Sociálny rating

V uplynulých dňoch navštívila delegácia slovenského parlamentu Čínu. Medzi účastníkmi bol aj Ľuboš Blaha. O Číne napísal veľa pekného, ale nespomenul - ak som niečo neprehliadla - najväčšiu čínsku hrôzu, ktorá je často omieľaná v podkarpatských korporátnych médiách a ktorou by Otruban mátal svoje deti, keby nejaké mal. Sociálny rating.

Ako nečitatelia korporátnych mediálnych splaškov možno nevedia, Čína zaviedla hodnotenie svojich obyvateľov a zapojila do toho, koľká blasfémia, umelú inteligenciu. A čo z tejto totalitnej maniery vyviera? No predsa diskriminácia "nepohodlných".

Tak sa na tých nepohodlných pozrime.

Niektorí Čínania napríklad nesmú cestovať rýchlovlakom. Systém im proste lístok nepredá.

Kto sú to, tí niektorí?, pýtame sa. V Číne sú rýchlovlaky stále považované za luxusný spôsob prepravy. Kto zažil, vie prečo. V čínskych rýchlovlakoch je z bezpečnotných dôvodov prísne zakázané fajčiť. Porušíš zákaz raz - pokuta. Porušíš druhý raz - pokuta a upozornenie, že tretí raz to bude inak. Porušíš tretí raz - a máš ban za chronické ohrozovanie bezpečnosti. K lístku do rýchlovlaku sa rok nedostaneš. Choď si pomalovlakom, tam vyhuluj. 

Niektorí Čínania majú zakázané vycestovať do zahraničia. Z ich predošlých tripov vysvitlo, že sa správajú ako hovada a robia Číne v zahraničí zlé meno Tak tam proste nepôjdu. Ak by malo takýto strašný čínsky systém Spojené kráľovstvo, nemuseli nám tu šťať do fontán a masívne ogrciavať historické centrum stáda spojenokráľovských ožralých občanov. Okrem oprávneného zhnusenia nás čistenie tisícok britský zvratkov per víkend niečo stálo z verejných zdrojov. No je toto prosímpekne hodnota za peniaze?

Do okydávania čínskeho sociálneho ratingu sú zapojení tzv. novinári, ktorých banka - keď žiadali o hypotéku - prelustrovala až do morku kostí a ak niečo nevyhovovalo, ukázala im prostredník. Diskriminácia! A z novinárskych hypotekárnych batôžkarov, ktorým banka nedala koľko chceli, nikto ani muk.

 

slaven1

Čínski komunisti si sľubujú od tohto hodnotiaceho systému, že sa im podarí vybudovať komunistický ideál, príklad: prídeš do výdajne potravín a zoberieš si iba toľko, koľko potrebuješ. Otázka je či to stihnú kým sa "regime" zrúti skrz nasranosť občanov.

Inač podobný hodnotiaci systém mám aj tu. Je v podobe technologických spoločností ako Google, Facebook, Apple, Amazon, Oracle, ktoré sledujú každý pohyb - online, offline - aj našincov.

Na rozdiel od Číny, kde je systém je vládny. Vláda má zodpovednosť za svojich občanov. Systém sociálne ratingu nasadený u nás, na Slovensko, v Česku, je korporátny. Korporácie majú zodpovednosť za zisk pre svojich akcionárov.

mirage

u cinanov by som cakal skor princip 2x a dost.

komunizmus bol odskusany v 1 dedine pri stavbe BAM a vsetko fungovalo, nik si nebral to co nepotreboval, neplytval. je to o ludoch

Ema

Hlavne teda bezpečnostné pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali okamžite, a nie na druhý či tretí pokus. Bolo by na svete oveľa menej skuvíňania a bedákania.

V Číne komunizmus nebol, nie je a nebude. Chce to byť len normálne spravovaná spoločnosť dôstojných ľudí (to si dovolím podčiarknuť) bez západných úchyliek a extrémov.

nové