bohatstve, majú zostať pri moci a bohatstve, že si ju zaslúžia a že sa ich moc a bohatstvo má radšej ešte zvýšiť.
Odkedy sa stala ekonómia nástrojom politiky, stala sa z nej bezcenná prostitútka. Ako spomínaš, najlepšie je to vidno na rôznych úplne protichodných názoroch na jednu a tú istú vec. A overenie v praxi? Neexistuje, pretože je všetko so všetkým prepojené, takže žiadne izolované ekonomické experimenty nie sú prakticky možné. Ale ani chcené.

Prasiatko

Norman, nebolo by toto vhodným námetom i do Tvojho blogu kvik?
odporúčam prečítať a rozhodnúť sa.
http://www.czechfreepress.cz/ivo-krieshofer/philips-morris-kontra-urugua...

nové