Sangha uspel

"Sú to neuveriteľne silné deti", povedal pred chvíľou Narongsak Osatanakorn, ktorý riadil v severnom Thajsku záchrannú misiu v jaskyni Tham Luang. Ako to už býva zvykom, skutočná sila zostala nezmienená. Dvadsaťpäťročný sangha - budhistický mních. Osamelá sirota, odchovanec budhistického kláštora, dokázal v hrobovej tme bez náznaku nádeje na záchranu udržiavať v mentálnej pohode skupinu detí, s ktorými ho prívalová voda zahnala hlboko do jaskynného komplexu.

Načo tam s deťmi liezol, pýtajú sa ľudia zo Západu. Takúto otázku nepoloží nikto z krajín théravádskeho budhizmu, kde sú jaskyne miestom kláštorných komplexov. Pre lesných budhistických mníchov z Mjanmarska, Thajska či Srí Lanky sú domovom hory so všetkým, čo k nim patrí. 

Sangha vzal do jaskyne dvanásť detí a z jaskyne vyšlo dvanásť budhistických mníchov. Môžeme si pozerať videá záchrannej akcie, študovať infografiky jaskynného komplexu, obdivovať PR potápačskú svinku Elona Muska, čítať patetické tvíty svetových politikov, ale pri čo i len trochu poctivej snahe precítiť, čo sa vlastne v Tham Luang udialo, narazíme na múr. 

Tento príbeh nepatrí Západu.

 


Narongsak Osatanakorn si zaslúži ešte jednu zmienku. Bol to on, kto s nasadením armády zabránil tisíchlavej horde novinárov urobiť zo záchrannej akcie primitívnu reality show. Vypráskal ich tak ďaleko, že mohli natáčať len dážď a nudnú premávku na vidieckej ceste. Informácie poskytoval rovnostársky - žiadne exkluzívne aktuality pre Reuters či podobné mediálne molochy. Medzi záchranármi nemali médiá jediného spojenca - neprenikla von jediná "čierna" fotografia, tobôž video. Aj v tomto bol zásah v Tham Luang unikátny, ignorovaním médií.

Vznikol tak priestor na mediálne drísty najpodivnejšieho charakteru, od ľudovej príručky speleopotápania po analýzu detskej psyché od expertov na nevychovaných rozmaznaných smradov, vyprodukovaných tzv. liberálnou spoločnosťou. Absolútne top v bahne kecov šmykľavejšom než jaskynné steny je rozhovor v nemeckom Welte s titulkom Prečo náš súcit nie je otázkou morálky. Netreba čítať ani ten odomknutý kúsok, stačí vidieť fotografiu.

Náhodný okoloidúci

Tento článok si zaslúži 1*. Ďakujem, Emka.

Norman

Sangha znamená u budhistov samotné zoskupenie, ich "církev".
V prípade tých detí, ktoré boli niekoľko dlhých dní potme vo vľhkej jaskyni je vidno, že mentálny tréning budhizmu hinajány má svoju silu.
Nie je isté, že by dnešní mladí kresťania mali podobnú" vieru", nehovoriac o dnešných ateistických čiže konzumistických neurotických mekýšoch. Tí by skolabovali zo stresu po dvoch dňoch v jaskyni.

Sangha má niekedy svoju silu (aj tak ju ako "církev" kresťanstvo odkopírovalo práve od indických budhistov, ktorí prišli s touto sociálnou konštrukciou pol tisícročia pred jej napodobením na Blízkom Východe a neskôr v Európe)

Jozef Novak

:-).

Jozef Novak

Musel som sa pousmiať. Čítanie týchto vyjadrení na stránke ktorá sa venuje Eugenike pripomína skôr postoje jej odporcov, než vedecké názory jej podporovatelov. O genetických predispozíciách tu nejak niet ani zmienky, len vplyv prostredia, výchovy a tejto odnože ateistickej filozofie povedané slovníkom tu užívaným: šikmookých hnedoidov. Niečo som v živote už zažil, niečo prečítal a tak to skôr pripomína mätež duchov vnucovanie jednej ideológie na úkor inej: takzvané vzájomné "vykrádanie kurníkov" za bývalého režimu. Po nežnej som zažil nábor do církve takzv. Letničných. V prvom rade hustá propaganda ako sú všetci zlí, najvďačnejší terč katolícka církev, potom sebechvála. Nakoniec otázka: "Chceš se oddat Ježíši?". "Samozrejme!". "Tak jdi, vole, za tú plentu a skoč tam do kádi s vodou!". Niečo mám prečítané aj o zvládaní záťažových situácií. Bola to knížka o vesmírnych letoch. Venuvala sa tomu odborným nie ideologickým jazykom. Zmieňovala sa o chlápkovi, ktorý roky prežil na samotke, kde sa mnohí iný psychicky zrútili. O nebezpečenstvách nielen telesného, ale i psychického preťaženia, ponorkovej nemoci a sociálnej deprivácie ludí namačkaných v plechovke uprostred nekonečných pustatín vesmíru. Potešujúce v tej knižke bolo, že človek ako ja vychovávaný kresťanskej výchove: každé ráno kávička, hamburker, pokecať si so susedmi, poprechádzať sa po meste nemám absolútne šancu. Čo vás určite zarmúti je fakt, že cigáni ktorých tak vďačne odsudzujeme, žijúci odmalička v chudobných podmienkach, bez vody, elektriny, internetu, šancu majú. Tak a Eugenika je mimo hry:-). Ten kučeravý záver, že to ich šikmooké hnedoidné ateistické učenie ktoré sa k belochovi napokon dostáva aj tak cez kresťanstvo je škodlivé, až toxické, je zaújmavý.

Norman

Tamto nie sú hnedoidi, sú to indočíňania, vieme všetci, že šikmookí aziati majú pokojnú povahu, takže to prekvapivo pokojné správanie sa skupiny chalanov možno prirátať aj tejto ich podstate.

K tomu poslednému, o cigáňoch - ja si myslím, že aj keď žiju v drsných pomeroch, nie sú odolní stresu, takže oni práve nemajú šancu prežiť tvrdé obdobie.
A naopak, biely, odchovaný aj na kávičke a v pohodlnosti, v prípade ťažkosti prebúdza inštiktívne svoje základné reakcie. Biela rasa je dosť asketická, tvrdá a húževnatá a opakujem, v prípade biedy sa to prejaví (ako mi tu napísali, je to výrazný optimizmus, ale toto je znova ten predpoklad, na ktorom stavia).

Kultúrna nadstavba tomu samozrejme pomáha alebo to oslabuje. Ale keď je naozaj zle, tak tá kultúra, ktorá pomáha, je zosilnená, a naopak taká akultúra, ktorá zoslabuje, je bez váhania zahodená.

Kultúra konzumizmu, ktorá dnes vládne, to sa azda ani nedá nazvať kultúra, to je hlúpy sebavražedný kult, to pôjde prvé von oknom. Ak niekde budeme počuť, že sa štáty vracajú k puritánstvu a skromnosti - tak vedzte, že už je naozaj zle, že už to začalo :-)

Ale vonku je tak pekne, takže nechcem skončiť negatívne pripomenutím zla, ktoré má nastať:
nemusí to celé byť až také tragické, pri troche šťastia môžu nasledujúce spoločenské otrasy prebehnúť rýchlo a teda relatívne bezbolestne. Ak bude mať ľudstvo šťastie, prebehnú napríklad tak, ako druhá svetová vojna: rýchlo a naraz. Pravda, tieto nové budú rádovo krutejšie, ale do desať rokov od ich začiatku môže byť po nich. Ale opakujem, len ak bude mať ľudstvo šťastie, v opačnom prípade to bude dlhé a naozaj bolestivé.
:)

Sloven

Prekvapivo vpodstate so všetkým súhlasím
Až na ten záver.

"Čo vás určite zarmúti je fakt, že cigáni ktorých tak vďačne odsudzujeme, žijúci odmalička v chudobných podmienkach, bez vody, elektriny, internetu, šancu majú. Tak a Eugenika je mimo hry:-).".

Nezarmúti práve naopak, je to totiž práve výsledok eugeniky - prirodzeného výberu, čo dáva tejto cigánskej plesni tú šancu a výhodu.

Rozkladať a ničiť je totiž vždy ľahšie ako vymyslieť niečo nové a zmysluplné.

Šancu máš (samozrejme menšiu), ale len ak prestaneš veriť a teda zmeníš toto svoje choré samovražedné správanie.

Pleseň je tu práve na to aby rozložila to čo je choré a mŕtve.

Trocha psychológie:
zvieratá, deti a cigáni (presne v tomto vzostupnom poradí:) sú zvedavé|í a dokážu už len z prvého letmého pohľadu z diaľky vycítiť slabosť.

Akúkoľvek tvoju, hoci aj maličkú potlačovanú pochybnosť o sebe, či nedajsvet priamo strach.

Je jedno či k nim budeš priateľský, či arogantný ak toto vycítia v tú ranu začnú drzo vyskakovať až pokým ťa nezničia.

Naopak ak o sebe nepochybuješ, tak je úplne jedno, či si taký alebo onaký dajú ti pokoj, či už zo strachu, alebo len z nezáujmu.

A Cigáni sú vačšinou práveže priateľskí, svojim nevyberaným spôsobom, či už z dobrých alebo zlých úmyslov.

Ateistické učenie, ktoré sa dostáva k niekomu cez kresťanstvo je nezmyselné slovné spojenie..

To čo sa dostáva k ľuďom cez kresťanstvo je vždy škodlivé, zbraň sa totiž dá vystrúhať aj z ceruzky a vraziť ju ako kríž niekomu do srdca.

To, že sa ňou dá zapísať aj pravda je pre šírenie kresťanstva nepodstatné a priam až škodlivé a diabolské. Takých ľudí, ktorí zvykli tú ceruzku používať aj na niečo zmysluplné, kresťania zvykli upalovať na hranici, dnes keď už kresťanstvo zaniká to už nerobia a práve preto aj kresťanstvo upadá do zatratenia.

sandro

Tu treba ale spomenut aj potapacov, ti Anglani mediam tiez velmi nejdu po ruke, skor im ukazali prostrednik a zaroven dokazali, ze na zapade je stale rozhodna(aj ked skryta) sila. A podla toho co o nich vykutrali, tak ani nepojdu. Cela ta akcia je dost unikatna.

mirages

Pavel Vinař >(idnes)

Omlouvam se, jestli muj prispevek bude dlouhy a pro nektere nezajimavy. Nicmene je treba jmenovat ty PANY, kteri stali za touhle uspesnou operaci a uvedomit si jak jsou zkusenosti dulezite. Trochu tu zasupluji to, co mela media udelat jiz davno.
Vernon Unworth, Britsky potapec, ktery zije momentalne v Thajsku a kdyz se prvni skupiny Thajskych ns vratily z pruzkumne mise a oznamily, ze nejsou schopni cokoliv najit, jelikoz pod vodou neni nic videt a operace je riskantni, navrhl "znam lidi co by to mohliy dal zkouset a ty kluky najit".
John Volanthen a Rick Stanton naprosto zkuseni potapeci, kteri byli ti prvni co ty kluky objevili. Jednomu je 56 a druhemu 47 let!!!!! Celou akci ridil 70 lety Robert Harper. To je totiz o tom, ze tady jde o zkusenosti. Tam nelitali mladi vojaci, ale chlapci co vi co delat. I ten thajskej potapec co bohuzel zahynul byl jiz "veteran" ns. No a nelze nezminit tvrdou praci, kterou odvedl v zachranych pracich Tim Acton. Celkame "mladicek" 39 let. Panove smekam pred vama.

sandro

Dik, nemal som cas dohladavat blizsie info. Su to borci, navyse z toho nedovolili spravit zachrannu akciu v style Bruce Willis - Armagedon. Konecne nieco pozitivne.
+ Eme za clanok ako zvycajne K+ :)

mirages

zena potapaca, o ktorom sa moc nepise

https://www.news.com.au/lifestyle/real-life/news-life/saman-gunan-traged...

fifa pozvala futbalistov na finale..
no neviem, ci iba mne sa to zda blbe, ale ak pri ich zachrane skoncil potapac, ktory mozno riskol cestu spat s 50% zasobou vzduchu, hoci na cestu spat by si mal rezevovat aspon 2/3, asi kvoli tomu aby im nevydychaval vzduch co im priniesol,
tak oni by sa nasledne isli bavit na finale? nevycitali by si to neskor?

na ospravedlnenie pozivacieho listu taliana sluzi, ze sa vola infantino

as roma si uctila pamiatku toho potapaca

buko

takyto kvalitny clanok nikdy neuvidim v mediach, ale preto chodim sem.

"Sú to neuveriteľne silné deti" - neviem si ani predstavit co museli tie decka mentalne (v tme a tichu, hlboko v zemi zaziva pochovani, ked zmysly su ochromene a len mysel a predstavivost pracuje na plne obratky) zazivat a co, aka sila ich drzala v nadeji a discipline, ktoru nepochybne treba aby clovek nespanikaril, nepodlahol davovej psychoze a klaustrofobickemu sialenstvu.

"nedokazem pochopit ake "cool" (kludne, pokojne) tieto deti boli, ked zvazime ze boli v malej jaskyni dva tyzdne, nevideli svojich blizkych, neskutocne silne deti. Neuveritelne.", povedal "dansky" potapac Ivan Karadzic

https://youtu.be/7Sx-X4fInrc

buko

Elon Musk sa asi zblaznil. Na twitteri nazval sefa potapacov ktori riadili zachrannu akciu pedofilom.
Len preto lebo mu nedovolil robit si PR so svojou ponorkou a fusovat tam do roboty zachranarom.
Bohorovnost a spasitelsky komplex zapadnych elit zrejme nepozna hranic
http://www.foxnews.com/tech/2018/07/15/elon-musk-calls-diver-who-helped-...

nové