Varg Vikernes - o evolúcii človeka

Myšlienky, ktoré podáva Varg Vikernes, nie sú len jeho tvorba, ale je za ními naozaj myšlienkový potenciál mnohých ľudí, a aj dochovávaná tradícia. Varg len tieto myšlienky otvorene a zrozumiteľne podáva, lebo zhodou náhod jeho života je to človek výrazne mentálne slobodný.
České titulky.

 

 

Prirodzene sa nájdu maličkosti, ktoré by našinec formuloval inak. Napríklad civilizácia nikdy nezahubila zdravého človeka, len vytvorila vrstvu, nabubrelú húštinu domestifikovaných. Áno, civilizácia zabíja človeka, zaplňa priestor ako inštalatérska pena, ale aj v tej pene nie je všetko mŕtve, sú tam živé vetvy, ktoré len nevidno.
 
Naopak by som veľmi zdôraznil jeho myšlienku, že moderný človek je len nedospelá detinská verzia predošlých rás. Aj ak by sa našli námietky nejakých špecializovaných genetických puristov, tá myšlienka je principiálne filozoficky správna. Je veľmi výstižná a poučná nielen pre pochopenie rozdielu posledných desaťtisícov rokov, ale dokonca aj pre súčasné aktuálne procesy.
 
 

Varg Vikernes - Nadčlověk (CZ Titulky)

Autor: 
téma: 
Buheh

je pomerne blízko, ale nevie uchopiť podstatu, lebo nepoužíva správne pojmy.

Kľúčom k podstate veci sú pojmy sloboda a moc. Kto je slobodný, je silný. Slobodný je ten, kto má moc.

Zotročení ľudia v globálnej mašinérii, ktorí nemajú žiadny vplyv na spoločenské dianie v ich okolí, ktorí as vzdajú moci tým, že ju pochovajú v urne, sú prirodzene zdetinštelí. Práve tak ako v porovnaní s vlkmi sú zdetinštelí psi, ktorí sú iba otrokmi svojho pána.

Lebky máme tenšie ako neandertálci, lebo nimi nepotrebujeme omráčiť mamuta. To je normálna a zjavná evolúcia. Ale zdetinštelosť, mentálna nedospelosť, to je výsledkom toho, že sme nikdy neboli naozaj zodpovední za seba, za svoj rod, kmeň, ulicu, obec, okolie, životné prostredie. Moc, a s ňou aj zodpovednosť a príležitosť skutočne dospieť vhodíme do urny a na štyri roky máme zase od všetkého pokoj. Od moci, zodpovednosti i mentálnej dospelosti.

Norman

Vikernes ju nepozná, ale ty áno?
No dobre.

Súhlasím, že sloboda je moc. To nám ale príliš nepovie a moc to s témou nesúvisí. Ale chápem to tak, že je to základný pojem, z ktorého vychádzaš.

Tvrdíš, že "ľudia sa vzdajú moci v urne, voľbami". Znamená to, že ak by sa nejako tým voľbám vyhli, ak by ich zrušili, tak by tú moc mali?
Akú?
Fyzickú? Moc zbraní? Boli by koordinovaní a jednotní, mohli by rozkazovať ľuďom. Patrili by im majetky, výrobne zdroje?
Asi ťažko. O nič viac moci by nemali. Voľby sú len divadlo a nik sa v nich žiadnej moci naozaj nevzdáva.

Hovoríš, že ľudia, odovzdávajúci moc, sú detinskí.
Píšeš to v opačnom poradí - ľudia sú detinskí a preto sú otrockí, nie naopak. Ak by súčasní ľudia aj prestali byť v otroctve, aj tyk by zostali detinskí (a len postupne, z generácie na generácie sa azda z toho dostávali)

Píšeš:
"Ale zdetinštelosť, mentálna nedospelosť, to je výsledkom toho, že sme nikdy neboli naozaj zodpovední za seba, za svoj rod, kmeň, ulicu, obec, okolie, životné prostredie. "
Opäť je tu ten istý problém kauzálneho poradia. Uvedom si, že chceme sa o veci baviť racionálne. Keď človeka hodíš do vody, nenarastú mu plutve a podobne, ak hodíš na detinského človeka "zodpovednosť" za jeho život, neprestane byť detinský.
Jediný racionálny kauzálny mechanizmus, ktorý v tomto funguje, je selekcia. Ľudia sú dnes detinskí, lebo boli vyselektovaní dlhou minulosťou. Tí, čo od prírody detinskí neboli, by sa nikdy detinskí nestali, aj keby žiadnu "zodpovednosť" nemali - ale boli jednoducho vo veľkom vyvraždení.

Na záver súhlasím, že ten tvoj postoj je s Vikernesovym podobný, prenesjšie povedané, že čerpáte obaja z rovnakých zdrojov. Ale, na rozdiel od tvojej prvej poznámky, podľa mňa naopak ON to robí presnejšie a v lepších pojmoch. U neho je viac vedeckej konzistencie, menej nepodložených hesiel.

Buheh

čo odpísať, lebo by som iba opakoval inými slovami to, čo som už lepšie napísal predtým.

Ty si v podstate preložil moje vyjadrenia do svojho jazyka, do svojich výrazov, čím si význam povedaného úplne pozmenil, vylial si s vaničkou aj dieťa, a následne si dospel k záveru, že sa mýlim.

Norman

kde som "pozmenil význam povedaného"?
Ja som nič nezmenil, som ťa cítoval a len som sa pýtal prípadne oponoval.

Buheh

A to azda ja som tvrdil, že voľby nie sú len divadlo? A že ony sú samotnou podstatou problému? Písal som ja o rozkazovaní a o súvise volieb s jednotnosťou či koordináciou?

Som presvedčený, že poradie som napísal správne. Vlci sú dospelí, pretože majú zodpovednosť sa svoju svorku, a majú aj slobodu. Psi nemajú slobodu a ani žiadnu zodpovednosť. Ich otrocká, nedospelá mentalita je dôsledkom okolností, teda evolúcie, a nie príčinou.

Ale nechcem Ti na toho Vikernesa siahať, veď to môže byť správny chlap. Ak žije príkladne, tak je to obdivuhodné. Ale vnímať ho ako nejakú autoritu, to sa mi akosi nedá. Nejde teraz o to, že nevyzerá ako tie talmudistické, múdro až nepochopiteľne sa tváriace obrezané zjavy, ktoré nám boli od detstva predkladané ako autority. Ale keď zavrhuje civilizáciu ako takú, tak to ja neviem dešifrovať inak, než že sa vzdáva aj vedy, techniky, pravidiel, ušľachtilého používania nástrojov od nožíka až po jazyk... a tiež snahy o usporiadanie ľudského spoločenstva – možnosti akéhokoľvek fungujúceho vyššieho usporiadania.

Je možné, že ma pomýlilo jeho chápanie pojmu civilizácia, ak áno, tak ma opravte.

Norman

akú autoritu? ide predsa o to, čo hovorí a nie o to, kto to hovorí. to nie je pápež, vieš?

Aha, no dobre, "nevieš to dešifrovať inak". No veď dobre, v pohode, o tom práve hovorí :-)

frooyo

neviem ci uchopim vec za spravny koniec, no idem na to. Varg sice hovori o krize zapadnej civilizacie, no pride mi ,ze odmieta civilizaciu ako taku. Zapadna civilizacia to je siroky pojem, je to aj anticka filozofia, krestanstvo, veda, objavy. Ak naraza na Zapadnu civilizaciu za posledne desatrocia, kedy skutocne viac naberame ten lavicovo liberalny smer co nas vedie do zahuby ovela rychlejsie, vtedy ho chapem.
Nadclovek ? prirovnanie s pravekym clovekom nie celkom chapem, mozno este nemal furik a musel vsetko nosit v rukach , tak bol mozno silnejsi ??? Je pravda ,ze mame vsetko co nam ulahcuje zivot, mladi chalani su ako vykastrovany s ubytkom testosteronu.
Co to znamena, aby sme boli chlapi ako duby mame zit ako barbari niekde na samote u lesa ?

Nieco som googlil o tomto Vikernesovi, nemam z jeho minulosti dobry pocit, neviem ci je to pre ostatnych clenov nadhladu nejaky duchovny mentor... Myslim ,ze nie je vobec pozitivnym prikladom pre kohokolvek.

Norman

uznám, že je neobvyklý - ale na to, aby sa človek odtrhol, je treba existencionálnu krízu.
Na druhej strane dnes žije so ženou a detmi skromne a zaujíma sa o dianie - v podstate je to (aj) z tohto pohľadu výborny vzor.
A tie jeh videá sú jednoduché, ale s obsahom - určite nie pre každého, ale je to oblasť, ktorá na Slovensku veľmi veľmi chýba. Lieky sú proste niekedy trpké, horké, nezvyklé.

Ľubov

Neviem presne,čo znamená tento ruský výraz,ani či bol realitou niekedy.Jediný systém,ktorý neponižoval človeka je podľa môjho skromného názoru staroegyptský režim Maat-štátnej bohyne spravodlivosti a poriadku. Život v Delte zabezpečoval niekolko tisícročí(!) stabilitu a mier,rovnako ako aj dostatok potravín pre stabilizovaný počet obyvateľov.

Hlas Predhrobia

= Autorita inšpirovaná Bohom.

afík

Prišiel Kiska do perly na východe a opýtal sa hlavného chirurga:
Kiska: Čo mám teraz robiť?
Chirurg: Ale ja som psychológ, chirurga robím iba našim deťom, ale že si to Ty, Kiske, tvár sa, že súložíš zo stenou.
Kiska: Inak, chcel som byť Žid!
Chirurg: Ja že si chcel byť umelec ako Kalmus ...

Tonnag

Vlak premava po koľajniciach. Tieto koľajnice sa aj prehadzujú aby rôzne vlaky nabrali iný smer aby vošli do stanice akej maju. Ked to premietneme do situacie vo svete, vidíme, že ľudia sú v takych vlakoch, ktore premávaju po kolajniciach v smere, ktoré nám niekto úmyselne predurčil do iba akych stanic smieme prichádzať. Varg je taký VÝHYBKÁR, ktory ma zámer a nim chce prehadzovat kolajnice do
spravnejsieho smeru do spravnejšich staníc. Tiež mnohí vedia o svojich predkoch a vsetko co s tym súvisí ale problem je v tom, ze to vedia ale neziju tak, teda vedia kde je sila ale ju nevyužívajú, teda nie je to skutocne súcastou ich zivota. Spravne hovori, ako je europan pripútaný k veciam a lipne na nich - konzumný sposob života. A to sa stava zavislostou, lipnutim od ktoreho sa aj urcuje podiel nasich cinov a to aj vytvara nas zivot. A to su pasce, ktorym clovek obetuje svoje sily, vysiluje ho to a tak nie je schopny ovlyvnovať svoj osud. Takze treba aby vyhybkarov so spravnym zamerom pribúdalo aby sa vytvoril nový konštrukt, system a povodny skolaboval a viac sa neprebral.

Ľubov

chýba nám bič a malý dvor.

Norman

to je kvintesencia, viac netreba nič dodávať.

Dusanbe

a nešlo by k tomu dodať - aspom občas - Tokajský výber - Esencia,
:-)

Tonnag

Vlci, nádherná príroda, príbeh chlapca:
https://ulozto.cz/!FZsB3rZpk/mezi-vlky-entrelobos-among-wolves-2011-cz-t...
Kto sa chce potešiť prírodou a má rád vlkov.

Tonnag

Dovolím si ešte jeden film kde hrá Jean Reno môj obľúbený herec. O orloch.
pomenujme to ako návrat k prírode.
https://ulozto.cz/!u6JAKQYpE/kralove-hor-cz-dabing-2015-novinka-novinky-avi
Niekedy stačí sa započúvať už len do spevu vtákov, pozorovať chrobákov, dívať sa na stromy a oblohu a nastane mier v srdci.

Norman

myslím, že tipy na podobné filmy sú fajn.

Norman

Toto video a mnohé iné od Varg Vikernesa zmizlo z youtube.
Dávať videá z youtube už pomaly stráca zmysel - tak rýchlo miznú, sú mazané, sú robené tlaky na autorov ...
No dobre. Ľudia nebudú pozerať na videá, ale vstanú a sami nejakému najbližšiemu zmrdovi za toto rozbijú papulu.

1488

ThuleanPerspective kanál funguje, možno upratujú..

tiež názor
https://www.youtube.com/watch?v=Se3EBCxbJyA

Norman

na yutube sa neupratuje, tam to znamená iba mazanie. :)
Kanál funguje, ale video je preč.

Veď aj v tom tvojom linku to do boha spomína - nátlak a jeho skepticizmus voči youtube. Očividne po ňom idú. Na videá na cudzích servroch sa nedá spoliehať. Aj Melounkovo zmizlo :-)

Ále nádej zomiera posledná, možno ich nebudeme musieť zabíjať.
To bol len vtip.
Irónia.
Samozrejme že budeme musieť.
heh.

kali

Zmizli videa od uživatela Svatobor, ktorý robil preklady Vargových videi. Neviem, či je tento uživatel len zablokovaný, alebo aj komplet vymazané všetky jeho videa, lebo na svojom profile tam nemá nič.

Nejaké Vargove videa prekláda aj Iron Dawn https://www.youtube.com/channel/UCflIehNGDeV6l9un2ifup5A ale neni toho vela.

Norman

dík za info. Hej, tak je to vlastne. Som v dobrej viere a naivite nezapísal meno toho užívatela, ale ako píšeš, ten Svatobor je "neaktívny".
Ja považujem Vikernesa za umierneného dobráka, a že jeho videá miznú považujem proste za nečakaný úpadok.
Je možné, že Svatobor mal u seba aj ostrejšie veci ... ale škoda slov, oni si nedajú povedať.

nové