Čurák Načeradský v Piešťanoch

Najprv zhrňme celý príbeh.

V Decembri minulého roka si jeden zbytočne menovať zberateľ vybavil, aby mu Piešťany vystavili vo výstavnej miestnosti jeho obrazy, diela maliara Načeradského. Veď viete, každá exhibícia dobrá pre kšeft.

Problém nastal v tom, že Piešťany sú malé mesto a tá výstavná miestnosť zároveň slúži ako sobášna sieň. No a viete, svatba v miestnosti plnej veľkorozmerných obrazov ... ako by som to slušne povedal na úrovni psychoša Načeradského, ktorý zrejme diela mazal podľa seba ... nuž teda svatba obložená velkými obrazmi píč a kokotov načeradského typu - to nie je pre slabší žalúdok.

A tak po mnohých sťažnostiach svadobníkov, ktorý si objednali dôstojnú miestnosť a dostali sa do spomínaneho hnoja, tak potom rozhodla nová riaditeľka galérie, že obrazy budú premiestnené do vedlajšieho vestibulu. Aj tak tam mali visieť už len nejaký týždeň.

No, a hystéria začala. Denník Pravdu išlo v zopár článkoch utrhnúť, písal o "cenzúre", o "svetovej blamáži". Všetko to grcala nejaká Tatiana Michalková, regionálna dopisovateľka, zrejme osobne zainteresovaná.

Skutočne si vyprosím, aby mňa a hlavne celú verejnosť nejaká Michalková poučovala o tom, čo je a čo ne je estetické. Ona nech si má svoje obludné predstavy, tie jej nik neberie, ale nech neskúša prikazovať, čo máme považovať za estetické my. To ona a jej strana sa pokúša zaviesť cenzúru, oni chcú diktovať. Ak to potrebuje počuť explicitne: Načeradský je evidentne úchylný packal, jeho mazanice sú pre zdravého človeka bezcenné, odporné. Že mal nejaké "úspechy" vo svete? No a? Úchylov je po svete až príliš veľa a radi si navzájom honia pochvaly.

 načeradský

Načeradský - asi autoportrét.

 

 

načeradsky venuša

Načeradský:  Venuša

Jedno z tých slušnejších. Ďalšie diela tohto človeka si možno vygúgliť.

 

Dávam to sem ako príklad, ako dokážu byť tieto skupiny stále abnormálne agresívne, ako besne dokážu robiť hon na čarodejnice. Ale netreba sa ich báť, naopak, treba ukázať, že to ony sú najčastejšie len bezduché strigy. A tie mazanice, ten odpad, ten treba odstrániť z dosahu detí, mládeže a všetkých ľudí s dobrým vkusom. Naozaj neviem, prečo by sme si mali nechať ničiť svoje verejné okolie takými duševnými mrzákmi, vôbec nerozumejúcimi umeniu, ako tá Michalková a jej podobní. Nech si zbierajú načeradských - ale doma, v pivnici.

A to, že bliakajú o cenzúre a o celosvetovej blamáži - nuž tým len všetkých zastrašia :) Pozrite sa, ako sa všetci trasieme. Strašne sa bojíme tých "autorít zo sveta", všetkých tých ožranov, feťákov a najsprostejších kšeftárov.

Tu by sa hodila zas výzva: prosím vás, netolerujme grcance, hnus a magorov. Vyhadzujme ich von a každý, kto sa k tomu aktívne a odvážne postaví, si zaslúži pochvalu. Piešťany vykonali kus dobrého, že dokázali aspoň takto povedať "NIE psychopacii".

 

 

Hysterické články v Pravde:

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/455346-cenzura-v-piestanoch-primator-dal-zvesit-obrazy-slavneho-maliara/

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/455675-piestany-utrpeli-po-zveseni-obrazov-naceradskeho-svetovu-blamaz/

 
Buheh

v kultúrnom a umeleckom vývoji bude, že v kostoloch a sobášnych sieňach budú na stenách sprejerské podpisy ako z podchodu. Odstráni sa obraz s rámom, ostane len bezprostredné čisté umenie, bez akýchkoľvek -izmov a umelosti. Proste dokonalosť.

P.S. Ten Načeradského autoportrét je naozaj pozoruhodný. Umelec dobre vystihol dobu, ktorú žijeme. Radšej ani nechcem pomyslieť na to, čo by naň povedal psychiater.

Ľubov

Bravo pán Tamajka,bravo pani Jurčová! Bravo Piešťany!

Čítali ste F.Kafku? Ďalší magor,z ktorého urobili ikonu.Však sa hnusil ešte aj vlastnému otcovi.
Pozrite sa na "svetových" fotografov,na divné rytmy namiesto hudby,na filmy,to radšej nie.Zrejme sa má dostať niečo do nášho podvedomia, skazené a neľudské.Pche...n i k d y !

Buheh

a slovenský rep.

Náhodný okoloidúci

Podobný odpad vystavuje aj Danubiana v Čunove. Aj keď ja som tam pri náhodnej návšteve nepostrehol až také vulgárne výtvory, boli tam "len" psychotické čarbanice.

Norman

bol v Danubiane roku 2015, plus mínus. Nie osobne, ale jeho zvyšky. Ale ono je to jedno, v Danubiane je neustále hnoj. Ale ani to by nemuselo byť zlé, veď na to to azda vytvorii, ďaleko od ľudí, aby sa tam dalo ťažko dostať. Len škoda, že po každej výstave sa celá galéria nepotopí a ten hnoj nie je zmytý riekou - to by ta galéria mala zmysel.

Sociálny patologista

Načeradský je fakt hnus a to píšem ako niekto, kto sa v otázke umenia považuje za celkom otvoreného, "nekonzervatívneho". Nemyslím si, že jediné dobré umenie musí byť realistické a mám za to, že umelci ako napr. Marinetti ukázali, že i moderné a abstraktné umenie nemusí byť nevyhnutne "dekadentné". Avšak to, čo predvádzajú potraty ako Načeradský je objektívne zločin voči umeniu a drzé urážanie dobrého vkusu nepatologických jedincov. Je to len a len škaredosť a zúfalý nedostatok talentu a kreativity, ktorá sa jednoducho nedá (a nesmie) tolerovať.

Pochopiteľne, poznám argument "načeradských" úchylov, že umenie nemá mať hranice a jeho cieľom môže byť i šok a nastolenie otázky "čo je to vlastne umenie"? Akosi mi však uniká kam nás debaty o tom, či čmáranicu 6-ročného decka posadnutého úchylným sexom možno považovať za umenie majú dostať. Ok úchyláci, je to umenie, ale objektívne zlé, veľmi zlé pre jeho detinskosť, neoriginalitu, banálnosť. Koniec dišputy.

Buheh

mi v tejto súvislosti napadá meno Grigorij Klimov. Tím je řečeno vše.

(Ak tu náhodou niekto nevie o čom hovorím, vrelo odporúčam si nájsť niečo z jeho kníh na internete a prečítať.)

Norman

každý človek má predsa slobodu estetického názoru, a do toho patrí aj sloboda na ODMIETNUTIE.
A samozrejme ž enejde o "realičnosť" versusu "abstraktnosť" ide o odpad versus umenie. Ale nie je treba sa pokúšať nič nejak umeleckotechnicky vysvetlovať, pomenovať - proste je náš názor taký a hotovo. Nemusím nikomu z nich nič zdôvodňovať, konieckoncov, "veď to každý vidí". A takisto treba odmietať "názory" akýchkoľvek "svetových expertov" ako ÚPLNE irelevantné. To nie sú moji experti, to je ich problém.

To patrí aj k poslednému odstavcu. Oni majú nejaké argumenty? To nie sú žiadne argumenty. proste sa o nich nestarať. NIE JE TO umenie.

Čo sa týka samotnej témy - tento prípad bol v Pravde dosť medializovaný, je to ukážka ich štvavých kampaní ( v tomto prípade voči tej riaditeľke, čo to presunula ...). Naozaj v článku nejde len o umenie, lebo opakujem, o tom sa nemá zmysel baviť, vysvetlovať - ide o ich mafistickú nátlakovú štruktúru, ktorú by bolo treba rozbiť, alebo minimlálne vedieť jej odolať. Najepšie by bolo tieto humusy dokázať odstraňovať z verejných miest - nie len kvôli nim samým, ale ako malú ukážku sily. Niekde treba začať.

Náhodný okoloidúci

Jeden môj kamarát sa poznal s českým fotografom, ktorý fotil pre National geographic. Raz, to ešte starý pán žil, ma kamoš vzal len tak na návštevu k nemu do ateliéru v Brne. A pán fotograf nadhodil otázku, prečo Pikaso maľoval ženské tváre s posunutými očami. A hneď aj odpovedal. Keď sa bozkávame so ženou a máme pritom naklonenú hlavu do jednej strany, tak jej oči vnímame našimi očami tak, ako keby boli navzájom voči sebe posunuté. A samozrejme, ona tak vníma naše oči. Neviem a nemám ako zistiť, či Pikaso na svojich divných obrazoch zachytával práve toto, ani nemám dôvod pátrať po tom, ale ak by to bola pravda, tak deformácie na jeho obrazoch začnú dávať zmysel.

A inak mne osobne sa veľmi páčia rôzne maľované "logoklamy" a ilúzie. Na vymyslenie niečoho takého treba slušnú dávku inteligencie a priestorovej predstavivosti.

Norman

tie deformácie nikdy nedávali zmysel, bol to nezmysel pre nezmysel. Toto "moderné umenie" je horšie, ako sto bigotných církví - žiada od ľudí, aby mu otrocky IRACIONALNE verili to, že hovno vonia. A robí to naschvál, zo sadomasochistických dôvodov, aby ľudí ponížili. Je v tom EXPLICITNE druh chorého SATANIZMU - len ma mrzí, že pre to zatiaľ nemáme lepší názov, satanisti by sa mohli oprávnene ohradiť.

Je to základná aritmetika psychológie moci. Ľudí znásilňujú najprv na slabom mieste. Povedia "Vidíš tu sračku? Povedz, že je pekná". A ľudia, zvlášť našinci, nechtiac nikomu škodiť, uznajú. Zdá sa im, že ich to nič nestojí a nikomu to neublíži. Ale to je omyl, je to prvý stupeň uznania ich moci.
Ľudia by si to mali uvedomiť. Mali by vždy odmietnuť mazanice a iný druh kreténizmu. A nemali by sa báť, nemali by to zdôvodňovať, lebo v kecaní sú tamtí profesionáli, veď nič iné nerobia. Teda žiadne zdôvodňovanie, proste pohrdlivé ale zásadné odmietnutie, pretože každý človek má právo na estetický názor a čím viac naň kladie dôraz, tým je kultúrnejší.

Náhodný okoloidúci

Ako som to počul, tak to podávam. Ale ako som napísal - neviem, čie tie deformácie Pikaso myslel práve takto.
A mne sa jeho obrazy aj tak nikdy nepáčili, u mňa suverénne vedú krajinky.

Norman

So stopercentnou istotou ti poviem, že to určite tak nemyslel, pretože to nijako nemyslel. Jeho diela sú proste náhodné výgrcky, ktorými si robil srandu a zarábal.
A prirodzene, že sa ti jeho diela nikdy nepáčili - pretože sa NIKOMU nepáčia. To je len tá hypnotická sugescia, že ak je to ten najznámejší maliar, že teda na tom musí niečo byť. Veď toľké milióny idiotov čo sa na to chodia niekde pozerať sa nemôžu až tak mýliť.
Ale môžu sa.

Ľubov

sem dám pár fotografií ,samozrejme,nie kvôli tomu,že je to ruský portál (chodím tam relaxovať a opakovať azbuku),ale preto,že olejomalba lesa je krásna.Krásna.(asi tretie foto v poradí)
https://www.livemaster.ru/topic/2450747-kak-vyglyadeli-velikie-russkie-h...

Náhodný okoloidúci

Dnes bolo v správach na Narkóze, že Rudolf Šusťo Schuster otvoril výstavu obrazov nejakého ukrajinského maliara, prakticky všetky inšpirované Slovenskom - Tatry, slovenské hrady, kostolíky... No nádhera, klobúk dole pred takým majstrom.
Keby v Piešťanoch nainštalovali takéto obrazy, mohli sa vyhnúť hanbe a posmechu a mohli zožať uznanie za podporu skutočného umenia. A svadobčania by mali parádne fotky.

nové