USA spúšťajú ďalšiu fázu konfliktu na Ukrajine

Elitné jednotky americkej 101. výsadkovej divízie nasadené v Rumunsku sú pripravené bojovať na Ukrajine "už budúcu noc". Velitelia tvrdia, že majú jedinečné letecké spôsobilosti a prostriedky. USA sa posilnili aj na poľskej základni Kosciuszko, kde sa natrvalo usadil 5. armádny zbor. Nakoľko je reálna hrozba priameho zapojenia USA do konfliktu a čo by bolo dôvodom na jeho eskaláciu?

Velitelia americkej 101. výsadkovej divízie, ktorú Washington v lete nasadil v Rumunsku v napätých vzťahoch medzi Ruskom a NATO, tvrdia, že americké jednotky sú pripravené vstúpiť na územie Ukrajiny. V rozhovore pre televíznu stanicu CBS News plukovník Edwin Mattaides, veliteľ 2. brigádneho bojového tímu, povedal, že vojaci "sú pripravení na boj už nasledujúcu noc, ak dôjde k vojenskej eskalácii alebo k útoku na NATO".

Brigádny generál John Lubas, zástupca veliteľa divízie, dodal, že "sme pripravení brániť každý centimeter územia NATO. Máme jedinečné schopnosti, ako napríklad schopnosť vzdušného útoku... Sme ľahká pechota, ale opäť so sebou prinášame mobilitu pre naše lietadlá a prostriedky vzdušného útoku," vysvetlil Lubas.

Vojaci zo 101. výsadkovej divízie, nazývanej Screaming Eagles, boli v júli nasadení na leteckej základni Mihail Cogalniceanu v Rumunsku. Je to jedna z najelitnejších výsadkových divízií v USA. Presun sa uskutočnil prvýkrát po 80 rokoch a bol najvýznamnejším nasadením jednotky na kontinente od druhej svetovej vojny, keď sa divízia 6. júna 1944 zúčastnila na najväčšom vylodení spojencov v Normandii.

Jednotka je vycvičená na nasadenie na akomkoľvek bojisku v priebehu niekoľkých hodín. Na rumunskej základni je približne 4 700 vojakov. Operačným centrom jednotky je 2. brigádny bojový tím.

Alexander Bartoš, člen korešpondent Akadémie vojenských vied, sa domnieva, že vzhľadom na malý počet "kričiace orly" nepredstavujú vážnu hrozbu, "ale z hľadiska eskalácie situácie to určite hrozba je, pretože prechod na územie Ukrajiny automaticky stavia americkú armádu do priameho kontaktu s ruskými ozbrojenými silami. To znamená, že by mohla vypuknúť vojna medzi Ruskom a NATO. Rétorika a chvastúnstvo americkej armády naznačujú, že si neuvedomujú, čo môže nasledovať po akciách, o ktorých hovoria," povedal Bartoš.

Kričiace orly zároveň nie sú zle vycvičené, takže ich priame zapojenie do bojových operácií na Ukrajine by bolo "vážnym krokom v eskalácii ozbrojenej konfrontácie". "Problémom však nie je budovanie vojenských síl, ale skôr vytvorenie politického precedensu, čo znamená, že by prakticky išlo o vojnu Ruska so Spojenými štátmi a ďalšími krajinami NATO," varoval expert.

Podľa Bartoša si USA môžu nájsť "akúkoľvek zámienku" na prekročenie ukrajinskej hranice. "USA už vedú na Ukrajine vojnu cudzími rukami - Ozbrojené sily Ukrajiny používajú ako kanonenfutter. A teraz sa títo odvážni chlapci ponúknu ako kanonenfutter sami," dodal respondent.

Alexander Artamonov, vojenský expert a absolvent francúzskej Vyššej diplomatickej akadémie, je presvedčený, že priame zapojenie USA do ukrajinského konfliktu je reálnou hrozbou. Podľa neho sú takéto vyhlásenia skutočne v súlade s náladou amerických jednotiek. "USA prejavujú absolútne odhodlanie prejsť do ďalšej fázy konfliktu. Môžete ho vidieť voľným okom. Spravidla čím viac kričia o mieri, tým viac sa dopúšťajú rôznych provokácií. Eskalácia pokračuje napriek tomu, že ruský minister obrany Sergej Šojgu telefonicky diskutoval o situácii na Ukrajine so šéfom Pentagónu Lloydom Austinom," povedal Artamonov.
Po príchode americkej armády na leteckú základňu Mihaila Kogalniceanu nasledovala slávnostná ceremónia a po nej spoločné cvičenie s rumunskými vojakmi, ktorí predviedli palebnú silu s použitím útočných vrtuľníkov, delostrelectva, guľometov a tankov. Cvičenie simulovalo boj proti ruským silám. Americká tlač označila cvičenie za jasný signál Rusku a americkým spojencom v NATO, že americká armáda je nablízku.

Pripravované zvýšenie počtu vojakov v Rumunsku vo forme rotačnej brigády a zriadenie stálej posádky v Poľsku oznámil prezident Joe Biden počas júnového samitu NATO v Madride. V súvislosti s tým bola v Poznani, na východnom krídle NATO, rozmiestnená prvá základňa Kosciuszko v Poľsku. Je to prvá stála vojenská prítomnosť USA - 5. armádny zbor, ktorý je zodpovedný za riadenie manévrov vojakov v Európe.

Účasť mnohonárodného kontingentu pod vedením USA v ukrajinskom konflikte pripustil bývalý riaditeľ CIA a bývalý veliteľ síl USA a NATO v Afganistane David Petraeus. Podľa agentúry RIA Novosti to povedal v rozhovore pre Express. Príležitosťou na eskaláciu bude útok na člena aliancie, pre NATO je to "červená čiara", ktorej prekročenie vyvolá aktívny zásah z jeho strany. "USA a ďalšie krajiny môžu reagovať (na ruské akcie) tak či onak, ale ako mnohonárodné sily pod vedením USA, nie ako sily NATO," povedal Petraeus.

Podľa Artmanovovho hodnotenia poľské prápory "už skutočne vstúpili na územie Ukrajiny so súhlasom Vladimíra Zelenského, ktorý podpísal príslušné dohody s Varšavou". "Poľské prápory sú silami NATO, takže z pohľadu Washingtonu vstup ich bratov v zbrani na Ukrajinu automaticky prenáša zodpovednosť na USA. Ale ako hovoria americkí analytici, 

V prípade priamej konfrontácie s Ruskom by armáda USA dlho nevydržala. Američanom chýbajú skutočné bojové skúsenosti, všetci si pamätajú na nedávnu potupnú evakuáciu z Afganistanu," zdôraznil hovorca. Okrem toho, v prípade priameho vojenského stretu s Ruskom by armáda USA čelila mnohým problémom, vrátane logistických, keď by musela dovážať muníciu spoza oceánu, uviedol expert. "Američania nebudú schopní viesť ofenzívu, ak nebudú mať plnohodnotné zásobovanie a chýbajú im tankové kapacity. USA by však mohli zinscenovať jadrovú provokáciu, pretože Poľsko má veľa odpaľovacích zariadení Mk 41 pre strely Tomahawk, ktoré môžu niesť jadrovú hlavicu," nevylučuje Artamonov.

ВЗГЛЯД / США подготовились перейти к следующей фазе конфликта на Украине :: В мире (vz.ru)

Vzgľad je známy tým, že má dobré informácie - a USA sú známe tým, že ich astronomický dlh nutne potrebuje veľkú vojnu.

Máme sa na čo tešiť.

Truhlík

Počty II. Vychádzam u údajov. ktoré mám.
Americká raketa Himars stojí 150.000 USD. Salva z mobilného zariadenia (6 rúr) vyjde na 1 milión USD, Zostreliť ich ruská PVO dokáže. S akou účinnosťou teraz nikto neuvedie. Himarsami strieľajú masívne po Antonovskom moste cez Dneper v Chersone. Raketa do vozovky spraví metrovú dieru. Zničiť most sa nepodarilo. Rusi teraz dokola hovoria o ukrajinských plánoch vyvolať technogénnu katastrofu vyhodením Kachovskej priehrady do vzduchu. Zatopené budú obrovské územia s desaťtisícami obyvateľov.
Raketa Kalibr stojí 1 milión USD. Obdobný USA Tomahawk 2 milióny USD. Kalibr nie je možný NATOvskou PVO zostreliť.
V Rusku montovaný iránsky Geraň, prezývaný "moped" stojí 10.000 USD. NATO ho dokáže zostreliť. Letí nízko a pomaly. Pri troche šťastia aj z ručných strelných zbraní. Ale ručné PVO (Igla, Stinger) ho nezachytí. Účinnosť zostrelov je neznáma. Tie čo prejdú, dokážu s 50 kg hlavicou výbušnín zničiť cieľ.
Okrem toho Rusi dosť používajú svoje rakety Lancet. Sú technologickejšie ako Geraň. Cenu som nikde nezachytil.
Tu je nejaké použitie asi Lancetov. Ideologickú obálku nech si každý rozoberie sám. V takýchto masmédiách v Indii majú vplyv anglosasi.
https://www.youtube.com/watch?v=Raq2sV5ViOU

Truhlík

P.S.
Lancety dokážu trafiť cieľ pohybujúci sa veľkou rýchlosťou.
Rusi majú ešte nejakých desať iných dronov. Kub, Orion a také názvy. Ich ttch (kto nebol na vojne - takticko technické charakteristiky) sú neznáme. Rakety Kalibr boli prvý raz použité v sýrskej vojne. Rusi ich strieľali z Kaspického mora ponad Irán. Dostrel Kalibrov bol veľkým prekvapením.
Použité boli kamikadze drony ruský Kub a US Switchblade. Účinnosť nie je známa.
Turecké Bayraktary zmizli z oblohy nad bojiskom. Proti ruskej PVO zjavne neúčinné. Erdogan sľúbil postaviť fabriku na Bayraktary na Ukrajine. Číry nezmysel.
Vo veľkom sú používané civilné drony z Aliexpres. Také ako Mavic - 500 až 2.000 USD. Na sledovanie pohybu nepriateľa a navádzanie paľby delostrelectva. Problém je, že PVO nedokáže rozlíšiť svoj-cudzí. Tak idú dole všetky.
Pred nejakým rokom som zachytil ruský blog o použití dronov v súčasnej vojne a kontra PVO. Rusi už začali používať roje dronov. To je nočná mora pre akúkoľvek PVO. Napríklad pre izraelský Iron Dome proti palestínskym kaťušiam.
Po propagande o akýchsi úspechoch ukrajinskej armády sa Putin vyjadril - My sme ešte nezačali.

Ema

Vletí potichu do domčeka, snáď ani sklo neponičí. Až potom.

https://vz.ru/news/2022/10/23/1183408.html

Norman

Vidím dve možné formy eskalácie.
1. Bielorusko. USA sú schopné prepadnúť Bielorusko, teda zas proxy štýlom (Poľsko, Litva ..., Česko) s tým, že je to podobne ako u Ruska - LEN špeciálna operácia, nie vojna.
S tým, že debili v Pentagone by čakali, čo spraví Rusko, či sa zapojí, alebo nie, len ako NATO na Ukrajine... To je hranie sa opice s granátom, to proste inú logiku nemá.
K tomuto sa myslím Rusko vyjadrilo odoslaním nejak 10 000 vojakov do Bieloruska. Znamená to, že akýkoľvek boj v Bielorusku znamená zapojenie Ruska do tejto vojny.

2. V NATO môže jestvovať predstava, že poslaním vojakov nielen na Ukrajinu, ale priamo do 5-tich "odtrhnutých provincií" by mohli rýchlo a efektívne zničiť reálne usporiadanie armády Ruska v týchto republikách. Je to šialená myšlienka, ale sú schopní tak uvažovať. Rusko si už svoju fázu Blitzkriegu vyskúšalo, so skurvene krvavými dôsledkami pre svoje elitné jednotky, ale teraz je možno rada na Pentagone (nesmieme zabúdať, že moderní generáli a velenie sú ako dobytok, ktorý sa nepoučí z chýb svojho predchodcu a už vôbec nie chýb oponenta, ale pokračuje ako magor vo svojich chybách, až kým sa nedá a už nevládze). Tak je NATO schopné zopakovať chyby Ruska a skúsiť rýchlym výpadom obsadiť "ukrajinské územia". S tým, že by potom rýchlo nastolili mier, s tým, ž eRusko by za to predsa len nehodilo nuklear bomby ani na Washington, ani na Ukrajinu.
.
Pripomenul by som výrok Putina už dobrých pár rokov dozadu ( volná upravená interpretácia z pamäti)
"(ak sa to celé dokurví) tak my (mnohí z nás) zomrieme, ale oni zdochnú."
Rusko v tomto neblufuje.

Truhlík

Ja vidím ešte viac možností.
1. Útok USA na Venezuelu. V USA je nedostatok nafty. Ťažkú ropu ťaží len Rusko, Irán a - Venezuela. Všetko nepriatelia USA. USA jednoducho MUSIA obsadiť Veezuelu.
2. Podnesterská moldavská republika. Nikým neuznaná. 5km od ukrajinskej hranice je OBROVSkÝ sklad s muníciou Sovietskej armády stiahnutý z Česko-Slovenska, NDR, Poľska, Maďarska. Ukrajina bez munície nie je schopná ďalej bojovať. Tomuto útoku zatiaľ zabránila možnosť, že Rusko Podnestersko uzná a podpíše s ním pakt o vojenskej ochrane.
3. Čipovým zákonom USA začali Veľkú vojnu proti čínskemu polovodičovému priemyslu. Toto povedie k eskalácii na Tajwane.

Ema

Minister obrany Šojgu dnes telefonoval 1/ s ministrom obrany Turecka, 2/ ministrom obrany Francúzska 3/ministrom obrany Veľkej Británie a 4/ ministrom obrany USA. Téma: špinavá atómová bomba ako chochloprovokácia.
Tu už človek fakt nevie, čo bude o 24 hodín.

slaven1

Do volieb o senát zostávajú 2 týždne (8.11). Kritická doba keď zdochýnajúca kobyla môže ešte silno kopnúť. Z pohľadu kobyle je posledná chvíľa vytiahnuť najsilnejšie karty.

Plutónia na špinavú bombu je na Ukrajine dosť.

http://nadhlad.com/comment/44153#comment-44153

Do Mriji toho vošlo...

https://www.rt.com/news/565190-moscow-france-dirty-bomb-warning/

Miro

Bohužiaľ, toto je výsledok ruského vedenia tejto operácie, teda aspoň prvých skoro osem mesiacov. Rusko ukázalo slabosť a to v očiach anglosasov znamená jedno - výzva na útok.
Tí slávni ruskí "konceptuáli" ktorým na svete páru niet by aspoň túto základnú poučku mohli ovládať.

Ema

na plesnutie biča na konci.

Kým na to dôjde, asi je načim všimnúť si, že Anglosasi útočia na Európu. Tá sa im stavia vskutku hrdinsky, Rusi si môžu brať príklad :)

Miro

To "počkaj na konci" povedz tisícom rodín čo zbytočne prišli o synov vďaka totálne idiotsky vedenej vojenskej operácii zo strany Kremľa. A to nie sú moje výlevy ale v RF už verejne priznaný fakt.
Otázka ako to Vovka ustojí lebo už aj jeho najvernejší majú toho dosť - viď posledné vyhlásenia Prigozina, Kadyrova, Podoljaka.

A už aj Kremeľská trúba Pjakin bije na poplach. Ten má ale samozrejme univerzálneho vinníka - piatu kolónu.
.

Norman

A ktorým smerom chcú teraz Rusi viesť veľkú októbrovú revolúciu? Zas za boľšvikov, alebo do amerického otroctva?
No, 70 rokov víťaznej povojenskej urá propagandy sa im škaredo vypomstili. Karma. To ale neznamená, že budú teraz zbabelci a utekať z boja?
Nemajú kam.

Miro

Nemajú kam. Do kameňa vytesat. A možno to aj pochopili...konečne.

Ema

Zato viem, kto stojí proti nim.

Asi treba pripomenúť, že medzi hordou, ktorá sa navalila na ruské brány, je aj Slovensko. Základňa nie je zase až tak málo, to sa ešte ukáže.
Možno by nebolo zlé začať tým, čo sme urobili my, aby to oni robili šikovnejšie. Ako sme v tom pomohli, teda okrem toho, že sledujeme, čo vyhlási Prigožin.

Ema

...ktorý dokáže identifikovať len málokto."

 

Z imperiálneho hľadiska je ideálnou zápletkou vznik Intermarium pod kontrolou USA - od Baltského a Jadranského mora po Čierne more - na čele s Poľskom, ktoré by v Európe uplatňovalo akúsi novú hegemóniu v nadväznosti na Iniciatívu troch morí.

V súčasnosti to však zostáva len mokrým snom.

Pri pochybnom "vyšetrovaní" toho, čo sa skutočne stalo s NS a NS2, bolo Švédsko obsadené do úlohy Čističa, akoby išlo o pokračovanie kriminálneho thrilleru Quentina Tarantina Pulp Fiction.

Preto sa s výsledkami "vyšetrovania" nemôže podeliť s Ruskom. Čistič tam bol preto, aby vymazal všetky usvedčujúce dôkazy.

Pokiaľ ide o Nemcov, tí dobrovoľne prijali úlohu obetných baránkov. Berlín tvrdil, že išlo o sabotáž, ale neodvážil sa povedať, kto ju vykonal.

V skutočnosti je to tak zlovestné, ako len môže byť, pretože Švédsko, Dánsko a Nemecko a celá EÚ vedia, že ak sa naozaj postavíte impériu, a to verejne, impérium vám to vráti a vyrobí vojnu na európskej pôde. Ide o strach - a nie o strach z Ruska.

Impérium si jednoducho nemôže dovoliť stratiť "záhradu". A "záhradné" elity s IQ vyšším ako izbová teplota vedia, že majú do činenia s psychopatickou entitou sériového vraha, ktorú jednoducho nemožno upokojiť.

Medzitým príchod generála Zimy do Európy predznamenáva sociálno-ekonomický pád do víru temnoty - ešte pred niekoľkými mesiacmi nepredstaviteľný v údajnej "záhrade" ľudstva, tak vzdialenej od rachotu v celej "džungli".

Odteraz sa barbarstvo začína doma. A Európania by za to mali ďakovať americkému "spojencovi", ktorý šikovne manipuluje ustráchanými, vazalskými elitami EÚ.

Oveľa nebezpečnejší je však prízrak, ktorý dokáže identifikovať len málokto: blížiaca sa sýrizácia Európy. Bude to priamy dôsledok debaklu NATO na Ukrajine.

Celý text:

https://www.presstv.ir/Detail/2022/10/24/691505/War-Terror-Europe-Pepe-E...

Dusanbe

veľmi výstižné.
Ešte by som dodal - zo slovenských "záhradných politických elít" až tak vysoké IQ nemá nik.
Možno, keď ešte výraznejšie klesne tá komparatívna hranica - izbová teplota - potom im niečo dôjde...

Ema

Našiel sa štvrtý dron, ktorý neexplodoval.
Akurátže dostal štempeľ "prísne tajné".

https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/world/explosives-l...

Truhlík

Nejako potichu je aj správa, že jedna rúra je nepoškodená.
Aj toto by potrebovalo potvrdenie. Lebo takto to nazvú konšpiračnou teóriou a teda to neexistuje.
Už som zachytil správu, že tam už je loď pod ruskou vlajkou. Začistené to je, ale určite nie všetko.

buko

odpovede Stalej misie RF pri OSN po zvolani Bezpecnostnej Rady ohladom vyvoja spinavej bomby na Ukrajine
Z otazok novinarov:
Otázka: Vyrába Rusko špinavé bomby?
Odpoved: Prečo by sme ich potrebovali? O tom som ešte nepočul, ale bolo by to úplne nelogické. Prečo by ste vyrábali drevenú pištoľ, ak máte normálnu?

cely preklad:
https://russiaun-ru.translate.goog/en/news/stakeout_251022?_x_tr_sl=en&_...
ENG verzia:
https://russiaun.ru/en/news/stakeout_251022

Norman

mediálnu vojnu vedie iba jedna strana - Západ. Śpinavá bomba by bola typická mediálna provokácia, také niečo má zmysel len pre Západ-Ukrajinu, určite nie pre Rusko.
Na čele Ukrajiny sú doslove šialenci, Zelensky a Arestovič sú mediálni blázni. A ľudia bez svedomia. Arestovič a jeho ľudia nerobia nič iné, len vymýšla provokácie a zákernosti.
To je zhrnutie, je to jednoznačné.
Aj preto je jednoznačné a
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Ema

Pepe Escobar k tomu dal (zatiaľ) toto:

Putinov prejav na Valdaji bol killer. Zabudnite na akúkoľvek zmysluplnú analýzu v médiách NATOstanu.

Tu je pravdepodobne NAJzásadnejšia časť jeho prejavu:

"Rozpad Sovietskeho zväzu zničil rovnováhu síl. Západ sa cítil ako víťaz a vyhlásil unipolárny svetový poriadok, v ktorom má právo na existenciu len jeho vôľa, kultúra a záujmy. Teraz sa toto historické obdobie nedeliteľnej dominancie vo svetových záležitostiach končí. Unipolárny svet sa stáva minulosťou. Stojíme na historickom medzníku. Pred nami je najnebezpečnejšie, najnepredvídateľnejšie, a zároveň najdôležitejšie desaťročie od konca druhej svetovej vojny. Západ nie je schopný riadiť ľudstvo sám, ale zúfalo sa o to pokúša. A väčšina národov sveta sa s tým už nechce zmieriť. To je hlavný rozpor novej éry. Slovami klasikov, situácia je do istej miery revolučná - vyššie triedy už nemôžu a nižšie triedy už nechcú takto žiť."

Truhlík

Likvidácia frakcie komsomolu na XX. zjazde Komunistickej strany Číny. Príprava útoku Číny na Tajwan.
Len 20 minútové video.
https://www.youtube.com/watch?v=Q4NLayWMunM
V Číne bola zlikvidovaná proamerická frakcia. To znamená naďalej podporu Číny Rusku.
Americká provokácia s Tajwanom Si Tin Pinovi na zjazde neuškodila. Skôr ho posunula k radikálnemu riešeniu (invázia na Tajwan).
Vavilov patrí medzi tých, ktorých dokážem počúvať ako Chazin, Marcinkevič, Brekotin, Konanychin. Dugin, Pjakin, Starikov možno nie sú zlí. Len keď si časovo musím vyberať tak tých nie.
Dookola kolujú videá čo povedal Žirinovskij pred 10, 20, 30-timi rokmi. Všetko sa splnilo.

Truhlík

Všetko to začalo plánom US prezidenta Baracka Husseina Obamu na postavenie americkej vojenskej základne v Sevastopole.
Cez HS som sa dostal k zhrňujúcemu článku o tom ako to bolo. Skutočne dobrý prehľad.
https://archive.ph/cU1oa
U nás to pravda začalo farebnou revolúciou v 1998 a nastolením korporátno-fašistického režimu Dzurindovou vládou (SDKÚ - čistý produkt US amabasády, KDH - rezidentúra MI6, SDĽ - doslovne sranda z komunistov agenti imperializmu, Bugár - z kresťanského demokrata ďalšie 3 strany keď koalícia s ním bol ako kusnutie kobry - odchod na politický cintorín).
A celé to je stáročná vojna anglosasi kontra zemeguľa.

nové