Prichádzajúca energetická kríza v Česku a na Slovensku - jedna z reakcií

Ajhľa, čo mi padlo dnes na monitor. Česi začínajú - sledujúc Nemcov - panikáriť a hlavne rečniť a písať (možno budú aj konať).

Správa ČTK  v plnom znení, v mnohom pre nás nepodstatné detaily, dôležité pasáže som zdôraznil ja:

 

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš podepsal s ministryní životního prostředí ČR (MŽP) Annou Hubáčkovou 15. července memorandum o ambiciózním plánu cesty společnosti ČEZ k bezemisní energetice. ČEZ tak „optimalizoval“ prohlášení vlády o ukončení spalování uhlí v roce 2033 už na rok 2030. Smutné je, že MŽP vydalo „pouze“ ambiciózní prohlášení, ale šéf ČEZ své prohlášení doplnil zavíráním konkrétních uhelných elektráren, a to včetně těch nejefektivnějších s nejnižší měrnou emisí CO2 (el. Prunéřov 2, 3 x 250 MW).

Zavírání elektráren znamená i velmi rychlé ukončení těžby uhlí (ještě před rokem 2030) v další akvizici s většinovým podílem státu v ČEZ, a to v Severočeských dolech Bílina a v Dolech Nástup Tušimice. To by způsobilo faktický rozvrat české energetiky a následně ekonomický rozpad celé společnosti. Odstavení el. výkonu by totiž nepředstavovalo jen hnědouhelné zdroje ČEZ, ale i navazující teplárny a závodní energetiky o souhrnném výkonu kolem 4100 MWe!

U Dolu Bílina by nedodávka pro zdroje ČEZ, jimiž jsou Elektrárna Ledvice (ELE fluidní a nadkritická) a Elektrárna Mělník (EME I), znamenala, že by neodebráním cca 4 200 000 tun ročně poklesla těžba na cca 30 % plánovaného objemu. Pro všechny zbývající zdroje na hnědouhelném dole Bílina, což jsou převážně teplárny a závodní energetiky, by toto rozhodnutí znamenalo rovněž ukončení činnosti, protože těžba na úrovni pouhých 2,1 mil tun ročně by byla ekonomický nesmysl.

U Dolu Nástup Tušimice (DNT) by po odstavení Elektrárny Prunéřov (EPRU II) a Elektrárny Tušimice (ETU II) zbylo jen asi 18 % požadované těžby, což by bylo rovněž hluboce ekonomicky ztrátové.

 

Jaké by mohly být v případě realizace plánů ČEZ dopady do výkonové bilance:

Bílina: Za odstavené zdroje ČEZ a současně v důsledku nerentabilní těžby nuceně odstavené teplárny je to 1850 MWe. Důl Nástup Tušimice: Za dvě elektrárny ČEZ a současně nuceně odstavené teplárny je to 1964 MWE. K tomu dále 300 MWe hnědouhelných zdrojů po uzavření ČSA v roce 2024. Celkem jde o ukončení kapacity 4 100 MWe!

Z takto vzniklým deficitem výkonu „tvrdých“ zdrojů nemůže ČR v elektroenergetice (nejen) fungovat a plán ČEZ na výstavbu 6 GW v solárních zdrojích na tom vůbec nic nezmění. Plány ČEZ přicházejí v době, kdy chceme nahradit import více než 9 miliard m³ zemního plynu z Ruska a navíc připravujeme z Modernizačního fondu (výzva HEAT) nové plynové zdroje pro teplárny, které budou potřebovat další více než 1 mld. m³ zemního plynu. Avšak tímto plánem ČEZ odsouhlaseným společným memorandem s MŽP v podstatě oznamujeme, že nebude uhlí ani pro dosud funkční uhelné teplárny. 

Krizový střednědobý plán: „Růst cen energie znamená zaručený růst inflace, proto je třeba se zatím dostatkovou elektrickou energií zacházet jako s veřejným statkem“:

a) Neprodleně převzít pod 100% státní kontrolu všechny elektrárny základního výkonu (parní a jaderné), všechny tři základní přečerpávací elektrárny (dvě byly postaveny jako rychlá záloha pro jaderné bloky) a Vltavskou kaskádu;

b) garantovat vlastníkům přechodné fungování parních uhelných tepláren garancí 5letého provozu pro zachování jejich funkčnosti (opravy s přijatelnou návratností, údržba), což zaručí na pět let výrobu zejména regulované a tepla z uhlí;

c) převzít kontrolu nad provozem polostátního podniku Severočeské doly Bílina s cílem zachovat těžbu do doby náhrady parních uhelných elektráren a transformace tepláren;

d) rozdělit Modernizační fond na A. Základní energetiku a na B. „Komunitní s vysokým podílem OZE“ se srozumitelnými a reálnými scénáři vývoje. 

Poznámky k uvažovaným alternativním scénářům:

- Bioplyn při využití 1 milionu ha volné půdy (tedy bez nezbytné potravinové rezervy) neposkytne ani celou jednu miliardu m³ metanizovaného plynu.

- Využitím stávajících bioplynových stanic na metanizaci bioplynu přijdeme o 3 % produkce elektřiny z biomasy.

- Ukládáním přebytků ze solární energie do metanu se zpětným využitím pro elektřinu získáme zpátky pouze 30 % uložené energie, což by vyžadovalo pro takovou akumulaci vyrobit třikrát více elektrické energie, než budeme potřebovat v době nedostatku.

 

Prof. Ing. František Hrdlička, CSc. FS ČVUT, katedra Energetiky, místopředseda 1. Pačesovy komise

Ing. Václav Hrabák – emeritní předseda Energetické sekce Hospodářské komory ČR

Ing. Jan Vondráš, ředitel Invicta BOHEMICA, s.r.o.

Ing. Jaroslav Čížek – předseda Think-tanku Realistická energetika a ekologie z.s.

Ing. Jaroslav Čížek

předseda

Realistická energetika a ekologie z.s.

  
--------------------------
 
Berme to ako príklad, ako má národný systém v tejto dobe fungovať. U nás, na Slovensku, si trúfam povedať, že tak nefunguje.
 
Z toho mi okrem iného vyplýva, že do septembra už asi ani nebude treba zvalovať vládu - lebo sami tie potkany už budú utekať. Teda okrem tých, čo to nepochopia (Remišová, Kolík, Budaj ..) - ale najväčšie svine budú on the run (kedže ruská kultúra je ble ble, nemecká kultúra je nacistická, zavesíme svine na americkú kultúru - tá ma dostatok ostrých metód, a preto,  ako hovorí Odin :"Jedem da seine").
 
Ale nechajme zábavu s líškou na úteku, to príde až na jeseň, a vráťme sa k téme a uzavrime analýzu: Na Slovensku nie je konštruktívna slia, ktorá by bola schopná zvládnuť nadchádzajúcu energetickú krízu.
Bodka.
 
Ifka

Kdo ovládá energie, potraviny a vodu, ovládá všechno.

I vás...

Myslíte, že tady jde o něco jiného?

https://quintus-sertorius.webnode.cz/l/krize-s-vodou-ceka-nas-scenar-ply...

Truhlík

"Pesimisti hovoria, že plyn nie je odkiaľ zobrať okrem z Ruska."
Takýto jeblý nápis som zachytil v našich masmédiách. To je podstata liberálnej demokracie. Povahová charakteristika človeka namiesto vedy. To je návrat do temna stredoveku. Odkiaľ nás dostali katolícke univerzity a pruský systém školstva.
Takže zbohom geológia, zbohom ekonómia, zbohom inžinierstvo. Zomrel kráľ, nech žije Greta I. Thurnberg !
Už pol roka si dookola opakujem otázku - Až kam nás to tí šialenci chcú doviesť? A nevidím ŽIADNU hranicu.

slaven1

Sodoma vyhlásila ohrozenie verejného zdravia, alebo ako preložíme "public health emergency".

https://www.rt.com/news/560259-monkeypox-us-emergency/

Veľmi sa u nich šíri opičia vyrážka. Najviac sú postihnuté homomestá ako San Francisco alebo NYC.

https://twitter.com/P_McCulloughMD/status/1550897500726317057?ref_src=tw...

Dajme si aj nejaké memká: End the stigma, wear your pox with pride!

https://t.me/CovidPassportsAreGayAsFuck/5290

Zarezenoval u mňa ešte tento článok Radičovej kolegu z Nadácie otvorenej spoločnosti, homosexuála Sebastiana zo Švédska. Vraj niečo chytil na Gay pochode.

https://www.theguardian.com/world/2022/jul/23/i-literally-screamed-out-l...

Gomora, Británia, ako?