Prezident a jeho voľba

Termín sa blíži a z maštál vychádzajú kone, aby boli učesané, osedlané a mohli vybehnúť na trať.

Trať je dlhá len necelé dva mesiace, a aj keď sa jedná len o blbú zábavu s koňmi, aj tak je to lepšie, ako nič.

Takže, koho tu máme a kto je favorit?

Nebudeme to naťahovať, v prvom kole sa umiestnia Harabín a Mistrík. V druhom kole vyhrá Harabín.

Šefčovič úspešne stiahne hlasy Mistríkovcom a iným opozičníkom v prvom kole.

V druhom kole sa prejaví to, že ľudia majú už Kiskovcov plné zuby.

 

Ale tak dobre, nie je to zaručený tip. Je to ale dobrá verzia. Dva ku jednej na víťaza, že to tak bude. Stále dosť mizerná varianta, ale menšie zlo.

Ak Harabín vyhrá voľby o prezidenta, nestrane sa zázrak a neurobí sa diera do sveta - ale bude to dobré znamenie. Upokojí sa atmosféra.

Ak Harabín nevyhrá voľby o prezidenta, nebude to koniec sveta, ani koniec Slovenska, ani nie je pravda, že Slováci ukážu svoju mentálnu neschopnosť, teda debilitu. Bude to len znamenať, že drevo na Slovensku je mokré a naozaj, naozaj nie je schopné horieť a bude musieť vyhniť. 

 

 

 
Autor: 
forma: 
Náhodný okoloidúci

Celkom dobrý a šťavnatý komentár aj s možnými scenármi predvolebných intríg prináša Slobodný výber.

https://slobodnyvyber.sk/mistrikovi-tecie-do-topanok/

Už len pohľad na fotku toho reptiliána spôsobuje žalúdočnú nevoľnosť.

slaven1

Pištu pozvŕtali v Košice:dnes - dá sa povedať, že to dobre ustál. Páči sa mi čo povedal v rozhovore o dôležitosti postu, keď spomenul príklad, že prezident vymenúva generálneho prokuratúra.

K porovnaniu tupá a sprostá Matovičova herečka, čítajúca scenár z papiera, povedala, že nekandiduje, lebo "prezident zo svojej pozície nemôže zabezpečiť ani výkon spravodlivosti, nemôže zabezpečiť ani lepšie fungovanie štátu a ani potláčať korupciu." Hus, ktorej manžel-gunár vysáva eurofondy.

Nechápem čo všetci točia Šefčoviča, veď ja ani neviem kto to je? Čo je to za pajáca? Na ktorej poličke bol doteraz odloženy? Čo tam robil? Smer postavila no-name aby maximálne oslabila Kiskoida.

Väčšina tam pracuje na to, aby oslavila Kiskoida. Po 5 rokoch "пичкованиa" majú všetci, z ľava, z prava, zo stredu, z vrchu, zo spodu dosť toho súčasného mula a druhého riskovať nechcú.

Roland Edvardsen

Mňa ten Šefčovič tiež necháva dosť chladným, povedzme na rozdiel od niekoho ako Lajčák. Hej, má to byť vraj eurohujer, mal mať zopár pochybnejších výrokov, ale inak sa o ňom vie málo. Nemyslím, že je úplne porovnateľný s takými tragédmi ako Mistrík alebo Čaputová. Je jednoducho pre mňa príliš nezaujímavý na to, aby som mu venoval viac pozornosti. Tiež dúfam, že poslúži k odčerpaniu hlasov kiskoidom a v 2.kole sa stretne s Harabinom, kde prehrá. :-)

Norman

obaja, páni, hovoríte, že ho nepoznáte a že vás teda nejako nezaujíma. V poriadku, veď človek ich všetkých ani nechce poznať a ktorých nepozná, tí ho neiritujú.
Prečo sa ale čudujete, že ho niekto pozná a že ten pred ním varuje? Pre teba je "nezaujímavý" ale nemyslíš, že je porovnatelný s Mistríkom. Ja si myslím, že je horší ako Mistrík. Mistrík je amatér, blbeček. Šefčovič je vyškolený ... no, aby ma nezavreli, agent.

Roland Edvardsen

Nie, naozaj som detailnejšie neštudoval všetkých kandidátov. A Šefčovič je zatiaľ posledné meno. Tak nám o ňom napíš nejaký text, keď vieš viac - radi sa dozvieme niečo nové. Reakcia Slavena i moja je pomerne častá. Ľudia ho až tak dobre nepoznajú a mali by sa o ňom dozvedieť viac, ak je teda taký problematický ako píšeš. Naozaj sa nedá všetko usledovať. Áno, Mistrík v porovnaní s ním pôsobí otrasne, ako slizký blbeček, ako ďalší Kiska. A dobre vieme koľko škody Kiska napáchal. To, že niekto pôsobí ako amatérsky blbeček ešte neznamená, že nemôže napáchať ohromné škody pre Slovensko, že nie je nebezpečný. Ja som iba zohľadnil pri posúdení skutočnosť, že Šefčovič je zo Smeru, nie z opozície, to je všetko.

Norman

hej, to je zas tá pasca a hriech Smeru, že sa na jedno hrá,ale robí iné

Už sme aj tu Šefčoviča mali, pri energetike ... ale azda stačí aj toto:

https://www.hlavnespravy.sk/maros-sefcovic-eurohujer-odtrhnuty-od-realit...

https://www.hlavnespravy.sk/navrhovani-prezidentski-kandidati-smeru-nema...

Ľubov

Znie to strašne,ale možné je všetko.Mistrík a Ševčovič v druhom kole. Už viac ľudí v mojom okolí povedalo,že so zúfalstvom,so zaťatými zubami budú musieť ,v takom prípade ,voliť "menšie zlo".

A Ty teraz hovoríš,že Š.možno menšie,alebo lepšie zlo nie je.Viem,ale Mistríka voliť nedokážem,je to nad moje sily.

Medzitým už od Vianoc ,od Lajčákovej"demisie" prebieha zákerná,podprahová manipulácia v Ševčovičov prospech.Upozornil ma na ňu paradoxne pán VK z AE cz.Myslela som,že zle počujem,keď hovoril o ženskom časopise Eva(vyd.ringier),kde je v jan.čísle veľký rozhovor s Jarmilou Hargašovou,vrátane titulky.Celý rozhovor a paráda je len kulisou pre tento krátky úryvok:
"Miro mal v OSN strhujúcu prednášku,kde povedal,že 2200 ľudí vlastní majetok,ktorého časť by stačila na vyriešnie hladu v Afrike.Môj manžel sa stretol s ...veˇmi vysoko postavenými a bohatými ľuďmi,ktorí ho žiadali,nech im vysvetlí,prečo podľa neho vojna nie je dobrá.Vojna predsa točí ekonomiku,prináša nové pracovné miesta...A to je pre mňa neuveriteľné."

Takže takto je to.A my somári nevieme,aký je pán Lajčák bojovník proti chudobe a vyzerá,že aj za mier.

Prešlo pár dní a pani Jarka oxytocín dolaďuje ďalej,tentoraz v tv JOJ ,v relácii Všetko,čo mám rád.Ako cez kopírák.Tu je Mirko vlastenec-zorganizuje na pôde OSN koncert Lúčnice.To je naoaj pekné,aj to,že s nimi spieva Na Kráľovej holi.Ale prečo sa to dozvedáme až teraz,keď je v tej demisii?

Presne 24 hodín po relácii,mimochodom,moderovanej Skrúcaným ktorý,napichaný botoxom a zle skrývanou servilitou(Lajčák nenápadne sedí v hladisku)veru nepomohol,Lajčák vyjadruje presvedčenie,že Ševčovič je úplne úžasný ,rovný chlap.

Takže chcú Ševčoviča.My nie,my chceme Harabina!

Norman

no, v mnohých aspektoch je Šefčovič podľa mňa horšie zlo - ale ja by som v žiadnom prípad nevolil ani jedného, ani druhého. Kandidáta Smeru by som volil - ale nie Šefčoviča či Lajčáka. Minule som volil Fica. Ale voľby prezidenta, zvlášť druhého kola, som sa zväčša nezúčastnil - tak mi boli často obaja kandidáti neprijateľní.
Ale to je môj osobný názor.

Áno, Šefčovič bol tiež často v posledných mesiacoch na rôznych akciach na Slovensku,

Hargašová je tiež všade, ale to je zrejme len jej "kariera", tlačená starým. Hej, u Skrúceného som ju zazrel, tak som to rýchlo prepal. Ja som neznášal ten jej hlas ešte keď robila azda v akomsi rádiu, potom v športe .. moc športové správy nepozerám, ale vždy, keď to náhodou začne, tak si uvedomím - och, aká pohoda, vďaka bože, že tu už KONECNE nie je tá krava s tým zhrdzaveným škrípajúcim hlasom. :-)

Skrúcaný je rád, že je rád, ten by spravil aj horšie veci, ako lichotiť Hargaške. :-) Či komu to lichotil? Ten ju azda pozná ešte z Trenčína, keďže vtedy bol hviezda, a ona potrebovala začať karieru, možno ju naozaj pozná dobre :-)

Roland Edvardsen

Škoda, že sa Kotleba tiež takto pekne nedohodol s Harabinom: https://slovensko.hnonline.sk/1877975-mistrik-a-caputova-sa-dohodli-ze-s... To Kotlebovi tých pár televíznych šotov, kde len zopakuje xkrát obohraté klišé o Bohu a národe stojí za rozbíjanie pro-slovenských síl?

Každopádne, ak to bude Šefčovič vs. Mistrík/Čaputová, tak tiež nepôjdem voliť, hoci pôvodne som aj ja rozmýšľal, že by som dal toho Šefčoviča (lebo smerák) ako tzv. menšie zlo, ale po bližšom preskúmaní tejto osoby tiež hovorím nie. Je to niečo ako druhý Lajčák.

Ľubov

Nepôjdem ani ja do takého druhého kola. Menšie zlo sme volili často,už stačí.

To,čo naznačuješ ohľadom Kotlebu je tiež samozrejme správne. Len dodám,že hneď po prezidentských nasledujú dôležitejšie volby do európskeho parlamentu.Tam bude účasť voličov tentoraz podstatne iná,ako 13%.

ĽSNS nemôže urobiť lepšiu volebnú stratégiu,ako keď sa Kotleba vzdá hlasov v prvom kole v prospech Harabina.
Uvidíme,kto je kto .
Dnes večer na Infovojne je hosťom práve Štefan Harabin,zrejme sa vyjadrí aj k tomu poslednému monštru od M plus M, superštátu Franconemecku.

Asi sa zo mňa stane čoskoro monarchista,ako je náš priateľ Baloo.

Roland Edvardsen

Tak Kotleba dnes potvrdil, že sa kandidatúry v prospech Harabina nevzdá: http://dennikpolitika.sk/archiv/55798

Len tak náhodou som natrafil na FB komentáre k článku o Kotlebovi na Aktualitách: 90% bolo voči Kotlebovi negatívnych. Ja viem, sú to len blbé komentáre niekde na webe, ale píšem to čisto preto, lebo v našich bublinách sa niekedy môže zdať, že Kotleba predsa len má akýsi väčší potenciál. Veď napokon mali sme tu už aj diskutéra schopného prirovnávať Kotlebu k národným dejateľom a predpovedať mu "veľkú budúcnosť" a víťazstvo v parlamentných voľbách. To je jednoducho sebaklam. Slovenská majorita, alebo aspoň jeho veľmi signifikantná časť, Kotlebu nemá rada, nech už si o tejto skutočnosti myslíte čokoľvek.

Ja neviem, ale ak jeho terajšia kandidatúra na prezidenta nie je rozbíjanie národných hlasov, tak potom neviem čo ním je. Normálne je mi jedno, či sa Čižnárovi podarí rozpustiť LSNS alebo nie. A možno to bude v skutočnosti pre Slovensko aj dobre.

Ľubov

Je to škoda,čo už.

Prečo to urobil,možno kvôli májovým volbám do Bruselu.Práve pre tieto volby sa mal zachovať inak.Hlasy by neprepadli a v máji by sa mu vrátili .
Tu( vo volbách do eu) asi rozhodne počet poslancov,ktorých je možné voliť.Dúfam,že 5. Už som aj tak rozhodnutá,tri hlasy pre LSNS,ďalej N.Lichtner a sudca Radačovský.

Ešte spomeniem to video z Ríma,asi v nedeľu,kde Kotleba je očividne niečím zdrvený Vyzýval kňazov,biskupov,nech otvoria konečne oči.No potom,o dva dni,v Bratislave už hovorill len bežné klišé.

Sú indície,že to môže súvisieť s Františkom,s jeho odstránením pred 23.februárom.Pýtala som sa na to svojho dobrého kamaráta-katolíka. On sledoval celý priebeh stretnutia F. s mládežou v Paname.Práve tam mal,očividne nesvoj František povedať: " Cirkev je unavená sama zo seba." Nezabúdajme,že je to stále stajňa jezuitov. Nuž,asi se už perou...medzi sebou aj tí

Roland Edvardsen

Ja nad tou kandidatúrou tiež len krútim hlavou. Nepropaguje sa snáď strana dostatočne cez sociálne siete? Naozaj má tých pár štekov v telke až taký význam? Som na pochybách.

To video z Vatikánu som si pozrel...Môj dlhodobý názor tu všetci poznáte: spoliehať sa nejako na katolícku cirkev je strašne naivné. Ono to bolo v skutočnosti naivné už pred II. Vatikánskym koncilom, hoci vtedy sa to dalo skôr pochopiť. Tu máte výborný článok o tom ako katolícka cirkev útočila na dve pro-katolícke a nacionalistické hnutia. Hnutia, ktoré utratili obrovské množstvo energie a kapitálu pre boj za cirkev, za katolicizmus: https://www.counter-currents.com/2018/12/christianity-and-nationalism-a-... Znovu opakujem, reč je o pred-konciliárnej cirkvi, ktorá bola v tom čase o dosť konzervatívnejšia.

Čo nacionalisti preboha očakávajú od cirkvi dnes? Najsmiešnejšou je predovšetkým skutočnosť, že voliči kotlebovcov patria k najmenej veriacim (a úplne najmenej veriaci sú voliči krajniakovcov) - to sú tie paradoxy. Tí najzarytejší katolíci volia KDH a Oľano, keby dačo (to vám ešte pripomeniem, keď tu bude niekto náhodou vychvaľovať Oravákov, najväčších kdhákov a oľanákov pod Slnkom, a ich vyššiu pôrodnosť :-).

Ľubov

Roland,tu ide o niečo väčšie,ako RCK,aspoň tak som to pochopila.

Som sklamaná,ale ak do dvojky, aj vďaka tejto strategickej chybe,pôjdu tie dve rohožky sionistov,čo môžeme urobiť?

Zabojovať o to viac v máji.Všade je tolko hniloby,nielen v polskom mäse,že zmena jednoducho m u s í prísť.

Norman

keď sa nad tým človek zamyslí, úspech ĽSNS je daný ich aktivitami po SLovensku, na "vidieku". Tam si zrejme odrábajú svoje a preto ich ľudia poznajú. Vyhýbajú sa Bratislave - ale to nie je dobre, pre nikoho.

Ale je trocha zbytočné sa zameriavať na ich nedostatky, či kohokoľvek z ľudových strán. Skutočn problém sú atlantickí globalisti, ktorí ešte stále veria, že sa o nich systém postará nadosmrti a že všetko je v poriadku, len treba poslúchať (západ). Sú to naivní debili.
ĽSNS nikdy nevyhrá voľby, ona to neotočí. Tých druhých spomínaných treba zmeniť, alebo zničiť.

Ľubov

Toho sa treba držať,toto rozvíjať. Zaújmavé,podobné slová použil v závere tejto relácie aj J.Dudáš,zmena (človeka) ako predposledná nádej.Posledný môže akurát tak zhasnúť.Počet predpokladaných obetí:miliardy.

https://www.infovojna.sk/archiv/dopoludnie-na-infovojne-s-adrianom O degradácii školstva,o degradácii kompetentnosti. Vhodné vypočuť si.

ps.Jedná sa o reláciu z 30.1.

mnkr

nikdy je dlha doba. Uplne staci, ked sa este trochu zmenia realie a uz moze. Napriklad zacneme zazivat invaziu vo vacsom rozsahu, s narastom kriminality, s ekonomickou krizou...aha, a je aj mozne, ze LSNS sa casom takpovediac scivilizuje, nie v zmysle cielov a metod, ale v zmysle personalnom, co by jej pomohlo k sirsej akceptacii najma medzi tzv strednou triedou

Norman

Ale ako píšeš, museli by sa zmeniť reálie, ktoré by zmenili tých druhých..

Ale ĽSNS tých druhých nezmení. Nepresvedčí.
Ale zas každý má svoju cestu, nie sú povinní to tu zachraňovať a ani ich nemožno obviňovať za to, že nemajú silu na to.
Veď ani my ju nemáme.

Roland Edvardsen

Presne tak. LSNS nikdy nevyhrá voľby a už vôbec sa nestane, že by mohla niekedy získať väčšinu parlamentu ako Smer v r. 2012. Teda pokiaľ ostane ideologicky tam, kde je teraz. Treba to napísať už na rovinu: ľudia nevolia radikálne strany. Historicky najväčší úspech aký kedy dosiahla nejaká radikálna, alebo teda krajne pravicová či fašistická, strana v rámci demokratických volieb v Európe, bol úspech NSDAP v r. 1932, kedy dosiahla 37% vo voľbách, čo stále nebola väčšina hlasov. A to prosím pekne boli inak ťažké časy (kríza, nespravodlivý Versailles, v podstate stále vojna, boľševický teror, atď. však nemusím tu snáď omieľať základné info). Celkovo platí, že demokratickou cestou dokázali strany fašistického typu v Európe získať reálnu moc len v 2 krajinách - a to ešte vždy za veľmi špecifických podmienok, kedy medzivojnovú Európu sužovala taká kríza, ktorú si mi už ani nevieme poriadne predstaviť.

Ja viem, že niekto možno bude chcieť kontrovať, že LSNS nie je v skutočnosti radikálna strana (ale je :-)), a už vôbec nie fašistická. Nuž, je to tak, že oni nadväzujú ideologicky, a povedzme i spirituálne, na tieto nacionálne medzivojnové prúdy. Nemusíme sa snáď hrať, že nie. Kotleba sa možno dnes bude oháňať demokraciou, ale nemyslím si, že je to úprimné. LSNS nie je to isté čo taký FN, Salviniho Liga, Orbánov Fidesz či také AfD. Sú radikálnejší ako tieto tzv. populistické strany (z európskych nacionálnych strán, ktoré sú v parlamente je LSNS asi najradikálnejšia, spolu ešte so Zlatým úsvitom v Grécku).

Norman

K tej väčšine - presnejšie povedané - málokedy má niektorá strana sama absolútnu väčšinu, ale ide o ten "koaličný potenciál". ĹSNS aj teraz postojom voči Harabínovcom ukázala, že stále sa chce hrať na jedinú čistú, a ostatné obviňuje z bezcennosti. To je omyl.

To je stará chyba slovenskej národnej scény, začína už rozporom rôznych pospoliťákov voči SNS a podobne. Vinné sú prirodzene obe strany, do SNS prenikli kšeftári, ale aj tie pospoliťácke iné strany boli zámerne zmanipulované do takéhoto radikalizmu. Pritom ten ich "radikalizmus" nebol ani zameraný voči meštianskym anglosionistickým stranám, ale voči národniarom medzi sebou. To je proste typický prejav amaterizmu, ale, ako hovorím, aj preniknutia provokatérov medzi nich.

Jednou vetou - ľudia/voliči sú nalepení do svojich strán, ťažko ich menia, treba sa zamerať na vytváranie koalícii, kompromisov. Veď vidno, že aj problém globalistov na SK je neschopnosť sa dohodnúť. Preto bol Ficov prístup svojho času pozitívny, lebo dokázal zjednotiť tie prúdy stredu, "ľavice". Ale aj z druhej strany, kedysi moc SDKU dostala preto, lebo bola zjednotením tých vtedajších "pravičiarov" - a tí boli tiež rozbití na straničky, pred rokom 1998. Dnes je to zas všetko v akomsi rozpade, takže zas vyhrá ten, kto to dokáže zjednotiť.

K tomu poslednému odstavcu: ja to vidím ako naozaj len hra prázdnych symbolov. ĽSNS sa prihlásila k symbolom minulosti, no, ani nevedia, prečo. Už síce premenili znak (to by som ja nerobil - ale je vidno, že sa zbavujú, čoho môžu, v tomto prípade aj z praktických dôvodov, lebo naozaj ich budú chcieť pre voľbami 2020 zakázať, to považujem za isté, tak načo dávať hyenám ľahké zámienky), a zbavujú sa aj iných asociácií.
Pritom sú tie ich symboly, podľa mňa, nezmysly - ak by sme zostali pri úspešných dynamických stranách 20. storočia, ak by teda povedzme tie chcel niekto napodobniť, mal by si všimnúť, že tie boli - no, je to to najpresnejšie slovo - progresivistické. Bola to v Taliansku odnož futuristov, modernizmu (iného, ako toho, čo tak nazývame dnes, ale bol to modernizmus), a aj nad Alpami to bolo PROTImonarchistické hnutie. Riefenstahlová to zdokumentovala - plné dynamiky, pohybu, novosti. To nie je ľavicovosť, boli tam zachované aj tradície, ale aj v oficiálnej teórii je často spomínaný ako jediný charakteristický prvok - dynamizmus.
Ja nehovorím, že je to dobrý, ideálny a dnes vhodný nástroj, ale vtedy to bolo tak.
A potom ešte rozum - aj keď dnešná ideológia tvrdí opak, zdravý rozum tam bol výrazne - i keď v tých časoch ho proste bolo viac.

Ako malý príklad - dnešný radikáli majú stále nejaké mená, Tisa alebo AH a tak - pritom je nepredstaviteľné, že by sa niekto z tých nemeckých hnutí odvolával na osobu cisára Wilhelma2 - proste to bola osoba, ktorá prehrala vojnu, ktorú ľud zväčša nemal dôvod mať rád, tak načo, s prepáčením, vyberať takéto kosti z hrobu? Proste takú vec tí ľudia nerobili, ale nie že len takticky, naozaj ich stuchnutá monarchia, zdegenerovaná šlachta (viď Schwarzenberg) odpudzovali. Ale odpudzovali ich aj tupí mešťania aj tlstý neschopný klér.
Ale fakt to píšem čiste ako historickú pravdu, nemyslím, že by to dnes bolo možné napodobiť, ľudia sú iní. Len ako ukážku, že títo "extrémisti", napodobovači starých symbolov, sa ešte ku všetkému nešťastiu mýlia aj v tom, čo vlastne napodobujú.

Roland Edvardsen

Áno, musím súhlasiť. Ak by som mal vypichnúť niečo, čím by NS dokázal dnes zaujať v širšom zmysle ľudí, bola by to práve jeho progresivistická, modernistická, časť. NS bol z tých medzivojnových, národne orientovaných, smerov najzaujímavejší práve v tomto (popri talianskom fašizme). Naopak, keď sa pozrieme na takú LSNS tak tam ide skôr o "návrat do minulosti". Je to čisto konzervatívna strana, nič viac.

Ale chcel by som raz vidieť veľké víťazstvo takej strany ako LSNS v nejakej belošskej krajine, jej uchopenie moci a spôsob ako by si poradila so spravovaním štátu za dnešných podmienok - čisto len pre tú zaujímavosť.

Norman

Nuž, blízko je tomu Lega, čiže talianska bývala Liga severu, tá má skoro 40%, čo je asi maximum pri modernom rozložení spoločnosti.

Ale keď hovoríš "ako ĽSNS", asi myslíš viac stranu s tými vlastnosťami, čo sme spomínali dynamickú, húževnatú, bystrú. No, bolo by zaujímavé, ako by si v dnešnej situácii poradila taká strana.
Samozrejme, veľa závisí od vonkajších nepriateľov , od pomerov v Amerike aj Rusku (aj Amerike aj Rusku vyhovuje slabá a neschopná Európa). Bolo by to dobré vidieť, a samozrejme nie v dokonalej forme to ešte uvidíš.

Ako tu spomenul Mnkr, okolnosti a situácia sa môže rýchlo zmeniť.

Roland Edvardsen

Talianska Liga je predsa len umiernenejšia ako LSNS. Jednak, oni nie sú rasoví nacionalisti, skôr môžeme hovoriť o občianskom patriotizme. Taktiež sú pro-izraelskí, podobne ako mnohé iné populistické strany v západnej Európe. Navyše ich neťaží strašiak fašizmu takým spôsobom ako je to u LSNS. LSNS tá Kotlebova minulosť a uctievanie Tisa naozaj ubližujú, to je jednoducho fakt.

Teoreticky, ak by LSNS získala takéto obrovské preferencie, bola by to asi už iná strana. Asi by nemohla byť tak úzko vyprofilovaná ako dnes a museli by tam byť fakt iní ľudia. Možno veľmi zlé časy, tlak okolností by prinútil ľudí voliť vo veľkom počte aj takúto stranu. Ale ešte pravdepodobnejšie je to, že sa pod tlakom okolností zmenia už zavedené strany. A budeme asi častejšie svedkami koalícií viac mainstreamových strán s tými populistickými (niečo čo sa stalo napr. v Rakúsku).

Norman

No, tu je problém, čo je to umiernenejšie.
Ja myslím, že nie sú umiernení, len sa práve neoháňajú nejakou minulosťou, ktorá by spôsobovala viac problémov, ako úžitku.
A venujú sa reálnej politike reálnymi metódami. Zrejme aj oni boli roky nejakí naivisti, v zdánlivo beznádejnej opozícii. Ale buď sa zmenili, alebo vymenili ľudí, alebo sa zmenili spoločenské problémy, takže ich volí (to sa určite stalo v Taliansku), alebo získaním politickej sily ožili a prejavil sa ich talent.

Nie som žiaden expert na ich históriu, ale zmenili si meno z Ligy Severu na všeobecné Lega, čo im získalo hlasy aj na juhu. Čiže urobili zmeny pred získaním moci.
Keď to porovnáme s ĽSNS - aj tí sa dostali do parlamentu, ale nie do vlády. To je rozdiel, prečo ĽSNS nemožno ceľkom zrovnať s pozíciou Lega. Ale - asi to všetci vidíme, len sa to horšie opisuje - aj keď sa kotlebovci snažia byť aktívni, celé je to nejaké nerealistické a umelé. Navrhujú to, čo dopredu vedia, že neprejde. A naopak, keď v reálnej politike môžu zahlasovať, tak sa rozhodujú dosť pochybne (napríklad pri ťahaniciach okolo ústavného súdu).
Hovoria, že ich media ignorujú - ale majú aj iné prostriedky sa prejavovať, ak by mali čím. Aj media si treba vytvárať, nič nepríde samo. Alebo treba media zaujať. Samozrejme, nie každý je čosi ako Haider, ale aj Salvini asi nie je nejaký človek so skúsenosťami v prejavoch, ale zaujme REALNYMI postojmi, nie teóriami. Áno, zrnitej ĽSNS vlastne možno vyčítať, že sú príliš teoretickí, vážne.
Kým sa starali na uliciach o cigánsku problematiku a podobné veci, boli realistickí a vynieslo im to popularitu, podporu. Ale inú realitu dnes nevedia chytiť. Ja tu nebudem hovoriť, čo by to malo byť, ja možno tiež neviem (a neviem, veď kto je prorokom) - ale isté je, že oni nevedia. Neviem, aké číslo či farba vyhrá v rulete (teda okrem bielej, ale taká tam nie je :), neviem, mám predstavu, ale nie som si istý - ale jasne vidím, kto vsádza vedľa, to je ľahko vidieť. A oni vsádzajú zle.

Napríklad jeden detail:
Keď sa Kotlebu pýtali prestitúti, či sa teda nevzdá kandidatúry na rezidenta, nepovedal
"Nie, sme to zvažovali, ale sme dospeli k tomu .... Je to síce rozpoltenosť národných síl, ale tak je to naša cesta ...Neurobím to"

Nie,on sa tvári:
"Vzdať sa mandátu? O čom je reč? Prečo by som to robil? To je nezmysel"
Nezmysel je v tom, že by nevedel, o čom je reč, že by nezachytil, čo určité vrstvy spoločnosti hovoria. On to nielenže odmieta, on ich uráža aj tým, že sa hrá, že ho to nezaujíma (respektíve ho to naozaj nezaujíma, to by bolo ešte horšie).
Proste - štylizuje sa. Zbytočne a zle. Ne je úprimný. Nie v tom, že by klamal, ale v tom, že nekomunikuje s ľuďmi v reálnych pojmoch. Je ako malý chlapec, ktorý sa hrá na Napoleona - a to je zrejme objektívne jeho slabosť. Akoby sa riadil heslom "Radšej byť prvý na poslednej dedine, ako druhý v Ríme". Radšej je "vodca" vo svojej strane, ako byť súčasť reálnej politiky.
Veľká, veľká chyba, omyla a strata, čo sa týka slovenskej spoločnosti.
Ale aj jeho osobná strata. On nie je ani Tiso, ani iný vodca, on nemá tie kvality, ale hlavne ani ten prínos, čo v minulosti tí ľudia priniesli. Bohužiaľ, žijeme v časoch napodobovania, napodobovanie je najdôležitejšie, a týka sa to aj opozície-alternatívy. Napodobovač-pozer klasický je zrejme Rostas, ale aj Kotleba, výrazný. Aj Blaha je do veľkej miery napodobovač, je to jeho špecializácia, aj keď teda akademický napodobovač, ale to je jedno, teraz napodobuje ľavicových revolucionárov typu Chegevara.
Ale ten nás nezaujíma, vrátme sa k nacionalistom, ĽSNS - nemajú reálny svetonázor. A aj keď majú iný imidž, sú súčasťou tej modernej napodobovacej nereálnosti, bratislavskej kaviarne.
A preto im aj nebudú rásť preferencie - lebo oni neukazujú, čo naozaj sú a tak ľudia nevedia, neveria im a odmietajú ich.

Ja viem, nik múdry z neba nespadol, ale mali by to už začať chápať. Dosť bolo teatrálnosti.

Ľubov

Nepoužil si to slovo. Jeho priaznivci budú hľadať rôzne dôvody,vysvetlenia,prečo urobil takýto nenormálny krok.
To je jedno, nezáleží už na ňom.
Času už veľa neostáva(16.marec),dedko (80) ma prehováral,nech volím Šefčoviča.-))).Potom som reč mala ja,nie som si ničím istá,aj keď "proti Harabinovi nič nemám",povedal.

Práve v prvom kole majú byť pronárodné hlasy jednotné. Na druhej strane, Kotlebovi voliči to veľmi dobre vedia.Je to na nich.Ja som tiež jeden z nich a volím Harabina.

Roland Edvardsen

Kotleba je nevyspelá osobnosť a tak trochu strelený typ, škoda asi už slov. Najmä krútim hlavou, prečo kotleby nehlasovali za to uznesenie o solidarite s Poľskom a Maďarskom? Vraj je slabé. Fajn, ale keď lepšie napísané nebolo, tak čo potom? (Ak teda vôbec mohlo byť). Mohli ho skritizovať a nakoniec podporiť, no nie? Nevideli snáď, ako na toto uznesenie reagujú tí najhorší slniečkári? Stále strašne nespoľahlivá banda, ktorá nie je ochotná s nikým spolupracovať. Im to vyhovuje jednoducho tak, ako to je teraz, t.j. preferencie okolo 8-9%, nenáročné miestečko v opozícii a hranie sa na večného martýra, s ktorým nikto nechce "kamarátiť".

Inak dnes mi pristál na FB tento text z Aktualít: https://www.aktuality.sk/clanok/664022/komentar-petra-bardyho-stefan-har...

Ak aj Harabin nevyhrá, tak by mohol tie hlasy nejako zužitkovať v straníckej politike, ak teda bude mať záujem. Ja sa na tieto voľby dosť teším. Je to veľký prieskum slovenskej spoločnosti a jej nálad. Budeme po nich zase o čosi múdrejší. Ale ak patrioti opäť prehrajú, t.j., že v 2. kole budú len pro-systémoví kandidáti, potom bude potrebné vyvodiť nejaké sebareflexiu z toho. A pre Kotlebu tu nebude pekná vizitka.

Norman

človeče, presne to ma napadlo, keď som to počul - prečo preboha nehlasovali za ten návrh.
To, že s nimi nik nechce hlasovať, je zlé - ale prečo ešte k tomu oni nehlasujú s nikým normálnym.

Analogicky bolo aj pri Ficovi, jeho kandidatúre na ústavný súd - stačilo zahlasovať za to, že je Fico ok (aj tak je to len formalita) a boli by LSNS na stránke všetkých správ, že oni rozhodli. Bola by ukázaná ich dôležitosť. Keď hlasoval ten kotlebov kolík proti, dosiahol len remízu a jeho has je rovnako "bezcenný" a anonymný, ako všetkých ostatných. Nie on niečo rozhodli, ale hlavná opozícia - kotlebovci im len slúžili ako devky.
Oni sa chuji naozaj tak boja, aby náááááhodou neurobili niečo, čo by Fico ale hlavne smeráci mohol kvitovať ako dobré? Sú fakt takí jebnutí že nerozumejú základnej politickej logike? A sú pre Kotlebovcov smeráci menejcenní ľudia??? Za koho chcú LSNS sa spoluúčastniť moci? Ako chcú presvedčiť o svojej normálnosti a kooperatívnosti, keď znova a znova reagujú ako pubertiaci?
Fakt ma to zhnusilo.

Norman

píseli sme to už aj tu, aj inde, že ak Harabín nepostúpi do druhého kola, bude celá vina na Kotlebovi.
Ba dokonca aj ak postúpi, aj tak sa stredovým vrstvám, ktoré dávaju Harabínovi, ako staršiemu právnikovi, prednosť pred zatiaľ nič nevykonajúcim radikálom, aj tak sa Kotleba týnto vrstvám dosť ... no, sprotivil.
Bardy sa teší - aj to môže byť pre LSNS dôkaz, že sa rozhodli zle.

Náhodný okoloidúci

Stretol som sa s názorom, že vyjadrenie podpory zo strany Kotlebu by Harabinovi mohlo viac uškodiť ako pomôcť. Stal by sa tak proti svojej vôli ich kandidátom a to by mu mohlo ubrať hlasy tých voličov, ktorí ho síce môžu, ale kotlebovcov nemusia.

Norman

Na tom niečo môže byť, ale reále by ho až tak podporiť nemusel - stačilo by, ak by nekandidoval.
Obávam sa, že tie dlhoročné povesti, že je egocentrik, preložené - že to psychologicky pociťuje len ako svoju zábavu, sú pravdivé.

Ale hovorím si zas, nebudeme kritizovať národné akosi zložky, len to treba zaevidovať, keď sa budú diať v budúcnosti veci - aby sme vedeli, že prečo.

Ináč podobná výtka platí aj Ficovi a zvyšku normálnych patriotov v Smere. Ak by čo len trocha myslel seriozne s politikou pre Slovensko, Fico by nedával žiadneho kandidáta. Nech sa vyšetrí na stretnutí Maistrík-Harabín, kto v národe čo znamená. A aj pre Fica b bol Harabín lepší prezident, ako Mistrík.
Ale to všetko LEN ak uvažujeme čiste politicky - žiaľ, je vidno, že politici, veštci, visia na šnúrke tých peňazí ktoré ich vytvorili - rovnako Kotleba, ako Fico. Je naozaj zbytočné hladať za ich konaním logiku a prípadne ich osobnú hlúposť - ako marioneta v detskom divadle nekoná blbo preto, lebo je blbá, ale preto, lebo je tak vedená bábkohercom a ten to zas tak robí preto, lebo potrebuje divadlo (len sa strieda dráma s komédiou).

Ľubov

Tiež očakávam tieto marcové volby so záujmom,pretože budú,ako hovoríš,predovšetkým o nás.

Ak my,patrioti, prehráme,čo to s nami urobí? Musíme aj v tom prípade ostať konštruktívni. Stále je tu možnosť,že Brusel sa rozpadne práve tento rok!

Norman

správne, Luba, jediné, čo hlavne na Slovensku môžeme politicky dúfať, je skorý rozpad Bruselu. Aj Brexit sa zdal myšlienka nemožná, nikoho ani nenpadla, a stalo sa to z roka na rok. Na samotný brexit sa síce môžeme vykašlať, ale je to príklad, je to tretinový rozpad EU.

Ja som v podstate, ako vždy, optimista, veď sme to tu spolu poskladali. Bez irónie, prebehne to takto:
relatívne skoro sa prakticky rozpadne Brusel, ako to tu písal Menkaure, aj na Slovensku sa to prejaví a moci sa tak či onak chopia patrioti, vrátane takých, ako kotlebovci - a tí tu víťazne uvedú pomery, aké by boli zaujímavé pred 30 rokmi, ale teraz budú zas celkom pod psa a mimo duch doby.
Lebo jadro problému nie je v tom, že na Slovensku nie sú sily schopné to prevrátiť - bohužial, ako sme ti viacerí dospeli k záveru, po priebehu posledných pár rokov, tu nie sú ani sily, ktoré by to vedeli dobre zariadiť, aj keby dostali moc ako na striebornom podnose.

(áno, to s tým mojím "optimizmom" bola irónia)

Roland Edvardsen

Nie je tu žiadna istota. Brusel sa možno rozpadne a na Slovensku sa možno presadí niečo obdobné ako je dnes v Poľsku alebo v Maďarsku, nejaká forma autoritatívnejšej a nacionálnejšej demokracie - ale radikalizmus kotlebovského strihu to asi nebude. Ak chceme vládu jednej veľkej a silnej strany, tak tá bude musieť nejako reflektovať pluralizmus modernej spoločnosti , a to kotlebovci dnes jednoducho nedokážu, to je jasné. Možno tu bude niečo podobné ako v čase Mečiara, len modernejšie, resp. reagujúce na problémy súčasnosti, ťažko povedať... Ale vždy tu bude nejaká opozícia, nejaká nespokojná časť obyvateľstva a vždy sa to môže rozpadnúť a vráti sa to predošlé -alebo príde niečo úplne iné, čo by sme ani nečakali.

Čítam teraz, že v Poľsku majú napr. aj toto: https://dennikn.sk/1370892/potraty-na-zelanie-odluka-cirkvi-a-ombudsman-... Najväčšia podpora - medzi mladými a vysokoškolsky vzdelanými. A zatiaľ tretia najsilnejšia strana obklopená konzervatívnym morom, ale kto zaručí, že to bude tak aj o 3,5,10 a viac rokov? Ako dopadli režimy takého Franca a Salazara? Alebo také Írsko? Nikdy nie je istota, že i ultrakonzervatívna spoločnosť behom krátkej doby radikálne neotočí. Ale platí to aj naopak. A hlavne každý režim, systém sa bude nejako vyvíjať. Aj v Číne majú dnes hyperkapitalizmus a na Kube idú uzákoniť homomanželstvá, napríklad. Aj islamský svet sa bude ešte meniť, hoci ťažko predvídať ako. V istom časovom bode sa zdalo, že nastúpi na cestu západného liberalizmu, ale dnes tam v mnohých oblastiach zúri agresívny fundamentalizmus. Je to nepredvídateľné.

A Slovensko naozaj nie je Poľsko, ale je dnes veľmi politicky rozdelené. Ten tzv. anti-systémový tábor je silný, ale neviaže na seba väčšinu obyvateľstva. Tuším to bol Michelko, ktorý hovoril o 4 základných prúdoch v slovenskej spoločnosti, z ktorých ani jeden nie je dnes dominantný (vládne strany, opozícia, antisystém (Kotleba, Harabin a iní) a tzv. "slušní" a s nimi prepojené novovytvorené slniečkárske subjekty ako napr. Progresívne Slovensko). Zvíťazí ten, kto dokáže nejako zjednotiť tie prúdy, alebo aspoň 2 z nich (tak aby vytvoril väčšinu). Pochopiteľne, potencionálny zjednotiteľ asi ťažko bude niekto s mentalitou Kotlebu.

Ľubov

Oj,Ty optimista.-) !

Ja sa akosi na Slovensko dokážem dívať už iba ako na nejaký celok v tomto teoretickom čase. Pomútila mi hlavu mapa Karpatského oblúka ,celkom sa mi páči ako životný priestor pre mojich potomkov.nádhera.Ale prosím,už žiadne republiky.Musí to byť niečo nové.

Ešte by som Ťa chcela doplniť dvoma faktormi,ktoré môžeme očakávať.

1. Vis Maior-niečo nečakané,zásadné a nezvratné,čo neovplyvní nikto.

2. Občianske vojny v Európe,pretože toto latentné nepriateľstvo,ktoré je neustále živené,skôr ,či neskôr prerastie v otvorenú nenávisť.

Roland Edvardsen

Hovoríš, že nie republika. Ale monarchia tiež nie je žiadna záruka. Stačí sa pozrieť na všetky tie západoeurópske monarchie počnúc Britániou a končiac Španielskom. To nie je o tom.

Čítam, že slniečkoví potkani sa už zjednocujú: https://dennikn.sk/1371732/progresivci-a-spolu-zvazuju/?ref=tit
No pekne. Kedy už konečne národné sily dostanú rozum a prestanú s tým nechutným egomaniactvom a nepraktickosťou? Rozmýšľal som, či nie sme už z podstaty slabší. Hovorí sa, že konzervatívci sú menej dôverčiví, viac paranoidní a to môže sťažovať zjednocovacie procesy.

Ľubov

Mali sme len jednu,trvala 6 rokov.

Neviem,či sme zo svojej podstaty slabší,že sa skôr atomizujeme,ako zjednocujeme. Aj dnes som mala konflikt kvôli Harabinovi s jednou mojou dobrou priateľkou.

Asi to,čo nás rozdeľuje je naozaj na nejakej veľmi hlbokej úrovni.V tom máš určite pravdu.

Ľubov

Jednota. Tak to slovo je dosť sprofanované ,podarilo sa im to.Pretože v skutočnosti je to čisto mystický pojem,v tom stave ,v akom sa nachádzame (čiže v....)nie je možné ho dosiahnuť.Tak rozmýšľam,či to okrídlené "V jednote je sila",nie je zas len nejaká pasca.

Jednote musia predchádzať morálne kvality,ktoré nemáme. Z nich na prvom mieste je vernosť.
Pokial si slniečkari myslia,že sa dá zjednotiť na základe ich nenávisti ku všetkému ,čo je konzervatívne,tradičné,a vlastenecké,nech si takú jednotu strčia niekde. V jednej knihe,dosť známej na to,aby som ju menovala autor napísal:" Sliz sa ničí len ťažko.Vždy ostanú nejaké kvapky,ktoré sa opäť zlievajú do jedného väčšieho pluvanca".

(parafrázované)

Norman

Nechcem pôsobiť ako optimista a ešte menej chcem hovoriť o metafyzike, aby som ju zle nepodal - ale pravda je taká. že Jednota je prvotná a vždy je tu.
Tá mnohosť a chaos, to sú len odvodené nepodstatné tiene.

Je to ako s telom a šatami. Telo je tu, jedno, živé a zväčša zdravé, šaty sú mrtve, krčia sa, špinia sa, trhajú sa, menia sa, sú farebné a odrážajú rôznu módu, takmer vždy nepeknú a drbnutú módu.

Väčšinu času sa venujeme šatám, lebo to naozaj aj potrebujú. Ale vyvodzovať z pokrkvaných šiat, že je telo choré, nie je racionálne, nie je to pravda. A ak tie šaty naozaj sú neopraviteľné, zoberieme si iné.

Ľubov

"mystike".Jednak neviem ani presne ,čo to je,jednak sa nechcem cítiť ako mravec.

Len sa mi niekedy zdá,že to ona za mnou chodí. Chcem nájsť zdôvodnenie,prečo sa ľudia(?)ako Kiska,Mistrík,Hlina,Beblavý a pod. rozhodnú strategicky spojiť,a prečo to nedokáže Kotleba s Fico,Dankom.

Š.Harabin je taký roztomilý individualista až anarchista,ten sa mi viac páči ako solitér.-).

No a tak do toho prišli tie moje úvahy o tom,čo vlastne je tá Jednota.Keby som to aspoň tušila.Ale keď už si spomenul ten odev,pred pár rokmi sa mi stala zvláštna príhoda.Pri pokladni predo mnou stála jedna žena,toto viem hneď odhadnúť,veľmi veľmi vyčerpaná.Pri platení vytiahla stovku a prišlo mi jej nejak ľúto.Pochopila som,že robí opatovateľku v Rakúsku a že nechce.V jednom krátkom záblesku som uvidela,že je "oblečená" v čiernom dotrhanom plášti,rozdriapané franforce viseli z nej až na zem.Prišlo mi zle a musela som odstúpť a všetko zas bolo normálne. Tak takéto šaty ak niektorí majú,amen s nimi.

Norman

Všetci. Ak by sme vedeli vizualizovať myseľ ľudí, ak by sme ju videli, boli by to u všetkých roztrhané franforce.
Vrátane nás.

No ale podobne nechutné je to aj s inými orgánmi, len s tou mysľou si to ľudia najviac nechcú priznať.
Priznajú si, že v niečom nevedia rozmýšľať, napríklad nevedia matematiku alebo po čínsky, ale nikdy neuveria, že vlastne nevedia, čo sa deje priamo v ich bežnom živote. Nemyslím politiku, priamo ich každodenné veci.

Ono im to tie rôzne učenia opatrne hovoria, ale to, evidentne, nepomáha.

Norman

už má funkciu, tak si pestuje svoju skupinu, nestará sa o celoslovenské záujmy.
Len tak sa to dá opísať.

Harabín dosť možno v prvom kole neuspeje a tak vina bude padať v prvom rade na Kotlebu. No, chce byť frajer, tak uvidíme, ako to dopadne. Zachráni ho iba to, ak Harabín prejde v prvom kole.
A možno je to aj zámer.
Uhrík zas asi chce odísť do Bruselu, za odmenu.

Nikdy nie je otázka, či sa politická strana stane konzumnou, ale len to, ako rýchlo, aký ma polčas rozpadu. Aký rýchly ho má ĽSNS, to nechám na posúdenie iných.

ps dnešný brífing
https://www.hlavnespravy.sk/kotleba-odovzdal-podpisy-na-kandidaturu-za-p...
Tam odpovedá s rutinou na staré veci, správne kašle na holokauzu a židov, ale Tiso ho zas relatívne dostáva do otočky. Viazanosť na historické ikony, podobne ako akákoľvek iná spútanosť, je ťažká slabosť.

mnkr

mozno sa nechce vzdat ikony, mozno usudil ze by to sposobilo viac strat ako ziskov...tazko povedat

Roland Edvardsen

Čítam, že Mazurek sa obul do Harabina: http://dennikpolitika.sk/archiv/57217

Veru, nejaké predstavy o jednote národných síl sú naivitou. Aspoň teda dovtedy kým si tzv. pro-národná scéna bude pestovať také typy ako Mazurek. Inak už zaplatil tú pokutu za tie výroky, kde prirovnával cigánov k zvieratám ? :-) Tak buď idete do politiky s tým, že chápete vážnosti veci a rozumieme povahe systému, alebo vám ide len o to sa predvádzať a zvyšovať si sebavedomie (a obzvlášť u Mazureka to jeho hlasné bučanie a neustále zdôrazňovanie toho aký je on super silný chlap, je skôr patetické a podozrivé. Ani sa nečudujem spôsobu, ako ho zosmiešňujú jeho oponenti. Len, aby to nebolo skôr o jeho neistote, hmm?). A druhá vec, ak chcete presvedčiť verejnosť, že nie ste fašisti, tak predsa nebudete propagovať vyholeného mladíka, ktorý hádzal statusy o tom aký bol Hitler mierotvorca a preslávil sa najviac agresívnym, opilecky pôsobiacim (to je ten jeho zdravý životný štýl, čo chce propagovať, či čo? :-)) pokrikovaním na nejaké vystrašené moslimky. Vo videu budí dojem typicky primitívnej a agresívnej gorily, a nikto to už nevymaže, všetci sme to videli, poškodenie už zostane navždy na webe. Nikto netvrdí, že je Harabin čistý, ale nedá sa dnes jednoducho inak, tu ide o niečo viac než o Harabina. A Kotleba so svojimi gorilami si podpíli pod sebou konár, ak to nakoniec sabotuje.

Norman

a sedí tam za stolom, je prirodzené, že robia protiharabínovskú propagandu. To je s vecou spojené - asi to je práve to, čo si predom nerozmysleli.

Mazurek je asi primálo radikálny - mal by si pozrieť, ako sa správali dôstojníci v rôznych nemenovyných režimoch minulého storočia a skúsiť ich napodobniť. :-)

frooyo

To vystupenie Mazureka nebolo spontanne, dali sa na boj , tych konfrontacii bude viac. Harabin ma nevyhodu ze na neho sa da vytiahnut vselico, na Kotlebu klasicky to neonazi bluznenie, co na emotivnu verejnost asi zabera.
Ja viem ze z hladiska taktizovania sa na to mnohi pozeraju inac. Zacalo sa tu hovorit o rozdelovani narodnych sil. Ale je HaRabin vobec narodna sila? Pre mna je to produkt byvaleho rezimu, ktory v minulosti nebol taky ako dnes, s banasom si moze podat ruku.
Momentalne jedina narodna sila je tu Kotleba aj ked jeho nerobenie kompromisov moze mu byt osudne, lebo politika v liberalnej demokracii je obcovanie. Co sa stane ak prezidentom bude Kiska 2? A ked nim bude HaRabin pokracovatel Šustera, Gasparovica?
Tiez nic zaujimave sa diat nebude, mozno preto sa oplati hrat vabank lebo Harabin nezastupuje nase zaujmy.

Náhodný okoloidúci

Či sa nám to páči alebo nie, ešte stále je produkt bývalého režimu lepší ako produkt súčasného režimu.

Norman

Nič zvláštne sa diať nebude, nech tam bude ktokoľvek z tých ľudí.

Harabín znamená buď žiadnu zmenu, alebo len malú, ale možno predsa len trocha, lebo má osobné knflikty s určitými kruhmi.
Ale Harabín ma aspoň nejakú šancu sa tam dostať - hlasovanie za Kotlebu je ale len odrazom jeho popularity, nedostane sa tam.
A okrem toho - aj keď by sa ten úrad mal zrušiť, keď už je, má si ho dotyčný trocha zaslúžiť. Harabín sa aspoň mordoril po súdoch, ale Kotleba si toho prezidenta nezaslúži. Ale je stále symbolom odmietania establišmentu. Ale to nie je veľa, to je podobné, ako Daňo. To je dosť málo.
Je skôr na zamyslenie, prečo sú iní ľudia, napríklad ten Švec, takí nemastní neslaní.

Roland Edvardsen

Harabin je v súčasnosti národná sila. To, že aj národné sily sú v mnohom skompromitované je iná problematika. No jednoducho nie sú čisté a dokonalé ani tie.

Je to jednoduché: ak by mal Kotleba väčšie preferencie ako Harabin, volil by sa Kotleba. Nemá a je dosť pochopiteľné prečo. A Harabin sa celkovo viac hodí za prezidenta ako mladý radikál Kotleba a má i lepší prejav.

Kotleba nie je jediná národná sila a nezastupuje záujmy väčšiny Slovákov.

Bude Harabin pokračovateľ Schustera a Gašparoviča? Nemyslím si. Bude to skôr niečo ako "slovenský Zeman." Pochopiteľne, z pozície prezidenta veľa toho na Slovensku nezmení, ale istý posun, minimálne z hľadiska rétoriky a tém, tam môže byť.

Navyše toto ani nie je tak voľba za Harabina, ale voľba proti "slniečkárskemu" kandidátovi. Tu ide primárne o to, aby sa tam nedostal Mistrík, Šefčovič alebo Čaputová. A Kotleba by v 2.kole mal jednoznačne nižšiu šancu ako Harabin.

Norman

ak by bol v druhom kole Harabín, bolo by to dobré preskúšanie verejnej mienky. Niečo, ako pred 4 rokmi Kiska versus Fico. Len teraz by sa nik nemohol vyhovárať, aj Harabín je deklaračne viac národný - tá situácia by vytvorila dobrý plebiscit. Viem, že média by boli v takom prípade ťažko za Mistríka, ale ani na to sa potom slovenský národ nemôže vyhovárať. Tá situácia by bola veľmi zaujímavá, azda najzaujímavejšie, čo z týchto volieb môže vzísť.
Ale aj ak sa do druhého kola Harabín nedostane, aj to veľa napovie o stave spoločnosti.

Harabín smozrejme nie je žiaden dokonalý politik, ani na na ten flek, ale je proste to, čo Slovensko v tejto situácii dokázalo vygenerovať a preklznuť sitom anglosionistických zmrdov. Ak Slovensko nemá ani na Harabína, tak prirodzene nie celé, ale jeho celá doterajšia kultúra môže ísť do pekla. Ukazuje sa ako umelá a hlúpa, vrátane tej "alternatívnej".
Nie je nič tak neobvyklé, že národné kultúry sú zdochnuté ako koža hada a treba ich zahodiť. naopak, od reálnej politickej nezávislosti z roku 1993 nedošlo k žiadnej kultúrnej obnove. Stále akoby to nezačalo horieť, len dymí.

Roland Edvardsen

Hej, a preto som napísal, že sa na tieto voľby veľmi teším: budeme zase o niečo múdrejší. Musím sa usmievať, ako teraz niektorí národovci idú vyťahovať také záležitosti ako komunistická minulosť Harabina. Je to naozaj už smiešne, priam trápne. Títo ľudia nevedia uvažovať strategicky a mám dojem, ako keby nechápali v akom systéme žijeme, ako to tu funguje. Strašná naivita. Každý, kto má v hlave chápe, že sa musí teraz vsadiť karta na Harabina. Harabin má dar vysvetľovať veci jednoduchým, "ľudovým", spôsobom, ktorý určite bude imponovať nižšej strednej vrstve. Má "komerčný" potenciál v dobrom slova zmysle. Je jasné, že má väčšiu šancu. A rozum jasne hovorí, že treba voliť toho kandidáta, ktorý má najväčšiu šancu, netreba špekulovať.

Norman

Hej, Harabín by asi urobil ako prezident veľa dobrej roboty svojim vysvetľovaním, svojou relatívnou prirodzenosťou.
A on očividne rozpráva rád.

Ľubov

konečne niekto pozrel na to,čím očkujú naše deti.

Aj nás očkovali a tu sme. Rozdiel nastal niekedy okolo roku 2000. Dobre,nebudem to rozpitvávať,len chcem naznačiť ,kde je ďalší pazúr satana.

Kocky sú hodené,hrá sa o všetko.

frooyo

Uz tu boli take pripady kedy sa byvali marxista dokazal postavit na celo naroda a dokazal nasrat aj usa.To bol Milosevic. Harabin je tiez toho schopny len on bude odrazat naladu verejnosti. Hypoteticky keby Harabin nekandiduje, tak Kotleba by mal sancu, lebo vela ludi nechce dalsiu kisku, ma aj velku podporu u mladych a tych starcov co nedaju dopustit na snp nie je uz tak vela. Zelezo by sa kulo za horuca, bolo by dobre vyuzit frustraciu obcanov, kym je este cas. Uz som rozmyslal aj nad tym ci Harabin v tychto volbach nema ulohu ako Kollar v parlamentych, odoberat hlasy. Skoda ze realnu podporu aku ma Kotleba nepozname.
Uvidime co bude ak Kotleba neuspeje tak mozno odstupi z vedenia lsns.

Roland Edvardsen

Kotleba a odstúpiť z čela LSNS? To my dnes znie ako sci-fi. :-)

Ja poznám ten argument, že Kotleba môže mať množstvo skrytých voličov, tých, ktorí sa nepriznávajú k jeho voľbe. Ale kto to bude riskovať? To nie je o tom, že by tie výskumy boli kompletne vycucané z prstu. A Harabin sa pripravoval na kandidatúru už dlhodobo.

Kotleba by v 2.kole pohorel a ani tá mládež by ho nezachránila. Bolo by to obdobné ako v prípade Kiska vs. Fico, kde sa proti Ficovi ako očierňovanému symbolu všetci zmobilizovali. Kotleba nie je obľúbený u majority. A chýba mu podpora starších a strednej triedy. Áno, ako tu už spomínal Norman, takýto voliči budú preferovať skôr niekoho takého ako Harabin.

Kotleba po parlamentných voľbách už len prehrával, v župných voľbách, v komunálnych to bolo totálne fiasko (ale pochopiteľné, proste nemajú ľudí) a uvidíme ako to bude pri voľbách do Europarlamentu. Ale jeho kandidatúra na prezidenta je pri veľkej pravdepodobnosti tiež odsúdená na neúspech.

frooyo

lepsi Harabin v hrsti ako Kotleba na streche
Mazurek a Uhrik boli vysvetlovat svoje postoje v radiu Infovojna. Musim povedat ako ich volic, ze ma sklamali. Nehovorim ze ich postoje boli nepravdive ale boli naivne a premotivovane. Co spravili uvidia az po volbach. Co si ani nechcem predstavit. Najlepsie tuto relaciu zvladol moderator Noro, ktory sa na to pozeral s nadhladom a nechcel prilievat olej do ohna, ale snazil sa ich s citom usmernit. Divide et impera … prave z toho vytazia ich oponenti.

Nemal som pocit zeby ich niekto podplatil aby rozdelili narodne sily, oni naozaj taki su - fanatici alebo don Quijoti, akurat ze ten bol aspon sympatak.

Ľubov

Ja tiež,nielen Norbert znižoval teplotu,ale aj samotný Harabin ,že celú záležitosť ignoruje.Mohlo to byť oveľa horšie k väčšej radosti krýs.

Žiaľ,Mazurek a Uhrík,hovoríš,že Ti pripomínajú donkichota,to by mi bolo sympatické,mám pochopemie pre rebelov.Ale takto na mňa nepôsobia. Kde je nadhľad,velkorysosť,aspoň stopa noblesy,veď nejde o nič menšie,ako o Slovensko. Ich argumentácia čisté pokrytectvo.

nové texty