Obama jde do války svatého Tomahawku

Pepe Escobar

Doktrína „Zodpovědnosti chránit“, která byla v roce 2011 uplatněna k legitimizaci války proti Libyi, se v Sýrii proměnila v doktrínu „Zodpovědnost útočit“. Jen proto, že to tak Obamova administrativa prostě chce.

V neděli Bílý dům řekl, že má „jen velmi málo pochyb“ o tom, že chemické zbraně proti svým vlastním občanům použila vláda Bašára Asada, v pondělí pak ministr zahraničí John Kerry to tvrzení povýšil až na „nepopiratelné“ -- a obvinil Asada z „morální oplzlosti“. Takže když USA v roce 2004 bombardovaly Fallúdžu bílým fosforem , bylo to vysoce morální. A když USA v roce 1988 pomáhaly Saddámu Husajnovi s bojovými chemikáliemi proti Íráncům, bylo to také vysoce morální.
Obamova administrativa se rozhodla, že Asad povolil vstup inspektorům OSN do země a pak na oslavu jejich příjezdu rozpoutal útok chemickými zbraněmi převážně proti ženám a dětem, pouhých 15 kilometrů od hotelu, v němž se inspektoři ubytovali. Pokud tomu nevěříte, jste stoupenci konspiračních teorií.
Důkazy? Kdo by se staral o důkazy? Asadova nabídka, aby inspektoři vyrazili na místo, prý beztak přišla „příliš pozdě“. Mimochodem, tým OSN má mandát pouze k tomu, aby určil, zda byly chemické zbraně nasazeny, ale už ne k tomu, aby určil, kdo je použil, připomněl mluvčí generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. Z pohledu Obamovy administrativy i britského premiéra Davida „z Arábie“ Camerona -- a z hlediska raketové palby korporátních médií – je to irelevantní; Asad prostě překročil Obamovu „červenou čáru“, tečka. Washington a Londýn jsou připraveny odmítnout veškeré skutečnosti, které by jejich rozhodnutí odporovaly. Pokud to vše vypadá jako Irák 2.0, tak proto, že to Irák 2.0 je. Nastal znovu čas upravovat fakta kolem politiky. Nadešel znovu čas zbraní hromadného podvodu.


Saúdsko-izraelská osa srandy
Právě se otevřelo okno příležitosti pro válku. Asadovy síly vítězily od Kusajru po Homs, vytlačovaly zbytky rebelů z periferie Damašku, dislokovaly se k protiúderu proti CIA vycvičeným rebelům a jejich moderním zbraním kolem Dirá´a a vytlačovaly povstalce a džihádisty z předměstí Aleppa.
Nyní jsou Izrael a Saúdská Arábie až přenadšené, protože se jim dostává přesně toho, co svými metodami ve stylu Vrtěti psem chtěly. Tel Aviv dokonce telegrafoval, jak to chce: v pondělí, deník Jedioth Achronot přinesl text s titulkem „Na cestě k útoku“ a s přiloženou mapkou ideálního Postupu bitvy.

mapa ničenia Sýrie

Před několika měsíci dospěla AMAN, tajná služba izraelské armády, k závěru, že Asad není hlupák, aby překračoval Obamovu chemickou „červenou čáru“. Přišla proto s konceptem „dvou propletených červených čar“, z nichž ta druhá spočívá v tom, že syrská vláda „ztratí kontrolu nad svými sklady chemických zbraní a jejich výrobními místy“. Pak AMAN Washingtonu navrhla různé strategie, od bezletové zóny až po zajištění chemických zbraní (což počítá s pozemním útokem). Nyní je ve hře zpět možnost číslo jedna -- letecké údery proti skladištím chemických zbraní. Jako kdyby v USA -- a Izraeli – opravdu měli vysoce aktuální zpravodajské informace o tom, kde přesně jsou.
Dům Saúdů rovněž telegrafoval svá přání -- poté, co král Abdalláh jmenoval prince Bandara bin Sultána (vulgo Bandara Bushe) šéfem saúdské zpravodajské služby. Životnost Bandara Bushe je větší než u Ramba nebo Terminátora; vrací se do role, kterou si v roce 1980 zahrál při afghánském džihádu, kdy přímo v terénu pomáhal CIA vyzbrojovat Reaganovy „bojovníky za svobodu“.
Jordánsko -- fiktivní země zcela závislá na Saúdech – se nechalo snadno zmanipulovat do pozice „tajného“ válečného operativního centra. A kdo tam všemu velí? Nikdo menší než Bandarův mladší nevlastní bratr a zástupce poradce pro národní bezpečnost Salmán bin Sultán, jemuž se přezdívá „MiniBandar“.
Přesto má CIA víc želízek v ohni, než jen saúdské Jordánce. Ta zpráva byla velevýznamná a jako první ji zveřejnil libanonský deník As Safír. Popsal celou Bandarovu strategii, jak ji předložil při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Čtyři hodiny se marně pokoušel přesvědčit Putina, aby přestal podporovat Sýrii, a pak skálopevně prohlásil: „Před vojenským řešením není úniku.“

 

Mix Kosova s ​​Libyí a voila!
Bývalý prezident Bill Clinton se zjevil s dokonalým načasováním, aby porovnal Obamovy možnosti v Sýrii s Reaganovým džihádem v Afghánistánu. Bubba měl pravdu, pokud jde o Bandarovu roli, ale když začal popisovat důsledky, musel být něčím zhulený – smotal vše dohromady, od Talibanu až po hrozbu Al Kajdy. Tu si přitom ale nemusel dosazovat do budoucna, ta je v Sýrii aktivní už dlouho.
Co se týče bandy amatérů z Obamova okolí -- včetně fanynek útoku typu Susan Riceové a nové velvyslankyně při OSN Samanthy Powerové a všech liberálních jestřábů – tak ti všichni jsou posedlí Kosovem. Kosovo -- s příměsí Libye -- se stále více omílá jako ideální model pro Sýrii; „zodpovědnost chránit“ prostřednictvím (nelegálních) náletů. Jako na zavolanou už tenhle nápad hlasitě podporuje i New York Times. Fakta v tomto příběhu samozřejmě chybí -- včetně letecké bomby shozené na čínské velvyslanectví v Bělehradě (remix s ruskou ambasádou v Sýrii?) a toho, že se tehdy Západ dostal na pokraj války s Ruskem.
Sýrie ale nemá s Balkánem nic společného. Je to občanská válka. Pravděpodobně většina syrského městského obyvatelstva, na rozdíl od venkovských balíků, podporuje Damašek – a to hlavně díky opovrženíhodnému chování rebelů v místech, která kontrolují. Naprostá většina navíc chce politické řešení, jako například prostřednictvím nyní už téměř zcela torpédované konference Ženeva II.
Jordánské schéma -- zaplavit jižní Sýrii silně vyzbrojenými žoldáky -- je remixem toho, co CIA a Saúdové udělali v AfPaku, přičemž ale jediným vítězem bude džihádistická Fronta al Nusrá. Pokud jde o izraelské řešení pro Obamu – tedy o plošné bombardování skladů chemických zbraní -- to bude mít jistě za následek strašlivé vedlejší škody a masové zabíjení civilistů.
Vyhlídky jsou ponuré. K čertu s další koalicí ochotných, Washington už má v kapse britské a francouzské pudlíky a plnou podporu má – z klimatizované bezpečné vzdálenosti -- od petromonarchií demokratické Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu, věrného jordánského slouhy a jaderného Izraele. Těm všem dohromady se ve věku newspeaku říká „mezinárodní společenství“.
Britové už tvrdí, že není třeba žádné rezoluce Rady bezpečnosti OSN; koho to taky zajímá, když to uděláme jako Irák 2.0? Válkychtivým jako by byla ukradená i varování předsedy Sboru náčelníků štábů generála Martina Dempseyho, podle něhož syrští rebelové nebudou prosazovat americké zájmy. Washington už se připravuje na vypuštění svatých Tomahawků -- 384 jich je už dislokováno ve východním Středomoří. Bombardéry B-1 mohou být nasazeny z letecké základny Al Udeid v Kataru. A obrázek dokreslí zcela jistě bomby k ničení bunkrů.
Co se bude dít dál vyžaduje soustředěné zírání do křišťálové koule -- od Tomahawků k záplavě leteckých úderů přes operace zvláštních sil až po leteckou kampaň trvající měsíce. Bašár Asad přitom ale ve svém dlouhém rozhovoru pro Izvěstija dělal dojem, že si myslí, že Obama blufuje.
Jisté ale je, že Sýrie nebude „kusem dortu“, jako Libye. Má sice unavenou, ale stále silnou armádu o 200 tisících mužích; spoustu sovětských a ruských zbraní, velmi dobré protiletadlové systémy a plnou podpora ze strany expertů na vedení asymetrické války z Íránu a Hizballáhu. A to nemluvě o Rusku, které jen musí dodat pár protileteckých baterií S300 a spolehlivé zpravodajské informace.
Takže si zvykněte na to, jak ve věku newspeaku fungují mezinárodní vztahy. Armáda generála Abdala Fattáha Sísího v Egyptě může zabít stovky vlastních lidí, kteří protestovali proti vojenskému převratu. Washington to ale vůbec nezajímá – stejně jako převrat, který prý podle něj není převratem, a krveprolití, které prý není krveprolitím.
Nikdo neví, co se přesně stalo poblíž Damašku. Je to ale záminka pro další americkou válku -- jen několik dní před summitem skupiny G20, kterou bude v Petrohradu hostit Putin. Svatý Tomahawku, jdeme na to!

 

zdroj: Asia Times

preklad: Tereza Spencerová

 
koxo
Nie dosť, že chemickým útokom utrpelo obyvateľstvo, ale USA si myslia, že je toho málo a idú "trestať" za tento útok civilné obyvateľstvo, teda zasa len slabších. Kto sú, že si osobujú právo niekoho trestať - priliehavejšie slovo je terorizovať! Je jasné, že za širokými ramenami sú zištné záujmy a oni potrebujú vytvoriť dojem, že sú zástancovia cti a morálky, či slabších. Kto normálny by im veril, keď neomalene sledovali aj spojencov a vynášač je preto zlý, lebo strhol masku "počestnosti a morálky", ktorú si tak radi nasadzovali!
afík
I. SAMSON: Slovensko zrejme podporí prípadný vojenský zásah spojencov v Sýrii http://www.hlavnespravy.sk/i-samson-slovensko-zrejme-podpori-pripadny-vo...
Norman

Čím skôr.

Je evidentné, že NATO je zločinecká organizácia.

Samozrejme, Samson, starý eštebácky žid, klame, až sa mu z huby práši. Žiaden "regionálny" mechanizmus nedovoluje napadnúť druhú krajinu. Za druhe, my nie sme ani v najmenšom viazaní zúčastniť sa na agresiach, ktoré vedie nejaká krajina z NATO (to sa už predebatilo v súvislosti s agresiou voči Líbyi).

Čo by so Samsonom za podobné reči spravili jeho spojenci Alkajdisti v Sýrii, je jasné. Neisté je len to, či by ho odfaklili gulkou, alebo by mu urezali hlavu. To sa mu - zatial - na Slovensku nemôže stať - i keď húževnato pracuje na tom, aby bol v celej Európe taký stav, ako dnes v Sýrii, Egypte a inde, kde sionisti infikovali revolúcie.

 

 
Náhodný okoloidúci
Koľko Jachontov treba na potopenie jednej lietadlovej lode dlhej 300 metrov? Postačí jeden?
Ema

Na sklade ich je dosť.

Zábavný článok je v smetiarni, prevzatý od vojnových propagandistov z Foreign Policy - o "prekvapivom" prvom údere

http://www.sme.sk/c/6915446/dazdu-z-rakiet-tomahawk-by-sa-syria-neubrani...

Jeden by sa aj spýtal, čo vedie kreténov z TASR a smetiarne prekladať do slovenčiny a zverejňovať takéto sračky

Náhodný okoloidúci
Obludy sa nezastavia pred žiadnym zločinom, zbrane na ochranu slobody a nezávislosti si treba šetriť a používať ich s rozvahou.
rem
... před dvěma měsíci. Ako to u Vás hovoríte, "Klobúk dole!!!" : http://www.youtube.com/watch?v=m0VO__QTTJo
Prasiatko
nič v zlom, Emka, ale nikto dopredu nevie, ako dlhá bude tá vojna. A 72 nadzvukových protilodných rakiet Jachont čo Sýria má (ak kurvy z Izraela časť nezničili pri bombardovaní - to sa proste overiť nedalo=vojenské tajomstvo), tak naozaj treba šetriť. Čiže 1 torpédoborec maximálne 1 strela. 1 lietadlová loď USS - maximálne 2 jachonty. Nenávisť a hnev v tejto spravodlivej vojne nám nesmú zmiasť spred očí fakt, že nepriateľ má (zatiaľ) veľkú materiálno-technickú prevahu. (zbrane elektromagnetické, jadrové, atď.).
slaven1

Escobar vymyslel operácii príznačný názov: Operation Tomahawk With Cheese

Je to ako objednávka donášky pizze. "Haló, chcel by som jeden tomahawk so syrom." "Samozrejme, bude hotový za 20 minút." "Zadržte, čakať! Najskôr potrebujem oklamať OSN. Bude vám to stačiť budúci týždeň? S extra syrom?"

...

Pentagon by mal  vždy rovno ísť na plán B. Jedna raketa Tomahawk stojí minimálne 1,5 milióna USD. Vynásobte to s 384 a získate neadekvátne množstvo rachotu, pretože dokonca ani ak všetky budú humanitárne, Asadova vláda nepadne.

Tak prečo nebombardovať s atraktívnymi Ferrari, model California? Ich koncová cena je zhruba 200 000 USD. Predstavte si to šialenstvo medzi Asadovými elitnými jednotkami usilujúcimi sa lapiť túto veľkú cenu, jedno z 2000 nových Ferrari. S ich očami sňatými s puškohľadov by rebeli mohli do Damašku ľahko prekĺznuť a zmocniť sa ho. A predstavte si nasledovný víťazný pochod mestom na flotile fotogenických Ferrari. Volajme to "vylepšenie Lýbie".

...

Norman

už si to mohol preložiť celé.)

Ema

Chlapík vyplakáva, že sýrska oplzícia nemá podporu Západu.

"Assad má podporu Ruska, Iránu a Hizballáhu - a my máme holé ruce, bú-bú-bú. Nikto nás nemá rád."

A že vraj hentá chamraď nemá nič spoločné s extrémistami. "Len čo padne Assadova vláda, extrémisti "zmiznú". A my veru aj vieme, kam. Na Kaukaz. Aby začali v zmysle americko-britského plánu podkurovať Rusku.

...оппозиция не имеет ничего общего с экстремистами. По его мнению, они исчезнут после падения нынешнего режима.

Kto by mu neveril, že.

Gojim
USA tak potrebujú vojnu ako hladný potrebuje aspoň kúsok suchej kôrky chleba. A my to nie sme schopní pochopiť. Hanba nám. Málo čítame SME.
Omniscient
USA do vojny su poslane majiteľmi Izraela. USA su ako izraelský Dunčo. Stačí povedať: Dunčo skoč! A je to. Dunčo musi posluchat. A zial aj poslucha.
Le Bleu
Na podnet Ruska sa pat stalych clenov Rady bezpecnosti stretlo za zatvorenymi dverami. Dodat netreba nic. Ta rozprava a hlasovanie parliamentu, to je v Londyne taka mala revolucia. (A mozno to este pokracuje, su reci o nejakych preverovackach.) Davidko dostal v dolnej komore nakladacku aj od tych, od ktorych to necakal. A pravdaze, aj od tych, na ktorych rec sa naopak s neskryvanym potesenim cakalo. George Galloway: "When did Russia and China cease to be members of the international community? Who are you, on the other side, to decide what the international community thinks, should do, if you're unable to persuade the Security Council to go along with your point of view?!" Jack Straw, byvaly minister zahranicia z pohnutych rokov 2001 to 2006: “We all know - I have the scars about this - how easy it is to get into military action and how difficult it is to get out of it.” Nemecko sa do tazenia proti Syrii neplanuje pripojit. Guido Westerwelle uviedol, ze Nemecko o to ani nikto nepoziadal. Mily pristup. Tento svet diplomacie a spojencov, ved to je vlastne jedna velka svanda. Srandovne je aj, ze Francuzsko uz tusim nikto nespomina. Chuck Hagel na tlacovke blabotal frazy, ale posobil velmi neisto. Neoverena sprava: General al-Sisi uzavrel Suezsky prieplav pre americke bojove lode. Ale najviac sa mi pacilo odporucenie od jedneho Brnaka v diskusii k clanku obama je-ve-slepe-ulicce-at-udela-v-syrii-cokoli-zkritizuji-ho na novinky.cz: "Radím nedělej nic. Kromě toho, že si první barevný, budeš i první co se nesere do cizích záležitostí."
Medvídek
Dnešní útok USA proti Sýrii, který začal v deset hodin ráno našeho času, skončil o hodinu později, když čínští exekutoři začali ze člunů hromadně polepovat americké křižníky a letadlové lodě žlutými nálepkami "EXEKUČNĚ ZABAVENO".
Náhodný okoloidúci
Podľa údajov v Sieti je Tomahawk podzvuková strela. Rýchlosť zvuku pri tlatku vzduchu na hladine mora je cca 330 m/s. Podľa jednoduchého výpočtu aj tomahawková loď je od pobrežia Sýrie vzdialená 500 km mimo dosahu Jachontov, tak Tomahawk tých 500 km preletí zhruba za 1500 sekúnd, čo je 25 minút. Pri vzdialenosti 300 km od pobrežia v dosahu Jachontov by to bolo cca 900 sekúnd, čo je 15 minút. S kvalitnou technikou by sa hádam aj dali zamerať a zničiť skôr ako napáchajú škody. Jachont má dosah cca 300 km, rýchlosť 750 m/s, tých 300 km preletí za 400 sekúnd, čo je 6,7 min.

nové