Éra 60 rokov ropovodu Družba. Zabudnite. A zdochnite.

V posledných dňoch sa pod vplyvom iných udalostí nedostalo mediálnej pozornosti jednému veľkému výročiu - 6O rokov fungovania ropvodu Družba. 

V utorok 22. februára uplynulo 60 rokov odvtedy, keď sa uskutočnil v Bratislave slávnostný akt odovzdania ropovodu Družba do prevádzky.

Dohodu o výstavbe ropovodu podpísali 18. decembra 1959 vedúci predstavitelia piatich krajín – Československa, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky, Poľska a Sovietskeho zväzu.

Ropovod sa k hraniciam bývalého Československo podarilo vybudovať za 10 mesiacov, posledné zvary urobili československí a sovietski zvárači na východe republiky 13. októbra 1961. O štyri mesiace neskôr – vo februári 1962 – začala vyústením južnej vetvy ropovodu v bratislavskom Vlčom hrdle prúdiť ropa do Československa. Stalo sa tak prvou krajinou, do ktorej začalo ropovodom Družba prúdiť čierne zlato. 

 

S celkovou dĺžkou takmer 9000 kilometrov je ropovod Družba najdlhším ropovodným systémom na svete. Zároveň je to jedna z hlavných trás, ktorou v súčasnosti prúdi z Ruska čierne zlato do európskych krajín vrátane Slovenska. Prvé tony ropy naplnili zásobníky v Slovnafte vo februári 1962.

Spracovateľská kapacita bratislavskej rafinérie, ktorá bola v roku 1961 na úrovni jeden milión ton, začala vďaka týmto dodávkam nepretržite rásť a svoj vrchol dosiahla v roku 1979, keď Slovnaft spracoval 10 miliónov ton ropy. V súčasnosti spracuje rafinéria vo Vlčom hrdle ročne 5,5 až 6 miliónov ton ropy.

V septembri 1962 dorazila ropa aj do Maďarska a v roku 1963 sa zavŕšili práce na poľskej a nemeckej časti ropovodu. Celý ropovod Družba bol oficiálne slávnostne uvedený do prevádzky 15. októbra 1964.

Neskôr sa rozhodlo o začatí výstavby ropovodu Družba-2, ktorý sa začal budovať na jar v roku 1969. Výstavba bola ukončená v roku 1974, čo umožnilo zvýšiť dodávky ropy viac ako dvojnásobne.

Ropovod Družba, ktorý má celkovú dĺžku 8900 kilometrov, z toho na území Ruska je to viac ako 5000 kilometrov, sa tiahne cez 13 oblastí Ruskej federácie. Jeho prvá vetva vedie západným smerom z Ruska cez Bielorusko, kde sa rozdvojuje na severnú časť, ktorá pokračuje cez Poľsko do Nemecka a tiež do pobaltských štátov. Z Bieloruska pokračuje ropovod južným smerom cez západnú Ukrajinu na Slovensko, do Maďarska a Česka. 

Jediným prevádzkovateľom ropovodného systému na Slovensku je spoločnosť Transpetrol, a. s., ktorá pre svojich zákazníkov zabezpečuje tranzitnú a vnútroštátnu prepravu ropy. 

60 rokov dodávok doslovne životodarnej tekutiny, bez ktorej súčasná industriálna civilizácia nie je schopná života. Obdobia treba posudzovať podla reálnych faktov, podľa technológii a zdrojov, ktoré ma k dispozícií. U nás práve skončilo obdobie 60 rokov ropovodu Družba, ktoré udržiavalo životný štandard na určitej úrovni. Určite nie tej, ktorú si mnohí predstavovali, pretože nebol otvorený podobný "životavod" na západ. Aj po otvorení hraníc sa "životavod" na západ  neotvoril, iba pre tých, ktorí tam išli osobne a zobrali si svoje. Ale tu stále fungoval život len na polovičnú silu, len na ropovode Družba.

A teraz sme vyhlásili vojnu Rusku. Bezpochyby môžeme hovoriť o vojne, pretože sankcie sú vojna. Dôvodom je to, čo urobili USA viackrát, dvakrát len proti Iraku - vojenská operácia, prípadne zhodenie zhnitého režimu ohrozujúceho svetový mier. Rozhodli sme sa, respektíve americkí činitelia za nás rozhodli, že na východe padne železná opona. To znamená, že Nord Stream2 nebude spustený. To okrem iného veľmi pravdepodobne môže znamenať, že aj životná tepna, ktorá 60 rokov definovala náš štandard života, bude preseknutá. Veď si tipnite - budeme sankcionovať Rusko, a ono nás, alebo nie? A čo si pod tým ako predstavujete? 

Až teraz, vážení, postupne uvidíte, kde je vaša skutočná životná úroveň. 

 

https://www.teraz.sk/magazin/pred-60-rokmi-uviedli-v-slovnafte-do-pre/61...

0
Ema

že Rusi boli vždy seriózni partneri. O tom hovoria fakty, vypovedá o tom 60-ročná zdokumentovaná história.
Aj po roku 1990 prúdila lacná ropa na Slovensko bez akéhokoľvek presahu do politiky.

Tak prešaltujme teraz na americkú - a uvidíte, trtkovia, ako budete musieť mávať americkou vlajkou, aby ste ju dostali. Ukáže sa konečne, čo to znamená, používať energie ako zbraň. Toľko o tom bľabotali, až to dostanú :)

Inak, to bolo neuveriteľné ruské dielo, výstavba Družby. Človek sa až čuduje, že sa Rusom niečo nedarilo.

Mimochodom, v sankčnom balíku, uvaľovanom na Rusov neviditeľnou rukou trhu, sú pokročilé rafinérske technológie. Vidno, že tí jebovia neboli nikdy v žiadnej modernej ruskej rafinérii. Tí nepotrebujú posrané americké licencie na procesy. Kupovali ich len pod americkým nátlakom.
Čo ale hlavne majú - vlastnú surovinu.

Norman

Staneme sa americkou provinciou, och, samozrejme, nezávislou, asi ako Mexico. namiesto serióznej techniky tu bude vládnuť biznis v inom, napríklad pašovaní drôg a prostitúcii. Zabíjanie pravidelne priamo na ulici. Tak sa vyvíjajú americké kolónie.
Chce niekto tvrdiť, že nehovorím pravdu? Chce niekto tvrdiť, že si to Mexikánci sami vybrali, lebo to preferujú? Nie, Mexikánci určite menej preferujú byť zabíjaní na uliciach, ako my preferuje odpadové potraviny - to všetko zariadil a upravuje režim.
Rozdiel Slovenska od Mexica je len v tom, že my ešte nie sme tak ďaleko zotročení a môžeme sa ešte vzoprieť. To by ale ľudia nesmeli voliť Čaputy, Matovičov, Kolárov, Sulíkov, Kiskov, do budúcnosti Biháriové, Remišové, Kolíkové, Šimečkov ...

slaven1

Zo zotrvačnosti píšeš, že sa americkou provinciou staneme. My - Slovensko - ňou už je. Neformálne od prevratu v 1998 a formálne od podpisu okupačnej zmluvy rezidentnou Čaputovou 9.2.2022.

https://www.rimava.sk/spravy-z-regionu/na-letisku-pri-lucenci-sa-usidlil...

Norman

hej, myslel som to tak, že sa staneme REALNE nejakým mexicom, vrátane teda pádu posvätnej kravy"životnej úrovne", ale najmä vládou vraždiacich mafia klanov a podobných efektov. TO znamená v reále americká provincia - toto, čo je teraz, ešte nič nie je.

Ema

Keď príde tento režim americkej kolónie sem, budeme mať skoro každý mesiac voľby a mládež s umelcami Za slušné Slovensko sa môže na námestie SNP rovno nasťahovať.

Norman

mládež bude makať na poliach, hm, aj drogových.
V Mexicu žije pol krajiny z toho, že dodávajú drogy bohatému susedovi - tak som sa zarazil, komu bohatému budú pašovať drogy naši dnešní frikulíni? Ale hneď mi to došlo- hej, bude taký - Rusko.

slaven1

Ako som písal asi pred rokom a pol, USA sú v hospodárskych problémoch. Dnešná - oficiálne priznaná - inflácia je začiatku roka 2022 najhoršia od 1982. Eurozóna je na tom rovná. Reálna inflácia na rok 2022 je / bude 20% alias 1% mesačne.

https://www.voanews.com/a/us-inflation-highest-since-1982-/6349227.html

Nasledujúce slová píšem pre radového spotrebiteľa typu čitateľ sorošovho denníka SME & co:

„Za vysoké ceny v obchodoch môže len a len zlý Putler a nik iný“ :D

(Ilustračný obrázok - titulka nového času z 25.12.2022)
https://t.me/dannykollar/1833

slaven1

Z Ruského pohľadu začala Národno-oslobodzovacia vojna.

Norman

ale možno stresuje zámerne
https://t.me/investigativnyblogSK/1572

kali

https://ekonomika.pravda.sk/firmy-a-trhy/clanok/618285-ruske-banky-odpoj... Toto je tak typické pre celý západ, ani tie sankcie nevedia poriadne dať a robia to takto priposrato polovičato. Len tým nepriamo priznávajú svoju závislosť na Rusku a všeobecne strach. Okrem iného Medvedev sa vyjadril, že Ruská federácia ma svoj vlastný platobný sieťový systém. Ano rozhodne im to odrezanie od SWIFTu nejakým spôsobom uškodí, ale byť Putinom im ten plyn vypnem komplet.
Len taká poznámka, Rusko postavilo plynovod do Činy ktorý obsiahne dvojnásobné množstvo plynu ako taký nord stream 2. Tak isto je vo výstavbe plynovom cez Afganistan, Turkmenistan, Pakistán až do Bonbaju (a tieto krajiny mali podmienku aby sa výstavby nezučastnili europske a americké spoločnosti). Vzniká úplne nový geopolitický blok a blbečkovia zo západu si myslia, že EÚ a USA je celý svet, nepochopili, že už končí unipolárny svet a prichádza multipolárny.

nové