Spomienka na thymos
Mali sme tu pred časom už niečo o thýmose. Kedže sú ľudia v tieto dni unavení, skúsme napísať niečo viac o tomto pozitívnom slove.
Thymos je pojem zo psychológie antického grécka. Je spájaný s konceptami hrdosť a pokoj. A energia. Ak nemá človek thymos, stáva sa slabý, servilný, bez sily ( po grécky debilizovaný).
Možno povedať, že thymos je stav mysle a zároveň aj schopnosť mysle tento stav dosiahnuť. Koncept pôvodne určite spájaný s "dychom", vyjadruje teda nielen "energiu dychu", ale aj samotnú schopnosť (energeticky) "dýchať". V iných jazykoch sa podobné koncepty volajú prána, čchi, ki, alebo aj duch (svätý). Pojem thymos je tak dôkazom toho, že v západnom antickom svete jestvoval tento koncept – a možno odtiaľto aj pochádza.
Etymologicky je "thymos" príbuzný so slovenským "dym". Je to priam symbolické, ako sa v slovanských jazykoch z pojmu plného energie stal vlastne len nejaký bočný odpad horenia.
Mystika
Ak je "thymos" zmenený stav zmysle, možno ho chápať ako základ mystiky. Ľudia potrebujú základňu, a to hlavne vo vedomí. Schopnosť nadobudnúť nejaký druh vnútorného mentálneho usporiadania, ktoré "uvoľňuje vnútornú energiu". Technika normálneho aj mentálneho dýchania je niečo, čo ide naprieč všetkými kultúrami.
To, že thymos znamená aj "hrdosť", je výsledok pocitu sily. Ak je človek schopný sa pár jednoduchými nádychmi výrazne posilniť, tak mu to určite dodáva pocit sebavedomia, ktorý kľudne možno nazvať "hrdosť".
Oživí sa toto povedomie o thymose? Je možné, že ak by tieto základné psychologické koncepty ľudia poznali, žili by dôstojnejšie. Nemuseli by hľadať v chaose, v cudzine. Lepšie by rozumeli sami sebe. Neboli by tak nervózni.
Na hĺbkovej psychológii-mystike sú založené všetky náboženstvá. Koncept thymosu tak výrazne zasahoval do celej kultúry národov .
Historicko kultúrne aspekty
História ľudstva môže byť videná ako konfrontácia národov s rôznou kvantitou thymosu. Thymos je tu predpokladaná entita, ktorá rozhoduje o tom, ako sa ktorý národ správa, aké výsledky dosahuje a aký má potenciál. Mohli by sme to nazvať aj nejakým iným slovom, ale "thymos" je jeden z tách vhodných. V každom prípade bol tak používaný.
V moderných časoch thymos jasne utrpel. V hustej technickej civilizácii nemá priestor, ľudia v nej sú vedení k plochosti, doslovne nemôžu dýchať. Duchovné spojenie s prírodou a vesmírom bolo obetované rozvoju industriálnej plutokratickej urbanizovanej spoločnosti.
Aj preto možno boj o hrdosť jasne vidieť v renesanciách 20. storočia, ktoré boli kultúrne vzbury proti otroctvu plutokratického sveta. Boli to vzbury za právo na hrdosť a možnosť dýchať. Dopadlo to rôzne, aj preto je thymos dnes zabudnutý nepropagovaný koncept.
Aj preto sa dnes ľudia mentálne dusia.
Nečakaná smrť Petra Šveca ma priviedla k tomu,že si oveľa pozornejšie budem čítať jeho preklady Sun Tzu.
Bohužial,s nami ľuďmi je to tak,cenu človeka si uvedomíme,až keď ho stratíme.
https://zemavek.sk/ked-su-vojska-nedisciplinovane-general-nema-autoritu-...
Verím ,že ke slová starého generála z ďalekej Ríše nám majú čo povedať aj dnes.