Opatrenia versus vakcinácia

Tak nám dovliekli vakcínu. V drahých boxoch, lebo potrebuje 70 stupňov mrazu.

Niečo tak citlivé je proste nepraktické. Či už sa náklady vyčíslia alebo polovica z nich zamlčí, mať takú vakcínu je nepraktické aj preto, že polovica z nich sa niekde v procese prehreje a stanú sa nefunkčnými - a také budú použité.

Pozrime sa na doterajšie opatrenia proti šíreniu vírusu: kým ľudia pri nich prišli o zábavu, pôžitky a podobne, nik s nimi nemal až tak zvýšené náklady. Naopak - ušetrilo sa na cestovaní, na výrobe jedla v reštaurácii, na prevoze nadbytočných tovarov, na zbytočnom cestovaní. Opakujem - ja viem, že sa (vraj) prišlo o akési vzdelanie, pôžitky a že taký puritánsky život je pre riadneho plnogulového excentrika na hovno - ale reálno-ekonomicky sa jednoznačne ušetrilo.

Ale áno, samozrejme, niektorí išli finančne ku dnu - ale iní o to viac ušetrili, lepšie povedané - zarobili.

To je pravda o období opatrení.

Teraz prišlo obdobie vakcinácie. Treba po svete porozvážať precitlivelý typ lekárskeho gadžetu (po slovensky bazmeku). Distribuovať a použiť - najlepšie lekármi, lebo iní by to celkom odflákli. Dvakrát.

Nuž, toto sú reálne náklady. A predpokladáme, že to nebude jednorázové, ktovie ako to bude účinné. Možno sa to bude v takej či onakej forme opakovať. Možno bude treba použiť iné vakcíny, bohvie. S malou, ale nenulovou pravdepodobnosťou vyvolá plošná vakcinácia nehody a nešťastia. To sú reálne míňané zdroje.

Takže sme prešli z fázy v podstate šetrenia do fázy skutočného míňania. Aj ak by všetko išlo super, aj tak je nutnosť prejsť do fázy vakcinácie prehra. Už aj preto veru nie je dôvod na žiadne oslavy.
Vakcinácia je určitý spôsob kapitulácie, prinajlepšom je to voľba boja, ktorá je v reálnych nákladoch oveľa drahšia, ako predošlé opatrenia.

Ema

s praktickým využitím chladiacich boxov. Časť vakcín môžu rovno vychrstnúť do splaškov.

Náhodný okoloidúci

Ja som absolvoval 8-ročnú ZŠ, kedysi boli ZDŠ - základné deväťročné školy, z ktorých išli deti na strednú školu alebo učilište o rok neskôr v porovnaní s tými z 8-ročných škôl. Okrem toho kedysi chalani išli povinne na dva roky na vojnu, v porovnaní s modroknižkovými stratili dva roky, a ak ešte išli aj na VŠ, tak ju skončili ako 25 - 26 roční, v porovnaní napríklad s dievčatami, ktoré mohli ísť zarábať ako 23-ročné. Čiže z toho, že deti stratia rok, lebo nechodili do školy, by som tragédiu nerobil. Oveľa horšie je to, že decká doma zleniveli, naučili sa bezcieľne poflakovať, zničili si oči pri počítači. Kto z rodičov mal možnosť alebo bol spôsobilý poskytnúť im kvalitné domáce vyučovanie, popri svojej robote? Nehovoriac o tom, že vyučovanie cez internet nedokáže nahradiť vyučovanie v škole naživo. Mám známych medzi učiteľmi a vyučovanie z domu ich deptá a vyčerpáva.

Norman

ako sám píšeš, chodilo sa 9 rokov, a potom to v záujme detí skrátili na 8 rokov - a ajhla, nikomu ten jeden rok "učenia sa" nechýbal. Takisto teraz nebude deckám chýbať tento rok, keď sa učili čiastočne sami. Naopak, bol by zločin oberať ich o rok života a nútiť ich všetkých prepadnúť. Ja by som z okradnutia deti o rok života tragédiu robil.
Čo sa týka vzdelania, v každom veku je samovzdelanie lepšie, ako bučanie v stáde. Snažil som sa o tom presvedčiť už tu
http://www.nadhlad.com/content/vzdelavanie-3-tisicroci
Tento rok sa naučili viac, než inokedy
:-)

Náhodný okoloidúci

O opakovaní ročníka hovoril potetovaný minister, nie ja.
Ja vidím v tom, že decká boli doma, iba jeden prínos - že neboli vystavené povinnej školskej genderpropagande.
A či je pre deti samovzdelávanie lepšie ako škola - to závisí od každého jednotlivca, nedá sa to paušalizovať. Každé decko je iné. A praktické vyučovanie stredoškolákov čumením do monitora a do kníh nenahradíš.

Norman

ale tak si to naznačoval, že aj kedysi sa učili dlhšie a o nič nešlo.

Samozrejme, že individuálne učenie (s rodičmi či s niekým na webe) sú veci nové, ale prečo to nevyskúšať. Aj keď situácia do toho nenúti. Povinná škola bola založená na výrobu otrokov.
Praktický odhad - aj stredné školy by mohli byť viac individuálne. O univerzitách nehovoriac. A na druhej strane základná škola - keď to vyjadríme pozitívne - tam sa deti učia socializácii a výpadok pár mesiacov ich tiež vlastne niečomu naučí. Ale tam som za, za normálnu dochádzku - a práve lokálne, vylúčil by som tie dochádzania na základnú (elitnú) školu na druhý koniec veľkomesta.

V každom prípade som do tejto témy zabŕdol len pre vyjadrenie názoru, že covid ani v oblasti školstva žiadne veľké "škody" nespôsobil. Bol chaos a stress, to hej, ale nemusel byť. Teda - bolo to nové, tak sa chaos dá pochopiť, ale ak by to bolo vyskúšané a zabehané, nik sa nemusel stresovať.
Pripomínam, žijeme v 3. tisícročí. Existuje globálna informačná sieť a parametre pamäťových a iných médií sú neskutočné, neporovnateľné s minulosťou. Dostupnosť vzdelania je nekonečná, dnes by sa decká mohli naučiť to, čo kedysi vysokoškolák, tak do 16 až 18 rokov. A aj to tam dávam rezervu.
To, že to nerobia, a že sú v škole oblbované a blbé, je iná vec.

Náhodný okoloidúci

Z toho jedného roka straty by som naozaj tragédiu nerobil, pokiaľ nebude mať dlhodobé až trvalé následky na zmýšľaní detí, ak nedôjde k ich mentálnemu a morálnemu úpadku.
Zhodneme sa v tom, že ak škola poctivo vyučuje, je to v poriadku. Ak sa ale škola zmení na politické školiace a indoktrinačné stredisko, tak to je vážna hrozba pre celú spoločnosť. Do takej školy radšej nechodiť.

horyslav

ale interpretuješ ten informačný pokrok dosť nadhodene. a aj očami dospeláka. áno, oproti nášmu detstvu sú možnosti získať informácie o čomkoľvek veľké. ale... ako sa má tínedžer v tom zorientovať? v tom obrovskom kvante informácií je obrovské množstvo balastu, povrchných popisov, kópií z kópií, nepresností... na to je kvalifikovaný pedagóg, niečo ako guru pre vzdelanie. ako správne poznamenal Náhodný okoloidúci, nie všetci rodičia sú v tom spôsobilí. to by viedlo k elitárstvu. aj tam je škola nezastupiteľná. samozrejme aj v socializácii. dieťa v kolektíve sa učí súťaživosti, kompromisom, komunikatívnosti... nie je zdravé dieťa vychovávať mimo kolektív. veď si spomeň ako si vyrastal, v škole či mimo školu. na druhej strane máš pravdu, naše školstvo je skostnatené, úroveň pedagógov nezodpovedá dobe, výukové predmety nezladené. je to tiež odraz stavu spoločnosti. demotivácia v práci, klany starších pedagógov, bohorovnosť rodičov a neadekvátne práva žiakov, neodbornosť reformátorov... je vôbec záujem to reformovať!?...

Náhodný okoloidúci

Ďakujem za doplnenie a rozvinutie myšlienky, takto som to myslel.

Norman

Samozrejme, všetko má svoje problémy.
Proste tento bod vidím pozitívne, vzdelávanie je zaostalé, ale na zmeny nepotrebuje žiadnu novú techniku a organizáciu - skôr naopak.

Čo sa týka základnej školy, zvlášť prvý stupeň, som povedal, že samozrejme je tam ten aspekt socializácie a tie deti majú byť medzi rovesníkmi.

A myslím, že aj dnes a už dlhdobo sa aj tak každé dieťa učí hlavne podľa seba, svojho nadania a chuti, s takou či onakou podporou svojich rodičov - takže aj dnes je práve preto ten veľký rozdiel vo výkonoch detí.
Takže nič tragické sa týmto výpadkom dochádzky a individuálnym učením nestalo - raz sa s tým muselo začať.

horyslav

len nebolo odvahy a ani snahy sa prispôsobiť. korona to postrčila. s tým individualizmom, ja len aby sa nepreháňalo. so vzdelávaním je spojená aj výchova. preto nielen rodinné zázemie. v tom má svoje miesto aj škola aj štát. orientuje mladého človeka, buduje postoje, bojuje proti prežitkom. tie sú zväčša zakonzervované v rodinnom prostredí. ponúka autority, aj viacej možností začať približne na rovnakej štartovacej čiare. je rozdiel vidieť prednášku na videu a vypočuť si ju priamo, je to iný level. už aj taký ten internát má svoje čaro. sedieť hoc aj pri pive, ale rozoberať prednášky či iné info, každý jeden mal niečo na doplnenie, dovysvetlenie. aj mnohí domáci blaváci kvôli tomu u nás na internáte prespávali. len mám pocit, že čím ďalej tým viac ide o utópiu. autority? podsúvaní sú nejaký počmáraní típkovia, rýchlokvasné celebrity, "úspešný" podnikatelia... vzdelanostných programov na prstoch jednej ruky spočítaš, pomôcky na školách, ak nezasponzorujú rodičia, čo to je? a načo? nájdi si na internete... takže máme plno "virtuálnych" odborníkov... skúšal si urobiť plnené mäsové guľky podľa videa? vieš na koľko "vybraných" slov si vieš zrazu pri tom spomenúť?... vlastná skúsenosť :-) a stačí jedna návšteva mamky...

Norman

nemusíš mať obavy, nemám žiadnu moc aby som to presadil a ani nemienim presadzovať žiadnu pedagogickú reformu.

No hej, výhody internátneho života a piva - študovalo sa vlastne kvôli niečomu inému? :-) To boli časy, to hej. Ale veď my už študovať nebudeme, tak už to môžu robiť ináč :-)
Na druhej strane - bývanie v cudzích mestách aj na rôznych ubytovniach si človek môže užiť aj pri zamestnaní po škole. Ale potom už človek nie je ekonomicky tak nad vecou, to už nie je celkom ono.

Náhodný okoloidúci

Na stránke tlačovej služby Prezidenta RF bol 15. novembra 2020 zverejnený článok ruských lekárov o možnom vplyve očkovania proti chrípke na infekciu novým koronavírusom. Zo štatistického vyhodnotenia vyplýva, že očkovanie proti chrípke môže infekciu koronavírusom výrazne zhoršiť.

V článku je tiež uvedené, aké problémy boli pri vývoji vakcíny proti SARS v roku 2007 a prečo vakcína doteraz nebola vytvorená. Takže ak Krčméry tvrdí, že vývoj vakcíny proti SARS-CoV-2 len nadviazal na vývoj vakcíny proti SARS, tak zavádza.
Ja som z toho pochopil to, že nielen infekcia, ale aj samotné očkovanie môže nasledujúcu ďalšiu infekciu koronavírusom zhoršiť.
Popísaný je aj spôsob, ako toto poškodenie v tele a imunitnom systéme funguje.

V prípade potreby s prekladom článku pomôže automatický prekladač, preklad je celkom zrozumiteľný.

http://prezidentpress.ru/news/5735-k-voprosu-o-zavisimosti-zarazhenija-v...

nové