Covid 19: pohľad z druhej strany - pozitíva pandemického tlaku

Situácia s pandémiou je nejasná. Postoje všetkých sú výrazne negatívne, čo pôsobí unavujúco. Je to stále jednostranné – preto sa skúsme pozrieť na pozitívne veci okolo tejto pandémie.

Je to myšlienkový experiment, advocatus diaboli, nie všetko je explicitne môj názor. Možno je to ale objektívnejšia pravda.  Pohľad ekonómov a ekológov. Pohľad z kozmickej výšky. Pohľad na veci, ktoré sú na jednej strane vydávané za hrozné straty a negatíva, ale možno a sú to len trpké bonusy.

Takže tu je zoznam, poradie je náhodné, nie podľa dôležitosti. 

Cestovanie

S príchodom pandémie sa výrazne znížilo cestovanie. Prestalo sa cestovať na dovolenky a za iným relaxom. Tým samozrejme ľudia trpia, och joj, och joj, ale prinieslo to zníženie emisií CO2, a aj viaceré iné pozitívne efekty – napríklad neuveriteľné ticho v mestách. Samozrejme to prinieslo aj úspory v spotrebe palív, iných prevádzkových materiálov a úspory v opotrebení zariadení.

Doprava

Údajne pandémia znížila rozsah dopravy tovarov. To je jednoznačne pozitívum.  

Umenie

Covid-19 pozatváral divadlá, koncerty a iné podobné zariadenia. Prinieslo to ťažkú kultúrnu podvýživu, davy si pýtajú svoju pravidelnú dávku múz, nie? Snobizmus teátra menšine chýba – ale skôr sa pociťuje ako problém, že väčšina zistila, že to vlastne naozaj nepotrebujú.

Reštaurácie, kaviarne a pivárne

Boli zatvorené podniky verejného pitia a stravovania. Na ne platí to isté, ako na umenie, v podstate tam aj chodili ľudia ako na umenie, teda za zábavou. Nuž, nedá sa, musia sa zabávať doma. Je to až tak zlé?

Vzdelávanie

Toto mnohí pociťujú ako ťažkú stratu, že sa deti vzdelávajú doma. Pravda je možno opačná – deťom a mládeži len pomôže, ak sa vytrhnú z otroctva školského formalizmu, keď sa vzdelávajú s rodičmi, keď sa učia vzdelávať sami (s pomocou webu a kníh ). Väčšina neverí – ale oni proste iné vzdelanie nepoznali, oni sú postihnutí a ukrátení, nie súčasná mládež.

Práca a výroba

Pandémia odhalila, koľko práce sa dá vykonávať z domu, a ešte lepšie povedané, koľko takzvanej práce vlastne netreba. Odhalila, aká je to samonosná hra.

Starobince

Pandémia priniesla smrť hlavne do starobincov. Na druhej strane upozornila na hrozivý stav týchto ústavov, ktoré sú strašné aj v čase bez pandémie.

Sviatky

Veľa sa spoločnosť naplakala nad tým, ako nemôže oslavovať sviatky. Pozitívnejšie je ale to, že si konečne naozaj uvedomili, na čo sviatky sú – na kontempláciu v kruhu rodiny. A že nie sú samozrejmosť.

Vládne zlyhania

Pandemický tlak spôsobil vládne kolapsy, určite napríklad na Slovensku. Ináč povedané – ukázal, ako sú vlády a režim všeobecne neschopní konať v kríze.

Slabosť populácie

Čo platí o vládach, platí do veľkej miery aj o samotných populáciách. Verejnosť ukázala svoje slabosti, iracionalitu, slabé nervy. Nedostatok súcitu a ochoty hrať spoločnú hru, dodržiavať pravidlá. Za podobný test by mala byť spoločnosť pandémii doslovne vďačná.

Medicínska slabosť

Pandémia, ktorá naozaj nemá silu eboly, dokázala, ako je zdravotnícky systém, plne  v rukách farmako firiem, smiešne slabý a trestuhodne podvodný. Nedokázal si poradiť s danými počtami chorých, nedokázal im poradiť, dodať základné lieky, základnú starostlivosť pri liečení doma. V nemocniciach poskytoval len prekomplikované dýchacie prístroje s pochybnými účinkami. Mechanická medicína – obraz ako v stredoveku, bez ducha a energie.

Memento mori

Zomieranie v pandémii pripomenulo ľudstvu, že ich pobyt na zemi je časovo obmedzený. Život jednotlivcov, ale aj celej ľudskej rasy. Pandemický tlak overil schopnosť cirkví dať svojim ovečkám upokojenie – povedal by som, že sklamali. To zistenie je cenná vec.

Konšpiračné teórie

Pandemický tlak preveril aj alternatívne myslenie – nakoľko je naozaj schopné zvládnuť neobvyklé fenomény. Väčšina len použila staré dogmy a situáciu nepochopila, ukázala svoje limity.

Extrovertný utopický svet

Pandemický tlak výrazne naštrbil extrovertný utopický svet večného rastu a výmysly o konzumných utópiách, ktoré režimy (komunistické, kapitalistické aj iné) sľubovali. Raj sa konať nebude a tancovanie okolo totemov či iné behanie v kruhu ako škrečky v klietke, nazývané práca, to veru nezmenia.

Zgrcnutie spoločnosti

Infekčné šírenie vírusu ukázalo, ako veľmi je ľudstvo už natlačené do formy jedného zgrcnutého huspeninového blobu. Ak by ľudstvo žilo ako tisícročia, podelené v bunkách rodiny, etnika, národa – nikdy by  šírenie nákazy nemohlo postupovať tak bleskovo. Táto pandémia, ktorá má zatiaľ nízku úmrtnosť, je požehnaným varovaním – prestante žiť na hromade ako prasce v chlieve, lebo ináč vás nejaký skutočne ostrý vírus naozaj vykynoží! Prestante sa navzájom miešať a znižovať tak svoju biologickú odolnosť!

Svetová sieť

Zvýšilo sa pochopenie výhod internetu. Od štáteho riadenia až po zábavu – už netreba presúvať mnoho kilometrov desiatky kilov človeka a tisícky kilov železa na kolesách – stačí pár klikov a za ušetrený čas prechádzka v parku.

 

Záver:

To je zatiaľ všetko, čo mi momentálne napadlo. Ak by ste mali iné pozitívne dopady pandémie Covid, napíšte do komentárov. Budem ich postupne dopisovať.

A vlastne ... napíšte aj tie negatíva Covidu-19, lebo naozaj, keď som to písal, som na ne takmer zabudol.)

 

 
0
Ema

https://www.bbc.com/news/world-52103747

Najúžasnejšie bolo (a stále je) ticho. Nastalo vo Wuchane a odtiaľ sa ako vlna šírilo do celého sveta. Keď chcem myslieť na niečo výnimočné a krásne, tak si predstavujem túto vlnu. Revúce monštrá sklapli a nastalo to, čo je pre túto planétu prirodzené. Vietor, vtáctvo a len sem-tam nejaký let Dubaj - Frankfurt, Doha - Londýn.

Norman

Je zaujímavé, že jestvujú tí, čo spochybňujú význam covidu, teda to, že by nejak významne ohrozoval ľudí, ale nie je počuť o tých, čo by ho vítali ako síce nemilé, ale varovné znamenie. Sem tam padol nejaký vtip

vdaka covid

(mám uloženú iba túto taliansku verziu obrázku,

"Vďaka za prestávku"

"Myslíš, že pochopili?")

 

Covid je jednoznačne "ekologický problém". A taký je aj jeho osud - Pred vírusovými epidémiami bolo varované desaťročia, ale bolo to zametané pod koberec, vysmievané -  a dokonca aj keď prišiel, tak bol popieraný jeho dopad, význam, sila.

Tak aj tie iné veci sú popierané. Až kým neprídu.

Dusanbe

niekto z Vás náhodou na horách:-)

Dusanbe

som tu už spomínal.
Tak - a máme ho aj na Slovensku:

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/583230-bamlanivimab-putuje-na-slo...

Kšeft za 11,7 milónov +DPH, s liekom s doposiaľ nedokázateľným účinkom, neschváleným agentúrou EMA a dokonca s pozastavenou distribúciou v USA:

The U.S. government has halted distribution of Eli Lilly’s COVID-19 antibody treatment bamlanivimab (LY-CoV555) as a monotherapy just four months after it received FDA emergency use authorization, citing a sustained increase in variants of SARS-CoV-2 that are resistant to the monotherapy.

Dávka po cca 1 000 Eur - ide sa rovno podávať infúziou, pravdaže je výrobcom určený len pacientom s ľahkými príznakmi, aj keď médiá si dail za povinnosť použiť v titulku prívlastok "ťažšie".

Ema

No dobre, sprasili tam 15 miliónov vakcín Johnson&Johnson, ale prečo Biden nariadil zastaviť aj výrobu Astra Zeneca? Čo to tam majú za procesy, že si nedokážu ustrážiť čistú výrobu?

President Joe Biden's administration has stopped a Baltimore manufacturing plant from making AstraZeneca's COVID-19 vaccine after it ruined 15 million doses of Johnson & Johnson's vaccine.

https://www.nytimes.com/2021/04/03/us/politics/emergent-vaccine-plant-jo...

Ľudia nie sú úplne blbí, keď ide o ich zdravie. Aktuálny prieskum: Pfizer je na čele vďaka megamasívnemu marketingu, Sputnik V na druhom mieste napriek nevídaným hejtom a cirkusom, ktoré tu predvádzala aj tá pizda Baťová - verím, že si ju karma nájde.

Spomedzi sedmičky vakcín proti ochoreniu Covid-19, ktoré sú buď registrované, alebo aktuálne posudzované Európskou liekovou agentúrou (EMA), Slováci najviac dôverujú účinnosti a bezpečnosti látky Comirnaty od spoločností Pfizer/Biontech. Hneď za ňou nasleduje ruská vakcína Sputnik V, ktorá na svoju registráciu stále čaká. Prieskum zároveň potvrdil naštrbenú reputáciu vakcíny AstraZeneca, Najmenšiu dôveru z registrovaných vakcín Slováci vyjadrili látke Janssen od firmy Johnson & Johnson.

Asi sa v ankete vyjadril aj Biden po tom, čo sa dozvedel o závode na výrobu vakcín v Baltimore. Vôbec nedbá na názor EMA a Baťovej zo ŠÚKL, no otrasné.

nové