Pápež odstupuje

Nie som odborník na katolícku cirkev, ale rád by som otvoril tému abdikácie pápeža tým, že začnem sumárom, čo som v poslednom období zachytil o katolíckej cirkvi a Vatikáne:

- 85 ročný pápež, pôvodom z Nemecka, odstupuje k 28.2.2013 - http://en.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=663815 (Full text of Pope's declaration)

- Samotný fakt, že odstupuje (odchádza z pápežského postu živý) je vážna zmena. V minulosti bola iná prax - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_murdered_popes

- Nedávno sme tu mali škandál označený ako Vatileaks http://en.wikipedia.org/wiki/Vatileaks_scandal - uník elektronických dokumentov: "...uncovering power struggles inside the Vatican over its efforts to show greater financial transparency and comply with international norms to fight money laundering..." - veľmi som sa o to však nezaujímal.

- Kartové spoločnosti stopli prijímanie platieb uskutočnených z územia Vatikánu:
Topky.sk - Svata-stolica-platby-kartou-neprijima--vo-Vatikane-beru-len-hotovost (cash only :-)
Smetiareň - vo-vatikane-kartou-nezaplatite-stopli-ich-pre-pranie-penazi.html
Pluska.sk - vatikan-robi-malo-proti-praniu-spinavych-penazi-stopli-tam-platby-kartami
Slovak.ruvr.ru - Vatikan-uznava-teraz-iba-hotovost/
Aby sme čítali medzi riadkami - tí čo majú jednu s najväčších mocí dneška (medzinárodní bankári) - vytvárať bohatstvo (peniaze) zo vzduchu - odrezali "Svätej stolici" zdroj financovania. Vatikán treba vnímať aj ako nezávislé, voči Wallstreet a City konkurenčné centrum moci.

- Spôsob ako sa Vatikán snaží zabraniť ďalším únikom je... no... kontroverzný. Vatikánsky úradníci sa budú môcť pohybovať v priestoroch Vatikánu iba očipovaní s RFID čipom - http://slovak.ruvr.ru/2012_12_03/Kazdy-krok-uradnikov-Vatikanu-budu-sled...

Kartičky s mikročípmi, ktoré dovolia určiť nachádzanie sa majiteľa na území pápežského palácu, by mali zaviesť od 1. januára 2013. Pomocou nich sa bude môcť taktiež kontrolovať, kedy prichádzajú a odchádzajú úradníci do/zo zamestnania. Sprísnenie kontroly pocíti na sebe tisícky zamestnancov Vatikánu.

Jedna americká stredoškoláčka odmieta nariadenie školy nosiť stále pri seba takýto čip (Stredná v Texase trestá študentov, ktorí odmietnu byť sledovaní mikročipmi) s odôvodnením:

Hernandezová tvrdí v rozhovore pre Salon, že podrobenie sa sústavnej kontrole a sledovaniu cez RFID čip je ako byť označkovaná „číslom šelmy“ – odkaz na biblickú knihu Zjavenie svätého Jána.

Napríklad taký študenti v Mlynskej doline sa už ani len nenaobedujú, ak nie sú správne očipovaní (prístup do jedální je len na ISIC - RFID - čip).

- Do toho prichádza "kauza Bezák" z Podtatranského regiónu, ktorá pridáva olej do ohňa - Arcibiskup Bezák riešil pôvod peňazí vo Vatikáne, dokazuje to list http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/arcibiskup-bezak-riesil-povod-penazi-vo-vatikane-dokazuje-list.html

- Priestor, ktorý média hlavného prúdu na koordinované informovanie Slovákov o "Bezákovom vyhadzove" vyčlenili, je značný. Pre tých čo používajú výlučne pravú hemisféru: toto je konštatovanie faktu, nie priklonenie sa na jednu alebo druhú stranu. Profesiálna mediálna kampaň:"Róbert Bezák prehovoril!" http://www.lifenews.sk/

 
Autor: 
baloo
"Napríklad taký študenti v Mlynskej doline sa už ani len nenaobedujú, ak nie sú správne očipovaní (prístup do jedální je len na ISIC - RFID - čip)." ... Keď to tak zoberieme, každý mobil + novšie vydané pasy, obč. preukazy sú očipované. Mňa by ináč zaujímalo aj to, vlastne z akého dôvodu Mr. RatsSinger pristúpil k tomuto neobvyklému kroku (naposledy pápež odstúpil koncom XIII. storočia). Pôvodne uviedol, že odstúpi, ak sa "fyzicky, duševne alebo špirituálne" bude cítiť nespôsobilý. Žeby zdravíčko? Alebo to špirituálnô? Alebo jednoducho sa toľko svinstva vyklopilo v poslednom čase (istoiste náhodou) z dielne katolíckej cirkve, že starčeka donútili?
Stefan
Je obdivuhodné koľko nekatolíkov prejavuje taký obrovský "záujem o církev". o jej "očistu" a o "zreformovanie", samozrejme na svoj obraz v štýle: "vyváľajme sa v bahne, nech sme si všetci seberovní". Až budú všetci vypadať rovnako, kto si trúfne povedať tomu druhému: " tuto máš nejaký fliačik, pomôžem ti ho dať preč!". Neni to práve, alebo konkrétne len o tebe baloo, afík, je to o všetkých ktorých názory poznám či na internete, alebo vo svojom okolí. Je to aj bulvár (ktorého úroveň nechám na posúdenie Vám) má tiež eminentný záujem o túto inštitúciu samozrejme spôsobom jemu príznačným. Pre porovnanie, neznám toho kto by sa zahadzoval tým, žeby riešil intímne záležitosti spolupracovníkov bulváru takým spôsobom, akým oni slobodne "pracujú". A moji susedia ktorí na katolícku tlač nemajú peniaze, či na hodinku modlidby nemajú čas, Vám povedia že tamtie noviny sú úplne skvelé, že ich doslova hltajú očami. Také zmodernizovanie som už zažil. A dobré je keď sa človek učí nie na svojích chybách. Otec bol členom KSČ a je členom ponovembrovej KSS. Nechali zmodernizovať KSS a premenovali ju na SDĽ. Peter Weiss im sľuboval rýchlu katapultáciu do parlamentu. Upozorňoval som ho, na nebezpečie týchto mnohých ústupkov voči demokratom. Nereagoval. Je veľmi úsmevné, že to čo sa deje, pochopil, až keď Peter Weiss presadzoval v parlamente navrátenie církevných majetkov:-))).
baloo
"riešil intímne záležitosti spolupracovníkov bulváru" fakt, ale už by sme aj mali začať. Ja sa na katolícku církev dívam hlavne ako na organizáciu (ktorej samotný vznik je riadné válanie sa v blate), moje kritické podtóny boli adresované tejto inštitúcii. Z Maďarska ináč (vraj s celkom dobrými výhľadmi) kandiduje kardinál Péter Erdő. Moc by ťa prekvapilo, keby som ti povedal, že bol tzv. agentom III/III (tj. vnútorná kontrarozviedka či ako sa to prekladá - no špión, udávač)? A rodokmeň samozrejme až po Abraháma... Prepáč, ale nejako nedokážem cítiť príliš hlbokú úctu k tejto organizácii a to nemá nič spoločného s vierou. Ich kauzy hodnotím skôr v geopolitickom svetle, spolu s kráľovnou Beatrix, odvolanou Klintonkou, aférou vyšetrovania útoku v Argentíne atď.
Stefan.
Je to tvoja osobná vec aký postoj zaujmeš. Pokiaľ sa dívaš církev ako na organizáciu, je to v poriadku. Pokiaľ sa dívaš na naše omyly ako na zvyčajné ľudské slabosti a zakopnutia je to v poriadku. Konštruktívna kritika je správna. Ale ak toto všetko berieš a ďalšie nevymenované s predpojatosťou agitátora posadnutého nejakým konkurenčným duchom ako farizej: "Bože pozri, akí sú to odporní hajzľi, mne nesiahajú ani po členky", tak s tým v žiadnom prípade súhlasiť nemožno. Také vtĺkanie klínov do hlavy som zažil za socializmu, ale to sa súčasnosti rovnať nedá. Takže ďakujem, mne už toho bohato stačilo.
Stefan
Ale ak sa mám opravdivo priznať, mňa tiež veľmi zaújma, ako bude na skutočnosť čipovania vo Vatikáne reagovať naše internetové a tlačené médium ktoré odoberáme a kde nás redaktor nespočetnekrát varoval a upozorňoval na nebezpečie čipovania. Približne si to viem predstaviť, ak teda nejaká zmienka sa objaví. Že toto čipovanie je iné, správne a spoľahlivé, než ako to druhé.
baloo
odteraz môžu agitovať v kázni aj pre čipovanie - veď sami budú očipovaní. Ak môžu politicky agitovať, tak prečo by nemohli napr. pre očkovanie a hocičo iné?
Stefan
Ano, ironizuješ síce, ale v podstate máš pravdu. Politickú agitku nevnímam pozitívne. Ale ako ktosi trefne na toto téma niekde poznamenal: "že sa umažú s tým, s čím narábajú".
afík
Túžia po “modernejšom” pápežovi http://afinabul.blog.cz/1302/tuzia-po-modernejsom-papezovi Vatikán, pápež a Rád maltézskych rytierov http://afinabul.blog.cz/1302/vatikan-papez-a-rad-maltezskych-rytierov Poseledný pápež a trestanie šíriteľov "náboženskej patológie" http://afinabul.blog.cz/1302/poseledny-papez-a-trestanie-siritelov-naboz...
slaven1

Ti to nedalo, si sa musel zaregistrovať afík, čóóóó? :-)

N

na KC, tak do sumáru pridávam: http://moje.hnonline.sk/node/12992