Mor ho!

Keď na konci komunistickej éry v Československu boli prvé protirežimné demonštrácie, ľudia tam začali používať pokrik známy z hokeja: "To je ono". Bol to vtedy všeobecne známy jednoduchý slogan, ktorý sa výborne hodil.

Potom prebehla "sametová revolúcia" a dopadla dosť podľa toho hokejového hesla - všeobecne, nevýrazne, nič naozaj zásadné.

V súčasnosti sme možno zas vo výrazne prevratovej dobe - určujú to hlavne faktory mimo Slovensko, podobne ako v roku 1989. Američania chcú celý slovenský vzdušný priestor, chcú z našeho územia viesť vojnu na Východe. Už len táto jedna vec všetko mení, tento záujem impéria z druhej strany sveta o zneužitie našich hôr je závažná vec - či už im to vyjde, alebo nie. Nechcem bohorovne tvrdiť, že je isté, že sme v rovnako zlomovej dobe, ako v roku 1989 - ale je to dosť pravdepodobné. Je to zas podobná zmena jednej paradigmy.

Ale okrem podobnosti je tu aj jeden významný rozdiel. Dnes na demonštrácii pred parlamentom neznelo "To je ono", ale  Smer pustil báseň Sama Chalúpku: "Mor ho!" V tom vidím zásadný rozdiel a náznak osudu, že tentoraz, na rozdiel od roku 1989, budú zmeny iné. Iné a tvrdšie, ako sa hovorí. 

"Mor ho!" je báseň, ktorú sa na Slovensku učia už deti v základných školách. Paradoxne, lebo Slováci sú národ, ktorý je v oblasti morenia priam stále panensky neskúsený.

Ale raz príde deň. 

Nehovorím o spravodlivosti, ani o zmene k trvalo lepšiemu  - ale proste matematika nepustí, urážok a zatrpknutia je už príliš. A vrstva zradcov príliš slabá a naivná. Strčili hlavu do judášovskej slučky a teraz sa už začínajú čudovať. Nie, pravda a spravodlivosť nezvíťazí vždy - ale pomsta dosť často áno. Nie "To je ono", ale tentoraz už naozaj "Mor ho!"

Treba byť skromný a zamerať sa len na to. Na Chalúpku.

 

Aj ináč bola dnešná demonštrácia úspešná. Ale "Mor ho!" na nej považujem za najpodstatnejší symbol prozreteľnosti.

 

 
0
lebleu

„Mor ho!“ bol pre mňa najsilnejší moment celého zhromaždenia. Hlavne vtedy, keď sa pri posledných veršoch pridávali ľudia.
(No a ešte ma o.i. zaujalo poukázanie na dieru v slovenskej zástave, ktorá viala na „Dankovom stožiari“.)
Symboly.

Norman

preto tam má význam chodiť osobne.
to žiadne video nezachytí.