(Anti)Fašizmus náš každodenný daj nám dnes

Na Dnepri zúri vojna. Vo Vilniuse sa schádzajú NATO figúrky ako štetky na oslavách narodenín Márie Antoinetty v roku 1789. Téma zbrane a vojna je ústredná vo všetkých masmédiách. A ešte jedno slovo: "fašizmus".
Fašisti už sú všetci - nielen zombie vyhrabané z hrobu Banderu, zúriace na Ukrajine, ale aj americkí kraviari a aj ruskí mužíci. Fašisti sú samozrejme Briti a celá Západná Európa - ale na Východe o poľskom fašizme tiež nemožno pochybovať. Turecko, Irak, Irán a samozrejme Izrael - všetko fašisti rinčiaci zbraňami. V českej komédii zaznelo, že všetci sú gogo - a tak sú dnes všetci fašisti. Ale bez srandy.

Takže znova už po stý raz si pripomeňme - čo je to vlastne fašizmus?

Termín "fašizmus" má dva základné významy:

1. Po Prvej svetovej vojne, ktorá bola najväčšia vojna dovtedy a prvá naozaj industrializovaná, nastal fenomén zotrvačnosti - vojaci sa nemohli vrátiť naspäť k predošlému životu, celé štáty tak nemohli spraviť, a tak nastal fenomén zotrvačnosti vojenského stavu. Spoločnosť chcela zostať zmilitarizovaná smerom navonok, a smerom dovnútra chcela takisto zachovať vojenskú disciplínu a riadenie ako jediné možné východisku z povojnového rozvratu.
Tento efekt nastal vlastne vo všetkých krajinách. U víťazov aj u porazených. Mohlo sa to volať "militarizácia" a "autoritársky režim", ale v Taliansku tomuto fenoménu vymysleli meno : "fašizmus". A to meno mu zostalo.

2. Druhý význam termínu pochádza z faktu, že po Prvej svetovej vojne došlo k vyostreniu konfliktu medzi väčšinovou (severskou) spoločnosťou a vnútornou skrytou formou (južanského) infiltrátu, ovládajúceho hlavne financie a priemysel. Najznámejšie je tento vtedajší boj severu s juhom známy ako boj "árijstva so židovstvom", ale také termíny už dnes zavádzajú do omylu. Keďže tento konflikt vypukol otvorene práve v dobe nástupu vtedajšieho militarizmu-fašizmu, začal sa hlúpo tento proces proti "židovstvu" nazývať tiež "fašizmus".
Tak to už chodí - pojmy vznikajú živelne, a preto často majú aj viac významov. Pojem "fašizmus" sa teda stal priam synonymom jasného antisemitizmu (kritický postoj voči politickému "židovstvu"), a zároveň sa antisemitizmus vo verejnom chápaní spojil s militarizmom. Tento druhý význam pojmu "fašizmus" (antisemitizmus) bol časom čoraz silnejší, až sa stal základným. Fašizmus = boj so židovstvom. Basta. 

Toto všetko by malo byť dnes už každému jasné. Ale dnešná vojna všetko zas posúva.
Pojem "fašizmus" tým, že je nadužívaný, stráca svoj význam "antisemitizmus" a prevládajú jeho významy "militarizmus" a "totalita".

V tomto význame sú dnes naozaj fašistické hlavne USA, ktorých výdavky na zbrojenie tvoria asi toľko, koľko dáva dohromady celý zvyšok sveta. Fašistickými sa stávajú vazalské štáty USA - hlavne Európa, ktorá vydržuje celú vojnu na Ukrajine. Celá spoločnosť Európy, vrátane Slovenska, sa fašizuje - vojna lieta vzduchom, spôsobuje reálne ochudobnenie obyvateľstva a bezperspektívnosť spoločnosti. Sloboda slova sa z pevného princípu stala už len len figový list, ktorý je ako tak udržovaný na tele spoločnosti akoby len z dobrej vôle mocných - kým aj ten nezhodia. 

Postoj nacionalistov

Politické sily presadzujúce hodnoty pevných hodnôt, v prípade potreby chránených aj tvrdou rukou, boli v minulosti označovné za fašistické. Dnes sa ale sami dostávajú do postavenia, že môžu a musia kritizovať militarizmus prozápadných vazalov ako "fašistický". Nie je dôvod sa na to nedať, aj preto hnutie Republika správne sama seba označila verejne ako "antifašistickú" politickú stranu. Tak je to správne, veď ako všetci vieme, "fašizmus" je tá najvulgárnejšia politická nadávka, takže dnes ho možno použiť ako fekálnu zbraň na proamerických šialencov. Fašizmus, to je Zelenský a jeho banda. 


Strata významu je strata sily

To, že politický pojem "fašizmus" do veľkej miery stratil svoj význam "antisemitizmu" je prehra prochaldejských politických síl, ktoré doslovne žijú z ideológií boja proti "antisemitizmu" a "fašizmu". Ich prehra je aj to, že v dôsledku špecifickej zaostalosti Ukrajiny museli hlavní newyorskí bojovníci proti "fašizmu" prudko znížiť svoju citlivosť a držať hubu, aby neútočili na svojho nového ukrajinského neofašistického priateľa. Vďaka tejto vojne a procesom okolo nej niekdajšia hysterická anti-antisemitská rétorika ustala a bude sa musieť hľadať nejaký nový profil režimu - aby aj židia zostali celí, aj vojensko-priemyselné monštrum dostalo svoju fašistickú korisť.


Zhrnuté:

Prenasledujte ho, fašistu, zabite ho, zabite hóóóoo, fašistu! Len do toho, každý každého zhora po hlave, aby nekríval. Fašista je nová Columbova žena, ktorú síce nik nevidel, ale každý proti nej bojuje. Len do neho, nášho nového nepriateľa.

Tento pojmový chaos anglosionistickej ideológie je rozpad povojnovej chaldejskej totality. Ten rozpad, ktorý nevyhnutne musel prísť, bol predpovedaný a už je naozaj tu. 

 

0
Truhlík

What is Fascism?
Pôvodne anarchista, anglický spisovateľ George Orwell napísal cez vojnu 1944 esej Čo je fašizmus.
https://www.orwell.ru/library/articles/As_I_Please/english/efasc
"It will be seen that, as used, the word ‘Fascism’ is almost entirely meaningless."
"But Fascism is also a political and economic system."
To tak na úvod.
Ešte niečo od anglického spisovateľa, pôvodne fabiána, H. G . Wellsa v Oxforde 1932. Tiež ho označujú ako krstného otca amerického liberalizmu.
"Progressives must become liberal fascists and enlightened Nazis"
Progresivizmus je liberálny fašizmus. Presne. Nič nové pod slnkom Podkarpatia.

Norman

Tu treba povedať, úplne vážne, že termín "liberal" je úplne prázdne pozlátko. Neznamená nič, len základné lákadlo na "slobodu". Pritom angloamerická spoločnosť bola vždy tvrdá a bezcitná - sloboda bola len v tom, že objavom Ameriky a iných svetadielov sa akosi dalo niekam utiecť.
Preto hovorím, že tie spoločnosti neboli a aj teraz tieto spoločnosti nie sú liberálne. USA je proste fašistická spoločnosť, nie "liberálne fašistická". Fašistická je v článku definovanom zmysle, že je ťažko militaristická a vnútorne, aj keď urdržiavajúca nepodstatné slobody, už výrazne totalitná - kontrolujúca všetko a každého. (Slobodu umožňuje každému hlavne v oblasti hľadaní si vlastného zdroja príjmu a prežitia, aby ľudí mohla tlačiť k poslušnosti vyhrážkou kolapsu a prepadu medzi skrachovancov).
U H.G.Welsa vidno snahu vyhnúť sa protikladom - na jednej strane fascinovaný nemeckými kvalitami a výhodami nového režimu, tak ho chcel očistiť a nazýva ten svoj "enlightened Nazis" :) To sú proste oni, pokrytci, "humnitárne bombardovanie", bude nasledovať "jemné zabíjani", progresívne zotročenie" a podobne? :)
.
Tu chcem dodať, že v Nemecku v tom čase pôsobilo viacero vecí, spomínaný militarizmus a antisemitizmus sú dôležité zložky, ale bolo tam aj niečo podstatné navyše. Povedzme germánska renesancia. To už by ale tému príliš zamotalo.

buko

koment od Miro Del
https://t.me/Miro_Del/15578

Andrej Vadžra napísal
So zvedavosťou som ani tak nepočúval, ako skôr sledoval nedávny rozhovor Gordona s Arestovičom. Bolo zaujímavejšie ho sledovať. Dve hodiny sa prechádzali centrom Kyjeva. Tam, kde som kedysi chodieval ja. Prečo zaujímavé? Mesto je v lete uvoľnené. Slnko, teplo, horúčava, pláže, reštaurácie... Ak neberieme do úvahy, že na okraji Kyjeva chytajú mobilozaných, tak vo všeobecnosti mesto žije tak, ako žilo vždy. Sú tu určité ťažkosti, ale vo všeobecnosti je všetko dobré.

Preto ten bezbrehý optimizmus okrajinských občanov. Je vojna, akoby bola, a akoby nebola. Občas niečo priletí, ale to sa týka len vojenských objektov. Pre miestnych je okrajinská PVO oveľa nebezpečnejšia ako Rusi. Tí pre nich nepredstavujú reálnu, ale skôr fiktívnu hrozbu. Taký bezzubý nepriateľ, ktorého Okrajinci veľmi skoro porazia jedným prstom. Svojím malíčkom.

"Rating" uskutočnil prieskum verejnej mienky. Ukázalo sa, že na Okrajine si 32 % respondentov myslí, že Kyjev potrebuje na víťazstvo šesť mesiacov až rok, 30 % - viac ako rok, 17 % si myslí, že na to potrebuje niekoľko mesiacov alebo menej. Iba 1 % okrajinských občanov neverí vo víťazstvo Okrajiny. Ak vychádzame z toho, čo je v hlavách väčšiny mojich známych na Okrajine, výsledky prieskumu vo všeobecnosti odrážajú mentálnu realitu. Veria vo svoje blížiace sa víťazstvo. Pevne.

Na rozľahlé cintoríny si už všetci zvykli. Aj na nájazdy vojenských komisárov. Je to jednoducho každodenná záležitosť. Hystéria príbuzných, ktorých manželia a deti buď zahynuli, alebo sú nezvestní, je prítomná, ale akoby to nebolo ono. Nič to neovplyvňuje. Je to mimo hraníc reality. Teraz je to ako prvok každodennosti. Tu sedíme v reštaurácii, tu sa opaľujeme v hydroparku, tu chodíme do práce, tu priletela raketa, tu viali vlajky až k obzoru na cintoríne, tu chytili na ulici ďalšieho mobilizovaného... a áno, večer musíme vyvenčiť psíka...

Čo je hlavné? Žiadne straty! VSU víťazia! "Orkovia" sú hlúpi, zbabelí, bezradní, nevedia bojovať. A sú už vyzbrojení kanónmi z 30. rokov minulého storočia, ale tie čoskoro dôjdu. Nepriateľ z "orkov" - žiadny, pri pohľade na okrajinských vojakov okamžite uteká. VSUšniky ani nebojujú, len čistia zákopy "nepriateľa".

Zaujímavá realita. Nikoho netrápi strata "pevnosti Bachmut". Nikoho netrápi "protiofenzíva", ktorá sa utopila v okrajinskej krvi. Na Bachmut si už nikto nespomína a "protiofenzíva" melie "orkov" a pripravuje ich o posledné tanky, delá a muníciu. Všetko je v poriadku!

Nevzali do NATO. Ale sľúbili, že vezmú po "peremoge". "Peremoga" - o rok, takže členstvo v NATO je prakticky vo vrecku!

Medzitým na východe nepretržite pracuje obrovský "mlynček na mäso", ktorý denne melie nižšie sociálne vrstvy okrajinskej spoločnosti, tých, ktorí mali tú smolu, že sa nedostali do horných kabín Titanicu. Proces vyhladzovania sa postupne posúva smerom nahor, ale nikto na Okrajine si to nevšimne. Ako keby nebol. Nechcú ho vidieť. Okrajinská spoločnosť sa vo všeobecnosti prispôsobila svojmu vyhladzovaniu a berie ho ako samozrejmosť. Spomínate si na príbeh o žabe, ktorú uvarili zaživa postupným zohrievaním vody? Ukrajina je taká žaba. A z hrnca ona nevyskočí.

ТОЛЬКО ПОБЕДА! - nic ine ukrosi neberu - vid video:
https://youtu.be/zsfBALEC9RE

slaven1

Ešte tak dva, tri roky dozadu to bol pre mňa vyprázdnený pojem. Potom som počul definíciu fašizmu od KOB ústami Pjakina a ten tento termín "presne" naplnil.

„Presne“ znamená, že som si to mohol zažiť na vlastnej koži v podobe "plandémie kontrollvírusu" (fašizmus pod predlohou ochrany zdravia likvidujúci život svojich nositeľov - spoločnosť, ktorá ho prevádzkuje) či v podobe "homosexualizmu" (fašizmus pod predlohou "pohlavnej" "slobody" likvidúci život svojich nositeľov - spoločnosť, ktorá ho prevádzkuje).

Keď táto definícia pôjde najbližšie okolo môjho monitora, sľubujem, že ju sem - do pitvora - zaarchivujem.

Norman

"Fašizmus" sa prosto používa ako hrubá politická nadávka na všetko. Politická totalita, opatrenia ako v pandémii - to nemá zmysel nazývať "fašizmus" - nesplňa to tie základné predpoklady. Ale tak taká je doba, ako sa píše v článku - každý naháňa svojich fašistov :-) Každý nazáva svojho nepriateľa fašistom - tak nikam nedôjdeme. Ale pripomínam myšlienku, ktorú som chcel v článku vyjadriť - tento chaos je slabosťou našich nepriatelov, je to bordel ich režimu, je to dôkaz nekonzistencie tohto amerického režimu.

Jozef Novak

Ďakujem za výborné, jasné a podrobné vysvetlenie. Ano, ako tu vstúpil do toho Slaven, možno pod vplyvom sledovania Infovojny, ktorá sa počas Covid19 blbnutia zastávala svojích šikanovaných spoluobčanov ale až tak upjato, že strielali odpása zmätene hore-dole na každého svoje pojmy: "...fašista, nacista, hitler, himler, goebels, mengéles...!" , alebo pod vplyvom iného derivátu Antifašizmu tu háji svoj boj proti tým svojím fašistom. Alebo nebodaj pod vplyvom alkoholu:-)?

slaven1

Už neostalo veľa o čom slubovať. Zúfalí kompradori majú tendenciu prechádzať na vládu teroru ("policajný štát"). Pri prechode na "policajný štát" režim potiahne ešte 5, možno 10 rokov.. a potom čo?

https://www.youtube.com/@SMERSocialnaDemokracia/streams

Norman

To je ten problém, že súčasná spoločnosť nemá vysvetlenie na to, čo sa deje so svetom. Nemá svetonázor, ktorý by realitu dokázal vysvetliť a tada dokázal aj navrhnúť cestu, riešenie. Ľudstvo, súčasné režimy, sú na konci nielen s nadvládou, ale hlavne s filozofiou, so svezonázorom. To súčasné svinstvo, ten guláš neživého rozsekaného kresťanstva a neživého rozsekaného marxizmu a hlavne neživého rozsekaného kapitalizmu - TO NEFUNGUJE, to je úplne na nič.
Ľudstvo sa proste mýlilo, vytvorilo ohromného behemota, ktorý má ale hlinené nohy a padá k zemi.
A ak sa nenájdu nové, lepšie svetonázory - ľudské skupinky sa jednotlivo vrátia k tým starým - aj napriek tomu že už všetci vedia, že tie TIEŽ NEFUNGUJU.
Napriek tomu sa k nim vrátia, k nefungujúcim náboženstvám a nefungujúcim marxizmom, k čomukoľvek.
Obdobie po páde Rímskej Ríše boli v porovnaní s predošlou dobou naozaj storočia temna. To sa očividne teraz zopakuje.

Jozef Novak

Tak ten demokratizmus určite tiež neukazuje ako nejaká rozumná cesta. Inak by ste tu nevolali po poriadku a disciplíne, čo je základom fungujúcej ludskej spoločnosti. Ateizmus sa ocitol po velkej schizme medzi komúnistami v Moskve a Čínskymi ateistami stavajúcich na základoch budhizmu, v slepej uličke. Prenasledovanie odpadlíckych názorov, ich zatýkanie a likvidácia, ich priviedlo na začiatok tam, kde skončila katolícka inkvizícia. Stádo ktoré podvedome cíti že v niečo nevyhnutne veriť musí, sa po páde komúnistického režimu rozpŕchlo.

Norman

Svet nemá k dispozícii použiteľné vízie, Západ len opakuje, že bude robiť to isté, čo doteraz (ale ani to nedokáže).
K tomu ateizmu: ja si nemyslím, že by konflikt sveta spočíval v teizme kontra ateizmus. Podľa mňa tí ateisti ľahko sa zmenili na teistov, a opačne teistické kultúry sa fakticky stali ateistickými. Zajtra všetci zas ľahko prehodia kabát.
Jestvuje čosi ako duchovno, a to má každý človek a každý zdravý v ňom viac alebo menej žije. V našej kultúre si duchovno prakticky zmonopolizovala nejaká z mnohých církví, a tak väčšina duchovných ľudí, alebo aspoň mnohí z nich, sú týmto svojmu materskému náboženstvám povďační - a myslia si, že sú "teisti". Ale - je jasné, tú duchovnosť by našli aj inou cestou, nie je len jedna cesta.
Je to proste ako s rodným jazykom - dá sa rozmýšlať aj v iných, ale zvyk je železná košela.

slaven1

> To je ten problém, že súčasná spoločnosť nemá vysvetlenie na to, čo sa deje so svetom

Toto sa prekladá takto: autor komentáru nemá vysvetlenie, resp. informačné pole z ktorého čerpá odpovede nemá vysvetlenie. Autor komentu sa pohybuje z nedostatočnej sfére.

Niežeby moja sféra bola nejaké terno :) no niektoré základné odpovede mám.

> Ľudstvo, súčasné režimy, sú na konci nielen s nadvládou, ale hlavne s filozofiou, so svetonázorom.

Ľudstvo nie. Ľudstvo pôjde ďalej. Ľudstvo to nie je len "Európa", "Západ", "kresťansko-židovská" "civilizácia". Na konci – filozoficky, svetonázorovo – je náš (aj Slovenský) režim. Končí životnosť klamstiev, ktorým ovládali populáciu (neoliberálna ekonomická teória, homosexualizmus) a nové sa nepodarilo "nahodiť" ("pandemizmus").

Follow the money. Treba začať od peňazí, od hospodárstva. Najmocnejší klan na svete - nadnárodný bankári - skrachoval. Vyčerpal sa model rastu hospodárstva založený na refinancovaný dlhu. Už min. tri roky to tu točím. Symptómy naberajú čoraz viac na obrátkach.

Mesiac júl je na konci a je možné spraviť takéto hodnotenie: toto je najlepší rozhovor, čo som za posledných 30 dní počul: Jevgeni Waršavskij hosť v programe Ekonomika po rusky, ktorý vedie Michael Chazin.

https://khazin.ru/ekonomika-po-russki-%ef%bd%9c-solovyov-live-%ef%bd%9c-...

Čiastočne odpoveď* na Normanovu veľkú otázku "čo sa deje (v lete 2023) so svetom".

--
Jedna vec je pozerať a druhá vidieť :)

Norman

takpovediac zámerne (zrejme preto, že som spomenul "nefungujúce marxizmy").
Ja predsa tvrdím, že odpovede a cestu nemá oficiálne ľudstvo, jeho režimy, jeho spoločnosti, jeho kultúra a oficiálne filozofie (vrátane spománaného marxizmu a jeho odnoží). A ty podsúvaš úplne nepodložene bezradnosť mne. :-)

Ja, a samozrejme aj ini skutočne nezávislí pozprovatelia, respektíve všeobecne priaznivci cesty poznania, odpovede máme a už sme dávno varovali, ako to skončí. My vidíme, čo sa deje - ale tzv. spolčnosť to nevidí a ani nedokáže zvládať. Či už na Západe, alebo na Východe.
Ja nemám žiadnu otázku, ale aj keby som mal, určite by som ako odpoveď nebral ako odpoveď zas to staré od ruských neomarxistov.

slaven1

https://t.me/mimisramova/8336

Miriam Šramková sa vo svojom telegrame pozastavila nad správou, že v Nemecku niekto zvesil homovlajku a nahradil ju vlajkou 12. ročného nacistického režimu 1933 - 1945.

A ja sa pýtam: A čo? Jednu vlajku ideológie fašizmu nahradili druhou vlajkou ideológie fašizmu. Jedna ideológia má na konte milióny mŕtvych, druhá ideológia má na konte milióny zmrzačených životov (mŕtva vetva rodostromu).

https://www.mojevideo.sk/video/3ba3c/aj_takto_vyzera_fasizmus.html
"Jedna planéta, jedna ríša, dve alebo tri diery" tento rok v NYC pred budovou OSN.

nové