Na COVID-19 zomrelo trikrát viac Slovákov ako na chrípku za posledné roky

 Na COVID-19 už zomrelo takmer trikrát viac Slovákov v porovnaní s úmrtiami na chrípku za posledné roky. Uviedol to portál vZdravotníctve.sk. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR totiž zomrelo v dôsledku chrípky na Slovensku v posledných troch chrípkových sezónach priemerne 19 ľudí. Ochoreniu COVID-19 doteraz podľahlo na Slovensku 56 pacientov.

Aktuálne je na Slovensku s potvrdeným ochorením COVID-19 hospitalizovaných 215 ľudí  a ich počet bude podľa odborníkov ešte narastať. Priemerný ročný počet pacientov hospitalizovaných s chrípkou bol pritom za posledných päť rokov 137. Z toho zápal pľúc prekonalo v priemere 37 ľudí. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií.

Ako ďalej uvádza portál vZdravotníctve.sk, podľa štatistík sa chrípkou a chrípke podobnými ochoreniami na Slovensku každoročne nakazí 150 až 160-tisíc ľudí.

Na celom svete sa chrípkovými virózami‘každý rok nakazí 10 až 15 percent populácie a v priemere si chrípka vyžiada od 250-tisíc do 500-tisíc úmrtí. Koronavírusom sa podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nakazilo už 34 miliónov ľudí, z ktorých viac ako milión zomrelo. Ide o viac ako dvojnásobný počet mŕtvych oproti bežnej chrípke. Zatiaľ a za prísnych protiepdemiologických opatrení.

Nedával by som sem tieto čísla, ak by sa po Slovensku nešírila súčasne aj vlna dementnosti a anarchie. Slováci, nadmieru naivní, nervovo labilní a veru po masovom odlivu mozgov nie zrovna najbystrejší z národov, nedokážu zniesť stres situácie a podliehajú klasickej psychologickej úchylke - utiekajú sa k absurdnému popieraniu problému. 

Efektivita nejakého racionálneho upozornenia je žiaľ limitovaná, anarchistické správanie naopak propagujú rôzni platení šoumeni a zabávači, napríklad Rostas, Bukovský, Hnizdil. Podporujú tým zároveň nepriamo Matoviča v jeho zámienke držať núdzový stav, ktorý zneužije politicky.

Neberte preto toto ani ako výzvu (taký naivný nie som, aby som predpokladal jej fungovanie a schopnosť davov zmeniť sa), ale ani ako morálne pohoršenie (príroda si proste vyberie to, čo bude musieť). Len zaznamenávam do kroniky, aby sa neskôr nezabudlo a vedelo, kto to tu lokálne spôsobil. 

 

zdroj 

 

 

 

 

 
nonula

Chripka 2017-2018USA(podla CDC)

48.8milionov ochoreni
959.000hospitalizovanych
79.400 zomrelo

Chripka 2018-2019 USA (podla CDC)-najdlhsi priebeh za poslednu dekadu-21tyzdnov.

Zacala v novembri, maximum dosiahla v strede februara a doznievala v aprili.

42.9 milionov ludi ochorelo
647.000 bolo hospitalizovanych
61.200 zomrelo- z toho 116 deti

Norman

potvrdzujú dáta v článku.

nonula

len zcasti.

nonula

Nemecko -zdroj- Epidemiologisches Buletin Robert Koch Institut

Chripka 1995-96 29.900 umrti
Chripka 2012-13. 23.600 umrti

Vyrazna koincidencia so smrtelnymi komplikaciami-zapal pluc, zapal srdcoveho svalu, zapal mozgu.

Norman

áno, chrípka sama v princípe nezabíja.

nonula

bez chripky( virusu)- ziadny intersticialny zapal pluc

vrbovčan

O chrípkovej sezóne 2018/19. Je to dokument UVZ. Ten uvádza počet úmrtí 180 a výskyt chorôb 55 105/100 tis. obyvateľov. Čo je zhruba 160 tis. celkovo. Zarážajúce je, že u Covid sa operuje s číslom infikovaných a porovnáva sa s číslom výskyt choroby chrípky. Pritom sa neuvádza výskyt choroby u covid a naopak sa neuvádza počet infikovaných u chrípky. To je podozrivá manipulácia porovnávania dvoch čísel rôznej kategórie.

https://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_a_za...

Norman

Toto porovnanie
"Zarážajúce je, že u Covid sa operuje s číslom infikovaných a porovnáva sa s číslom výskyt choroby chrípky"
To je kde, to porovnanie ? To hovoríš o tomto článku, alebo tom dokuemnte z tvojho linku?
Lebo v našom článku, prevzatom z Pravdy, nič také nevidím, fakt.

Druhá vec je to číslo "počet úmrtí 180" z tvojeho dokumentu. Prosím ťa, úplne vážne, to je kde? Nečítal som to samozrejme celé podrobne, to azda ani nechceš, ale prebehol som to, ale ani vyhladávač mi to nenašiel. Len v Grafe 10 je napísané, že celkovo na SARI zomrelo 57 ľudí, a na chrípku bola zákonite len časť, ( Prítomnosť vírusu chrípky sa potvrdila u 45 zomrelých)a zrejme z toho sa ešte dajú odrátať rakoviny, srdcia ...
Naozaj som to nenašiel, ale verím, že to tam to číslo 180 je, alebo povieš, ako si k nemu dospel.

vrbovčan

Máš pravdu. Názov grafu navádza tie dve čísla spočítať. Je tam 57 úrtí a 123 prípadov. "VÝSKYT PRÍPADOV SARI A ÚMRTÍ NA SARI PODĽA VEKOVÝCH SKUPÍN, SR, CHRÍPKOVÁ SEZÓNA 2018/2019"
To za prvé nehovorím o tomto tvojom článku. Hovorím všeobecne o médiach. Takto nekorektne to porovnávajú. A nie len médiá, ale napríklad aj Matovič. Ten furt melie o katastrofe lebo stúpa číslo infokovaných ako je to oproti chrípke nebezpečnejšie. To nakoniec tvrdíš aj Ty.

nonula

Studia Univerzity Tübingen dokazala na 185 vzorkach krvy odobratych v rokoch 2007-2019, teda pred pandemiou, ze v 81% COV-2 bol rozpoznany T-lymfocytmi a H-Lymfocytmi.(1)

Americka studia 20 vzoriek krvi od zdravych darcov zistila taktiez pritomnost lymfocytov, ktore rozpoznali pritomnost noveho virusu.(2)

V oboch studiach ( ako aj v podobnej studii zo Svedska(3))bolo zistene, ze vsetky SARS-CoV-2 infekcie-aj s najlahsim priebehom sposobili pozoruhodne siroku a silnu aktivaciu prislusnych T-lymfocytov.

Prave tato masivna reakcia T-lymfocytov je jasnym dokazomtoho, ze sa tu jedna o takzvany booster efekt, pozny klasicky pozorovat po preockovani ( preockovanie po urcitej dobe po primarnom ockovani-Auffrischimpfung).

To znamena, ze krizovo reaktivne T-lymfocyty boli uz pred pritomne a infekciou okamzite masivne aktivovane.

Referencie:
1- www.researchsquare.com/article/rs-35331/v1
2-www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(20)30610-3
3-www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.06.29.174888v1

Achernar

Že v posledných troch chrípkových sezónach priemerne 19 ľudí zomrelo si protirečí s už publikovanými údajmi. Korporátne médiá pred korona krízou tvrdili, že "Na Slovensku zomrie následkom chrípky viac ako 800 ľudí ročne. Slovenskí epidemiológovia mapovali vzťah medzi celkovou úmrtnosťou a chrípkovou epidémiou v rokoch 2007 až 2017 a zistili, že následkom chrípky zomrie na Slovenku viac ako 800 ľudí ročne."

https://dennikn.sk/1264273/na-slovensku-zomrie-nasledkom-chripky-viac-ak...

Náhodný okoloidúci

To by som nebol ja, aby som nefrflal :D
Takže:
Veľké množstvo ľudí pri príznakoch chrípky alebo iného respiračného ochorenia nejde k dochtorovi, dá prednosť domácej samoliečbe a v robote si nahlási dovolenku. Tak to robím aj ja, nemám v úmysle tráviť more času cestou do nemocnice a z nemocnice a pol dňa tam trčať medzi kašlajúcimi pacientmi, ten čas radšej strávim potením sa v posteli.
Toto výrazne skresľuje štatistiky.
Ďalšia vec - koľkým percentám ľudí, ktorí zomreli počas chrípkovej sezóny, boli urobené testy na prítomnosť vírusu chrípky? Všetkým, alebo iba niektorým? Ak iba niektorým, odkiaľ sa potom vie, koľko ľudí zomrelo na chrípku, prípadne na iné vážne choroby, ale s chrípkou?

Norman

Chrípku si liečia mnohí doma, to určite.
Ale dá sa predpokladať, že v dnešnej dobe každý, kto má vážne dýchacie problémy a horúčky, sa dostane k doktorovi a zomrie v nemocnici. Takže si to kontrolujú, myslím, že dokrtori-pandemici majú rešpekt aj pred chrípkou.
Samozrejme, že štatistiky sú aj kvôli tomu, čo si spomenul, dosť gumové a pravdpodobne tie chrípkové sú predmetom aj "kvalifikovaných odhadov".
Ako sem dal kdosi link- áno. pred dvoma rokmi , keď ENko chcelo podporiť vakcínu proti chrípke, bolo, v novinách, zrazu až 800 mŕtvych - vtedy išlo naozaj o prachy alebo proste o vakcináciu. S prípadom Covido to nie je také jednoduché, je tam viac faktorov (a nik to nemá pod kontrolou).

Aj tak ešte pripomeniem, stý krát, nie ako reakciu na tento tvoj príspevok:
že sa to dalo vyriešiť ako v Číne, respektíve v lete sa aj v Európe dosiahli dobré výsledky, a toto jesenné čudo nemuselo byť. A v každom prípade covid nie je "soplík".

Achernar

"Počas chrípkovej sezóny 2018/2019 nahlásili všeobecní lekári v SR 1.470.680 ARO, z toho chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) v 157.644 prípadoch. Ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), ktoré si vyžaduje hospitalizáciu, bolo potvrdené v 123 prípadoch, pričom u 57 osôb došlo k úmrtiu. Vírus chrípky bol potvrdený u 40 zosnulých.
Z celkového počtu prípadov SARI zomrelo 46,3 % pacientov (57 zo 123)."

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3804:c...

"Prítomnosť vírusu chrípky sa potvrdila u 45 zomrelých. (30x vírus chrípky A/H1pdm09, 7x vírus chrípky A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09-like, 7x vírus chrípky A bez bližšej špecifikácie a 1x vírus chrípky A/H3)."

https://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_a_za...

Raz mali v dokumentoch 40, inde 45 mŕtvych na chrípku v sezóne 2018/2019. Keby sa nepoužívala vakcína proti chrípke, tak by tých úmrtí na chrípku bolo viac.

nové