Výborná švédska liberálna cesta

Nemôžem odolať, aby som nepriložil ukážku, ako končí posledná liberálna cesta premorenia v Európe (Bielorusko nepovažujem za Európu).

Ergo - švédsko.

Dnes je už podla mňa Švédsko v reále zavreté, aj keď média o tom mlčia. Ľudia po uliciach nechodia, zhromaždenia nie sú. Ak totiž nemá rozum vláda, ľudia si ešte cenia svoje zdravie.

Ale aké sú výsledky ich predošlej liberálnej politiky, v porovnaní s podobnými krajinami, a pri prepočítani na jednakú velkosť, to je tu:

 

Nie je to krása, tá pekne sa do neba zdvíhajúca krivka? 
Asi päťnásobne viac mŕtvych denne ako Dánsko (opakujem, po prepočítaní na rovnaký počet obyvateľov), asi 20-násobne viac ako Česko, a asi 50-násobne viac ako Slovensko.
 
A to ešte sem-tam v médiach nájdete poznámku, že Švédi to dobre zvládli. Nezvládli, len zabrzdili tesne predtým, než dosiahli omylu Talianska, Španielska či Británie. V tom im pomohla relatívna odľahlosť a opatrenia ostatných krajín. 
 
Ako viete, Švédsko je ďaleko a nehovorím to preto, aby ste sa báli. Nie, je mi jedno, či sa Švédsko premorí, aj tak sú už zamorení niečím horším ako koronavírus. 
 
Nám aj tak stačí vývoj na Slovensku, kde sa prejavili njväčšie slabiny - pendleri, návrat nakazených emigrantov a nedostatok cieleného testovania - a kvôli tomu nakazenie starobincov. Reakcia humanitárnych a kresťanských organizácií? Žiadna, naopak, volajú po "otvorení obchodov". Spolu s liberálom Sulíkom.
 
Ale vo svete to nie je lepšie. Aby som ozrejmil situáciu, jeden graf ukazujúci dáta o dennej zistenej infekcii. Všimnite si, ako u všetkých týchto krajín po dvojtýždennom klesaní práve okolo 15.4. začína krívka stúpať, teda sa začína zhoršovať.
 
Ste jedni z prvých, ktorým je to ukázané, takže sa pripravte na ďalšie zatiahnutie lockdownu. Ľudia po Európe proste strácajú disciplínu. A tým situáciu len zhoršujú.
 
Ten záhyb smerom nahor u všetkých týchto krajín za posledný týždeň nie je náhoda. Nie, opakujem, všetci nezomrieme, ale situácia sa zas systematicky skoro u všetkých zhoršuje. Nákaza vírusom SARS 2 sa dala zvládnuť tak, ako ju zvládla Čína - ale Európa a Amerika očividne na to nedorástli a po určitom progrese zas prehrávajú. Už je to tak vidno, na číslach a grafoch, že už o tom začnú hovoriť aj politici.
 
Ten záhyb nahor môže znamenať tak mesiac dlhší lockdown. Ale môže tiež znamenať, že spoločnosť to nie je schopná zvládnuť a pravidlá lockdownu tu budú v podstate natrvalo, nadlho.
 
P.S. Pre doplnenie ešte pohľad aj na východnú Európu
(upozorňujem, že mierka je 5-krát menšia oproti predošlému grafu, pre porovnanie je na oboch grafoch Česko).
A to isté nie v prepočte, ale absolútnych číslach:
 
Je vidno, že tendencia stúpať po Veľkej noci je všeobecná, teda aj na východe Európy. 
 
Aby náhodou nedošlo k predstave, že sa nárast týka len infikovaných, nie ťažkých následkov, tu je vidno aj nárast počtu mŕtvych.
To sú krajiny, v ktorých niektorí politici tvrdia, že uvoľnia protipandemické opatrenia.
 Dáta z European Centre for Disease Prevention and Control
Norman

Niekedy by chcelo trocha popisu pre nemecky nerozumejúcich priateľov, ale berem to ako podnetnú informáciu.

V Bostone v domove bezdomovcov z 397 testovaných bolo 146 pozitívnych, ale nemalo žiadne príznaky.

To je práve zákernosť tejto pandémie, že toto je "neviditeľný" rozširovač. Pri chrípke šíri chorobu pacient, ktorý má príznaky - chrchle a soplí a podobne. Pri SARS2 ju šíria aj ľudia bez príznakov (v princípe je to ten rozdieľ).

Sú evidentne skupiny ľudí, čo sa so SARS2 dokážu vyrovnať lepšie, ako iné. Ono bostonskí bezdomovci sú asi už dosť vyselektovaná skupina. Ktovie, asi tí New yorskí boli nejakí slaboši, že. Ale srandy bokom, samozrejme všetci nezomrieme a niektorí to prežijú. Mnohí to prežijú.
Ale dajú sa chápať idealisti, čo nechcú, aby všade bol rozšírený vírus, principiálne kosiaci ľudí nad 60 a znižujúci tak natrvalo priemernú dlžku života ľudstva o nejakých 10 20 rokov.

Ale k téme. U nás sa teraz vlastne testuje, čo to spraví s romákmi, indo-slovenskými "bezdomovcami", a keď sa tí ukážu ako od veľkejmiery odolní, má zvyšok obyvateľstva, teda pripjať-slováci, proste utrum - romáci budú po nich doslovne pluť, aby ich nakazili.

Ergo - pandémia naozaj nie je len medicínsky problém, je to v prvom rade problém sociálny, spoločenský.

mirage

kt by bolo dobre vyplevelit.. a posty deletnut

kazdy link by mal byt uvedeny 1,2 vetami..
na tento som klikol, pretoze si pamatam nazov schall und rauch, ale inak na hololink nekliknem, pretoze niekto je schopny sem linknut take sprost*sti, ze skoda slov

taky hololink od afinabula som na 99% neotvoril

Norman

Aj keď je to starý známy nonula,
je to neúcta voči všetkým prítomným.
Aj voči mne osobne a verte mi, že sem posielam iba časť svojej osobnosti a beštiu nechávam spať. Považujem to tu aj za skúšku trpezlivosti, ale nie vždy mám záujem to ustáť.

Náhodný okoloidúci

Možno postačí len niekoľko dní počkať, kým sa to u tých 146 pozitívnych kúskov v Bostone nainkubuje a prejaví.
Ale aj tak, ak je vo všeobecnosti 90% nosičov bezpríznakových, to znemožňuje úplné odstránenie vírusu z populácie bez totálneho plošného testovania.

mirage

je 10 mio a 19. exlo 29 ludi, preco udaj 108, aky tvar ma ten vzorec?

Norman

to sú priamo dáta z European Centre for Disease Prevention and Control

ukážka:

19.4.2020 19 4 2020 606 111 SE Europe SWE 10183175 Sweden
18.4.2020 18 4 2020 676 67 SE Europe SWE 10183175 Sweden
17.4.2020 17 4 2020 613 130 SE Europe SWE 10183175 Sweden
16.4.2020 16 4 2020 482 170 SE Europe SWE 10183175 Sweden
15.4.2020 15 4 2020 497 114 SE Europe SWE 10183175 Sweden

Ten stlpec 606 sú zistení infikovaní v daný deň, ten ďalší, 111, je počet úmrtí. Deň predtým 67, predtým 130, 170, 114 atď.

Daný graf je potom len určité vážené zaokrúhlenie, zaobalenie cikcak krivky. Z neho vyjde ten stav na konci.

Norman

Na tomto grafe je nechaná aj krivka spojených denných dát (tenká čiara), cez ktorú je preložený vážený priemer (hribšia krivka). Denné dáta sa veľmi líšia, pretože je to náhodne, den hore dole - ale v priemere vidno vždy tendenciu, dá sa tým preložiť hladšia krivka.

Tu je to bez prepočtu na 10 milionov, čo u Švedska je ale skoro to isté. Pred pár dňami boli údaje tak vysoké, že sa ani nevmestia pri tejto mierke do grafu.

Dnes mali nízy počet , tak to zas trocha kleslo, ale sú evidentne vysoko nad podobnými krajinami.

To, čo robili, bolo nie že nezodpovedné, ale doslovne zločinné. Nie len kvoli tým teraz okolo stovky mrtvych denne, ale kvoli predlžovaniu pandémie. Kedy už politici budú braní na zodpovednosť?

 

 

 

 

 

nonula

Omluvam sa za drzost, ale nemam kedy prekladat.
http://www.viaveto.de/corona.html

Norman

ty tomu, čo tam je, veríš?
Alebo to sem dávaš len ako úkážku snaživého, odborného, ale v podstate len podvodu, žartu?
Alebo no dobre - je zrejme pravda, že nie všetko bolo doložené a robené správne a že kopa informácii a prehlásení je falošných či mylných. Je možné, že ďaleko v Číne prebehli veci ktovie ako. Takže nevieme, čo je vlastne táto epidémia.
Ale vyhlásiť celú epidémiu za fantazmagóriu, za "masovú hystériu" - nuž, to sa dá naozaj asi iba vrhnúť do placu a nevyjadrovať sa k tomu. Ináč človek riskuje povesť.
Ono prekladať nemusíš, ani ja neprekladám také vtipy, ale chcelo by to aspoň tvoj názor.

Norman

z dnešnej Pravdy, čo zaznelo včera, v pondelok
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok v súvislosti s pandémiou koronavírusu varoval, že „to najhoršie je ešte len pred nami“. Informovala o tom agentúra AP. „Verte nám. Najhoršie je ešte len pred nami,“ vyhlásil generálny riaditeľ WHO. „Zabráňme tejto tragédii. Je to vírus, ktorému mnohí ľudia ešte stále nerozumejú,“ dodal. Tedros nespresnil, prečo si myslí, že situácia ohľadom nového koronavírusu SARS-CoV-2 by sa mohla zhoršiť.
---
všeimnite si to, že nespresnil, prečo si myslí, že sa to bude zhoršovať. Je to tým, že čísla síce sú uverejnené, ale asi málokde sú spracované do takýchto jasných grafov, ktoré jasne indikujú, ako sa situácia meni.
Pravda, Tedros to povedal aj ohľadom na stav v USA, ktoré totálne nezvláda situáciu.

vrbovčan

je otázna. Vzhľadom k jej financovaniu je podozrenie, že nekoná nezávisle. Do financovania vstúpili súkromné farmaceutické firmy a tá podivná Gatesova nadácia. Celý svet je hore nohami. Nedá sa veriť ani voľakedajším renomovaným autoritám. Nie som náchylný veriť každej kvázy-zaručenej informácii dnes tak hojne rozosievanej po internete. Ale treba aj premýšľať. Poslúcha sa toho, kto platí. To je pravidlo bude vždy platné. Ak raz je niekto dosadený do globálnej organizácie ako je OSN alebo WHO alebo FIFA z marginálnej oblasti nezastupujúcej veľkú populáciu, je jasné, že je to biely kôň. Súčasný šéf WHO je Etiópčan. Prečo?

Norman

ale teraz tu nejde o legitimitu, ale o to, že to hlasná trúba oznamuje - zrejme má nejaký dôvod. Môže klamať, ale nie je dôvod - proste to vidia, tak som to tu pripomenul ako podporu mojich záverov:). A ako varovanie - z dôvodu nedisciplinovanosti a neschopnosti sa pandémia naťahuje.

WHO legitimita - neviem, čo to má byť, je to odhlasovaná organizácia, môže to robiť dobre, alebo zle, ale legitimita ... Počas pandémie jej USA zastavili peniaze - to je samé o sebe výborná vec, taká humánna (nech si myslí ktokoľvek o hrozbe či nehrozbe pandémie svoje, ale zatrhnúť príspevky uprostred krízy - typická Amerika).
USA útočí na WHO proste z toho dôvodu, aby zakryli svoju neschopnosť a rozpad krajiny, aby hodili vinu na iných, ako to robia vždy. Američania sú ako malé decká. Ako malé hnusné rozmaznané decká.

Čo sa týka toho Etiopčana - je jasné od začiatku, že je to neschopný pablb, nejaký kariérny byrokrat, ale to v tejto situácii nie je podstatné. Ja som tu len citoval Pravdu, ktorá zas len citovala názor WHO, ktorý bol len vyslovený tým pampalášom.
Samozrejme, nemusíš mu veriť - ale ver mne :-)

vrbovčan

že v USA vidia do Gatesových plánov bližšie, ako ktokoľvek. A zistili, že WHO nekoná vo všeobecný prospech. Kdesi som zachytil návrh na odvolanie z funkcie.
Verím neverím. Polemizujem s Tebou. Niekedy. Ale je to ťažké. Niekedy to radšej vzdáám.

Náhodný okoloidúci

"Problém je přitom prostý. My počítáme jen mrtvé s laboratorně prokázaným koronavirem, Belgičané všechny starší zemřelé, u nichž mají pocit, že by i koronavirus mohl být bezprostřední příčinou jejich úmrtí a bez laboratorního ověření. Vzdát se tohoto přístupu prý nechtějí. Základní diagnózy zemřelých, často velmi závažné, které může jakákoli viróza komplikovat se tam neberou v úvahu, ostatně příliš ani v médiích u nás. Máme po Evropě přesné statistiky zcela různě sbíraných a různě interpretovaných čísel. Aspoň v tom si mohla EU srovnat krok. Nesrovnala. Řídil bych se zatím tedy hlavně naší lokální realitou a aktuální zkušeností. Ostatně i při záplavách jsme počítali oběti u nás, nikoli tisíce utopených pravidelnými záplavami v Bangladéši. Srovnávat lze jen srovnatelné. Validace údajů je základ objektivity a dá práci. I u nás, o to více v mezinárodním měřítku."

https://cz.sputniknews.com/nazory/2020042111831781-prof-zaloudik-uzavren...

Norman

Určite sú to nie jednotne zbierané čísla. Samozrejme to má svojunepresnosť. Ale až také rozdiely?
Za druhé nemôžem veriť, že by doktor povedal a aj sám tomu veril :
"Belgičané všechny starší zemřelé, u nichž mají pocit, že by i koronavirus mohl být bezprostřední příčinou jejich úmrtí a bez laboratorního ověření"
U nichž mají pocit? :-)) Neoverujú infekciu, ani dodatočne u mrtvých?? Tomu neverím, to sú výhovorky.

Príznačné je, že zaznievajú od Čecha, ale hlavne na Sputniku.
Rusi zrejme naskočili na vlnu, že epidémia je menej závažná, ako sa javí. Nuž, Rusi vela vydržia, počet úmrtí majú zatial malý (len či to nebude pre opačný prístup, že vždy nájdu u mrtvych INU príčinu úmrtia, ako SARS2, to je prvdepodobnejšie a pre taký prístup je aj jasný motív).

Ešte jedna vec tam je, ktorá sa občas zjavuje a považujem asi za nutné ju znova vysvetliť:
"Celkové ztráty jsou ve srovnání s virózami let minulých velmi srovnatelné či menší"

Áno, celkové stráty za pomerov, keď sa na taliansko, Spanielsko aj celú Európu, ale aj Áziu, "hodila sieť". Ak by sa to neurobilo, vyzeralo by to ináč.
Taká je logika epidémií.
Tu by som ponúkal ešte jednu výhovorku, ktorú som ešte nevidel, ale je rovnako "inteligentná". Ak by sa urobil pokus, a nechalo sa v nejakej jednej krajine (na ostrove) horieť epidémia a v druhej na inom ostrove, by sa obmedzovala, a sledoval sa stav 10 rokov, či 20, zistilo by sa, že zomrel rovnaký počet ľudí. Iba tí, čo jestvujú, čo žijú, môžu zomrieť, žiadna epidémia nezabije viac.
Nie je to celkom fér rovnaké porovnanie, ale niečo podobné v ňom je.

Odkedy som podľa dát nadobudol aj ja určité presvedčenie, že východná Európa má naozaj akúsi menšiu úmrtnosť, pozorujem posledné zvyšky teórii a teoretikov o premorení dosť s nadhľadom. Skúsili súdruhpvia v Británii, a nejako nepodarilo. Práve zaznelo niekde že by tam premorenie potrebovalo 250 000 životov. No, s tým asi rátali predom, to by azda aj obetovali, ale empíria im asi začala ukazovať oveľa horšie čísla, ich predseda vlády sral na Intenzívke 4 dni hovná pod seba a vzduch mu cez zaschnuté chrasty v plúcach 4 dni tlačili pumpy a ktovie aké drahé lieky do neho napchali - nuž odvtedy prestali byť takí bohorovní, ako český mužík Žaloudík.

Na záver ešte jeho citát:
"Mně osobně uzavření hranic v schengenském prostoru velmi mrzí. Je pouze známkou, že jsme v té EU pouze na počátku cesty k jednotě, rovnosti a bratrství"
:-)
No other comment. Ah, to je anglicky, ale keď žiadne hranice, tak čo :-)

Dík z námet, vážne.
Ináč (čechoslovacki) Sputnik tiež ide dobre dole vodou.

Náhodný okoloidúci

Na potvrdenie alebo vyvrátenie dochtorovho tvrdenia by bolo potrebné porobiť presné štatistiky príčin úmrtia a ak bude napríklad podozrivo nízky počet infarktov alebo mozgových porážok v porovnaní s inými rokmi, môže to znamenať, že všetko toto sa pripočítalo koronavírusu.

Inak Sputnik si síce rád prečítam, ale zdá sa mi, že sa príliš venuje bulvárnym témam, modelkám, selebritám, instagramovým fiflenkám atď.

Norman

ale presné čísla predom nik nemal. A vlastne ich nik nemá ani dnes, lebo Taliani ani ostatní proste nemali na to nervy, aby slúžili ako pokusné králiky a nezatiahli brzdu.

Pripominam, že ešte aj v najhoršie zasiahnutom Śpanielsku a tak mali okolo 4 promile zistených infekcií, čo je dosť málo na to, aby im vo veľkom zdvíhalo úmrtnosť.
Na začiatku Merkelica opakovala po "expertoch",že zamorených bude až 70%, čo by bolo rádovo stonásobné vyššie zamorenie oproti terajšiemu Španielsku. ja ti neviem, ja som videl asi priveľa scifi filmov, ja si normálne viem potom predstaviť tie mrtvoly na ulici. A viem si predstaviť, že by v obchodoch neboli potraviny, a podobne.
Niektorí kritizujú, a asi niekedy aj oprávnene, že terajšie postoje spoločnosti voči pandémii sú (prehnane) hysterické. No - a vedia si tí ľudia predstaviť, ako by spoločnosť reagovala pri takomto zamorenom procese?

vian

@Náhodný okoloidúci a štatistiky:
Nenapíšem svoj názor, len niečo, čo som zachytil pred pár dňami a zaujalo ma to, vyšlo to v originále na rusvesna.su:

Alexander Jevsin - názor vojenského zpravodajce na korovinarovou hysterii
Na pozadí paniky „Všichni umřeme!“, děsivých vyjádření lékařů i pacientů, do karantény se uzavírajících států a apokalyptických zpráv z Itálie, si poslechněte hlas zdravého rozumu.

Ak by niekoho zaujímalo, český preklad je tu:
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2020/03/muze-se-ukazat-ze-svet-byl...

Norman

Kde beriete to "všetci zomrieme"? NIK to NIKDY nepovedal, nielen tu ale NIKDE vo verejnom priestore.
Iba vy, provokatéri.

Jedine sa zjavilo podobné čosi o smrti hladom z druhej strany, od odporcov opatrení, lebo vraj kvôli tomu, že sú zavreté šťadióny a holičstva, tak bude "hladová apokalypsa biblických rozmerov". Aha.

Každý predsa mohol vidieť, že ŽIADNA hystéria nebola - NAOPAK, takmer všetky západné krajiny sa hrali na nonšalantov, ktorí sa nebudú ponáhlať do krytu, že. Keď ale začali zdochýňať aj celebrity, potom predsa len tú brzdu nechtiac zatiahli. Tak o akej "hystérii" ten Rus v tom článku hovorí? Veď sám je platený a poverený organizáciou protiepidemiologíckých opatrení.

Ináč je ten článok z 30.3. a ten Rus len opakuje tú starú dobrú britskú teóriu, nič viac. Tú, od ktorej Briti pod tlakom reality odstúpili.

Ale ja som za. Rusom stúpa infikovanosť (v prepočte na obyvateľa už sú veľmi vysoko), ale úmrtnosť nie (zrejem súdruh Jevsin dokáže vždy nájsť inú príčinu smrti, ako vírus ).
Nu, xorošo, poedem. Ruskie nie sú žiadní mekkýši, ix mnoga (no, už ani tak nie, ale ešte čo to znesú, nejakých pár milionov hore dole). Aj tak to chytí hlavne veľké mestá, a tam naverno žijut tolka duraci.
:)

Norman

z daného servra ešte iný článok k téme:
Operace COVID-19 je hra na svržení Putina, Trumpa a Xi Jinpinga
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2020/04/operace-covid-19-je-hra-na...

Naozaj jestvuje množina ľudí a teórií, ktoré by som ale nenazýval konšpiračné, ale proste fantazmagorické.
A režimu práve tieto teórie vyhovujú, šíri ich aj sám, aby spôsobil v mediálnej nezávislej scéne chaos.

nové