Zvýšenie pôrodnosti – očakávanie vs. realita

Najznámejší psychopat a podomový šmejd na Slovensku, Matovič, dnes ohlásil (typicky tajnostkársky a infantilne na FB) veľký plán zastaviť demografický prepad Slovenska zvýšením pôrodnosti. Matovič doteraz nekonkretizoval, ako si to vlastne predstavuje, ale vzhľadom k tomu, čo sme videli pri jeho predošlých veľkých akciách (celoplošné, Sputnik) môžeme takmer so 100% istotou predpovedať prepadák. Prepádak to bude už len tým, že sa niečoho takého chytajú diletanti z Oľana, sledujúci len krátkodobodé megalomanstvo s cieľom zastaviť prepad preferencií.

Každopádne táto téma má svoj význam, obzvlášť teraz, keď po covid kríze nastal historický prepad pôrodnosti a sobášov (a nemuselo to byť také hrozné, ak by tu nevládli amatéri z Oľano. Taká Škandinávia si udržala svoju, na európske pomery, lepšiu pôrodnosť aj počas krízy). Treba ju otvoriť, ale zároveň mať realistické očakávania. K téme teraz pripájam jeden môj starší, ale stále veľmi aktuálny text. 

Bohužiaľ, väčšina pokusov o výraznejšie zvýšenie pôrodnosti na Západe behom posledných desaťročí viac či menej zlyhala. Mnohých možno prekvapí fakt, že tieto pokusy zlyhali dokonca aj v takom NS Nemecku napriek výrazne pro-rodinnej politike tejto ideológie a nedostatku feminizmu. Pozrite sa na graf vo fóre.

Vyberám z fóra:

Napriek všetkému tlaku verejnosti, pôrodnosť v Tretej Ríši sa nikdy nedostala na úroveň posledného obdobia "dekadentných" 20- tich rokov (Weimarská republika). Napriek tomu, že príjemcovia manželských pôžičiek mali medzi rokmi 1933 až 1939 360 000 detí, nie je jasné, či tieto pôrody boli priamo výsledkom vládnych odmien. Behom 30-tych rokov sa neustálo zvyšovalo percento potratov. Išlo o trend, ktorý autori vládnej správy považovali za "ohromujúci"! vzhľadom na nacistickú pro-rodinnú legislatívu a propagandu. Zhodnotenie štatistík plodnosti v krátkom čase nevyhnutne predstavuje problém. 

V prípade Nemecka v 30-tych rokoch môžeme predbežne konštatovať, že snaha dramaticky zvýšiť plodnosť, tak ako si to predstavovali sociálni plánovači, zlyhala, hoci treba dodať, že nemecká plodnosť zostala relatívne vysoká v porovnaní s ostatnými západoeurópskymi národmi. 

Ani ten najlepšie premyslený pro-natalistický program akéhokoľvek industrializovaného štátu signifikantne neovlyvnil túžbu rodičov po deťoch. Rodičia brali do úvahy vyšší štandard života, atmosféru NS Nemecka, náklady na výchovu detí a nedostatok bytov, a preto limitovali počet svojich detí. Trend smerom k malým rodinám sa ukázal byť neriešiteľným. 

Dokonca ani striktné presadzovanie anti-potratového zákona nemalo žiaden väčší vplyv. Funkcionár v SS odhaduje, že v r. 1936 bolo uskutočnených 500 000 potratov. 

"Skutočnosť, že mnohé z týchto potratov je spáchaných v rasovo najcennejších kruhoch, ako uviedol, vzdorovalo spoločenským plánovačom. Ak by sa týmto potratom mohlo zabrániť, za 20 rokov by sme mali o 200 plukov naviac". Veľmi málo sa zmenilo aj koncom 30-tych rokov, kedy štatistici odhadovali, že potraty sa pohybovali od 500 000 do 1 milióna každý rok. Dokonca i nižšia hodnota by naznačovala, že potraty prevýšili počet detí narodených v manželstvách podporených pôžičkami..."

Claudia Koontz, Mothers in the Fatherland, pp. 186-7

Vidíme, že ani systém tak pro-rodinne orientovaný ako bolo NS Nemecko nedokázal zvýšiť pôrodnosť, tak ako bolo plánované. Samozrejme, že celková pôrodnosť bola stále lepšia než je tomu dnes, ale ide skôr o to poukázať na isté limity a trendy modernej, industriálnej či post-industriálnej spoločnosti, ktoré ani silná iniciatíva štátu neprekoná.

Ako chceme teda docieliť zvýšenie pôrodnosti dnes, t.j. v časoch, keď máme vynález hormonálnej antikoncepcie, feminizmus dosiahol svoj vrchol, religiozita konštantne upadá (dokonca napriek o niečo vyššej pôrodnosti silne veriacich ľudí), mladí muži sú zahltení na webe pornografiou a predovšetkým bytová a celkovo finančná situácia reálne neumožňuje časti mladej populácie založenie rodiny?

Problematika nízkej pôrodnosti je teda multifaktorálna a bude si vyžadovať komplexné opatrenia. My sme sa mohli stretnúť s nejakými pokusmi zvýšiť pôrodnosť aj v dnešnom liberálnom Nemecku, kde vláda utratila miliardy eur, aby odvrátila demografickú časovú bombu: od zvýšenie vládnych príspevkov rodinám s deťmi cez rôzne benefity pre rodičov, ktorí zostanú doma s novorodencom, náhrady za pracovné voľno pre nových otcov a rozšírenie služieb dennej starostlivosti o dieťa. Napriek všetkému tomuto úsiliu sa nepodarilo zvýšiť nemeckú pôrodnosť, ktorá sa už cca 40 rokov pohybuje na nízkej úrovni okolo 1.4 dieťaťa na ženu. Iné krajiny, ako Francúzsko, boli úspešnejšie, ale je na dlhšiu diskusiu do akej miery sa na tom podieľali ekonomické impulzy zo strany štátu a do akej celková kultúra. 

Na záver len dodám, že pokles pôrodnosti bol v mnohom pozitívnym trendom predovšetkým pokiaľ ide o udržateľnosť zdrojov, obmedzenie záťaže pre prírodu či lepšiu starostlivosť o samotné deti. Problémom sa stal predovšetkým z dôvodu, že sa nám týmto trendom zatiaľ nepodarilo adekvátne prispôsobiť ekonomiku a sociálny systém a je tu možnosť istého kolabsu v budúcnosti.

Negatívom je tiež skutočnosť, že napriek tomu, že pokles pôrodnosti je globálny fenomén, tak medzi jednotlivými krajinami, kontinentami či civilizačnými oblasťami sú stále príliš veľké rozdiely. Tretí svet zaznamenal prudký populačný rast a aj terajšia migračná kríza je jedným z jej dôsledkov.

Prioritou č. 1 by teda malo byť zníženie populačného rastu v krajinách tretieho sveta (o tom však inokedy). Rovnako platí, že zachovná hodnota populácie by nemala byť jediným kritériom. Rozhodujúca by mala byť kvalita populácie, nie kvantita, preto skutočne racionálna pro-natalistická politika by sa mala orientovať len na niektoré, t.j. stredné a vyššie vrstvy spoločnosti, nie na tú najnižšiu a najviac patologickú.   

 

 

 

 

 
0
Roland Edvardsen

Tak nakoniec sa už dostalo von, čo presne Matovič plánuje: https://e.dennikn.sk/2373689/ako-citat-tajomny-matovicov-status-viac-pen...

Len plošné zvyšovanie rodičovského príspevku na úkor vyššej DPH? To je teda fakt "geniálne" a "komplexné" "riešenie". A okolo toho robil ten debil "tajomné" statusy? Inak v Poľsku, napriek zvýšeniu rodičovského, majú o čosi nižšiu pôrodnosť ako my: https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Poland Aj keď samozrejme bez zvýšenia podpory by sa v Poľsku narodilo asi ešte menej detí. Takže úplne to netreba odpisovať. Ale netreba očakávať nejaké výrazné zvýšenie. Len zvyšovanie rodičovského je málo, to nemôže stačiť.

Norman

Zvyšovanie kvóty rodenia je, ako si aj naznačil, typická vlastnosť, ktorú presadzoval režim NS v Nemecku - teda je to číra nacistická záležitosť, nie? Každý, kto presadzuje zvýšenie pôrodnosti, je teda zlý zlý nacista - 4 roky basy.
Ha ha.

Výborný článok. Toto je jedna zo 4 tém, ktoré chýbajú v slovenskom diskurze. Racionálny antropologický pohľad na človeka. Kým toto nebude, nie je tu sloboda slova a nie je tu dostatok rozumu.

Roland Edvardsen

Samozrejme, že NS o.i. presadzoval aj sterilizácie a eutanáziu - ale to už je naozaj tabu v našej spoločnosti. A vôbec bojíme sa hovoriť naopak o kontrole pôrodnosti určitých skupín. Túto tému nedokáže absorbovať ani tzv. alternatíva. Naopak, tá sa bude ešte strachovať o to, ako Gates spôsobuje černochom očkovaním sterilitu a obdobné stupidity. Odpad, úpadok, nezáujem o elementárnu hygienu a rovnováhu.

Každopádne, ak je správna teória A. Karlina o selekcii génov "rozmnožovačov", potom netreba mať až taký strach - časom sa pôrodnosť totiž prirodzene zase začne zvyšovať. Francúzsko (ktoré má dnes na európske pomery impresívnu pôrodnosť) by mohlo byť toho príkladom: https://www.unz.com/akarlin/breeding-breeders/

Matovičov plán je samozrejme úplne tupý a nijako nepomôže (zato 25% DPH tu zase poškodí chudobu, tých najzraniteľnejších vrátane dôchodcov. Matovič je skrátka neomalené hovädo). To, že navýšenie rodičovských prídavkov pôrodnosť nijako zvlášť nezvyšuje vedia na Západe už dobrých viac ako 20 rokov, proste toto bolo už vyskúšané mnohými. A Matovič to vie tiež, ale potrebuje zase manipulovať s jednoduchšími, rozdeľovať spoločnosť a prekryť prúser so Sputnikom (kde by jeho a Krajčiho mala začať riešiť NAKA), rovnako ako prekrýval prúser celoplošného Sputnikom. Je to stále dookola ten istý príbeh.

To čo sa ukazuje, že ako tak pomáha je odbremenie žien od starostlivosti o deti. V Škandinávii to dokonca vedie k tomu, že je to jedna z mála oblastí sveta, kde je dnes fertilita eugenická, t.j. inteligentnejšie ženy majú viac detí. https://www.unz.com/akarlin/what-the-nordics-get-right/

Norman

Nie všetky boli nejak špecificky spojené s ním, väčšina vecí, prisudzovaných režimu Nationalsozialismus, je proste odrazom danej doby prvej polovice 20. storočia po Veľkej vojne.
Robili ich aj iné režimy, takže tie činy nemožno špecificky spojovať s NS. Tam patrí aj sterilizácia aj eutanázia - tie nemajú takmer nič s politikou v bežnom ponímaní. Ani v spomínanom režime NS nezohrávali žiadnu politickú úlohu.

Ani z hľadiska pozitívnej eugeniky nie sú sterilizácia aj eutanázia tak podstatné - eutanázia sa týka ľudí, ktorí nie sú už schopní rozmnožovania zdravých detí, a sterilizácia by mala byť zameraná tiež na takých ľudí, ktorí buď deti už v patričnom počte majú, alebo nie sú schopní mať zdravé deti, či sa o ne postarať. V dobe efektívnej chemickej antikoncepcie ale aj sterilizácie by toto nemala byť "krvavá téma".

Matovič už prechádza, aspoň vnútorne, z fázy dobrúčkého plačúceho populistu do sféry krutosti Oderint dum metuant. Je to klasický proces u všetkých diktátorov, aj tých len rádoby diktátorov. Zdvihnúť DPH na 25%, len tak, to môž echcieť len blázon. Taký, čo bez hanby vyhodí stovky miliónov, aby jeho spriaznená firma zarobila desiatky miliónov - a spôsobí tak čiste zo zištných dôvodov smrť deasaťtisícov ľudí. Takže keď sme pri tom - masoví vrahovia si zasluhujú jediný trest.

Čo sa týka tých liniek - zaujímavé čítanie. Teda aspoň niečo robia skandinávci dobre.

Roland Edvardsen

Samozrejme, že tie veci neboli vôbec špecificky národnosocialistické. Naopak, to NS prevzalo v tom čase moderné prístupy zo Západu.

Matovič je skutočne sadista, ako si už viacerí všimli. Inak ako sadizmom sa 25% daň ani nazvať nedá. Ale pochybujem, že na toto nájde podporu - aj u koaličných partnerov. Musím sa veľmi smiať na tom, že mnohí ex-voliči takých strán ako SDKÚ, KDH a iných ekonomicky neoliberálnych subjektov, volili v posledných voľbách Olajno, pri ktorom začína už aj Smer pôsobiť ako pravica. Viac naľavo od Olajna sú asi už len takí ako Stalin. Ešte si u seba zaviedli aj uctievanie vodcu na spôsob severokórejskych súdruhov. Fakt neoboľševici.

Na druhej strane, je fajn, že sa tá téma pôrodnosti otvorí. Smer tu za 12 rokov v tomto nerobil prakticky nič, alebo len veľmi málo či nedostatočne. Pri Matovičovi však hrozí, že tú tému potopí, zdiskredituje, ako sa mu to prihodilo pri Sputniku. On všetko len zaserie, znivočí.

Norman

Podobné to bolo a JE s Hegerovou myšlienkou zvýšiť daň z nemovitosti. Aj keď zrrejme tie čísla, čo sa zjavovali v médiách boli prehnané, predsa len platiť za svoj byt, za základnú potrebu, veľké peniaze - to by zruinovalo mnohé "sociálne slabšie" rodiny. A následné exekúcie - koľkým ľuďom prišlo z takej predstavy zle? Proste dane za majetok ako taký môžu fungovať iba vtedy, ak ten majetok zarába - prevádzky, fabriky a podobne. Ale platiť za vlastný byt pár tisíc ročne ... to nejde, ani ak ho prenajímaš - pretože by to museli platiť podnájomníci. Proste absolútne tupá myšlienka, zrejme na úrovni hurvínka Hegera.

Roland Edvardsen

Ten Hegerov nápad bol nehoráznosť. Vzhľadom na odpor, aký by to vyvolalo, to asi nechajú tak. Inak ten Heger je taká handra. Väčšia ako bola Radičová svojho času pre Dzurindu. Matovič ho inak ponižuje, či už s tým plánom obnovy alebo aj tým, ako vtedy usporiadal, už ako minister financií, tlačovku na úrade vláde. On sa stále cíti byť premiérom. A vlastne aj je. Heger by sa mohol emancipovať a rozbiť Oľano, ideálne už pred voľbami, ale asi k tomu nedôjde podľa toho ako povahovo na mňa pôsobí. Je to submisívny trtko s mentálnou a rétorickou výbavou Remišovej (a to som mu teraz inak dal :-)).

sandro

Lenze v Madarsku sa to proste podarilo. Opatrenia, ktore zaviedli pred 10. rokmi zacinaju prinasat ovocie a od r.2018 prekonavaju kazdym rokom rekordy v porodnosti za posl. 20 rokov.
https://www.vaticannews.va/cs/svet/news/2019-05/madarska-prorodinna-poli... Snad za ten link na vaticannews nedostanem ban:)) , no ale je priznacne, ze tieto data zverejnuju najma katolicke media. Neda sa ignorovat fakt, ze dnesni mladi skutocne odkladaju potomstvo na cas kedy si to budu moct dovolit(napriklad, nebudu kazdy den mysliet na to, ci budu mat kde byvat).
Dovolim si zase malu predikciu:
1. Magoric vypusti nieco na sposob Madarska. Nasledne sa zacne kolotoc medialnej hysterie lebo globalisti a ich media nenavidia co len pomyslenie na mnozenie Slovanov. Zacnu vrieskat, ze je to DISKRIMINACNE voci zenam co nemozu mat deti, voci homo-parom a podobne. Slabostou Magorica mozu dosiahnut uplne absurdne vyplacanie nejakych davok pre taketo skupiny ludi(a mozno to tam uz bude mat rovno zakomponovane). Za nic, len preto, ze nemozu mat deti. Magoric bude zase len ustupovat z pozicii, mysliac, ze jedneho dna ich ukludni, nechapajuc, ze tu ide len o ciru nenavist a zlobu.
2. Magoric len trepe a vypusti nejaky totalny nezmysel v style, ze budu moct mladi absolvovat zadarmo nejake prednasky alebo nieco na ten sposob:)

Roland Edvardsen

Pôrodnosť sa v Maďarsku za posledných 10 rokov zvýšila z 1.23 na 1.55. Takže nejaký nárast tam je, ale hovoriť o rekordoch je absurdné. Katolícke médiá by sa skôr mohli zamyslieť nad tým, prečo je v rámci Európy v tradičnejšie katolíckych krajinách (ako Poľsko, Taliansko a pod.) pôrodnosť nižšia ako v protestantských a sekulárnych. Česi majú vyšší fertility rate (1.71) a my máme podobný ako Maďari, či aj mierne vyšší, aj bez takýchto pôžičiek. To čo robia Poliaci a Maďari sa robilo inak aj inde, aj na Západe, aj v Izraeli. Zvýšenie bolo len mierne, na úrovni možno štatistických odchýlok. Samozrejme, dá sa argumentovať, že bez takéhoto zvýšenia rodičovského by sa možno narodilo ešte menej detí, ale samo o sebe demografiu nad zachovnú hodnotu nezdvihne. Skôr je to o tom, že chudobnejšie rodiny môžu dopriať svojim deťom o čosi lepší štandard, než o tom, že sa prudko zdvihne natalita.

Reakcie na Magoroviča sú odmietavé už teraz, nielen zo strany médií, ale aj bežných ľudí, lebo každý s mozgom chápe, že to čo Matovič navrhuje nestačí na výraznejšie zvýšenie pôrodnosti a ak to bude ešte k tomu na úkor takých nákladov ako 25% DPH (ktorá rodiny, dôchodcov a nižšiu i strednú vrstvu dorazí), tak to ešte skôr povedie k poklesu populácie, aj skrz útek do zahraničia - lebo pri magoroch z Oľano sa tu naozaj žije zle. Okrem toho, negatívne reakcie na toto sú aj z dôvodu, že to bude zneužívať istá pomerne početná menšina voliaca v posledných voľbách práve Matoviča. Naozaj, v našich geografických podmienkach sa aj táto obava premieta do istej opatrnosti v takomto zvyšovaní.

Ale pravdepodobne to spľasne. Matovič si zase vymení zopár konfliktných statusov so Sulíkom, alebo i tlačoviek a potom to pôjde do stratena. O mesiac možno príde s novou "atómovkou". Je to dookola stale ten istý chorý vzorec - zakrývať predošlý prúser niečim novým.

sandro

Ciganky cez 3,0. Momentalne sa prave preklopila porodnost na stranu ciganov v nominalnych cislach, nie v nejakych percentualnych statistickach! v minulom roku to bolo cca 25000 : 25000. Uz som to tu pisal. A preco absurdne? Rekord znamena, ze to cislo je proste najvyssie a je jedno o kolko. A 2018, 2019, 2020 naozaj rekordy dosiahli v porovnani posl. 20rokov. Je to zaciatok, zmeny sa neprejavia z roka na rok. Myslim, ze podporit financne komfort mladych rodin, zabezpecit im byvanie, bezurocne pozicky atd, je to najmenej co mozme urobit. Dokonca suhlasim aj s jedinou vecou, ktoru Krajniak urobil dobre - zaviedol rodicovske bonusy. Ak vychovas deti, ktore spolocnosti aj nieco prinesu, budu z toho profitovat ich rodicia. S tym ja budem vzdy suhlasit.

Roland Edvardsen

A v Maďarsku je koľko cigánov? Lebo Orbánove opatrenia idú tiež plošne, bez rozlišovania etnicity. Neviem odkiaľ máš tieto čísla, treba to podložiť.

Číslo 1.55 je najvyššie za 10 rokov pre Maďarsko, ale nie je to nejaký európsky nadpriemer. Keď si položíme na misky váh celkové úsilie a obrovské investície maďarskej vlády, ktoré na to vynaložila, a daný výsledok za 10 rokov, tak je to na dlhšiu debatu. Na mieste je i otázka, či sa pôrodnosť nedá zvyšovať aj nejako efektívnejšie.

Krajniakove rodičovské bonusy pôrodnosť nezvyšujú, to debunkovali dokonca aj na takom Postoji, pretože sa tu bavíme o teoretickej investícii v ďalekej budúcnosti. Na to, aby si motivoval ľudí im musíš dať daný benefit ihneď.

Nikto nie je proti tomu, aby sa zvyšoval komfort mladých rodín. Ak chceš však výraznejšie zvýšiť pôrodnosť, nestačí investovať len do jedného parametra. O tom tu po celý čas píšem.

Ak sa v životnej úrovni priblížime viac Západu, prídu vyššie mzdy a začnú sa stavať byty pre mladých, situácia sa môže začať zlepšovať. Samozrejme treba sa pozerať aj na to, či sa zvyšuje fertility rate inteligentnejších žien. Treba podporovať vzdelané a pracujúce vrstvy spoločnosti vo fertilite.

Norman

akékoľvek plošné podpory pre porodené decko sú problém.
Motivovať treba konkrétne spoločenské vrstvy, tie podstatné. Nie je problém dať úľavy z daní na dieťa, nie je problém urobiť tlak na dostupnosť bytov pre mladých pracujúcich rodičov (teda cez podniky), nie je problém dať špeciálne prídavky každému otcovi rodiny ku platu, aby matka mohla byť doma a nemusela sa prostituovať v nejakej kancelárii či v obchode.

Táto spoločnosť je ale naopak doslovne dysgenická, a to sa prejavuje cez ekonomické problémy vzdelaných ľudí, cez ich neistotu. Všetky reálnejšie zamestnania nútia vzdelaných ľudí otročiť, ťažko si môžu dovoliť nejaké výpadky a kvôli práci sa musia trepať niekde do Bratislavy (hovorím samozrejme práve o mladej roduschopnej generácii, ako ju vidno všade naokolo).
Režim doslovne potrebuje inteligentné vrstvy na robotu, nedáva im dýchať, ale spodnú polovicu kašle, tých necháva, nech sa rodia, o cigáňoch ani nehovoriac.

sandro

Tak beriem vsetko spat. Nema ziaden vyznam pokusat sa aktualne na tuto temu napisat cokolvek, so snahou o nejaku analytiku, resp. riesenie. Idiot sa prave vyjadril na FB a...uz je jasne, ze prorodinnymi zvastami sa len snazi prikryt zvysenie DPH lebo za rok doslova vybrakovali stat na podlahu. Samozrejme, nezabudol nabryzgat na Fica a Peleho, ktori za toto mozu. Lebo slobodna mamicka ma malo. Realita je vsak taka, ze dnes sa mladi naschval nezoberu prave preto lebo ako slobodna mamicka dostane partnerka rozne prispevky na skolku a podobne. Toto je taky megaIdiot, ze na to bude treba do slovnika SJ zakomponovat nove pomenovanie.

Roland Edvardsen

Hej, už som tiež čítal. Mne to bolo od začiatku jasné, že tie pro-rodinné žvásty a žvásty o DPH majú slúžiť ako provokácia a pomsta Sulíkovi a spol., popri tom, že Matovič musí teraz zakamuflovať nejako Sputnik, kde mu reálne môže hroziť trestné stíhanie (to je ten rozdiel medzi ním a Ficom. Že na rozdiel od Fica, u Matoviča vieme veľmi jasne pomenovať z akých trestných činov by mohol a mal byť obvinený. A tie mu už jasne vypísali aj mainstream ratlíci, ktorí ho definitívne odpísali. Matovič chcel velice zatvárať do basy Fica, Kaliňáka, Pellegriniho a iných vysokopostavených politikov, ale dnes mu reálne hrozí, že prvým veľkým politickým zvieraťom v base môže byť práve on - samozrejme asi skôr po voľbách, ideálne predčasných). Každopádne, chlapec nesklamal. Vidieť, že už tabletky došli a zase tu máme starého "dobrého" Matelka. A bláznivá jazda môže opäť začať. :-)

Norman

Práve som tak naživo hovoril: Magorič musle ťažko znášať svoje vyhodenie z kresla, a jemu v hlave ktovie čo prehorelo. Proste teraz je ako nepredvídateľný idiot a nedá sa predpovedať, čo z neho vyjde. Ako keď v tých rôznch béčkových hororoch zombie zalezie do močiara a vráti sa vo svojej pravej chápadlovej podobe, heh.

Ja som ho dnes ani dávnejšie nevidel na obrazovke, tak sa neodvažujem odhadovať presnejšie jeho stav - ale na niečo je to dobré - aspoň ho "zarežú" (ten výraz aj on použil voči tomu Kičurovi, že ho "mediálne zareže", nie?). Takže pri tomto DPH ho azda mediálne zarežú, a spolu s ním aj niektorých iných členov vlády - vrahyňu, pinokia, opičiaka a podobných. Takže mohli by ho zavrieť (alebo inak anihilovať) ešte aj pred voľbami.
Já dávam prednosť predstave, že sa oficiálne zblázni a do dejín sa naozaj zapíše ako trnafský blázon.

Vhodná chvíľa je aj pripomenúť, že žiaden majetok NIE JE SVATY a že biela kobyla by mala byť obratá o zločinný majetok (tak, ako sa zaberali majetky aj po Prvej vojne, aby sme si nemysleli, že to robili iba nejakí "komunisti" - nie, to sa robilo bežne KEDYKOĽVEK v histórii). Táto varianta by mala žiť aj v ich v povedomí, aby si rôzni matovičovci, ale ani iní "zbohatlíci" nemysleli, že niečo natrvalo vyhrali.

Roland Edvardsen

To čo sa stalo Matovičovi by ťažko znášal aj zdravý, vyrovnaný človek, nehovoriac niekto taký ako Matovič. Matovič síce nechcel byť pôvodne premiérom, ale premiérska moc mu rozhodne zachutila a v pláne rozhodne nemal skončiť len po roku ako premiér. A to ešte k tomu za takých naozaj ponižujúcich okolností, o dosť ponižujúcich ako u Fica, kedy ho vlastní koaliční partneri verejne označili za príliš neschopného a šibnutého, aby mohol byť na čele vlády. Takže pomstiť sa musí, o tom žiadna.

Ja som tiež dávnejšie nevidel Matelka na obrazovke, ale za to dnes bol opäť zážitok sledovať Remišovú s Ficom v TV. Akože predtým tu boli také exempláre ako Vašáryová a iné, ale Remiška je dnes suverénne jedna z najtupších a najprimitívnejších žien v politike aké som zažil. To je až neuveriteľné, že z niečoho takého, čo sa vám prirodzene hodí niekam do kravína, sa mohla stať líderka strany a ministerka, že ju môže vôbec niekto rešpektovať, brať vážne. Ja byť straníkom žaludov, tak jej fakt poradím nech do tých diskusií až tak často nechodí, že si škodí obdobne, ako si svojho času škodil obdobný IQ-level Danko a rozširuje škaredé predsudky o ženách v politike.

Remišová je fakt jeden zo silných dôvodov, prečo som za predčasné. Ak už nič iné, tak to, že duo kravských zmijí Kolík a Remišová bude po voľbách out bude veľmi uspokojivý výsledok.

Norman

No neviem, v tuposti asi máločo prekoná Vašáričku Magdu.
Mám dojem, že u Remišovej ale aj Čaputky ten kolaps je daný hlavne stresom - asi dostali možnosť vidieť veci, čo naivisti ich rozmerov dovtedy neverili. Sú zlaknuté. Remiška dnes vyzerala, že skolabuje. Škoda, že na debaty nosia rúška - radšej tam mali porobiť plexisklá, ale debatiť v rúškach je ohavnosť, lebo nevidno, ako sa tvária.
Fico bodoval - aj keď vidno, ž eto má "nacvičené", že to nie je jeho prirodzený talent - ale snaží sa.
Škoda, že Smer na to nemôže byť sám.

Kolíkvá bola na Markíze, ale ani to už nemôžem - ja už tu vrahyňu nemôžem ani vidieť. To je jedno z najnehanebnejších stvorení v slovenskej politike za desaťročia.

Ľubov

pre svoje protekčné štence vytvorili platformu,ďalšie zberné miesto https://www.picuki.com/profile/mladi_za_ludi

Dávam to sem do archívu ,týchto mladých,ćo tak podporujú vrahyňu. Krv Lučanského je aj na ich rukách.

Norman

to je dobrý link, na mladých žaľuďov :-(
To (si) treba stále pripomínať, čo za nechutné typy to musia byť.
Len dúfam, že tí traja sú všetci, čo to tvoria.
Keby som už na to nekašlal, a keby som sa nebál problémov s políciou za radikálne texty, tak by som naozaj pomýšľal na nejaký strelecký kurz. Sapík sa potom vždy už nejaký nájde, keď bude treba. A takmer vždy sa striela zblízka, takže to nie je žiadne veľké umenie.
:-)

PS. sranda je, že hneď pod textom o vysťahovaní Rusov je tam text o oslobodení Liptovského Mikuláša. Tomu sa povie naozaj schizofrénia. Alebo sú proste úplne tupí, nerozmýšľajúci. Vážne - tu naozaj nie je problém, že týmto niečo zlé spôsobia, napríklad Rusom či podobne. Hrozivé je, že takéto niečo tu existuje a ešte sa to aj pechorí. Ako toto mohlo vzniknúť? (teda nemyslím na to, že sa ich tatko raz ožral a preto nenašiel gumu ...)

Dusanbe

sprosté, zapálené a angažované, na vidinu "politických stáží" a ľahkej a veľmi dobre platenej kariéry v treťoseku a sorošových neziskovkách navnadené a nadržané politické štence.
Zmes naivity a čistokrvného oportunizmu, pripravení postupovať v šľapajách svojho zakladateľa, ohrdnutého záujemcu o vstup do KSČ, neskôr predsedu SZM a čakateľa, neskôr po stretnutí so Šorošom hlavného pozývateľa a strojcu cudzej vojenskej prítomnosti na Slovensku.
Inšpirovaní príkladom svojej súčasnej šéfky, ktorá bez váhania prezliekala svoje stranícke tričko a spravila by to na verejnosti v mene svojej politickej kariéry kedykoľvek znovu, vrátane spodnej bielizne...
Týchto aparátčikov, štedro podporovaných zahraničím ktorému slúžia, čaká svetlá budúcnosť.
Je už pravdaže aj v tomto segmente silná konkurencia a neľútostný boj o korytá, ale tých "najschopnejších" čaká politická kariéra a budeme ešte o nich počuť.

sandro

Pod ten stres sa podpisujem aj ja. Od isteho casu, zacala mat Remisova totalne bloky. Trasie sa jej hlas, cervenie, ma okna. Pritom este v opozicii isla ako píla na tlacovkach. Nie ze by niekedy povedala nieco odborne alebo tak, ale ten potrebny politicky marketing verbalne zvladala.

Norman

Všetci majú nejakú mentálnu úroveň, tá sa moc nezmení, ale hlúposť azda ani nie je ich základný problém. U týchto ľudí je dôležitejšie, ako dokážu zvládať svoje rezervy. Tá povestná "tuposť" politikov pramení hlavne z toho, že to (takmer všetci) nezvládnu a rôzna tá funkcia z nich urobí handru. U každého je niečo: ambície, zodpovednosť, riziká, úspech či neúspech, šťastie či smola ... no a potom to tak vyzerá, ako to vyzerá.
A to platí aj pre politikov, ktorí sú potenciálne na (našej) lepšej strane - aj tí fungujú povedzme len na polovicu svojho kľudového potenciálu.

A potom sú tu ešte veci, ktoré my, verejnosť, konkrétne nevieme - ale oni o sebe vedia viac. Napríklad Fico možno má dobré materiály na zgerbu a možno, hovorím opatrne možno im hrozí, že to naozaj mieni aj použiť. Prinajmenšom Remiška tomu môže veriť a tak pochopila aspoň to, že to celé nie je len prísť na tlačovku a tam polhodinu kvákať. To sa naučí skoro každý, v tom umenie nie je - horšie je, keď ZOMIERAJU ľudia , a to aj v base. Popri covide si možno ani neuvedomujeme, ako je zatváranie a zomieranie vo väzbe škandálom a zároveň hrozbou pre (zatiaľ) živých politikov.
Ja viem, že trocha (zas) preháňam, ale im ide naozaj už o krk. Všetkým. Je to niečo ako pravdepodobneosť pri AstreZenece - niekto si to môže odsrať. Len tu to môže byť dosť veľké percento.
Tipujem a dúfam zároveň.

Takže - je najlepšia metóda vyberať si ľudí podľa odhadu ich schopnosti znášať stres a byť odolný. Z kľudu pramenia aj dobré nápady, pevný charakter a podobne. Lenže to je vnútorná vec danej osoby, ťažko sa to odhaduje vopred, keď toho človeka nemožno vidieť pod záťažou. Mávanie ručičkami a opičie škerenie sa do kamery pred voľbami príliš zakrýva podstatu tých slamenných pandrlákov. Ani predošlé "manažerské schopnosti" a podobný hnoj nič nevypovedajú o danom pandrlákovi. Takmer všetci sú beztak naozaj straw dogs, a zhoria ako Morena, keď sa vhodí do ohňa.

Roland Edvardsen

Nuž, ona mala obdobné výpadky už v minulosti. Stačí si spomenúť na neslávnu tlačovku, kde sa jej pýtali na počet členov Oľano, kde odpoveď tvorilo hmmm,mmmm,úúúú,óóó,méééé a obdobná slepačo-kravská reč. Alebo na jej diskusiu s Pellegrinim v RTVS, kde sa jej spýtal na aktuálnu daňovú sadzbu a kde to po trápnom mlčaní skončilo s dnes už Remišovej legendárnym "mne kladie odpovede pán moderátor" :-D. Samozrejme, stres môže zohrávať rolu, ale u Remišovej to rozhodne nie je len o tom. Tá baba je reálne vykefovaná a bohvie, kto všetko jej pomáhal pri tej jej štúdiách v zahraničí, kto ju popretláčal, lebo sa mi nechce veriť, že niekto takýto by to mohol zvládnuť sám. Ale súhlasím, že na Magdušku sa asi nechytá nikto. To je unikum samo o sebe.

sandro

na jej obranu treba povedat, ze to betar s jamkami dobre zahral a nepytal sa na danovu sadzbu ako taku, ale na efektivnu danovu sadzbu, ktora bola v tom case cca 16% . A teda chcel sa pochvalit lebo bola asi historicky najvyssia a ludia boli teda ochotni dane platit. Ale vykefovana je teda riadne, to sa jej urcite zastavat nejdem.

horyslav

to Švédsko nie dobrý argument. majú síce nastavený vyšší sociálny štandard ako napr, u nás, ale v podstate bez nejakej výraznej efektivity, ak nebudeme hriať srdiečka slniečkárov... Švédi síce historicky prelomili deväť miliónovú hranicu, ale pri pôrodnosti domáceho obyvateľstva 1,88 bodu nič moc, keďže na rast populácie potrebujete aspoň 2,1 bodu. čiže rast zabezpečovala imigrácia. samotná pôrodnosť nešvédskeho obyvateľstva sa pohybuje, podľa štatistík, okolo 2,8 bodu (myslí sa tým moslimská populácia). teda vyhliadkovo pre švédov nič moc. a pre nás ako vzor, určite nie. a to nejdem zachádzať do ekonomického prínosu imigrantov (všeobecne), Švédsko má vyššiu mieru nezamestnanosti ako priemer Európy, netreba dvakrát hádať prečo...
u nás demografiu rozoberať nebudem, Sandro ju popísal. všetko to je o ekonomike. kým budeme montážnou halou a odbytišťom druhotriedneho tovaru nemeckej tretej ríše, nič sa nezmení, akokoľvek sa bude experimentovať s podporou mladých rodín, aj pri motivácii istých skupín ludí, ako to naznačil Noro. ak by aj bola nejaká odozva, mladé schopnejšie by zmizlo rovnako ako dnes... bol by to zasa len prínos pre ekonomicky silnejšie krajiny tohto spolku, samozrejme na úkor nás, čím by sa nožnice nerovnosti roztvárali naďalej...
dnešná demografická politika, nielen u nás, je v podstate účelová...

Roland Edvardsen

Ja určite nemienim nejako extra vyzdvihovať Švédsko, ktoré hlavne vo svojej imigračnej politike fatálne zlyhalo. Samozrejme, že ak odčítame nebielych, tak pôrodnosť Švédok bude o čosi nižšia ako tých slušných 1,88 (čo stále nie je záchovná hodnota, ako správne uvádzaš), ale dal som tam link na zaujímavý text ohľadne eugenickej fertility. Ak je to naozaj tak, že sa im darí, aby inteligentnejšie ženy rodili viac, potom má význam sa pozrieť na to, ako presne to robia, v čom ich systém funguje. Ono veľa sa hovorí o tom, ako sa Švédsko zrúti a upadne, ale ak majú naozaj mierne eugenickú fertilitu + do toho majú okrem patologickej migrácie z tretieho sveta aj migráciu mozgov (teraz najmä z južnej Európy, ktorá je na tom populačne dnes horšie ako sever), tak sa im to kľudne dorovná a môžu vydržať dobre ešte pomerne dlho (pretože pre kvalitu života v krajine je o čosi podstatnejšia veľkosť jej nainteligentnejšej triedy, ktorá manažuje zvyšok spoločnosti).
Nás samozrejme dosť ničí emigrácia našich ľudí. A obávam sa, že ak tu táto vláda vydrží dlhšie, tak ľudia budú ešte viac chcieť utekať. To vidím aj na sebe, že odkedy tu vládne Matovič, tak ma viac a viac prepadá chuť "niekam zdrhnúť".

Norman

Samozrejme, keď do modelu zavedieme aj vysávanie mozgov, nemá to celé riešenie. A treba to spomínať - odliv mozgov je reálny faktor, ktorý najviac ničí krajiny východnej a strednej Európy. Takže hej - toto by sa muselo vyriešiť ako prvé.
Ale veď my tu mnohokrát hovoríme, že mierny pokles pôrodnosti bielych NIE JE podstatný. To sa ľahko dobehne, keď sa vytvoria podmienky.

Takže znova - najdôležitejšia je katastrofálna lavínovitá rodivosť hnedoidov. A v bližšom priblížení pre naše pomery je najdôležitejšie - príliv ľudí bez kvality a odliv/skupovanie/vyciciavanie kvalitnejších ľudí.

Toto treba zmeniť, vyriešiť - a samozrejme nielen na krpatom Slovensku (i keď potencionálne môžeme dať pozitívny príklad, aspoň ukázať snahu, prípadne dať teda negatívny príklad, ak sa osadníci premnožia).

Bez vyriešenia tohto všetko ostatné tu pod Tatrami stráca dôležitosť.

horyslav

plný súhlas, Norman. preto som aj uviedol Sandra, aby som tým reagoval na nezmysel Matoviča, zase to riešíť plošne. tú chybu robili aj komunisti, detské prídavky na neobmedzený počet detí. Možno to bolo po vojne aj aktuálne, ale časom tá predvojnová generácia pri moci nepochopila, že už nie je začiatok 20.storočia, kde deti boli ekonomickým prínosom do hospodáriacich či robotníckych rodín... a máme čo máme...
pre Rolanda Edvarsena, aby sme sa pochopili, ja vítam akékoľvek úspechy na poli eugenickej fertility, len som naznačoval, že za súčasnej situácie je tento model pre nás nepoužiteľný. u švédov to posúdiť neviem, či im to nejaký ekonomický prínos prináša. aby im zachvíľu tie ich mozgy nezačali utekať do susedného Fínska...
sám som zástancom kontrolovanej a riadenej pôrodnosti.

Náhodný okoloidúci

Súčasní mladí často nie sú vedení k zmyslu pre zodpovednosť, sú večne a navždy nezrelí, vychovaní a nastavení užívať si lákadlá života a nevešať si na krk žiadne záväzky. Preto je aj toľko mladých porozvádzaných, skrátka nezvládli život vo vzťahu, sú sebeckí, bez snahy a ochoty prispôsobiť sa inému človeku a rodinnému životu. Česť výnimkám.
Na druhej strane niektorí mladí sú až príliš zodpovední, až tak, že rodinu a deti odkladajú na obdobie, kedy budú zabezpečení a nakoniec si na to tak zvyknú, že keď už sú zabezpečení, to aj zabudnú, kvôli čomu sa chceli zabezpečiť.
Ďalšia vec sú prehnané nároky na partnera. Na jednej strane narastá počet nepríťažlivých obéznych žien vychovávaných v tom, aby sa mali rady také aké sú, na druhej strane instagramové a fitnescentrové modelky, len zriedkavo vhodné a mentálne zrelé na vážny vzťah. Aj keď občas sa taká nájde.
A chalani - buď nezrelí mäkkýši alebo fitnescentroví nabúchanci, ktorí trávia pred zrkadlom viac času ako ženy.
Ja viem, toho všetko sú extrémy.
Ale hlavnú príčinu nízkej pôrodnosti pod hranicou udržania sa a prežitia národa vidím práve tú nezrelosť a trvalú pubertu a užívanie si lákadiel života.
A koľko mladých párov si miesto vlastných detí radšej zaobstará psa z útulku?

U hnedoidov ide množenie úplne živelne, ako u typických r-stratégov. Nerozmýšľajú jednoducho si zasexujú a neriešia, či z toho bude decko alebo nie. A ak náhodou je, tak štát ( = bieli pracujúci prostredníctvom daní a odvodov) sa postará

horyslav

ako sa u nás jedna cigánka rozčuľovala, akí sú gadžovia leniví, lebo nie sú lóve a jej mešká podpora...

Ľubov

Práve na túto tému sa oýtal jeden poslucháč AE p.VK ,ako to vidí,možnosti emigrácie z Česka,teda kam.
A on so svojím príslovečným "optimizmom"mu odpovedal,že ak má naozaj dostatok zdrojov,môže si kúpiť malý vlastný ostrov v Tichomorí. No a potom už tak serióznejšie mu ako posledné bezpečné miesta na svete,kde občania majú šancu byť slobodní označil asi dva štáty v Južnej Amerike a určite Kubu. La Viva Habana
A ešte Kazachstan. Dúfam,že nikam neodídeš, Slovensko nie je len Kolík a Remiška,ale predsa aj my :)).

nové