Dračia brána otvorená

 Streda 21. mája 2014. V centrálnej Európe sa blíži poludnie a väčšina mienkotvorných novinárov - expertov na Čínu, ktorú poznajú len z ideológiou napáchnutých článkov svojich rovnako fundovaných kolegov - nemá potuchy, čo sa deje. O plus šesť hodín na východ, v šanghajskej budove EXPO, sú na tom novinári približne rovnako. Stoja v konferenčnej sále na 7. poschodí, všetko vyzerá slávnostne, na stole sú obaly v červenej farbe - čínskom symbole šťatia a v nich zmluvy. Gazprom a CNPC? Nevedno. Vtom vchádzajú do miestnosti ministri energetiky Ruskej federácie a Číny, za nimi šéfovia Gazpromu a CNPC a nakoniec prezident Ruskej federácie a prezident Čínskej ľudovej republiky.

Prítomní sú aj minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a tlačový tajomník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov. A je to jasné. Pisálkovia v korporátnych médiach v strednej Európe nebudú mať možnosť pokojne tráviť obed, pretože budú riešiť neriešiteľné: ako zvestovať podkarpatskému ľudu, že zmluva medzi Gazpromom a CNPC uzatvorená na 30 rokov  - lebo Číňania si najviac zo všetkého cenia stabilitu a dlhodobosť - je za prvé v konečnom dôsledku bezvýznamná hovadina a za druhé prehra Ruska, z ktorej sa má ľud radovať, pretože zlé Rusko bolo porazené vďaka tomu, že dobrý Západ prezieravo podporil ukrajinských neonacistických pučistov a dohnal tak tých špinavých mizerných Rusov k blbej cene za plyn, z ktorej naisto skrachujú a my budeme pod bedlivým okom strýčka Sama tancovať oslavného amerického dupáka na Hviezdoslavovom námestí. A hlavne - ako sa ani nezmieniť o tom, že za obrovský objem ruského plynu sa nebude platiť v USD, ale v čínskych juanoch.

Zatiaľ však oslavujú Rusko a Čína. Kto náhodou sledoval v stredu čínske televízne noviny, isto neprehliadol, ako šéf Gazpromu doslova vytrhol šéfovi CNPC z ruky šanón s podpísanou zmluvou, aby si to Čínania na poslednú chvíľu nerozmysleli. Rokovalo sa totiž ešte aj krátko pred slávnostným ceremoniálom. Sám Putin konštatoval, že čínski partneri sú zdatní vyjednávači. Nakoniec sa slávnostný ceremoniál, ktorého význam ocení až história, ukončil tradičným čínskym ganbei. Pripíjali si ruský a čínsky prezident a kto vedel, že v pohárikoch je maotai, veru Putinovi túto súčasť slávnosti nezávidel. Tých 56 grádusov nie je katastrofa, ale ako vedia Číňania vypáliť z bohumilého materiálu niečo chuťovo tak bridivé, zostáva záhadou. Ako veľa ďalšieho v tejto pozoruhodnej civilizácii.

No ale vráťme sa na začiatok, pretože zmluva Gazprom - CNPC nebola jediným dôležitým bodom ruskej oficiálnej návštevy v krajine Stredu. Tá sa začala v utorok 20. mája 2014 v prekrásnej rezidencii v časti západného Šanghaja stretnutím Putina s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-Munom. Hej, aj tupý byrokrat prišiel do nového pupka sveta a jeho ploský ksicht bol prívetivý - v rámci možností mimického papuľového svalstva stuhnutého byrokraciou. Putina nazval pracovitým človekom a ochrancom celosvetového mieru, Krym nevynímajúc. Všetko to obklopovala úchvatná čínska architektúra a tradičné parkové úpravy. Toto miesto hostilo britskú kráľovnú, nemeckého kancelára Helmuta Kohla, amerického dementa Georgea W. Busha a dokonca aj japonského cisára, ale nikomu z nich sa nepodarilo to, čo Putinovi - prekročiť prah dračej brány a stať sa skutočným partnerom Číny. Na prevažne uzatvorených stretnutiach podpísali ruská a čínska strana rekordný balík dohôd. Nie nadarmo prišlo s vládnou delegáciou do Šanghaja 25 vrcholových predstaviteľov veľkých ruských spoločností, aby spečatili strategické partnerstvá. V centrále NATO naprázdno poprehĺtali hlavne z dohody o dodávkach S-400 a vrtuľníkov MI-26. Celkovo sú zrejme závažnejšie ako toľko omieľaná plynová zmluva práve vojenské zmluvy. Na ich základe prezident Číny vyhlásil, že garantom mieru a stability v Ázii sa definitívne stávajú Rusko a Čína.

Tak, a je po Obamovom ázijskom "pivotingu". Ami go home. Cestou môže podumať nad svojím fiaskom. Keď sa Amík neovládol a rozváľaním Iraku pomohol svojmu arcinepriateľovi Iránu, dalo sa povedať, že hľa, výnimočná krátkozrakosť. Ale keď rozváľaním Ukrajiny a rozoštvávaním Európy (hlavne Nemecka) s Ruskom mimoriadne posilnil svojho najväčšieho konkurenta - Čínu, všetci už musia vidieť, že je to chronická mentálna nedostatočnosť.

Éra globálnej hegemónie USA sa 21. mája 2014 definitívne skončila. Ukončila ju svojou hlúposťou samotná Amerika.

 

Pé es: Všetky Číňanky v priestoroch rokovaní, podpisov, jedenia a konverzácie mali odeté nádherné tradičné čínske qipao, ručne vyšívaný hodváb zo Sudžou. Číňania mali západné obleky. Keď ich aj oni vymenia za svoje tradičné oblečenie, potom - potom sa treba začať Číny báť.

Pé es 2: Čoraz viac Číňanov sa učí po rusky (výsledky sú vskutku skvelé) a čoraz viac Rusov sa učí po čínsky. Ak budeme chcieť robiť niečo zmysluplné vo svete vedy alebo techniky, nezostane nám nič iné, len sa poriadne naučiť oba tieto jazyky.

 

龙门石窟 - Dračia brána

Prasiatko

Je ráno, tak budem kvik stručné:
1. Emi, toto je za posledné 2 roky tvoj najlepší článok. Si skvelá v slohovaní a v schpnosti málo vetami povedať a naznačiť ô
mnoho! *Posielam virtuálnu ružu.*
2. Po čínsky sa nenaučí hocikto, keď s tým začne beloch po 30-tke, tak len krvopotne, a len do 800 základných znakov, takže nič moc. Proste sú zručnosti, ktoré sa dá naučiť, LEN ak sa to začalo "pilovať" už v útlom detstve. Fakt by ma zaujímalo ako sa z azbukov vyrvonávajú Číňania. :D
3. Ešte mi prosím prezraď, ako to vidíš percentuálne, dokáže USA+ZLONATO tohto roku fakt rozpútať v ich chorých mozgoch vysnívanú III. svetovú - odvážia sa cez Ukrainu zaútočiť do RF? Podľa mňa sprostosť, ale viac dám na tvoj skúsený politický úsudok kvik,
s pozdravom Prasiatko.

Ema

1. Veď hej, za posledné dva roky to bola mizéria.
2. Po čínsky sa naučí každý. Stačí koncentrácia + dobrý učiteľ. Čínštine robia zlé meno všelijakí neseriózni exoti. Hovoria ľuďom ako ty, že je to jazyk nenaučiteľný. Zabudnú dodať, že pre nich.
Číňanov som písať po rusky nevidela, ale vzhľadom na vysokú úroveň ich ruštiny predpokladám, že aj toto majú zvládnuté.
3. Nie. Ibažeby Nudelmanová na Červenom námestí bombardovala turistov keksíkmi. Taký ženský Krusty the Clown.

Každopádne si musíme my na Západe urobiť poriadky s politikmi. Poslať včerty infantilných kreténov, ktorí si nevšimli, že časy blahobytu rokov 90-tych sú fuč, a dosadiť tam dospelých zodpovedných ľudí. Posilniť štát (aj v korporáciách). Ten bude v čase katastrofálnych klimatických zmien jedinou zárukou civilizovaného prežitia. Disciplína a spolupatričnosť. Kto nevie, čo to je a načo je to dobré, nech sa ide pozrieť do Číny.

Ľubov

Ahoj,chcela by som doplniť niečo k tej čínštine. Máme v rodine chlapca,čo ju študuje (23) a tiež hovorí,že to nie je také ťažké,ako vyzerá.Nerád však pred nami čínsky hovorí,asi si uvedomuje,o čo je naša slovenčina krajšia. Kvôli štúdiu tam rok žil a myslím,že sa mu tam vonkoncom nepáčilo: byť v neustálom strehu v hre pretvárky,masiek neúprimných úsmevov...no,asi sa práve tomuto hovorí mentalita,alebo civilizácia,neviem to tak vystihnúť . Odporúčam nám,aby sme si bližšie pozreli čínske rozprávky,nie iba tovar v tržnici. A ešte to : pre nich je drak symbolom spojenia s nebom,pre nás nebezpečná šelma. Ak sa Rusi rozhodli pre spojenectvo,je to spojenectvo čistého rozumu ,aj keď pre nich,čo stoja jednou nohou v Ázii,je to istotne jednoduchšie,ako pre nás.

Ema

prečo chlapec študuje jazyk ľudí, ktorým nerozumie a pohŕda nimi. Nepodceňujme ľudí Číny - oni o jeho pohŕdaní vedia, ale sú natoľko slušní, že sa (neúprimne) usmievajú, aby mu aspoň trochu spríjemnili pobyt v krajine, ktorá mu je odporná tým, ako je úplne, ale úplne iná.
Mne sa čínska mentalita páči. Tým, ako človeku nečumia agresívne do očú, ich distingvovaným vyjadrovaním citov, aby neuvádzali do rozpakov, zmyslom pre estetiku priestoru - sú to ľudia veľkolepej civilizácie, ktorá nepretržite trvá.

Čína nemá rozprávky. Nič také nejestvuje.
Zato má draka ako symbol energie.
My za to, isto, nemôžeme, že keď čínska filozofia s týmto pojmom cieľavedomo pracovala, pre našich predkov bol drak akurát tak požieračom princezien.

Nehanbím sa za to, že moja civilizácia nemá 5-tisícročnú históriu, ale viem to u tej čínskej oceniť a vážiť si to. Je to historicky videné úžasný kultúrny výkon. Nie som primitív, aby som sa s týmto rozdielom medzi nimi a mnou vysporiadala tak, že si ich zhnusím.

Prasiatko

Mne sa veľmi páčia čínske mýty a legendy :)

Ľubov

Pre Emu. Poznám Šunkesov príbeh. Toto sa ku mne dostalo dnes ráno,je to od Josefa Studeného ,volá sa to Kočky.Prežívam niečo podobné. Spomínaš si na neho ešte ? Prepáč,nevedela som,kde pre Teba tento odkaz nechať,tak hádam tu. Ahoj.
" Vyčítají mně někteří lidé, že mám doma takový zvěřinec. Starám se totiž o tři kočky. Chtěl bych vysvětlit, proč právě kočky.
Měl jsem před léty krásného mourovatého kocourka, který si nezapomněl ke mně sednout vždy, když jsem se soustřeďoval. Byl moc přítulný a zábavný, vždy lezl u sousedů na lešení a zpíval do údolí. Jednou se však nešťastně potkal s autem a já ho musel dát utratit. Asi za čtrnáct dní se však objevil, jenže jsem ho viděl jen já sám. Byl totiž v posmrtném těle. Chodil ke mně zase sedět, když jsem se soustřeďoval a sledoval mně. Soustřeďoval jsem se totiž na "Sursum corda". To trvalo asi tři měsíce. Ani jeden den nevynechal. Potom najednou asi po měsíci nepřišel, až najednou se objevil asi po čtrnácti dnech v krásném kožichu se zlatými pesíky. Jasně se přišel se mnou rozloučit a v tom nádherném kožichu zmizel v ráji. Ten kocour neměl tudíž daleko od člověka - dobrého člověka. O takovémto případu jsem neměl nikdy žádnou podobnou zprávu. I pro mě to bylo velké překvapení. Já jsem ovšem guru Vadžrajány.
To, že to dávám na můj web, považuji za hodně odvážné, protože riskuji, že si ze mě někdo bude dělat blázny. Ale moje praxe ukazuje, že mohou být zvířata někdy lepší než lidé. Ona totiž nejsou falešná. Nyní, když jsem se odvážil dát to na můj web, poznám kolik asi bude reagovat pitomých lidí."

elena anna

Nikto inteligentný sa z tohto príbehu nemôže smiať. Všetko v prírode a okolo nás je spojené. Len
niektorí ľudia to vnímajú. A zvieratá ? Som nemenne pevne presvedčená, že prevtelovanie sa nedeje len v rámci človek-človek, ale aj zviera-človek (aj človek zviera). Čo my vieme o "dozrievaní
resp. očisťovaní duše? Takmer nič. V svätých textoch boli stopy dôkladné zametené, a to čo
sem-tam presvitá, to sú len útržky a náznaky týchto dejov.
Ešte ako malej mi mama čítala životopis sv. Don Bosca. Jeho po určitú dobu (veľké sociálne
a politické nepokoje v Taliansku) sprevádzal pes - sivý vlčiak - volal ho Sivko.
Nikdy nič nežral a nikdy nevošiel dovnútra domu. Sprevádzal ho na nebezpečnom úseku cesty
a obyčajne v nočných hodinách. Dva razy mu priamo zachránil život.
O tomto cirkev mlčí.
Čítala som zápisník jednej nemeckej mystičky, ktorá mala vzťah k zomrelým dušiam. Chodili
ju pýtať o pomoc, modlitby, pôst, obety... Videla ich ako zvieratá, postupne ako sa za nich obe-
tovala, tak sa očisťovali, mizli im vredy, čistila sa koža a mohli hovoriť, stále však ako zvieratá.
Chodili ju v noci budiť, drmali ju v posteli a triasli. Keď im povedala, čo všetko za nich obetovala, tak len úsečne povedali: "Málo." Alebo: "Ešte strašne bolí." Alebo: "Viac."
Až po dlhej dobe ich uvidela ako ľudí.
Keď ich posielala preč, napr. mníške povedala, aby išla do kláštora a ukázala sa sestrám, že sa
určite za ňu budú lepšie modliť ako ona, tak jej táto duša povedala: "Nie je cesta."
Je to úžasné čítanie a určite z jednej stránky osvetľuje to, čo je nám zahalené. Čo mi o tomto
vieme ?
Ja mám aj vlastné skúsenosti so psom. Našli sme utýrané štena. Zobrali ho domov a chováme.
To, čo som ja s ním zažila, je k neuvereniu. Prišla som na to, že pes počas spánku uvoľňuje
duševné fluidum do okolia, dosť ďaleko od seba. Podráždením, narušením toho fluida, zaregistruje každý (pre neho) negatívny vzruch, taký, čo v nijakom prípade (napr. počas
hlbokého spánku-chrápe) nemôže počuť, takto dokáže reagovať aj na neprajné, zlé slová, po-
vedané v určitej diaľke.
Toto je len náznak toho, čo sa odohráva v našich životoch. Tie toky energií, ich výmeny, pôso-
benie ľudí na seba navzájom, dobro a zlo, ovplyvňovanie seba samého, o tom nemá väčšina
ľudí ani potuchy.
Okolo Břetislava Kafku bolo vytvorené úplné ticho a je zvláštne, že sa dodržuje - neveriacich
aj u veriacich. A o E. Cayceho sa ľudia zaujímajú len z hľadiska prognóz alebo liečenia. Ostatné
bohatstvo tohto veľkého človeka zostáva nepovšimnuté. Ďalej napr. práca pátra Ferdu (spolu-
pracoval aj s ruským výskumom) - má úžasné veci - napr. liečbu rakoviny - celý postup liečby
a zdôvodnený - úžas a u nás - ticho.
Tak málo ľudia vedia - a zaujíma ich len blato.

Ľubov

Zaújmavé je,že to najlepšie ( ale všimni si,aj najhoršie) nie je možné vidieť očami.Prečo? Zdá sa,že sme stratili práve ten zmyslový orgán,ktorý toto umožňoval. Zvieratá sú na tom zrejme v mnohých smeroch lepšie. Elena,nezastavíš sa niekedy v Nitre? Je tam nová pralinkáreň. Aj dva lit.kluby . Alebo,nemáš nejaký vhodný mail? Ja mám len pracovný. Rada by som s Tebou ostala v kontakte.Dík.

baloo

Poprvé treba povedať, že naše rozprávky nie sú Grimmovky inšpirované ľudožrútskymi príbehmi z 30 ročnej vojny. Naše často ofrflané ľudové rozprávky (dnes je skoro všetko ofrflané, čo je ľudové) sú prastaré múdrosti, dodané už deťom, aby sa do ich dušičiek hneď na začiatku všetpili tieto vzory. Archetypy, fungovanie sveta, dobro a zlo - všetko je v nich obsiahnuté, niekedy s takou metafizickou čistotou, že slávna grécka filozófia je iba chabým odtieňom.
Drak nie je požieračom princezien. Princezná je tou čistou "nepoškrvnenou" pannou, ktorá vie znovu porodiť svet, k nej sa treba dostať. Drak ju väzní, NEŽERIE (žerie zrejme len "nie-až-tak-nepoškrvnené" ;-) drak je teda tá prekážka, kde sa ukáže, či princ na svoju úlohu. Keď nemá, tak jeho drak bez pardónu zožerie, ale to vie od začiatku. Draka treba "zabiť", pretože svojim spôsobom ide naozaj o symbol (svetskej) sily, ktorá nedovoľuje aby sa princ s princeznou spojili. Jeho úloha je skôr strážca.
ERGO: obidve máte pravdu: je AJ symbolom spojenia s nebom (princ/1/ + princezná/2/ = dieťa/3/) ale zároveň aj nebezpečná šelma a symbol sily.
Nepodceňujme vlastnú tradíciu.

Ľubov

Ten inteligentný chlapec iba hľadá spôsob,ako sa uživiť,študuje čínštinu pretože bude potrebovať prácu. Porozprávam sa s ním v tomto kontexte, ako píšeš. V jednom však nemôžem súhlasiť. Dobre vieš,že časy sa menia a ľudia s nimi. Tieto hodnotenia sú vždy subjektívne,ale tvrdiť,že my nemáme 5 tisícročnú históriu je trochu odvážne. A čo ak máme ? Pre mňa je Dobšinského 150 ročný zápis Kráľa času tiež nie iba rozprávkou,máš tam všetko,zánik a zrod vo večnom kolobehu energií. Namiesto titanov sa tam v našich starých mýtoch objavujú zruti,dobrácki obri, z ktorých podľa niektorých autorov sa stal totemovým zvieraťom ruských medveď.Pýtam sa sama seba,kto mi je bližší,medveď,či drak. Tak zatiaľ

Grigoriy

Chcem od Teba jednu radu: Keď Ty varíš špenátovú polievku, dávaš smotanu, alebo plnotučné mlieko? Do krémešovej plnky dávaš len žľtky alebo cele vajíčka?

Ema

k Prasiatku na školenie z pitvornej etiky.
Status kurzu: povinný.

Grigoriy

Hádam len nechceš povedať, že varenie by malo byť menej špirituálno-intelektuálska téma ako napríklad fililógia alebo lingvistika?
Áno, lingvistom je už dnes takmer každý, ale dobrých kucharov sa ťažko hľadá.
Nehovoriac o odbornikoch na totemistiku.
Žiadny odbor neslobodno podceňovať. Taká Mona Beňová sa úzko špecializuje na baltskú tresku a kaderníctvo, a dotiahla to až do EP.

Ema

Uživiť sa momentálne len s čínštinou - nemožno ilúzie. Bude tlmočník, čo je nepríjemná a nezaplatená práca? Môže tiež sedieť za stolom a prekladať za pár jevrí, ak bude na Slovensku vôbec čo. Chce snáď učiť čínštinu? Po pár mesiacoch sa mu skupina rozsype, len čo opadne prvé nadšenie a dietky zistia, že tento jazyk sám (a rýchlo) do hlavy a úst nenalezie.
Môže ísť, samozrejme, do Číny. Príde na čínsky úrad práce a povie nimen hao, viem trochu po čínsky a hľadám prácu uprostred miliónov ľudí, ktorí vedia po čínsky viac ako dobre.
To všetko môže prispieť k tomu, že sa mu čínština (a Čína) úplne sprotiví. Toľko času jej venoval - a nič z toho.

Európania nemajú kontinuálnu históriu ako Čína. To je fakt. Tá európska je jedno veľké diskontinuum, deravá pyramída dejín ako Sierpinského tetrix. Nevadí, Európania sú tu a treba s nimi počítať, i keď neznalosť svojej histórie, prípadne zákaz hrdosti na to, čo zo svojej histórie poznáme, je veľká nevýhoda.

Ľubov, svoje je každému najbližšie - Slovanovi či Číňanovi. Za to sa nikdy nesmieme hanbiť, ani sa nebudeme ospravedlňovať a už vôbec to nebudeme zavrhovať. Najlepšie sa cítim medzi ľuďmi svojho kmeňa. Je to také prirodzené ako dýchať.
Len aj prácu si potom načim nájsť takú, aby človek nezabiehal do cudzích, kde mu je nemilo. Nezmyselne tým plytvá energiou - i keď sa vo veku 23 rokov môže zdať, že jej má nevyčerpateľne.

Norman

Termín "rozprávky", s častým prídavkom "pre deti", je len jeden z pokusov potlačiť autentickú slovanskú mytológiu, potlačiť domáci mýtus. Nie sú to rozprávky, je to odraz prastarých mýtov.

S drakom to nemusí byť také jednoznačné. Treba si uvedomiť, že tak, ako boli slovanské či slovenské mýty zdetinskené, tak boli aj deformované. Mýty, ktoré boli pôvodne oslavou prirodzenej sily a múdrosti, často prechádzali kastráciou. Hrdina, ktorý pôvodne bol v symbióze s prírodou, sa stáva "hlúpym Janom" a sily, ktoré v pôvodných mýtoch ovládne a používa, v malomestských verziách väčšinou iba umŕtvuje, zabíja.

Drak v čínskej mytológii je abstraktum prírodných síl a abstraktum toho, čo máme všetci v sebe. Drak sa teda nedá zabiť, dá sa s ním len harmonicky žiť. Konieckoncov, dá sa povedať, že aj ten náš medveď je len taký prezlečený drak. Taká jeho vrchnejšia podoba. V niektorých verziách je zabitý, v niektorých odovzdáva hrdinovi svoju silu či nezraniteľnosť, v niektorých iných je pravzorom, je samotným hrdinom.

baloo

viacerí tu máme dosť podobný názor na naše rozprávky (čo je vysoce kladné).
Nebol by som to ja, keby som nedodal, že tie rozprávky, ktoré ty Normane nazývaš "slovanské" existujú (v ešte väčšom počte) skoro vždy majú - niekedy skoro doslovne rovnakú - maďarskú verziu. Nikto ich nemusel preberať od druhého - sú vlastné tak maďarom ako aj slovákom. A korene majú naozaj niekde okolo zrodu sveta.
So všetkým ostatným, čo píšeš maximálne súhlasím - len som chcel spresniť tento drobný aspekt.

Norman

Úplne s tebou súhlasím, že tie mýty (rozprávky) sú univerzálne.
Dal som tam ten atribút "slovanské" len v kontexte toho, čo riešime, našu domácu (často zakomplexovanú) kultúru, proti napríklad mýtom gréckym, čínskym a podobne.

Pravda, nemôžem povedať, že poznám maďarskú ľudovú slovesnosť, ale som presvedčený, že je to tak, ako hovoríš. Respektíve, že sa bavíme o tom, čo je univerzálne, nie o drobných nepodstatných rozdieloch.

Korene majú pri zrode sveta, v určitom zmysle slova:) ale keďže nejako slušne sa človek dokázal dohovoriť -podľa oficiálnej vedy - pred circa 50 - 100 tisícročiami, tak až z takej hlbky sa ťahajú ich korene. Je to dlhšie, ako nejaké rozdelenie nostratických jazykov na indoeurópske a uralsko-altajské. Rozprávky sú spojené ešte so starým šamanizmom - preto je tam toľko čarodejníkov.)

A drak v mýtoch - to je téma na desať diplomoviek a jeden výskumný ústav mytológie a psychológie .)

Ľubov

Priatelia,a to ste vedeli ,že aj Popoluška má svoj predobraz v egyptskej legende ? Ako mi čas ubúda,čoraz viac si myslím,že svet je zložený z miliárd čriepkov,ktoré vytvárajú jeden celok.Hneď po prečítaní Eminho článku som sa začítala do Príbehov čínskych cisárov,čo som kúpila dcére,keď bola malá.Teraz to čítať,to je iné kafe. Dík za inšpiráciu.Ema,len malá výčitka : je to trochu nelogické,na jednej strane hovoríš,mladí,učte sa čínsky a potom to neguješ.....ak chýba spriaznenosť s čínskym spôsobom myslenia a úcta k tejto civilizácii,nemá to zmysel. Väčšina z nás netuší,aká je Čína ,ako myslí.Tieto otázky budú iste čoraz aktuálnejšie,v tom rozumiem.

Adam

Dobrý deň, som chlapec ktorého spomínala Lubov, čo tú čínštinu študuje-študujem sinológiu(nie že by som vŕtal do tej čínštiny len kvôli ďalšiemu rozprávaniu je to dôležité) - v jej rámci sa študuje čínština, na Čínu mám svoje vlastné názory, možno podnietené tým, že kým som do Číny išiel osobne musel som poznať jej históriu, mytológiu, literatúru a kultúru a ako každý študent som žil v istých ilúziach o tom kto sú číňiania a čo je Čína. V Číne som nie ako väčšina ostatných mojich spolužiakov žil len na internáte a bavil sa len s ostatnými ne-číňanmi, ale každý deň som s nimi mal kontakt, či už práve kvôli tomu, že ako študent filológie ma to ťahalo medzi ľudí ktorých kultúru som študoval a očarovala ma svojho času, alebo len preto, že predsa jazyk sa nedá naučiť sedením v triede, či už v Číne alebo na Slovensku, a samozrejme som mladý, chcel som sa aj trochu zabaviť a poznať nových ľudí :).

A toto prosím je môj vlastný názor nemusíte s ním súhlasiť a nemusí sa Vám páčiť: svoje ilúzie som stratil po prvom semestri na škole, mnoho ľudí, ktorý v Číne boli, Vám povedia, že nájsť si skutočného priateľa číňana je hrozne náročné, z počiatku mi to prišlo ako rasistická hlúposť neskôr som sa o tom sám presvedčil na vlastnej koži bohužial, napriek tomu som našiel aj priateľov ktorý sú mi priateľmi doteraz a veľa mi v živote pomohli, takže aj v Číne nie je nič čierno biele, mal som to šťastie, že som žil na severe Číny, mesto Harbin, kde je mimo iné obrovská populácia rusov, takže o rusko-čínskych vzťahoch som sa toho dozvedel dosť. Ja osobne číňanmi nepohŕdam, myslím, že to Lubov nenapísala, a ani to tak nie je, zato mnoho rusov áno, mnoho z nich ich bere ako jednu z najväčších hrozieb pre svoju krajinu, vzhľadom nato že číňania pomaly ale iste z Ruska kúsok po kúsku ujedajú ( sú mestá kde je možné nájsť 50% čínskej populácie, a nehovorím o mestách s nízkym počtom obyvateľov). Verím , že v politike sa iné spojenectvá ako spojenectvá z rozumu - tie pragmatické ani nerobia, a podpísanie spoločných zmlúv medzi R a Č je toho jasným dôkazom.
Ďalej, číňanom nerozumiem a myslím si, že kto tvrdí, že áno buď nemá šajnu kto sú alebo skutočne žil v Číne 40 rokov a zmenil svoj spôsob života a spravil ho tým čínskym, poznám ľudí ktorý študujú Čínu celý svoj život a vedia že ju nikdy nepochopia, bol by som drzý keby som tvrdil opak. Je to kultúra tak vzdialená tej našej, že pochopíte préčo práve rusi pripodobňujú pobyt v Číne k pobytu na marse.
Ešte jedna vec, neviem ako vnímate vy čínsku kultúru, jej mytológiu a iné veci okolo nej, ale bohužiaľ z čoho vychádza moje sklamanie, číňania nepoznajú svoju mytológiu, históriu, niekedy ani umenie, niekedy do takej miery, že je to až zarážajúce, aj u ľudí ktorých by ste to nečakali, teraz horovím o ľudoch s ktorými som ja žil, študenti, dospelý dôchodci, nie profesori na vysokých školách, a česť výnimkám sú aj také. Máte miestami pocit, že táto čínska kultúra vymizne a hrozne Vás to mrzí lebo je viac živá u nás než v Číne, a tým teraz nechcem povedať, že niekto nevie čo je to drak, ale hlbšie veci.
Ďalšia spomenutá vec, kontinuita kultúry, Čína bola niekoľko krát dobytá, mongolmi, mandžuami a inými národmi, jej písmo a reč sa kontinálne menili, a jej kultúra samozrejme tiež, ak sa pozeráme týmto spôsobom na Čínu, tak potom Grécko je takisto jedna z najstarších kultúr na svete, a máme ju u nás v Európe. O kontinuálnosti čínskej kultúry sa stále vedú diskusie v akademických kruhoch, ale samozrejme keď čítate nejaký článok, alebo pozeráte film z čínskej strany je táto kontinuálnosť vyzdvihovaná, je to niečo na čom sa stavia čínska národná identita.

Ja vnímam Čínu ako krajinu s ktorou treba počítať a treba sa jej báť, krajinu tak odlišnú že je ju nemožné pochopiť, krajinu ktoŕa nakoniec pohltila každého kto ju dobyl, a krajinu ktorá ma svetu veľa čo dať, mám k nej obdiv, ale zároveň aj odpor, nie odpor aký máme pred niečím škaredým, alebo poprípade pohŕdanie, skôr odpor ktorý máme pred mocou ktorá sa nezastaví pred ničím, ktorá dobýja svet tak sofistikovane, že si to ľudia uvedomia až keď bude neskoro, nebudem teraz rozoberať do podrobna ,môj vzťah s ňou a s jej ľuďmi už aj tak píšem asi zbytočne dlho.

Posledná vec, nemyslím si, že je možné sa uživiť len s čínštinou, to tu nikto ani netvrdil, neštudujem len čínštinu, čínština nie je jediný jazyk čo ovládam a osobne si myslím že v konečnom dôsledku nezáleží na tom čo študujete ale aký dobrý a cieľavedomí ste, predsa existujú ľudia ktorý dosiahli bez vzdelania väčšie veci než ľudia s ním, takže myslieť si odomňa že čínština je sliepka čo znáša zlaté vajcia by bolo hlúpe.

Ako písala Ľubov o učení čínštiny, čínština je jazyk ako každý iný, kto sa je schopný naučiť slovenčinu nemal by problém mať ani s čínštinou, jediný dôvod čo robí čínštinu v očiach ľudí ťažkou sú znaky, a to len preto že nevedia ako sa znaky skladajú, že sa vytvárajú z komponentov ktoré sa stále opakujú, a samozrejme pretože sú iné, a ľudia sa boja toho čo je iné. Verím že už spomínaná ruština je mnohokrát, pre niekoho kto s podobným jazykom nemá skúsenosti (američania, číňania), oveľa ťažšia na naučenie ako čínština pre nás, už len kvôli gramatike, nehovorím o fonetike.

Norman

Píšeš, že (mnohí) pripodobňujú pobyt v Číne k pobytu na Marse.

Myslím, že v tom je pointa, nie v tom, či sú čínania červení alebo žltí, šišatí alebo hranatí. či čvirikajú alebo kvákajú. Podstatné je, nakoľko sú iní. Podstatné je to, že na tejto zemi nejestvuje iba egostredný Západ, že ľudstvo je dosť flexibilné a vyvíja sa rôznymi cestami. Podobne ako strom, ktorého koreňe aj haluze si vždy niekde najdú priechod. Čo je ukľudňujúci poznatok.

---
Len tak mimochodom, k dlžke kultúry: Ja si tiež myslím, ako píšeš, že ázijské kultúry, čínska , japonská, kórejská ... sú kratšie, než za aké sa všeobecne považujú, a že, zvlášť čína, boli výrazne narušované rôznymi mongolmi. Napríklad čo sa týka písma, je latinka staršia, ako čínske písmo a keď zobereme aj jej vývoj, až po egyptské hieratické písma, tak má naozaj 5000 rokov. Čínske znaky majú ťažko tých 2500. To platí aj celkovo o antickej kultúre - sme dediči dlhej-dlhej tradície, aj keď už nebudem do toho zaťahovať egypťanov.
Ale predsa je tu ten jeden aspekt, prečo sa to oprávnene vníma ináč. Na Západe je história poznačená výraznym ničením predošlých tradícií, ničením písomných, slovných aj materiáônych tradícií predchodcov, v tomto sa špeciálne preslávilo žido-kresťanstvo a nemýlme sa, takto barbarsky sa prejavuje doteraz. Naopak v Čine, minimálne teraz, po odznení západného komunizmu, sa vedome hrdia svojou dlhou tradíciou.
Ergo, tradícia je taká dlhá, za akú ju považujme. My na Západe sa správame ako idioti, opakujem, štvaní biblickým fanatizmom a kultúrou primitívnych judaistických nomádov zatracujeme múdrosť staroveku. Neabrahámovské civilizácie, ktorých najväčšími príkladmi sú práve Čína a India, takúto iracionálnu sebaničiacu beštialitu v sebe v princípe nemajú (v princípe, pretože samozrejme, historická prax je všade krvavá a krutá). Tento princíp im dáva výhodu. Ba čo je podstatnejšie, dáva im OKAMŽITE čosi ako mentálnu slobodu.

Náhodný okoloidúci

Už veľmi dávno mám podozrenie, že emigrácia z Číny je vládou Číny v tichosti podporovaná. Kdesi som čítal, že Čína nemôže ovládnuť svet, lebo má recept len pre seba samú a iným častiam sveta a iným kultúram nerozumie. ALE k tomu musím doplniť, že Čína môže svet ovládnuť tak, že ho celý premení na Čínu. A na tejto premene veľmi intenzívne a v tichosti pracuje.

Ema

Zmes kultúry chanskej, mandžuskej a ruskej. Možno vieš, že tam žil istý architekt Hudec, kým nepremigroval do Šanghaja, kde postavil niekoľko domov. Doteraz Šanghajčania na neho nezabudli.

Adam, ja neviem, nechcem ti zásadne oponovať, si dospelý človek, máš svoj rozum a svoje konkrétne skúsenosti, ale neboli tam v Harbine, kde si žil, školopovinné dietky? A nikdy si im do učebníc nenazrel? Históriu a mytológiu, všetky svoje legendy tam majú nasetované v riadnych porciách, Hua Mu Lan by ti napríklad odrecitovali, jak když bičem mrská. Nemusia s tebou o svojej kultúre mudrovať, oni to všetko majú v krvi. Never tomu, že ju nepoznajú. Mimochodom, práve teraz sa v celej Číne koná veľký kampaň Zhong guo wo de meng, naozaj masívna a profesionálne zvládnutá. Jej cieľom je posilniť národné sebavedomie, zmysel pre svoju históriu, kontinuitu a vzájomnosť. No a pred nejakými dvoma týždňami Xi Jin Ping vyhlásil, že kampaň má zmysel a bude pokračovať. Ako poznám Číňanov, určite majú doterajšie výsledky kvantifikované, pretože ich vláda reaguje na spätnú väzbu.

Možno by nebolo zlé ísť teraz pre zmenu napríklad do Hangzhou. Sú tam krásne záhrady a ľudia oveľa iní ako Harbinčania.

Z Mandžuska bol aj ten nešťastník Pu Yi, všakže. Divný típek. Snáď takí nie sú všetci Mandžuovia.

Ozaj, čo sa strachu Rusov z Číňanov týka, ten je asi taký ako u dobrého surfera z veľkej vlny.

Náhodný okoloidúci

Odporúčam do Vašej ctenej pozornosti, dámy a páni :)
http://www.youtube.com/watch?v=nPpP8LRq3Zg

slaven1

NA ZAMYSLENIE PRED SPANKOM - ZAPADNE MEDIA KTORE OVLADAJU TKZV POSKOMUNISTICKE KRAJINY USKUTOCNILI KAMPAN PRE NIZKU UCAST NA EUROVOLBACH PRAVE TAM - ZAMER PRAVDEPODOBNE SA UKAZE UZ V LETE - ABY ZDOVODNILI ROZDELENIE EU NA ROZNE ZONY TYM ZE TYTO NEDOEUROPANIA ANI NEVOLIA A IBA CHCU NASE PENAZE - ZE MY ICH VYDRZAVAME - TOTO UZ ZACINA ZNIET - A TO JE ZLOVESTNA SPRAVA - VYRABOVALI VYCICALI A TERAZ BUDU LEGALIZOVAT KOLONIALNY STAV EUROPANOV 3 CENOVEJ SKUPINY

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=665125123543068&id=100...

Norman

Sorry, this page isn't available
Som prihlásený na facebooku, ale ten link nefunguje. Čím to zasa je? Tou príslovečnou slovanskou presnosťou?

PS Neučasť na voľbách idú využiť na útok na byrokratický Brusel, a ty hneď robíš paniku o rozdelení na rôzne zóny. Veď ich cielom je rozpad EU - a to je aj tvoj, nie?

slaven1

Je rozdieľ medzi rozpadom EÚ a vytvorením akejsi 2 rýchlostnej, kde nás zabetónujú ako kolóniu (kolónia platí dane, dodáva otrokov, sama sa rozvíja len obmedzene, lebo jej vyciciavajú život).

Rozpad EÚ je hlavne cieľ Britov a tak vnímam aj nedávne Sarkiho kecy (Sarky ako pajác britov-globalistov). Briti majú bohaté skúsenosti s tým, ako roztáčaj v Európe vojny.

Mapa účasti v Eurovoľbách 2014 naprieč Európou
Odkaz sa ti otvori, ale musiš byť "frendnutý" s Chelemendikom :)

Norman

ktoré fungujú len pre zlinkovaných? Tí to uvidia azda sami na ksichtobuchli.

Ale pekný tento obrázok. Takto nakreslené. česko a slovensko môžu byť na seba hrdé :) Nízka účasť je fajn - škoda že pár tisíc neprišlo podporiť nové strany.

Samozrejme, Briti sú priam avantgarda USA, to ani nemá moc zmysel zdôrazňovať. Dnes sú americký mopslík, kedysi, v oboch veľkých vojnách, rozoštvávali "kontinent", ako tomu nepriateľsky vravia, hlavne oni.

O druhotriedne postavenie v nejakej Únii by som sa nebál. To dosiahnu ovela jednoduchšie vyhodením pred dvere, urobením druhého a tretieho sveta, nebudú zriaďovať dve triedy priamo v Únii. Tí najhorší v Nemecku len čakajú na to, aby mohli zabuchnúť dvere a zavrieť všetky okná.

Kolodej

mam coraz viac pocit ze je sebastredny narcis. Ale to je len pocit. Mozem sa samozrejme mylit, iba ze by nie.

slaven1

A načo sú dobré linky ktoré fungujú len pre zlinkovaných?
Asi aby nútili nezlinkovaných sa zlinkovať, a tak vytvárali ďalšie užitočné dáta pre NSA.

Samozrejme, Briti sú priam avantgarda USA, to ani nemá moc zmysel zdôrazňovať. Dnes sú americký mopslík, kedysi, v oboch veľkých vojnách, rozoštvávali "kontinent", ako tomu nepriateľsky vravia, hlavne oni.
Nie, nie - aj Briti pripravujú novú veľkú vojnu v Európe.

z Chelemendika mam coraz viac pocit ze je sebastredny narcis. Ale to je len pocit. Mozem sa samozrejme mylit, iba ze by nie.
Kolodej, prečítaj si nejaké Chelemendikove knihy a potom hodnoť.

Našinci v Novém Rusku jsou hrozní amatéři, na to se nedá koukat. V bitvě o doněcké letiště jich padlo na 50, nepřátelé žádné ztráty. Polovina jich chodí v teniskách, kurva základ jsou pořádné boty. Záběry z bojových akcí - polovina nemá helmy. Helma je základ. Ze začátku si seženu blembák z dob SSSR, těch tam je plno, pak sudnám z mrtvého Ukrajince něco lepšího, moderního, pořádnou helmu. A ty rozestupy při bojích - leží v trávě vedle sebe - metr od sebe. Mají mít aspoň 10 m rozestupy. Jsou to amatéři, chybí kvalitní poddůstojníci. Na doněckém letišti vylezou na střechu a číhají na Migy a Suchoje - to je amatéřina. Kdo jim to kurva poradil, takovou hovadinu? Chce to zásadně vylepšit strategii, přispůsobit styl boje tomu, že nepřítel má větší palebnou sílu. Chce to lepší krytí, přepadové akce, ukořistit Ukrajincům jejich účinné zbraně. Pozor na noční a termo vidění - určitě to budou mít Ukrajinci od Američanů. S tím se dá totiž bojovat s nulovými ztrátami. Pozor na to. Ve volném čase více tréninku. Pořádný výcvik je základ. Tato fotka mluví za vše. To má být bojová akce? Hrůza. Amatéři. Viděl jsem fotky z doněcké márnice, hromadu mrtvých těl chlapů s georgievskými stuhami a náklaďák prosáklý krví, ten co je tam přivezl, a u Ukrajinců údajně nulové ztráty - no tak jsem ROZČÍLEN. Škoda hrdinů.

Projev Dr. Edvarda Beneše v Lidicích 10.6.1945

Dobrá reč Beneša, odporúčam dnes každému jednému.

Porošenko s Kundou

Norman

Dobrý link, ten Panarin - predikcia rozpadu USA v roku 2010 - podobní robia zlé meno rôznym "ruským" mudrlantom.

Tá kritika Novorusov - to je ale mudrc, ten Petr Králiček, či kto to napísal. Ty s tým súhlasíš?

Toho sionistu Beneša som nepochopil, čo si tým chcel povedať? Myslíš, že ten bol menej masový vrah, ako Allbrightová? Myslíš, že Beneš bol napríklad nejaký rusofil? Koľko Lidíc majú na svedomí Američania a Rusi aj počas WW2? Aj na Slovensku boli vyraždené nejaké nemecké dediny, o sudetoch nehovoriac. Beneš je sprostý politický vrah a sviňa.

s1

Zajačikov koment som si len zálohoval ako hrubý návod, ktorý hádam nebude treba: Aspoň 10 metrov rozostup... S fotkou a videom to nijak nesúvisí - sú pridané náhodne naraz, a nie do zvlášť komentov, preto lebo sú zaujímavé a chcem vedieť, kde ich mám hladať.

Kolodej

vychadzam z prezentacie NAS na bilboardoch, kde jedina tvar bola jeho tvar. A neviem, ako mozem podla knizky, ktoru niekto napisal zistit - ci je alebo nie je sebastredny narcis. Ale mozno ho poznas lepsie - dam na nazor ineho - ked sa mi zda uveritelny :)

Dabog

Chlapec navstivil si v Harbine to miesto?
Zapad Japoncov za zverstva nepostavil pred tribunal za vojnove zlociny, ale zobral ich pod svoje kridla. Za odmenu dostal vysledky experimentov na ludoch. 70% z nich bolo Cinanov a asi 28 percent Rusov. Zvysok Mongoli, Korejci a nejaki americki zajatci.
http://www.theguardian.com/world/2011/feb/21/japan-excavates-site-human-...
Odtajnene archivne fotografie z unit 731 je lepsie nevidiet.
V Harbine by si mal viac ako inde v Cine chapat, preco sa na nas Cinania pozeraju s nedoverou.

ΘDVΓΔ

Cinania su zatial v ociach spotvoritelov najvydarenejsi produkt, pretoze nemyslia ako jednotlivci, ale ako skupina (stado).

Maju pozmenene geny zajistujuce dospievanie (preto vyzeraju ako deti; v dospelosti im zostava detska zlaza)
ludske rasy nevzn. slachtenim, ako napr. psie, ale cielenymi genetickymi upravami.

Ich jazyk je obmedzeny na par slabik, co nestaci a preto musia rozlisovat aj intonaciu (?!.) u kazdej slabiky.
Ich pismo nevzniklo z primitivnych obrazkov, ale z uz vytvorenych pismen, ktore polonahodne spajali graficky do stvorcov, vsimnite si napr. ruske "sh" a cinsky shan (jeden z mnohych), alebo ze ucho je er z ang. ear pricom sa ten znak sklada z E a R
Ich kultura je pestra, nakolko cerpa zo vsetkych uz skor vytvorenych, cinstina v skutocnosti patri k najmladsim jazykom.
Vsetko je naopak, pretoze svet je hore nohami.
A este jedna pikoska slovencina je najstarsi, najdokonalejsi a najkrajsi jazyk na svete, ktory pouzivaju skoro zasadne len ti najsprostejsi ludia na svete a aj ti su uz len cca. piati meloni.

Tento prispevok bol ovplyvneny radioaktivnym ziarenim schyzofrenika (Jin a Janka).

--- nepodpísaný ---

no oni maju energiu chi, alebo Qi a my mame či.. mozno je tu suvislosť

Norman

Veľmi správne si mu to vysvetlil:-)

Norman

Pozerám na tento "humor" od ODUGA.

... je najstarsi, najdokonalejsi a najkrajsi jazyk na svete, ktory pouzivaju skoro zasadne len ti najsprostejsi ludia na svete a aj ti su uz len cca. piati meloni

Hm, nie je reč o hebrejčine a židoch? Nie je je táto zlomyselnosť, aj vďaka tejto poznámke, ukážka ich mentality? Mh, ja viem, židia nie sú hlúpi, naopak, sú šikovní. :-))

ΛΓVDΘ

niesom zid
ale cely "vtip" sa zaklada na skutocnosti, ze ak "ludom" poviete pravdu, oni sa vam vysmeju, pretoze nic tak jednoduche a ciste, este v zivote nepoculi a pravda nie to, po com tuzia

co sa tyka zidooo, oni sa v podobnom druhu srandy priam vyzivaju
krasny priklad ich humoru su krestanske sviatky a vobec cele krestanstvo a vlastne lubovolna viera ci spolocenske zriadenie, ale to som zasiel uz zbytocne daleko...
pretoze oooni symbolicky vzdy povedia pravdu len, ze tuu stado nema cim pochopit a prave v tom je ten vtip, ze ked ovci poviete, ze sa kona zabijacka zvierat, co robia eeeb odzadu a ona tam pribehne a lahne si pod noz
nasmiesnejsie je ked krestania chcu bojovat proti kulture smrti (samovrahovia?)

"Hm, nie je reč o hebrejčine a židoch?"
hmm, ak by som to myslel ironicky, tak sa to na tych psychopatov presne hodi
ale zial vsetko co som napisal, som myslel uplne vazne
a preto mi narozdiel od psychopatov uz do smiechu moc nieje
prizivnictvo nieje o sikovnosti, ale o jebnutosti hostitela

Norman

Vitaj, takých tu zbierame, nepochopených kazatelov, najlepšie , bojím sa povedať to slovo, najlepšie nepochopených géniov.
Napríklad ty - "myslel si to vážne" a pri tom akú ... no, srandu si stvoril. Ha. Ha. A ešte: Nadával si na slovákov, a ako si si kopol do židov - to si si ani neuvedomil, aký si dobrý. Dokonca tak presne si trafil, až si zvážnel.
To je aj trocha problém, vás nepochopených, nie to, že vás "ovce" nepočúvajú, ale to, že vás tak rýchlo prejde nálada.

To je ten problém.

VLADO

Dakujem za privitanie a za zaclenenie do zoznamu teroristov.

Bojis sa rozpravat, bojis sa mysliet, ale nebojis sa robit si srandu,
nastastie pre teba si nemozes uvedomit, ze tu srandu si robis len sam zo seba.

Pravda nekope do ludi, to "ludia" tu pravdu zakopavaju pod svoj hnoj.
Som problem to je pravda, som prekazka a vobec sme ti co chapu a vedia
a preto nicia tento odslovenceny svet.

Nas nikdy neprejde nalada, my sa nikdy nepokorime zlu.
Zasypte nas hnojom a my si s vami pohnojime zahradu,
kopte nam jamy a skoncite v nich vy.
Ponorte nas do vody a my ju ocistime od sraciek.
Spinite nasu krv, krv ktora uz skoro vrie
no coskoro sa znova zacne rozlievat do nasich tiel.

ste prizivnicke Cervy,
cim viac vas bude, tym budete Slabsi,
cim vacsiu pyramidu postavite, tym vacsi bude nas Odpor,
niesme vasi hostitelia, sme ako Draky
pravda vas znici, vase pavucie siete posluzia ako Nastroj.
nas svet sa prebudza a vase sracky coskoro zmiznu z nasej Zeme.

nas svet (biela)
nasa Zem (modra)
nas narod (cervena)

My sme tu doma, tazkosti pre vas este len pridu...

Norman

Alebo relatívnosti?
Ja tvrdím, že ľudia nie sú hlúpi, lepšie povedané, že na to, čo treba, majú rozumu dosť.
Problém, a špeciál problém Východnej Európy ( v ktorej, žiaľ, je nepopierateľne najviac zastúpené Slovanstvo) je v tom, že emočná časť vysoko prevyšuje racionálnu.
Chápete, celkové schopnosti sú dané nie absolútnou hodnotou racia, ale úmerou voči emočnej nevyrovnanosti. Šikovní ľudia sú podomieľaní svojími výbuchmi šialenstva a nevyrovnajú sa teda ani podpriemernému ale chladnému polohlupákovi.

A emočná nevyrovnanosť, je v týchto končinách naozaj výrazne vysoká. Je podporovaná systémom, je podporovaná trendami, je podporovaná tradíciami a umením.

Možno sa to ale dá modifikovať, ukľudniť. Možno. Ja osobne na to nemám hasiaci prístroj, veď to vidíte, keď ich to chytí ... do nekonečna ... sú plní nabubralosti, plní nadávok, bez štipku sebakontroly a sebakritiky ... nuda.

Wytrhawac Konte...

Norman rekapitulejszn:
zidia su sikovny
ovce nepocuvaju
si si kopol do zidov
Slovanstvo je problem, mozno sa ale da modifikovat, ukludnit
nuda.

VLADO rekapitulejszn:
prizivnictvo nieje o sikovnosti, ale o jebnutosti hostitela
ste prizivnicke cervy
cim viac vas bude, tym budete slabsi,
tazkosti pre vas este len pridu, pravda vas znici

Norman strach je tvoj pan, paranoja je tvoja zavislost tusim, ze si zobudil spiaceho draka,
nechcel by som mat tie nocne mory...

kks, pravda je nudna aj nadavky su nudne ???
ale "emocna nevyrovnanost chladného polohlupaka bez sebakontroly a sebakritiky"
je strasne zabavna :D Zidia su relativne inteligentni vzhladom na ich dusevny stav :D

Či? Ňan?

--- nepodpísaný ---
s1

Koment z http://www.dsl.sk/article.php?article=15638

Google umyl, obliekol, a posadil do auta amerických žobrákov. Oni sa usmievajú pričom robia reklamu na zariadenie, nad ktorým nemajú žiadnu kontrolu. Google auto kontroluje vodiča zatiaľ čo odosiela kvantá údajov do NSA cloudu.

Auto "budúcnosti" pre chudobných. Tých treba držať pod kontrolou. Bohatí budú mať privilégiu chrániť si svoje údaje.

Inač ideálny dopravný prostriedok - netreba pri jeho používaní rozmýšlať - pre priemerného Američana, ktorý si nevie prečítať ani svoj diplom z "vysokej".

Norman

Na jazdenie v mestách je to dobre. Netreba vo všetkom mať predsudky. "vyrába" či "konštruuje" to google, pretože toto monštrum kradne a zhromažďuje všetku invenciu ( pre prípad vojenského použitia). Nik iný, ako google, prípadne im podobné mafie, nemá prachy a hlavne politické povolenie.

Ach, kontrolu nad všetkým má systém od doby, kedy prakticky všetky peniaze idú cez kábel. Pretože peniaze sú dôležitejšie, ako telíčko občana. Bez peňazí sa ani ň nepohne. Aj autá dokážu sledovať už dnes.

slaven1

Chcem len doplnit akym sposobom Havran spolu s RTVS vybera hosti do relacie Vecer s Havranom - konkretne na prvu temu Konspiracie. Na miesto Murina bol prvotne pozvany T. Rostas, ale ten odmietol, takze pozvali Emila Palesa s ktorym bola v STV cela relacia natocena. Ale kedze diskusia vysla enormne pozitivne pre E. Palesa, relaciu s nim nakoniec neodvysielali. Havran nakoniec pozval na miesto neho slabsieho diskutera (Murina) s ktorym uvedenu relaciu natocili este raz a az ta bola odvysielana v STV. Cele ako to bolo si mozte vypocut v archive Slob. vysielaca (relacia: Ariadnina nit) od 2:06:30 tu: http://archive.slobodnyvysielac.sk/Ariadnina%20nit.mp3

http://afinabul.blog.cz/1405/jetotak

Norman

Toto tu dal práve nejaký priateľ Idril, potom to prevzal Afinabul a teraz to ty zasa odtial sem dávaš.
Ak som to ja správne pochopil.
Kolobeh informácie v prírode.
Pozitívne je, že sa k informácii nič nepridáva, ale vďaka technológii copy-paste zostáva dokonale rovnaká :-)

I keď, toto by sa oprávnene malo o Havranovi prefláknuť na širokej scéne, čo sa azda aj vďaka SV a tomuto stane. Nie je nad liberálov a ich slobodu slova :)

Le Bleu

Zodpovední z RTVS a redakcia Rudého práva nastúpiť, zoradiť
a ruky podať! Zase. Ale nadpis je dobrý, že Havran sa ďobol do kolena..

slaven1

Afinko neuviedol zdroj poriadne :)

--- nepodpísaný ---
Prasiatko

Do Damašku přicestovala minulý týden obrovská ruská delegace. Vedl ji vicepremiér Dmitry Rogozin a skládala se mj. ze stínového ministra financí Sergeje Storchaka a ředitele Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Alexandra Fomina.

Rusko-syrský mezivládní výbor se sešel na plenární schůzi a v pracovních skupinách v přátelské a klidné atmosféře.

Kvůli ukrajinské krizi Rusko poslední dva měsíce na Středním východě chybělo. Tato návštěva značí návrat země do regionu a novou politiku směrem k Západu.

Na ekonomické, vojenské a finanční úrovni byly údajně přijaty tři důležitá rozhodnutí:

V roce 2015 Euroasijský ekonomický výbor vytvoří zónu volného obchodu s Celní unií (Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem), která bude zahrnovat i Sýrii.
Ruská federace bude dále dodávat zbraně schválené Radou bezpečnosti OSN. Syrský ministr obrany Fahd Jassem al-Freij poletí v srpnu do Moskvy, aby podepsal detailní smlouvu o spolupráci mezi oběma státy. Měla by zahrnovat i rozšíření ruské vojenské základny v Tartúsu a syrského přístupu k ruským satelitním záznamům.
Ruská federace by měla z velké části pokrýt účet za rekonstrukci Sýrie, aby země nebyla nucena prodávat své území jako cestu pro saúdské a katarské ropovody.

slaven1

Čo chvíla bežná scenéria kociek kolonizátorov (tzv. hypermarketov), ktoré stoja na Slovensku:

Hypermarket Metro Ukrajina
Hypermarket Metro Ukrajina
Hypermarket Metro Ukrajina

https://zyalt.livejournal.com/1087400.html

Ľubov

https://deluxtrade.com/monitoring/slovenske-media/4106-ladislav-hudec-mu...

Aj keď Ťa týmto istotne neprekvapím,nedalo mi to,keď som náhodou narazila na tento článok. Ema a architekt Hudec sa mi budú už vždy spájať,vo svojej romantickej hlave už mám dokonca príbeh,kde si jeho priamy potomok. V každom prípade,keď sa dostanem najbližšie do Vyhní,viem,kde sa zastavím.

Frankcleft

http://проститутки-сочи.xyz/Индивидуалки
http://barnaul2.putany24.info/person/14960
http://sex.nskfei.top/category/ZhelRaion
http://sex.krimsex.top/photos/lp206_632.jpg
http://erotext.info/category/ekzekuciya
проститутки сочи xxx
http://surgutki2.prostitytki.de/girls-706.html
http://surgut.putany24.info/search/1/12/
проститутки парни сочи
самые дешевые проститутки города сочи
проститутки новосибирска анкеты с видео
проститутка новосибирске ленинский район новенький толстенький
При желании проститутки приедут сами к Вам в гости, в любой район города .А вы знаете, что проститутки теперь находятся в открытом доступе? Каждый мужчина может выбрать для себя спутницу на вечер, и все, что ему для этого нужно – достичь совершеннолетия и заработать немного денег на страстную ночь любви с самой распутной индивидуалкой.
Этого не следуетделать
А также прячьтесвои ежедневники, телефоны, электронные записные книжки и ноутбуки подальше отпосторонних, пусть даже очень милых глазок

Norman

a týmto nám čo chcú povedať?

Náhodný okoloidúci

Začnem malo odbočkou na západ Európy. V Holandsku už úradníci pochopili, že aj invalidní občania alebo vozíčkari by radi mali plnohodnotný seksuálny život, aj napriek tomu, že je pre nich ťažké až nemožné nájsť si partnerku. Preto to vyriešili tak, že takto postihnutým občanom poskytli možnosť objednať si k sebe domov prostitútku, ktorú zaplatí zdravotná poisťovňa.
Ten ruskojazyčný inzerát ponúka niečo podobné, rozdiel je len v malých detailoch - nejde v ňom o služby pre invalidov, ale pre bežnú populáciu a prostitútku nezaplatí zdravotná poisťovňa, ale ten, kto si ju objedná. A keď si nedá pozor, prostitútka bez súhlasu a vedomia objednávateľa služby dostane aj prémie a špeciálne odmeny v naturáliách, v tomto prípade v podobe notebooku alebo telefónu, ktorý mal doma objednávateľ.
A prečo je ten inzerát na Nadhľade? Zrejme pôsobíme vzdelane a inteligentne, čo sa v mysliach verejnosti zvyčajne spája s dobrým spoločenským postavením, a inzerent preto predpokladá, že si budeme môcť dovoliť objednať si prostitútku, ktorá špeciálne kvôli nám precestuje tisíce kilometrov.

Norman

vidím, že sa vyznáš :-)
Som sa pýtal aj preto, či to nie je nejaká proputinovská propaganda, tá, čo ju všade spomínajú. Taká tá, čo je všade, a je vraj taká zákerná, že ju ani nevidno.