Trochu svetla do obilnej temnoty: zem na ukrajine vykúpili americké a nemecké offshore spoločnosti

Na portáli Oktagon zverejnili relatívne nedávno informácie, ktoré nám veľa objasnia o tom, prečo sa chemikáliami a toxínmi kontaminované obilie a GMO produkcia (podľa odhadov sú 2/3 ukrajinskej poľnohospodárskej produkcie GMO) dostali do EÚ a všelijaké potkanie pysky, alias Svätí Hegerovia z Buče, ho budú brániť do roztrhania tela. Podľa mňa je správny aj predpoklad, že to z Ukrajiny, čo sa dostalo do západných štátov EÚ, je iná kvalita ako hnoj, ktorý prúdi od minulého roka do krajín V4, Rumunska a Bulharska. Veď to už poznáme - dvojitá kvalita bola a je aj priamo v EÚ, pretože podľudia z V4, Rumunska a Bulharska sú prosto- podľudia a stačí im odpad.

Text z Oktagonu:

Požiadavka USA a EÚ na dovoz 25 miliónov ton obilia z Ukrajiny rozvírila informačný priestor nielen v Rusku, ale aj na samotnej Ukrajine a rozhnevala milióny ruských a ukrajinských občanov. Napriek tomu má medzinárodné spoločenstvo celkom dobrý dôvod žiadať úrodu z pôdy, ktorá patrí západným firmám.

Koncom marca 2020 prijala Najvyššia rada Ukrajiny na mimoriadnom zasadnutí zákon, ktorým sa od 1. júla 2021 zrušilo moratórium na predaj poľnohospodárskej pôdy v krajine. Ako výnimka sa v ňom stanovuje kúpa pôdy zahraničnými občanmi a spoločnosťami, ktoré si ju prenajali najmenej na tri roky. Právo na kúpu pôdy sa môže rozšíriť nielen na prenajatý pôdny fond, ale aj na nové plochy.

Zákon, ktorý bol podmienkou prístupu k novému úverovému programu Medzinárodného menového fondu, dal západným korporáciám právo využívať čiernozem Ukrajiny. Podľa Deutsche Wirtschafts Nachrichten sa veľká časť ukrajinskej ornej pôdy stala ľahkou korisťou poľnohospodárskych spoločností z USA, Európskej únie a Číny. Nákup sa môže uskutočniť buď prostredníctvom nastrčených osôb, alebo priamo - veď mnohé zahraničné organizácie už roky využívajú ukrajinské územia a značná časť z nich už dávno využila svoje právo na nákup ornej pôdy, ktoré je zakotvené v ukrajinskom práve.

Podľa Olgy Chodakovskej, doktorky ekonomických vied a vedúcej oddelenia pôdohospodárstva a ochrany prírody na Inštitúte agrárnej ekonomiky Ukrajiny, počiatočná cena hektára ukrajinskej ornej pôdy v súčasnosti nepresahuje 2 500 dolárov. Iní odborníci hovoria až o 1 000 dolároch za hektár, zatiaľ čo v Európe sa cena za hektár poľnohospodárskej pôdy pohybuje od 4 000 do 70 000 dolárov.

Americké poľnohospodárske giganty Cargill, Dupont a nemecko-rakúska a v skutočnosti (z hľadiska podielu investícií) americká spoločnosť Monsanto v súčasnosti vlastnia 17 miliónov hektárov ukrajinskej ornej pôdy, čo predstavuje 52,31 % všetkej poľnohospodárskej pôdy v krajine. Za predpokladu, že len tieto tri americké korporácie vlastnia viac ako polovicu ukrajinskej černozemi, sa vyhlásenie amerického prezidenta Joea Bidena o potrebe vyviezť z Ukrajiny 20 miliónov ton obilia nezdá až také absurdné. Nemali by sme zabúdať ani na to, že hlavnými akcionármi poľnohospodárskej trojky sú spoločnosti Vanguard, Blackrock a Blackstone, ktoré kontrolujú prakticky všetko vrátane najväčších svetových bankových a finančných inštitúcií. A záujmom spoločností tohto kalibru treba slúžiť akýmikoľvek prostriedkami a v každom prípade, či už ide o politickú lobby alebo vojenskú operáciu.

Podľa bývalého poslanca Bundestagu Nima Mowassata zahraničné poľnohospodárske korporáty už začali skutočný hon na ukrajinskú černozem: v krajine prebieha masívne zaberanie poľnohospodárskej pôdy prostredníctvom šedých schém cez nastrčené firmy a fyzické osoby. Politik priamo obviňuje spoločnosti Monsanto Сompany a DuPont, ktoré vyrábajú a predávajú geneticky modifikované osivá, z úmyselného zaberania ukrajinskej černozeme a spája pôžičky MMF a EBOR Ukrajine s prevodom ornej pôdy na západné agropodnikateľské spoločnosti vrátane nemeckých ADM Germany, KWS, Bayer a BASF.

Okrem toho mnohé zahraničné spoločnosti neustále získavajú ukrajinské pozemky s ornou pôdou a kontrolovali približne 10 % ukrajinského územia už pred zavedením nového zákona. Vlastníkmi najväčších poľnohospodárskych podnikov sú v súčasnosti Američania (NCH Capital), Francúzi (AgroGeneration) a Saudi (Saudi Agricultural and Livestock Investment Company (SALIC)). Podľa Nadácie pre strategickú kultúru "nie je možné vysledovať presný podiel zahraničného kapitálu v ostatných veľkých ukrajinských poľnohospodárskych podnikoch, pretože v ukrajinskom poľnohospodárstve prevládajú šedé schémy a neexistuje normálny register pôdy.

Podľa ukrajinského finančného analytika Oleksija Kuca, citovaného na stránkach tej istej Nadácie pre strategickú kultúru, sa boj o ukrajinskú ornú pôdu nevedie ani na Ukrajine, kde by štát ešte mohol mať nejakú šancu zarobiť na liberalizácii poľnohospodárskeho trhu, ale na trhu offshore práv pre ukrajinské poľnohospodárske podniky, kde sa namiesto pôdy kupujú hotové spoločnosti.

Ukrajinskí politici sú so súčasnou situáciou spokojní. Predseda Ukrajinského družstevného zväzu, ekonóm Zynovy Svereda svojho času povedal, že ukrajinské územia pozdĺž hraníc s Ruskom by sa mali predať americkým spoločnostiam, aby tie získali ešte väčší záujem o ochranu svojich "lén": "Ja osobne by som povedal - predajme pohraničné územia Sumskej a Charkovskej oblasti maximálne americkým spoločnostiam, pretože americké vojská prichádzajú tam, kde je americký súkromný majetok, kde majú záujem". Roman Leščenko, vtedajší splnomocnenec ukrajinského prezidenta pre pozemkové otázky, zároveň označil predaj pôdy ruským občanom za nemožný s tým, že v takom prípade by boli úrady nútené pristúpiť ku konfiškácii.

Taliansky politik, novinár a bývalý poslanec Európskeho parlamentu Giulietto Chiesa predtým informoval, že pôda v piatich ukrajinských regiónoch bola predaná na 50 rokov s právom predĺžiť prenájom (t. j. navždy, ako sa vyjadril) anglo-holandskej spoločnosti Shell a americkej spoločnosti Chevron. Politikovo tvrdenie sa opiera o "spoľahlivé zdroje", ktoré potvrdzujú jeho utajenie a nemožnosť zverejnenia.

Jednotlivé klauzuly dohody a jej nevýhodné podmienky, ktoré priamo poškodzujú ukrajinský štát, sú citované na tej istej sieti, ale žiadny priamy dôkaz potvrdzujúci dohodu zatiaľ žiadna zo zúčastnených strán nezverejnila.

Teraz už nie je ťažké pochopiť, prečo konflikt na miestnej úrovni na Ukrajine vyvolal taký ohlas u medzinárodného spoločenstva, ktoré má jednoznačný záujem na ochrane nedotknuteľnosti princípov suverenity a základných ľudských práv.

Veď práve "humanita a túžba po spravodlivosti" podnecujú predstaviteľov západných krajín, aby masovo vyvážali obilie a iné poľnohospodárske produkty z Ukrajiny, ktorá znáša najväčšiu ťarchu vojny.

Ako hovoria predstavitelia EÚ a USA, toto obilie by sa malo čoskoro presmerovať do hladujúcich krajín v Afrike a na Blízkom východe, ale prerušenie dodávok múky a ropy do EÚ a USA, prudký nárast cien pšenice a iných poľnohospodárskych produktov a hrozba nedostatku potravín v EÚ naznačujú, že záujem medzinárodného západného spoločenstva nie je až taký nezištný. Ruskí politici otvorene nazývajú to, čo sa deje, provokáciou "holodomoru" a odplatou Ukrajine "za zbrane dodané Západom".

Nákup ukrajinskej černozemi takmer za nič môže mať nielen katastrofálne dôsledky pre miestnych poľnohospodárov, ktorí už teraz prežívajú zlé časy kvôli vojnovému konfliktu v krajine, ale môže mať katastrofálny vplyv aj na celý ukrajinský poľnohospodársky a potravinový trh, čo povedie k veľkému nedostatku, rapídnemu nárastu cien a dokonca k hladomoru.

Землю Украины выкупили американские и немецкие офшоры | Октагон.Медиа (octagon.media)

 A teraz, keď už toto všetko vieme, sa môžeme pohodlne usadiť, zobrať si pytlík geneticky modifikovaných pukancov a s pobavením sledovať, ako bude kauza s nebezpečnými ukrajinskými potravinami cez korporátne mediálne splašky, kontrolované Washingtonom a Bruselom, bagatelizovaná a tí, ktorí si k tejto téme príliš otvoria držku, znemožňovaní a zastrašovaní.

Norman

ale onedlho budeme radi, že budeme môcť žrať aspoň plesnivú ukro kašu.
Ha ha, humor. Čierny.

Ema

...nakŕmiť Svätého Hegera z Buče veľkou lyžicou.
Sľubujem, že sa pri tom nebudem smiať.

Norman

s uspokojením sledujem, že nervozita populácie rastie. Zdá sa, že sa konečne narazilo na ich bod citlivosti - veľa sú schopní odpustiť, ale jedlo týmto spôsobom predsa len nie. Teda predtým pretrpeli to, že Západ podstrkáva odpad, nooo. Ale nechať sa krmiť jedmi ešte aj z Východu - to priemerný pro USA dement nedokáže, aj keď je to z Ukrajiny.
Samozrejme, konečný bod bolesti bude situácia, keď obyvateľstvu reálne dôjdu peniaze.

Ema

Presne o mesiac vyprší obilná dohoda s Ruskom a Ruská federácia nejaví veľký záujem predĺžiť ju, pretože nejde o humanitárny, ale sprosto západno-korporátny kšeftový export z ukrajinskej černozeme - z polí jej nových majiteľov. Po desiatich kolách eurosankcií je Rusko ochotné akurát tak ukázať smerom na Západ oplzlé gesto.
Korporáty majú, samozrejme, na vrešťanie papuľu Bruselu - a ten už začal zavýjať, že nepredĺženie dohody bude mať "katastrofálne následky". Veru. Pre burselských buzerantov. Ich majitelia ich zderú z kože, lebo nevybavili.

Ináčky, čo sa exportu týče, tak napríklad Alžírsko odmietlo ukrajinské obilie vzhľadom na jeho nekvalitu. Nevadí. Také dačo sa poľahky minie v Lidli, Bille a Kauflande na Slovensku, v slovenských školách, nemocniciach, starobincoch...

Norman

ak Rusko uzavrie prevoz cez čierne more, zvýši sa tlak na prevoz cez Východnú Európu. Ten konflikt bude pozitívny, aspoň sa ešte viac rozbije ovládanie Východu Západom. (jedna z možností, netvrdím, že to tak určite bude).
Rusko v tomto ale stále lavíruje, ako by stále chcela Kyjevský režim zmeniť po dobrom, dokonca určitou kooperáciou. Netreba zabúdať, že pre Rusko má v budúcnosti veľkú hodnotu práve kooperácia s Ukrajinou, respektíve dokonca jej pričlenenie - ale Európa, ani Východná, pre Rusko už nemá žiaden význam. A vinu za mnohé veci zhodia radšej na nás, na Európu, na Východnú Európu, ako na Ukrajincov. Ich "bratia boli len zvedení" - to bude ruský naratív, keď toto ostré konfrontovanie skončí a keď budú zas s Ukrajincami jeden kmeň.
Ale to je druhotné - prvotný je konflikt vnútri Slovenska a ostatných štátov V4. Snažia sa ho zahladiť, ale príchuť jedovatého chleba je tu už navždy. A druhotne jedovatých aj iných potravin, mäsa podobne. To nie sú len pesticídy, celý proces výroby potravín v rozbitom štáte Ukrajiny je bez kontroly.

slaven1

Je ešte jeden aspekt dovozu myších štaniek z okrajiny, o ktorom sa hovorí tak príznačne okrajovo: africký model likvidácie domácich pestovateľov prostredníctvom tzv. humanitárnej pomoci (potravinová závislosť na zahraničí).

Dovozu lacnej pšenice (v prípade „humanitárnej pomoci“ úplne zadarmo) zo zahraničia domáci pestovateľský sektor nie je schopný cenovej konkurencie, čo vedie k jeho zániku, termínus technikus „odchodu z trhu“.

Dovozom myších štaniek naša lokajská vláda likviduje aj tak vetchú potravinovú sebestačnosť republiky, keď „čornobiľskému“ obiliu naši prvovýrobcovia nemôžu cenovo konkurovať.

Túto africkú schému Washingtonu si všimli aj bruselskí viemečo:

https://www.rt.com/business/575000-eu-support-farmers-ukrainian-grain/

Norman

Myslím, že si ho ľudia uvedomujú. Teda to, že likvidáciou prvovýrobcov podstaty hospodárstva sa Slovensko už celkom stane zotročenou krajinou.
Vyjadrujem len nádej spolu s prezidentom Čaputom, že raz sa už naozaj obyvatelia prestanú bať smrti. Ako vlastnej, tak smrti druhých.
( pre pochopenie a povzbudenie v tomto smere viď bhagavdgita, základná zápletka, stačí 2. spev).

slaven1

Podľa pravidiel žánru ešte príde fáza príchodu rezačov hláv z okrajiny. Rezači hláv ako polo-metafora na ISIS kádre vychované UK/USA (polo lebo teroristi z okrajiny režú hlavy tiež).

Tak ako prišli rezači hláv počas poslednej veľkej vojny https://www.vets.cz/vpm/19119-pomnik-obetiam-banderovcov/ prídu aj počas tejto. Východoeurópskych ISISákov budú Rusi od seba tlačiť preč na západ. Tento raz ich bude viac, budú mobilnejší, zbrane budú mať účinnejšie. Dostane sa aj Bratislave.

Zatiaľ to vyzerá, že toto bude záverečná fáza druhej Slovenskej republiky. Sýty spotrebitelia stratia svoje strachy. Žďom :-)

https://www.youtube.com/watch?v=mzaf8ExJ2hg

slaven1

Český Kaufland sťahuje z predaja myšie šťanky od slovenského výrobcu – obavy z toxicity. Neprekvapivá reakcia "slovenského" Kauflandu: predmetnú múku Kaufland predáva v zľave.

https://www.hlavnespravy.sk/cesky-kaufland-stahuje-z-predaja-muku-od-slo...

Nemci neprišli budovať našu krajinu, prišli zarábať peniaze. Tak zarábajú.

Ifka

Ukrajinská kuřata kyperského hospodářství. Kdo vydělá na bezcelním dovozu drůbeže z Ukrajiny do EU?
Polští drůbežáři se diví, jak má zrušení dovozních cel EU pro kyperskou společnost podpořit bojující Ukrajinu? Mezitím se miliardář, kterému firma patří, chlubí rekordními zisky a majitelé kurníků v celé EU počítají ztráty a ztrácejí trhy.
Polští drůbežáři jsou alarmující, že je ukrajinská drůbež vytlačuje z trhu EU a stěžují si na nerovnou konkurenci.
Polští výrobci věří, že díky zrušení unijních cel má MHP za cíl ovládnout evropský trh.
EU nepodporuje bojující Ukrajinu a oligarchy, kteří bohatnou na náš úkor, domnívají se farmáři.
Ticooni počítají zisky
Ukrajinský oligarcha Kernel Verevskyi, zakladatel Kernel Holding SA. nedávno oznámila, že hodlá převzít společnost, která je největším ukrajinským vývozcem obilí a producentem slunečnicového oleje. Podnikatel se pochlubil výbornými hospodářskými výsledky holdingu, k nimž velkou měrou přispělo zrušení dovozních cel ze strany Evropské unie. Oligarcha nyní ovládá 38 procent akcie Kernel Holding jejími společnostmi registrovanými na Kypru. Samotný holding je společností registrovanou v Lucembursku. Stejně jako Kernel Verevskyi na trhu s obilím je Yuriy Kosiuk magnátem ve vývozu ukrajinské drůbeže do EU. Má 60 procent. podíly v agroholdingu MHP, který je na cestě k ovládnutí evropského drůbežího trhu. Ale přestože kuřata vyvážená MHP pocházejí z farem na Ukrajině, společnost je registrována na Kypru. Kosiuk také chválí EU za otevření trhu, odstranění kvót a odstranění cel. A není se čemu divit...

Jak uvádí Wirtualna Polska, ve zprávě z 11. dubna MHP vykázala provozní zisk 255 milionů USD a její tržby z exportu dosáhly 1,6 miliardy USD. To je asi 330 milionů dolarů. více než v roce 2021. Právě MHP uvolnil většinu ze 163 000 na trh EU. tun masa, které přišly do EU z Ukrajiny v roce 2022.
. zde zdroj polský viz link
https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/drob-i-jaja/ukrainskie-kurczak...

Ifka

cituji-V současnosti tento proces až na výjimky probíhá na Ukrajině. Tento proces již nějakou dobu probíhá, protože Ukrajina měla dříve přístup na trh EU v rámci systému bezcelních kvót. Vyskytly se také některé právní mezery, např. v oblasti bezcelního dovozu filety z drůbeže s kostí, pro které bylo clo 0 %. Takový filet byl odeslán na Slovensko, kde byly kostky vyjmuty a zkalibrovány, a jako výrobek EU putoval dále na trhy zemí EU. Proces přibližování Ukrajiny k EU se v důsledku války výrazně zrychlil. Přístupová jednání před ruskou agresí byla obtížná a pomalá a Ukrajina se zdráhala splnit podmínky členství. Agrese a stmelování ukrajinské společnosti kolem cíle vstupu do EU na jedné straně a změna přístupu v zemích EU na straně druhé však tento proces výrazně urychlily. Na druhou stranu země Evropské unie začaly otevřeně deklarovat pomoc Ukrajině, začal formální přístupový proces a byla zrušena cla na veškeré zboží včetně potravin. --Západní firmy už jsou na Ukrajině---. Pokud to politické poměry po válce dovolí a zvýší se míra stability a bezpečnosti a zároveň se Ukrajina přiblíží nebo vstoupí do struktur Evropské unie, velmi brzy se dočkáme přesunu surovinové základny z r. Polsko na Ukrajinu. Polští farmáři bohužel nebudou mít tolik času jako jejich západní protějšky v roce 2004 se těmto změnám přizpůsobit. Zatímco na domácím trhu asi nebude velká konkurence pro ukrajinské potraviny, na zahraničních trzích takové konkurenci budeme muset čelit. Nejvíce ohrožené je odvětví drůbeže, protože Ukrajina již značně pokročila ve vývoji tohoto trhu. Ukrajinský koncern MHP, lídr v drůbežářském průmyslu, dodává značné množství drůbeže na trh EU a své závody má například na Slovensku.
Podobný vývoj čeká i další odvětví potravinářské výroby.--pokrač polský msm
https://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/z-kraju/12484-ukraina-zastapi-po...

Ifka

Mirosław Maliszewski, prezident Svazu polských ovocnářů, v rozhovoru pro msmstrímeček polský zdroj Wirtualna Polska bez obalu říká: - Za pár týdnů začíná první sklizeň. Nejprve to budou jahody, pak maliny, třešně, rybíz a mezi těmito druhy bude situace ze začátku nejobtížnější. První krize jistě postihne producenty bobulovin a bobulovin. Je ale velká pravděpodobnost, že situace na jablečném trhu nebude o moc lepší. Jablka sbíráme na podzim, pak se dělá šťáva. Už víme, že jablečný džus se dostává do Polska a asi ho bude hodně. To je obrovská konkurence a ohrožení polského ovocnářství – zdůrazňuje šéf Svazu ovocnářů Polské republiky.

Maliszewski řekl WP, že ovocné konzervy vyrobené na Ukrajině již dorazily do chladírenského skladu v Polsku. - Zdržují se v chladírnách, kam vstoupili za velmi nízké ceny. Obsadí místo, které – až dosud – mělo na trhu ovoce z Polska – upozorňuje.
... fakta z polského msmstrímu a pokrač 24.04.2023
https://1url.cz/Arx8L
Chystá se další skandál, protože kupovat ovoce z Polska se už nevyplácí. “Mražené potraviny z Ukrajiny vstoupili jako turisté”
– To je pro nás drama – říká předseda Svazu ovocnářů Polské republiky Mirosław Maliszewski. Po obilí se na obzoru rýsuje další problém. Zpracovatelské firmy mají chladírny plné ukrajinských mražených potravin a argumentují tím, že kupovat letošní ovoce z Polska se jim už nevyplatí…
https://wiadomosci.wp.pl/szykuje-sie-kolejna-afera-bo-nie-oplaca-sie-juz...
a pokrač:
Svaz ovocnářů Polské republiky zveřejnil na svých stránkách výzvu „Zákaz dovozu z Ukrajiny!“, ve které bylo napsáno: „Požadujeme okamžitou informaci o množství mražených potravin, džusů a dalších produktů na bázi ovoce z Ukrajina dovezená do naší země.“

A dále: “Požadujeme zvýšení kontrolní činnosti, zejména v oblasti testování zbytků ochranných prostředků, těžkých kovů a dalších látek, které nesplňují polské a unijní normy. Požadujeme okamžité opětovné projednání mezinárodních dohod, které Polsko přijalo v posledních letech, což umožnilo provádění praxe nekontrolovaného dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.

Truhlík

V Slovensku nie je nikto, kto by chcel zvrátiť genocídu slovenských roľníkov vykonanej kresťanskými demokratmi.

Ema

Nahradia ich kvír pípl.

Truhlík

A demokracia je zachránená.

slaven1

Likvidácia celej generácie učiteľov a národa:

Katedra etickej a občianskej výchovy PdF UK pozýva študentov a študentky na workshop pre všetky pedagogické profesie. Cieľom vzdelávania je pripraviť budúcich učiteľov a učiteľky na prácu s LGBTIQ žiakmi a žiačkami, či poskytnúť im nástroje ako na škole riešiť homo/bi/trans-fóbnu šikanu. Vzdelávanie je zadarmo a nie je potrebné sa registrovať.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02ZLpjuUzgkAZnFLhwshedq...

Truhlík

UK je zrelá na zrušenie. Tak ako SAV, prokuratúra a podobne.

Norman

To by bolo zbytočné. Rušiť univerzitu určite nie.
Tí ľudia tam, to sú handry, ktoré sa obrátia za každou aktuálnou silou. Sú to otroci.
A kým sa zaoberajú sexom, v takom či onakom slova zmysle, nie sú nebezpeční. Nech si len zatiaľ kutrajú, je to jama, do ktorej sami padli.
A čo sa táka konkrétne SAV - na čelo SAV treba dosadit Blahu a on sa tam vyzná:)

Ifka

Nejdřív nasadí řetěze,okovy a pak máte radost, že,Vám jeden řetízek v samostatnosti rozhodování mordor laskavě trošku povolí...EK?
EK a Polsko se dohodly na blokádě dovozu z Ukrajiny
Evropská komise rozhodla o zákazu dovozu pšenice, kukuřice, řepky, slunečnicových semen a slunečnicového oleje do 5 „frontových“ zemí a Polsko s těmito podmínkami souhlasilo, i když připomeňme, že i naše země požádala o zákaz dovozu několik dalších produktů. Tranzit ukrajinského zboží bude pokračovat, kupř. přes území Polska. Předmětný zákaz bude platit do 5. června letošního roku. a co dál?
Ano – nutno říci nahlas – polské vládě, která konečně, po mnoha měsících jejich ignorování, začala naslouchat výzvám polských farmářů – uspěla.
Stalo se něco, co bylo dříve vzhledem k současné geopolitické situaci nemyslitelné.
Nebýt silné opozice Polské úřady (vedoucí skupinu tzv. 5 „frontových“ zemí) tváří v tvář současné situaci související s dovozem zemědělských produktů a potravin z Ukrajiny, která skončila zavedením embarga na hranici s touto zemí , nápad, který převzaly i další země sousedící s Ukrajinou - Evropská komise by přesto tvrdila, že s nadměrným dovozem není problém.
Díky těmto akcím se dnes – po dvou týdnech intenzivních jednání – EK rozhodla zavést zákaz dovozu pšenice, kukuřice, řepky, slunečnicových semen a slunečnicového oleje do 5 „frontových“ zemí, tedy Polska, Slovenska, Maďarska, Rumunsko, Bulharsko a Polsko s těmito podmínkami souhlasily, i když připomeňme, že naše země požádala o zákaz dovozu i několika dalších produktů.
Tranzit ukrajinského zboží bude pokračovat, kupř. přes území Polska.
Podmínkou realizace tohoto rozhodnutí je, že naše země (a další čtyři) odstoupí od jednostranného rozhodnutí o zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, přijatého bez souhlasu EU.
Do kdy bude zákaz platit?
Předmětný zákaz bude platit do 5. června letošního roku. A co dál? A co ostatní zboží, které bylo na seznamu?
Předmětem diskuse mezi Evropskou komisí a ostatními členskými státy ohledně zákazu dovozu byly (kromě pěti výše uvedených) i další produkty, jako je med, ovoce a zelenina, drůbeží maso, vejce a mléko. co s nimi?
Brusel provede..ZDROJ
https://www.farmer.pl/finanse/ke-i-polska-porozumialy-sie-w-kwestii-blok...

Ifka

Ve vesnicích brodivské komunity zemřelo více než tisíc včelích rodin (jedna rodina může obsahovat asi sto tisíc hmyzu).
Podle dopisu redakci dobrovolnické iniciativy „Včelaři Malé Polissie“ z města Brody, okres Zoločiv, začal úhyn včel 28. dubna poté, co pole obdělávali zemědělci….
Dobrovolníci hlásili, že 28. dubna ráno byla pole na Brodivsku kropena a už v poledne si včelaři všimli mrtvých včel. Od otravy uplynul více než týden, ale hmyz hyne dál.....
Mrtvé včely byly vyšetřeny v laboratoři ve Lvově a potvrdilo se, že neuhynuly na infekci, ale na otravu.!!!!
V pondělí 8. května se v Brodech setkali včelaři se zástupci místních úřadů a farmářů. Úřady přislíbily pomoc obětem. Agrárníci svou vinu popírali. Včelaři sepsali prohlášení na policii.
Nejvíce byly postiženy včelíny ve vesnicích Glushyn, Kosarshchyna, Ponikovytsia, Suchodoly, Goloskovichi a Kovpin z komunity Brodiv. Území, kde jsou zaznamenány nové případy úhynu včel, se zvětšuje. Už zemřely miliony hmyzu, vymřely celé včelí farmy, lidé si stěžují na špatný pocit. K vidění byli i mrtví ptáci.
Úhynem včel netrpěli jen včelaři. Opylení rostlin včelami ovlivňuje jejich výnos. Ztráty z této otravy zažije každý, kdo si ovoce a zeleninu pěstuje pro sebe nebo na prodej.
Loni v létě ve stejných vesnicích také došlo k hromadné otravě a úhynu včel. Zemědělci tehdy svou vinu nepřiznali, ztráty nebyly uhrazeny a včelaři nemohli případ dostat k soudu.
V oblasti, kde došlo k ekologické katastrofě, půdu obdělává agrární společnost „Western Bug“. Právník a agronom společnosti vinu společnosti odmítají.
Cena jednoho včelstva je přibližně 10 000 UAH.
https://vgolos.ua/news/na-lvivshchini-masovo-ginut-bdzholi_1436348.html

Western Bug v překladu Західний Буг
– jeden z největších výrobců a vývozců pěstování obilí a olejnin na západní Ukrajině…?

…aktivisti ticho ?))) …ne raději ničit sochy a lepit se na silnice )))!

Ifka

Zítra se v Bruselu uskuteční protest farmářů ze zemědělských komor z Polska, Maďarska, Slovenska, Rumunska a Bulharska. Budou protestovat proti liknavosti institucí EU ohledně krize na trhu s obilím.
Stávka se má konat mimo Evropský parlament, kde se v těchto dnech uskuteční zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH), kde se očekává, že ministři projednají sdělení o dlouhodobé konkurenceschopnosti, které Komise představila 20. března. Toto bude hlavní rozprava dne, ke které se ujmou všichni ministři. Sdělení Komise navrhuje opatření k odstranění rozdílu v produktivitě mezi ekonomikou EU a jejími globálními konkurenty v oblastech, jako jsou inovace, výroba a zavádění špičkových technologií.
Szmulewicz: Požadujeme znovuzavedení cel
– Protestujeme, protože problém dovozu z Ukrajiny stále není vyřešen – říká Wiktor Szmulewicz, předseda Národní rady zemědělských komor. - Očekáváme, že Evropská komise předloží představu, jak hodlá chránit zemědělské výrobce. Zejména v souvislosti se vstupem Ukrajiny do Evropské unie. Zemědělství našich východních sousedů se od našeho sektoru výrazně liší – strukturálně i formálně. V tomto vydání nejsme schopni konkurovat ukrajinskému zemědělství. Měli bychom zvážit navýšení prostředků na společnou zemědělskou politiku a určit, jaké zboží z Ukrajiny se má přepravovat, dokud tyto záležitosti nebudou upraveny zákonem, chceme, aby se uplatňovala cla, dodal.
https://www.farmer.pl/fakty/izby-rolnicze-jada-do-brukseli,131845.html

čl.z 22.5.2023

Ifka

Protest farmářů v Dorohusku pokračuje Asi tucet zemědělských traktorů a asi 200 farmářů zablokovalo silnici na hraničním přechodu v Dorohusku. Spojené země zahájily čtyřdenní protest.
12 traktorů a skupina asi 200 farmářů zablokována dnes v 10 křižovatka státní silnice 12 a zemské silnice č. 816, těsně za hraničním přechodem s Ukrajinou v Dorohusku, v Lubelském vojvodství. Farmáři tak zabránili průjezdu kamionů mířících z Ukrajiny do Polska.
Farmáři shromáždění pod záštitou United Village mají v této podobě čtyři dny protestovat proti nekontrolovanému dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny, který destabilizuje polský trh a ničí ziskovost domácí zemědělské produkce. Tento dovoz, navzdory vládním slibům, stále pokračuje – říkají farmáři z Lublinu, kteří se opět vydali na silnice. Demonstranti naznačují, že nechtějí od vlády jednorázovou pomoc, ale systémové a efektivní řešení problému.
Nedostatek řešení a perspektiv
„Vzhledem k tragické situaci na polském trhu, způsobené nekontrolovaným přílivem obilovin z Ukrajiny, nedostatku vyhlídek na zlepšení situace ve sklizni v roce 2023 a chybějícímu zavedení systémových řešení ochrany domácího trhu, a tím zajištění potravinová bezpečnost země, United Village oznamuje blokádu hranic “- napsal United Village dříve v prohlášení.
Rotační a efektivní
– Farmářů je stále více, ale nejde o masovou akci, ale o efektivní a dlouhodobou akci – říká jeden z iniciátorů a účastníků protestu Wojciech Łoś.
Chceme, aby se na křižovatce vystřídaly skupiny farmářů a zajistily tak kontinuitu protestu až do 12. června. Přes den demonstranty vystřídá večer jiná skupina, vysvětluje nám spolupořadatel.
Během protestu mají mít povolený průjezd každou hodinu dva kamiony jedoucí z Polska na Ukrajinu, do Polska ale žádný kamion z Ukrajiny nevjede. Policie oznámila, že přesměruje tranzit na jiné hraniční přechody, uvádí portál RMF24. 9.6.2023

Ifka

Ukrajinští farmáři budou blokovat vjezd polských kamionů
09.06.2023, V pátek 9. června zahájili polští farmáři další protestní akci na silnici k hraničnímu přechodu s Ukrajinou v Dorohusku. V reakci na to připravují ukrajinští zemědělci zrcadlovou akci.
Ukrajinští farmáři budou podle Ukrajinské zemědělské rady blokovat vjezd polských kamionů na Ukrajinu. Má to být reakce na protest polských farmářů. Připomeňme – 9. června United Village zahájila čtyřdenní protest v Dorohusku. Účastní se ho přes tucet traktorů a asi 200 lidí.

Ifka

Polští farmáři blokují vjezd aut z Ukrajiny. Polské kamiony Ukrajinci nepustí
V komuniké Ukrajinské agrární rady se mimo jiné dočtete: následující prohlášení:

"Ukrajinští zemědělci zaujali pevný postoj k obraně svých zájmů a domácího zemědělského sektoru. Na znamení protestu proti počínání polských zemědělských výrobců, kteří stávkovali a zablokovali hraniční přechod "Dorohusk-Jagodzin" pro náklady s ukrajinským obilím, " domácí zemědělskí výrobci se rozhodli jednat na principu zrcadlových odrazů.“

K usnesením Ukrajinské zemědělské rady se připojuje i Ukrajinský svaz producentů mléka.

Vozidla s humanitární a vojenskou pomocí nebudou blokována.

4 dny stávky a blokáda 4 hraničních přechodů
Naši východní sousedé chtějí zablokovat - také na 4 dny (10.-14. června) 4 hraniční přechody: Dorohusk - Jagodzin, Medyka - Szeginie, Korczowa - Krakowiec a kolem hraničního přechodu Rawa Ruska - Hrebenne v obci Rata.

Zástupci ukrajinských farmářů říkají, že organizace blokády je způsobena kategorickým odporem místních farmářů vůči krokům polské strany, „která jednostranně, v rozporu s pravidly obchodu Evropské unie a rozhodnutím Evropské komise o obnovení ukrajinského tranzitu zemědělských produktů nadále fyzicky blokuje kamiony z Ukrajiny na polské území“. Zástupci zemědělců podotýkají, že na to doplatí nejen Ukrajinci, ale i Poláci. A nejen peníze, ale i mírovou budoucnost země.

„Vzhledem ke složité společensko-politické situaci, která se vyvinula v zemích sousedících s EU, vyzýváme všechny představitele zemědělského sektoru Ukrajiny, aby se společně připojili k protestní akci a zabránili tak destrukci průmyslu, který je základem Ukrajinská ekonomika.“ konec zprávy.
atd pokr zdropj
https://www.farmer.pl/fakty/ukrainscy-farmerzy-zablokuja-wjazd-polskich-...