In Amenas

Preklad znie V prdeli. Nevábny púštny kraj pri líbyjských hraniciach od roku 2006 ozvláštňovala len veľká moderná "gas facility" na ťažbu, skladovanie a úpravu zemného plynu vybudovaná molochom BP, ktorá prispieva k celkovému objemu produkcie zemného plynu v Alžírsku asi 10 percentami. Plynulý chod ťažobného komplexu, kde v nepretržitej prevádzke pracuje asi 700 ľudí, sa v stredu zasekol. Vtrielili doň tzv. islamisti. Najskôr vyhlásili všetkých za rukojemníkov. Potom oddelili zrno od pliev. Alžírskemu obslužnému personálu udelili mimoriadne voľno, elegantné Alžírčanky, ktoré pracovali v pozícii tlmočníčok, poslali domov variť čakčuku a zahraničných manažérikov si ponechali na vytrestávanie západných štátov, ktoré začali vojenskú intervenciu v Mali (a otvorili tak africký front nastupujúcej svetovej vojny).

Vďaka zásahu alžírskej armády s jej obkľučovacou stratégiou a hukotu amerických drónov je v In Amenas taký chaos, že nikto nevie, kto je kde, kto je už mŕtvy a kto ho zabil. Rušno je aj v maltskej Vallette. V hojnom počte tam pristávajú lietadlá, zvážajúce predovšetkým Angličanov a Nórov, ale aj Francúzov, Američanov, Belgičanov, Rumunov i Japoncov, z ostatných alžírskych ropných a plynových facilít.

Za profesionálne naplánovaným útokom na In Amenas je Muchtar Belmuchtar - hardcore džihádista vytrénovaný Američanmi v 80. rokoch v Afganistane, ktorý hrozí útokmi na ďalšie ťažobné zariadenia.

Obmedzenie produkcie ropy a zemného plynu v Alžírsku (jeden z najväčších svetových producentov zemného plynu a štát s tretími najväčšími ložiskami ropy na africkom kontinente po Líbyi a Nigérii) by bolo pre Západ závislý na uhľovodíkoch neznesiteľné. V USA končí vyše 40 percent alžírskej produkcie ropy a hlavným odberateľom zemného plynu je Európa - Alžírsko je tretím najväčším dodávateľom zemného plynu po Rusku a Nórsku.

A tak budú postupne všetky dôležité súčasné i budúce maghrebské zariadenia na ťažbu ropy a zemného plynu v (aspoň) čiastočnom vlastníctve západných ropných korporácií chránené súkromnými armádami, s daňovými poplatníkmi financovanou podporou US Army a Forcés Armées Françaises. Konkrétne v Alžírsku zákon z roku 2010 zabezpečil, že zahraniční tzv. investori - dobre známi aj nám z energetických firiem, napr. SPP - sú prítomní na každom jednom významnom ložisku.

Muchtara Belmuchtara nečaká Guantanámo, ale slušný dôchodok. Teda v prípade, že si ho dohodol v perspektívnej mene.

 

Autor: 
N

Čína vraj v Mali mala rozbehnutý obchod so zlatom a bavlnou, predtým jej zlikvidovali nejaký projekt s kakaovými bôbami. Aký zaujme postoj, keďže sa dá predpokladať, že o chvíľu bude In Amenas vo všetkých okolitých štátoch  a postupne sa rozšíri  až po Strelkový mys v Južnej Afrike?

Ema

http://www.atimes.com/atimes/Global_Economy/OA19Dj02.html

a už dobehol fchansúsky pimprlák Hollande dať mu zapravdu. "Francúzska vojenská intervencia v Mali potrvá toľko, koľko bude treba pre víťazstvo nad terorizmom v regióne. Vyhlásil to francúzsky prezident Francois Hollande." (smetiareň, sekcia Zahraničie)

 

Čína je prítomná prakticky v celej Afrike ako obchodný partner.

Isteže je to pre bývalých majiteľov afrických kolónií, ktorí nezabudli na staré dobré časy, znervózňujúce. Znovu si prichádzajú pre korisť, využívajúc dôsledky bordelu, ktorý tam predtým narobili. Viď umelý štát podľa západného pravítka - Mali.

Rozdiel je ten, že neokolonializmus znamená korisť pre pahltné korporácie. Občan zaplatí armádu.

 

Nasadenie v Mali prijala francúzska armáda s potešením. Už si dlho nezazabíjala v reálnych bojových podmienkach.

Ema

Toto je zaujímavé čítanie od Terezy o "koloniálnom pakte", ktorý vysvetľuje, prečo Čína nesmie v Mali rozbiehať podnikateľské projekty bez jednej maličkosti: schválenia Francúzskom.

http://www.literarky.cz/tereza-spencerova/13126-slyeli-jste-u-hrat-tinariwen-a-navrch-mali-a-syrie

N

a nikdy inak. Je to sila. Podobnosť s Centrálnou bankou Ruska čisto náhodná?

Ešte raz sem hodím ten rozhovor s Fedorovom, tentoraz zrejme s profi prekladom:

http://www.zvedavec.org/komentare/2013/02/5336-exkluzivni-rozhovor-s-nam...

Stefan
Trochu poézie nikoho nezabije. A tak vzniklo v súčasnom brainwashingu trochu zaújmavé poetické spojenie: fašizmus=komúnizmus. Spomínate tu kolonializmus, ktorý nesie tie isté charakterové črty. Ale... Tie tam z tejto notoricky známej básničky sú jak štátnym zriadením, tak aj ideológiou. Ale kolonializmus? Pestoval sa za nadvlády demokratov počas stáročného budovania rozvinutej prosperujúcej demokracie na takzvanom západe a pestuje sa doteraz. Je to ideológia? Je to štátne zriadenie? Akosi zámerne sa verejnosti podsúva ako vred ktorý vznikol na tele demokratizmu, ktorý treba vnímať osobitne a nie s demokratizmom ako celok, ktorý by v komplexnom vnímaní ich skutkov hyzdil celkový vnem stavu demokratizmu. Ktosi kdesi, asi wertyzreport.com opísali postup Francúzskeho humanitného kontingentu ako blitzkrieg. Ako sa aj pozastavili nad tým, že ich "ťažkoodenci" postupovali prakticky bez odporu a všade po teroristoch nachádzali svoje zbrane ktoré kedysi nahádzali do Líbie.