Japonci to idú vypustiť. Fukušima 2 sa začína

V Japonsku bola atómova elektráreň. Postavili ju Američania podla amerických plánov. Volala sa Fukušima.

V marci 2011 prišlo zemetrasenie, prílivová vlna zaplavila elektráreň, skratovala pumpy a bezpečnostné okruhy, ktoré s takým niečím zrejme nepočítali. Američania si zrejme nevšimli oceán. 

Voľne povedané: reaktor sa musel chladiť vodou, a tá sa stala rádioaktívna. Museli ju zbierať do nádrží a nazbierali jej 1,34 milióna ton.

Teraz, po 12 rokoch od havárie, sa rozhodli tú odpadovú vodu vypustiť do Tichého oceánu. Začnú vo štvrtok (22.augusta 2023). Celý proces vypúšťania má trvať desiatky rokov.

Čo bude?

Prirodzene, za to, čo rádioaktívna voda spôsobí v oceáne, nemôže nik dať ruku do ohňa. Nik to nevie. Proste si americká technológia nevie poradiť s toľkou kontaminovanou vodou, bojí sa jej nečakaného vypustenia (1000 nádrží je stále nebezpečne blízko oceánu a zemetrasenia sú stále v Japonsku bežné, ako každý vie), zrejme tento nebezpečný náklad spôsobuje ďalšie nepublikované náklady, problémy a nebezpečenstvá. A tak to americkí kovboji urobia tak, ako vždy robili - vyhodia hnus do prírody.

Japonská vláda musí poslúchať. 

 

 
Truhlík

"Geniálne" mali umiestnené záložné zdroje. Všetky tri záložné systémy spolu v jednej pivnici. Došla vlna, pivnicu zatopila a bolo po záložnej elektrike. Potom ručne s kľukou spúšťali tyče do reaktora. Trochu to aj nestihli.
To nevymyslíš.

Ema

Okrem toho nikto nevie, aké je koncentrácia rádionuklidov vo vode, ktorú chcú začať pozajtra vypúšťať do oceánu a neexistuje ani dôveryhodný monitoring.
Americký korporát, skrývajúci sa za TEPCO, sa o dôsledky kydania do mora nezaujíma. Tak ako sa nezaujímal o vybudovanie bezpečnej jadrovej elektrárne (v nejakom zasranom Japonsku, ktoré navyše prehralo vojnu) namiesto zraniteľnej prístavnej štruktúry.

Po Hirošime a Nagasaki je to ďalší americký rádioaktívny darček regiónu. Ľuďom a prírode.

buko

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí vyjadril rozhodný nesúhlas krajiny s vypúšťaním kontaminovanej vody z jadrovej havárie vo Fukušime do mora, ktoré uskutočnila japonská vláda, a dôrazne ho odsúdil.

Čína poukazuje na to, že Tokio "ignorovalo silné pochybnosti a odpor medzinárodného spoločenstva a jednostranne" vylialo kontaminovanú vodu do mora. Zdôraznil tiež, že táto otázka "je dôležitou otázkou jadrovej bezpečnosti s cezhraničnými dôsledkami a v žiadnom prípade nie je len súkromnou záležitosťou Japonska".

Hovorca poznamenal, že japonská strana nepreukázala oprávnenosť rozhodnutia o vypustení vody do mora, ani dlhodobú spoľahlivosť zariadenia na čistenie vody kontaminovanej jadrovými látkami, pričom sa odvolával na pravosť a presnosť údajov o vypustenej kvapaline.

"Oceán je spoločným majetkom celého ľudstva," zdôraznil úradník a dodal, že "násilné vypúšťanie znečistenej vody z Fukušimy do oceánu je mimoriadne sebecký a nezodpovedný čin, ktorý ignoruje medzinárodné verejné záujmy".
————-
Svine.

nové