Bachmut - symbol prvej vojny 21. storočia

Mesto Bachmut sa stalo symbolom tejto vojny. Všetky ostatné fronty sa zastavili a nehýbali sa, a akoby takmer všetky správy z vojny prichádzali iba z Bachmutu.

Neobvyklé. A potom to takto trvalo pol roka, šéf Wagnerovcov Prigožin začal opakovane hovoriť o dobytí, ale potom zas sa ozvali Ukrajinci, že sú stále v Bachmute. Čo sa vlastne dialo?

Wagnerovci sú súkromná platená armáda. Dostala za úlohu dobyť mesto Bachmut a za ten kontrakt im Moskva zrejme sľúbila reálnu odmenu. Moskva to urobila z týchto dôvodov: hlavne mienila utlmiť boje svojej armády a nechala aktivitu na Wagnerovcoch. Za druhé, niekto chcel Wagnerovcov otestovať, respektíve dokázať ich neschopnosť. Prípadne ich dokonca v bojoch chcel oslabiť a zničiť, pretože sú konkurencia pre klasickú armádu (v určitých typoch úloh).

Prigožin chcel mať úlohu dokončenú, chcel za kontrakt dostať peniaze, a preto pri zabratí radnice oznámil oslobodenie Bachmutu. Nebolo mu to uznané, tak Wagnerovci dobyli juh - ale stále tam niečo chýbalo. Prigožin sa dostával do úzkych, oprávnene vynadal verejne armáde, že ho sabotuje a nepomáha mu - a že vlastne, ak mu nepomôžu, bude musieť odísť.

A tak mu pomohli.

To je celá história tejto údajnej drámy. Jej príčiny sú triviálne prízemné. Boje v Bachmute nám, pozorvateľom, len málo hovoria o sile armád. Ale hovorí nám to o tendencii zmeniť modernú vojnu na naháňanie sa vojakov v zákopoch a medzi múrmi budov. Akoby si tam naozaj obe strany chceli vyskúšať a vyškoliť v boji špeciálne sily.

Asi tak.

Teraz je Bachmut vraj definitívne dobytý Ruskom, a tak je tu otázka: čo bude ďalšia aktivita? Je možné, že teraz celý front ešte viac stíchne? Považujem to za možné (opakujem, ja nemám informácie ani náznaky, aké sily majú ibe strany a toto je skôr odhad možného vývoja, nie vývoja daného vojensky, ale politicky).

Proste: Bachmut ako mesto samozrejme nestál za také snaženie, ale ani ako symbol stretu armád vlastne nesplnil svoju symboliku, pretože to žiaden test nebol. Bachmut nikomu nič neodhalil.

Podobne celá táto vojna, ak sa dúfajme nerozrastie do nukleárnej, skončí bez zmyslu a skutočného prínosu.

Truhlík

Minulý rok ruskí blogeri ohlasovali ruskú ofenzívu v zime. Nijaká sa nekonala.
V zime Západ tlačil na kyjevskú juntu na jarnú ofenzívu. Nijaká sa nekonala.
Židobanderovci sa najprv vyhovárali na nedostatok munície a ťažkých zbraní - dodali im. Potom, že vraj Rusi použili meteorologickú zbraň (dažde).
Bachmut pre nikoho nebol nejako strategicky dôležitý. Akurát, že v bojoch bolo úplne alebo čiastočne zničených vyše 30 ukrajinských brigád (straty 40.000 vojakov). Straty Ruska = 0. Žoldnieri sa nerátajú nikde na svete.
Teraz otázka je, či a kedy sa niektorá strana pustí do ofenzívy. Mier nijak ale nebude.

Jozef Novak

V.Zelensky: "bachmut zostáva v našich srdciach...". Vladimír Putin: "Arťomovsk zostáva v našich rukách!"

Truhlík

Každá vojna má svoju predohru, pakty, imperiálne záujmy, ekonomické záujmy, oslobodzovací boj, nároky, poníženie, slobodu, otroctvo, nenávisť.
Tak ak k tomuto konfliktu sa išlo postupne.
Bismarckova idea - bez Ukrajiny nie je Ruské impérium.
Vznik troch rôznych republík počas občianskej vojny v Rusku - na východe, západe a v strede.
Židoboľševické víťazstvo v občianskej vojne a vznik NESÚRODEJ republiky Ukrajina v rámci ZSSR.
Ukrajinec Chruščov nelegálne pripája Krym k Ukrajine.
Rozpad ZSSR a vznik samostatného ukrajinského štátu s ústavou zaručujúcou neutralitu.
Dohoda Západu s Gorbačovom o nerozširovaní NATO.
V Doneckej, Luganskej, Charkovskej oblasti a na Kryme prebehnú referendá, v ktorých tieto odmietnu byť súčasťou Ukrajiny. Nikto to nerešpektuje.
Sevastopoľ, ktorý nikdy nebol súčasťou Ukrajiny za ZSSR sa dostal pod jej správu.
Budapešťské memorandum o likvidácii atómových zbraní na neutrálnej Ukrajine výmenou za garanciu hraníc.
Postup NATO na východ.
Investícia USA v miliardách do farebnej revolúcie na Ukrajine, začlenenie Ukrajiny do NATO, zriadenie vojenskej základne USA v Sevastopole.
Zaplatená soldateska ukrajinskojazyčných židobanderovcov robí krvavý prevrat v ruskojazyčnom Kyjeve.
Nastolenie nelegitímnej protiústavnej vlády junty v Kyjeve.
Kyjevská junta zakazuje ruský jazyk. Rusky hovorí 90 percent Ukrajincov ako rodným jazykom.
Na východe Ukrajiny vypukne povstanie proti kyjevskej junte. Pokus Steinmeiera o mier sa ukázal ako podvod. Nulandová povie - Fuck EU !
ZAČALA OBČIANSKA VOJNA NA UKRAJINE.
Rusko chce dosiahnuť mier na Minských rokovaniach I. . Kyjevská junta dohodu využije len na presun vojsk na východ.
Pod vojenskými porážkami kyjevská junta je prinútená podpísať mierové Minské dohody II. Putin prinúti povstalcov zastaviť ofenzívu na Mariupol a podpísať.
Referendum v Kryme súhlasí s pripojením k Rusku.
Kyjevská junta 8 rokov bombarduje východnú Ukrajinu a nevypĺňa Minské dohody. Merkelová neskôr prizná, že Minské dohody boli z jej strany podvod.
USA definujú Čínu ako svojho hlavného nepriateľa.
USA navrhujú Rusku postaviť sa proti Číne a na výmenu dostať Ukrajinu. Putin to odmieta.
Putin predloží ultimátum NATO na zastavenie rozširovania. Po odmietnutí Putin uzná Doneckú a Luganskú republiku a pošle armádu na ich podporu.
ZAČALA VOJNA NATO PROTI RUSKU, v širšom USA proti Číne.
Referendá v Doneckej, Luganskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti sa pripájajú k Rusku.
Došlo to tak ďaleko, že mier nie je možný bez úplnej porážky jednej strany.

nové