Kotlebovské 1488 - jeho významy a dopady

V marci 2017 usporiadala strana Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko v Banskej Bystrici gala večer, na ktorom odovzdal Marián Kotleba trom sociálne slabším mnohodetným rodinám šeky, v celkovej sume približne 4500 eur. Za tento čin na neho po pár mesiacoch podal prokurátor žalobu - za prejav sympatií voči hnutiam smerujúcim k potlačovaniu práv a slobôd.

Pointa je, ako vieme, v tom, že na každom zo šekov bola suma 1488 eur. Význam toho čísla v tom čase síce na Slovensku takmer nik nepoznal, ale práve na výklade jeho symboliky je založený bezpochyby najdôležitejší politický súd súčasnosti. A kedže doteraz zaznievajú okolo tohto symbolu rôzne nepresnosti a klamy, chcelo by to verejnosti vysvetliť, o čo vlastne ide.

Takže základné fakty:
Číslo 1488 je symbol pochádzajúci z USA z 80-tych rokoch 20. storočia. Nie je to teda v žiadnom prípade symbol originálne nacistický, a ani nie je nejako súčasný. Nie je to symbol z Nemecka, ale americký, a v samotných USA, pokiaľ viem, za samotný symbol a jeho používanie nebol nik súdený.

Presne povedané, symbol má tvar 14/88. Číslo 88 odkazuje na manifest "88 Precepts", teda "88 predpisov". Predpokladám, že tento manifest naozaj na Slovensku poznal málokto, a bez toho, aby sme ho tu nejako chceli uvádzať a tak čo len nechtiac propagovať, naopak povedzme, že je to vcelku neoriginálny súbor názorov na akýsi zdravý život národa, majúci 88 bodov. Pokiaľ viem, ani tento manifest nebol nikdy kriminalizovaný, a to ani v USA a azda ani v Európe.
Posledný paragraf manifestu obsahuje 14 podbodov, ktoré indikujú takzvané choroby národa. Nebudeme ich tu opakovať, i keď obsahujú také veci, za ktoré by sa nemuselo hanbiť ani tzv. Slušné Slovensko: ako symbol úpadku je označená korupcia, deštrukcia/inflácia peňažnej meny, intenzívne zdanenie, rozpad rodín, infanticida (teda rozmach potratov), vojny v zahraničí, imigrácia cudzincov atď. Všetko sú to typicky americké témy, ktoré nezaznievali len medzi nejakými "americkými neonacistami", ale sú bežné aj v ich konzervatívnej patriotickej politike.

Kedže tento manifest bol pre propagandu v Amerike asi predsa len príliš nestráviteľný, dlhý a nezaujal, vytvoril sa kratší slogan, ktorý azda zámerne mal tiež presne 14 slov. Jeho znenie je aj vďaka tejto afére už známe:
We must secure the existence of our people and a future for white children
čiže
Musíme zaručiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.

Ako vidno, samotný význam týchto slov je nekritizovateľný a nežalovateľný. Niekedy sa zvykne útočiť na slovko "bielych detí", ale v súčasnej kozmopolitnej kultúre sú bežné napríklad heslá "black is beautiful", a tak nemôže byť zločin poukazovať aj na bielu farbu. Nie každé označenie farby je "rasizmus".

Toto sú reálne fakty o pôvode symbolu 14/88 v USA.

Druhá vec je, kto všetko potom tieto symboly použil, kto všetko ich používal ako kryptosymbol, a ako boli tieto symboly interpretované, buď omylom alebo zámerne.
Dosť často sa napríklad píše, že symbol 88 znamená kryptonym pre pozdrav Heil Hitler. Nuž, popravde, nik nemôže vedieť, v koľkých hlavách, ktoré kedy tento symbol bol použitý, bol považovaný za nacistický pozdrav, a v koľkých nie. Ale ak by sme takto uvažovali, dalo by sa naozaj napríklad najnovšie volebné heslo strany Za ľudí, teda "Hore Hlavu", označiť za ešte oveľa otvorenejšiu parafrázu pozdravu Heil Hitler. A to nie je len nejaké hranie sa so slovíčkami či nejaký vtip – kedže zmieňované historické hitlerovské heslo má svoju dynamiku, svoju širokú a hlbokú podvedomú známosť, dá sa slogan "Hore Hlavu", dve rázne znejúce začiatočné háčka, považovať za rafinované podvedomé vyvolávanie podobnosti so silou a dynamikou nacistického zla.

A ak by sme chceli, podobných analógií a hier s historickými symbolmi by sme našli na každom kroku veľa, vrátane napríklad hákových krížov na Primaciálnom paláci v Bratislave a podobne.

Každá politická hra a provokácia niečo stojí a má svoje riziká. Naozaj nik nedokáže posúdiť, aký mal Kotleba výklad symbolu pripomínajúceho 14/88 v tom okamžiku, keď odovzdával tieto šeky. Vedel vlastne o diele "88 Percepts"? Vedel o symbole 1488 ako o neonacistickom? Alebo poznal len jeho výklad ako slogan na ochranu rodiny – čo by sa pre danú akciu zdalo príhodné.

Samozrejme, neznalosť zákona neospravedlňuje, ale nech prokuratúra nájde miesto v zákonoch, kde je číslo 1488, alebo 14/88, zadefinované ako symbol hnutí podporujúcich potláčanie práv a slobôd. A nie je to len formalizmus – akákoľvek znalosť zmieneného symbolu bola a je na Slovensku doteraz len minimálna, a aj tí, čo mali nejaké tušenie jeho symboliky, ho mohli úplne vážne považovať za relatívne nevinný symbol na ochranu rodiny.

A presnejšie by sa nemalo hovoriť o osobe Mariána Kotlebu, ale skôr sa zamyslieť, aké mal myšlienky ten dotyčný, čo ten inkriminovaný ceremoniál navrhol a manažoval – predpokladám, že gala večery sa organizujú skupinovou prácou a nerobí ich sám predseda alebo iná celebrita, ktorá vystupuje na javisku. Mal Kotleba vedomie, aký šek bude odovzdávať? Predstavte si, že by sa niečo podobné stalo vám – zorganizuje sa akcia a ako protagonistovi vám dajú do ruky takéto číslo – budete protestovať a akciu zničíte? Alebo sa tomu len zasmejete ako hlúpemu vtipu? Možností nie je až tak veľa a žiadna nie je dobrá.

Politika ĽSNS je taká, ako ju poznajú všetci, a každý má na ňu svoj názor. Iste, je v opozícii voči niektorým súčasným vládnúcim trendom a hodnotám, ale kedže súčasný právny poriadok neumožňuje trestať politickú stranu a hnutie len za názor, a kedže ani v politickom programe či v iných dokumentoch sa ĽSNS nedopúšťa ničoho radikálneho, vzniklo toto súdne pojednávanie na základe jedného naozaj relatívne neznámeho symbolu. Nech už si o politike či ľuďoch ĽSNS myslíte čokoľvek, skúšať deformovať celý beh politických dejín súčasného Slovenska na takýchto zámienkach je nedôstojné pre moderný štát. Politické strany sa porážajú vo voľbách, nie na súde.

Zrejme vedomý si tejto slabosti obvinenia prokurátor na začiatku pojednávania v stredu pridal do spisu nové fakty. Podľa slov prokurátora, jedná sa o "analýzu jednotlivých mien, ktoré sú na kandidátke ĽSNS". Ako povedal, "Je to verejne známa informácia, sú tam rôzne mená, ktoré majú čo do činenia s extrémizmom". Sudkyňa následne zmenila právnu kvalifikáciu obvinenia z paragrafu 422/1 na ešte tvrdší 421/2 Trestného zákona.

Aj keď zápletka tohto konfliktu sa stala až na jar 2017, (pričom údajne Kotleba rozdával aj iné subvencie v sume 1488) kotlebovcom sa v určitom zmysle vracajú hriechy z mladosti. Proste je ich politické myslenie zdeformované ich politickou pubertou. A aj keď je 14 slovný slogan teoreticky nevinný, jeho autor David Lane a hnutie okolo neho také nebolo. Prečo vlastne sa kotlebovci ideologicky napájajú na akékoľvek americké hnutia? Nostalgiu za Prvou slovenskou republikou by bolo možné pochopiť, ale oni naozaj nevidia, že sú časný "neonacizmus", zvlášť ten americký, je niečo typické pre modernú dobu - teda pomýlené a takmer úplne falošné?

Kotleba sa teraz domáha postupu "presne podľa zákonov". Hm, a kde si myslí, že žije? Ako môže niekto seba považovať za alternatívnu osobnosť, ak nechápe, že súčasná doba je, podobne ako akékoľvek iné, totálnou vládou mocných a zákon platí len pre drobné spory spodných vrstiev. V podstatných veciach vládne despocia. A ak mu aj anglosionisti nakoniec aj darujú slobodu, tak Kotleba a jeho tím teraz, uprostred volebného boja, musí venovať kus energie seba a svojich ľudí tomuto úderu.
Takto držia Kotlebu za gule, takto z neho robia potencionálneho kolaboranta.

0
Ľubov

no a opäť z americkej strany,je 14.bodové Wilsonovo memorandum po skončení 1.svetovej vojny. https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0trn%C3%A1s%C5%A5_bodov_prezidenta_Wi...

Ako viete,toto memorandum zohralo významnú úlohu pri rozpade RÚ a vzniku ich miláčika ČSR.