Rostas a Budzák v Rusku

4. júna 2015 sa z iniciatívy Ruskej ambasády na Slovensku a mesačníka Zem a Vek konalo v Moskve stretnutie pri okrúhlom stole v priestoroch redakcie Международная жизнь/Medzinárodné vzťahy. Za účasti námestníka programového riaditeľa Russian International Affairs Council a ďalších si mohli prítomní vypočuť ako fungujú média na Slovensku a klásť otázky Tiborovi Rostasovi (Zem a vek) a Dušanovi Budzákovi (Rádio VIVA+Zem a vek).
 
Toľko základné info, pochádzajúce zo stránky Nie je to tak (tam je aj videozáznam).
 
Včera, v utorok večer, sa nad touto správou pohoršoval v Slobvysielači Huďo aj Lichtner. Aj podľa mňa dosť oprávnene, pretože také úzke vzťahy s Moskvou, aké sa pokúša Rostas vybudovať, len podporia ohovárania agentov NATO, že slovenská alternatíva je platená z Ruska. Celá tá záležitosť podporuje moje nedávne slová tu, že alternatíva vždy krachuje na svojch ekonomických ambíciách. A Rostas pôsobí v tomto smere  dosť neisto - podozrenia sa vlastne potvrdili. Na jednej strane chápem, že je to vcelku prirodzený biznis krok, je ale určite v nesprávnu chvíľu.
 
Huďo sa včera v Informačnej vojne od tých dvoch a od Zem a Vek všeobecne výrazne dištancoval a Lichtner podobne s tým, že táto moskovská akcia nijako nesúvisí s jeho odchodom zo Slobvysielača. To je takmer samozrejmé, možno im veriť. Aj podľa mňa, ak by sa jednanie v Moskve dalo nejak ospravedlniť, mal o tom minimálne Huďo vedieť. Znova sa ukazuje, kto to robí pre myšlenku a kto hlavne pre blbý prospech. A aj ten prospech by sa dal ospravedlniť, ale len dovtedy, kým sa s tou myšlienkou nedostáva do konfliktu, kým nezačína škodiť. A to sa žiaľ asi stalo.
 
No ale nevadí, aspoň nebude alternatíva tak koncentrovaná na jeden časopis.
baloo

Elliot. Pre mňa bol vždy zvláštna figúrka... Nepochybne je veľmi inteligentný a vynikajúci rečník a rozprávač a dokonca má v hlave aj pekne usporiadané. Ale čo mi na ňom od začiatku vadí, to je jeho bezbrehý narcizmus. Nedokázal to prekonať ani teraz s tou pozvánkou do Moskvy ako keby v reáli nepoznal tie jemnosti diplomacie. Chcel byť aj v tom prvý bez ohľadu na následky. Neviem či je to pre "prospech", čitateľská obec na Slovensku mu z toho neporastie.

Na druhej strane projekt Zem a Vek tiež môže byť dvojsečný, hlavne s takým narcisom na čele, akým je Elliot. Problém vidím v tom, že je jediný ne-mainstreamový zdroj informácií a ako taký má vlastne monopolné postavenie + buduje sa okolo neho mýtus ako o majáku slobody slova, vlastne v poslednej vete píšeš trochu ináč to isté. Čitatelia preto žerú všetko čo je v ZaV aj s navijákom - a v tom je určitá pasca, celá táto masa čitateľov sa stáva celkom ľahko manipulovateľná.

A Lichtner s Huďom podľa mňa minimálne toľko, ak nie viac urobili pre "slobodu slova" (možno v ich slovách je aj štipka urazenej ješitnosti ;-) No podľa mňa Rostasova osoba a na môj vkus trochu príliš okaté monopolné postavenie ZaV sú problémom. A priznajme, začiatky projektu ZaV sú trochu záhadné. (Mimochodom to platí aj na SlobVys ale Lichtner, Huďo a Koróni sú pre mňa rádovo dôverihodnejšie osoby - priznám sa, žýe je to subjektívne ale je to tak)

Ľubov

Zase Rostas. Nech idú agenti Nato do p..... ,že či je naša alternatíva platená z Ruska,alebo nie,aj tak budú hovoriť svoje. Veď je to už jedno.Dokonca by som to aj chcela. Namiesto toho,aby sme si povedali,že Rostas ide s kožou na trh,zas len budeme špekulovať. Som zvedavá,kam idú L. a H. Ak naozaj indície neklamú,potom by to mohli byť Kolárove peniaze,nevadí. V poriadku,všetci vieme,z čoho sú platené krysy,tak nech sa už aj alternatíva konečne dostane k pár miliónom. Čo je na tom zlé?

Baloo,narcisizmus je pokial viem patologická diagnóza a s tou by som bola opatrná. Nenapadlo Ťa,že je to jednoducho umelec? Tí potrebujú vo svojej podstate byť iní,odlišovať sa. Skôr si myslím,že mužov dráždi na animálnej úrovni,žiarlia podvedome. Ak uvidíme,že štylizácia smerom k nejakému kristovskému imidžu by bola ešte podmaznutá velikášstvom a mesianizmom,už ani nepípnem. Ale zatial tam naozaj nič také nevidím,len útok stáda na odlišnosť. To vidím.

slaven1

To máš tak: Niekto dostal do vienka krásu, niekto múdrosť, niekto ani jedno a niekto oboje :-)

Moje odporúčanie je nech na vyváženie zbehne pokecať aj do Washingtonu na nejakú "war hawk" akcošku. Jáááj počkať nedá sa, USA teraz nevidáva víza.

baloo

OK, je umelec, dokonca možnože ani nie zlý. To ma ani nenapadlo, že by som naňho mal žiarliť, ale ak teda chlapi podvedome a animálne naňho žiarlia tak ženy zrejme podvedome a animálne ho milujú ;-) Len aby som tiež podpichol...

Poviem ti tak sedlácky ako si myslím: mne jednoducho po nejakom čase začalo liezť na nervy jeho nezastaviteľné kecanie. Mám radšej dialóg. A čo sa týka imidžu, tak podľa mňa práveže dosť mu na tom záleží, len si daj vyhľadať v googli > images "tibor eliot rostas". No... nebudem to hĺbšie komentovať, pozér jak vyšitý.


Ale OK, animálne naňho žiarlim... ;-)

"potom by to mohli byť Kolárove peniaze, nevadí ... Čo je na tom zlé?"
?!?! no podľa mňa napr. to, že celý projekt prezentuje ako entuziastické "hnutie" intelektuála, odspodu. A vieš ako to je, keď je redakcia od niekoho finančne závislá... objektivita je potom vedľajšia, veď treba z niečoho žiť. Ale nechcem mu krivdiť, o zázemí ZaV neviem nič.

Ľubov

ako som Ti raz vysvetlovala ,čo je to zeolit? Hehe,že práve Tebe,to sú tie divné náhody.Si geológ a zemitý,veľmi príjemný muž. Upraceš desať Tiborkov,aj bez retuše.-). Ste len na iných živloch stavaní, a to je dobré,tá rozličnosť. Klasik by o vás povedal"Žije svoj život ako každý iný,ale na nikoho sa nepodobá"

Financie pre ZV : Tu si stratil niť,lebo je to nedorozumenie,Kollár nepodporuje Zem.Pokial chce Rostas od septembra začať vydávať aj Zem a Vek pre deti,malo by sa to volať Atramentový bojovník (hehe,vtipný názov),tak to je nekomerčný projekt a niečo nevídané v týchto končinách.Čo ak naozaj nie je všetko o peniazoch ? Aj zázraky sa dejú

tojejedno

Rostas ziadal v roku 2013 na tento detsky casopis od statu dotaciu vo vyske 12.000 eur. Zazrak sa nekonal, ziadost bola zamietnuta. MK-4246/2013/4.5.5

Norman

Hej, určite, ale v najlepšom objektívnom slova zmysle je za tým "urazenosť". Veď spolupracujú a zrazu sú daní na bok a neinformovaní, ani dodatočne. To je predsa základná násobilka akejkoľvek spolupráce, že to znamená zlý vývoj, objektívnu urážku.
Ja by som sa osobne nad samotnou tou správou o ich ceste do Moskvy ani moc nepozastavil, nemôžem vedieť, čo to naozaj bolo - ale reakcia Huďa tomu dala určitú zaujímavosť a upresnila to.
Nech si robia so Zemavek čokoľvek, veď to nemôže byť stále rovnaké, to je vývoj, nech skúšajú, teraz to tiež nie je dokonalé, he, ale mám určité obavy o relizáciu ľudí ako Huďo, Benka (a aj Lichtner, teda ak neodide niekam na Nový Zéland). Nebol by koniec sveta, ale bolo by ich škoda.

Ale tak či tak sa nič nedeje, proste som to sem dal, keď už som to tam v rádiu o polnoci počul.

jery2

Ja si myslím, že Rostas je platený z toho istého zdroja ako Sme. Robia to tak už stáročia, podchytávajú si obe strany. Rostas nie je skutočná opozícia, je to ich opozícia.

tralala

trafil si klinec po hlavičke. Tí naši najšikovnejší, tam hore. predsa si nasadzujú roky riadenú opozíciu. Pozrite na Russella Branda! Ten človek chodí z jednej TV v US do druhej, kde ukazuje "skutočnú" tvár tohto systému! Navonok neľútostne kritizuje systém, a v súkromí žil (ešte?) s dcérou bankára z Londýna.
Podoba Brand-a a Rostasa čiste náhodná :))

Norman

Tento jednoduchý spôsob spikleneckých teórií nie je pravdivý.

A konieckoncov - svet a moc hajzlov funguje na nevedomej manipulácii, nie na priamom kúpení.
Nevedomá - to znamená, že dotyčný nevie, že je manipulovaný. Konieckoncov, ak by to vedel, už by to nebola manipulácia, ale kolaborácia.

Rostas to myslí dobre, ale jeho vnútorné charakteristiky ho povedú rovnako jednoznačne, ako sa magnet pohybuje po magnetických siločiarach. Ako nás všetkých. Určitá časť jeho dráhy bola a je dobrá, ale trvalo to asi nebude fungovať.

Truhlík

Niekedy to funguje aj jednoducho. Tak ako krvavý Bush mladší chcel najprv nechať zbombardovať TV Al Jazeeru. No a potom celá redakcia BBC na Middle East vošla do Al Jazeery a bolo.
No a teraz postoy.sk začal budovať konzervatívny denník. Tak tam nabrali 3 redaktorov z .týždeň a 1 zo SME. Pozrel som si nejaké články a smrdí to samou židovinou. A za každým článkom je odkaz na SME. Tak sa to robí. RKC na obraz farizejov.
To ozaj radšej ezoterik Rostas za ruské peniaze. Hoci na tom videu sa až moc podkladá Rusom. Ale je to jasný signál. A prekladateľka je biedna. Hoci ani ja som nevedel ako sa preloží slovo kacír.
Huďo s Lichtnerom mi budú chýbať.

Norman

Včera píšuci za sionistov, zajtra budú všetci buď konzervatívni, národniarski, sociálni alebo proruskí. Akoby to bola najsamotrejmejšia vec na svete, akoby odjakživa.
To je tak, potkany vedia, že majú opustiť ľoď.

Aman Againsttime

Postoy sa pre normálneho človeka veľmi čítať nedal ani predtým. No a teraz, keď si tam nabrali tie neokonzervatívne (čiže sionistické) krysy už dupľom.
Konzervatívny výber sa mi osobne pozdáva predsa len viac, hoci tiež o nič extra nejde (na čo ste tu už i vy poukázali).
Slovensko určite potrebuje kvalitný konzervatívny denník - ale orientovaný viac paleokonzervatívnym smerom (Buchanan, Paul Craigh Roberts, Paul Gottfried, atď.), ktorý by tvoril alternatívu voči neokonom. Bohužiaľ, opäť to vyzerá, že sa všetok konzervativizmus na Slovensku bude orientovať len jedným (neokonským/sionistickým) smerom. Je to naozaj škoda.

Ľubov

Dnes o deviatej je Informačná s Rostasom kvôli Moskve.

baloo

je 21.55 práve počúvam súboj Lichtner vs Rostas. Stačí len počúvať, hovorí za seba, netreba ani komentovať. Rostas je Rostas, iba mi potvrdil čo som si o
om myslel a ešte aj vynásobil.

Norman

Hej, nejak to nezvládajú. Hlavne si nerozumejú, ale o nič nejde.

Rostas má o sebe veľké predstavy, ale v tom nie je problém.
Problém je v tom, ako som hovoril, že je tu dilema medzi alternatívou a biznisom (mediálny dom a podobne).
Jeho biznis zámery nie sú nejak amorálne, určite nejde o čierne prachy (od rusov či od koho) Ide o to, že politicky nie sú ideálne, možno ani pre jeho biznis.

Žiaľ, mierne vidno, že Lichtner nie je na toto skutočný profík a preto bola tá debata na začiatku trápna.

Ináč, najhoršie je uvedomiť si, koľko je na Slovensku ešte naivity. Všetci chcú byť čistí a bezúhonní. Nechcem sa zastávať Rostasa, ani moja platforma nie je solupráca s Ruskom a Rusofilstvo, ale tí ľudia, čo sa (tam) ozývajú, sú naivní, naivní a naivní.
Ak sa stala chyba, tak tiež hlavne v politickej interpretácii ich spolupráce s Rusmi.
Len škoda, že sa zhodou blbých okolnosti odďelujú od Huďa. Huďa treba podporiť, lebo si to nezaslúži.

Onedlho sa na tom azda budú len rehotať :)

Ľubov

Dobre ,a ja zas naopak,mu budem naďalej fandiť.

Ľubov

Norman,čo na toto povedaťať? Je nutné,aby bol Lubo Huďo neustále tak korektný? A opäť sa ozvalo moje diabolské ja:-). Zdá sa,že sa uvolní miesto komentátora v ZV,ehmm,som sa zamyslela....

Mne sa niektoré komentáre na Nadhlade aj tak páčia viac,ako Huďove....ale inak súhlas,je nás päť a pol,preboha, a oni -už se perou! Trocha tej empatie a velkorysosti aj voči sebe konečne,sme nepoučiteľní.

Norman

Nie je treba byť nepoučiteľní, je možné zajtra spraviť ústretový krok, Rostas môže napísať Huďovi ale aj Huďo Rostasovi.
Na to je práve dobrá tá formálna chlapská neemočná zdvorilosť. (keby bola)
Myslím, že obraz žiadneho z nich, ich charakter, by to nepoškodilo, skôr naopak.
Urobiť by to mohli už len kvôli ... no, kvôli prostému fungovaniu. Je to pre obe strany výhodné.

Sme poučiteľní.

Ale je možné, že ich rozdielna mentálna štruktúra už dávno vytvára antipatie, to je pravdepodobné. No ale veď tiež nie sú z cukru.

Je dobré, že pestuješ svoje novobjavené diabolské ja. Len nesmieš zabúdať na tvoje nepraktické ja. Tvoj nápad ohľadne mňa je hľboko nepraktický. So Zemavek môže spolupracovať každý, môže tam písať tie krátke veci na konci, alebo aj dobrý článok by akceptovali. Urobil som niečo také niekedy? Čo naznačuje, že by som mohol nejako tam komentovať, tam písať či dokonca nahradiť Huďa? Hej, raz prídu a objavia ma, môj nekonečný talent a prínos pre ľudstvo, a na čo som všetko prišiel, a moje poznatky o duchovnom svete ... tomu sa povie nepraktické uvažovanie :) Hej, hej, všetci už len na mňa čakajú. A ja rovnako čakám na nich :-)
Veru, je vlastne dobre, že si to spomenula, si človek uvedomí, že to proste nejde.

Ľubov

skôr fórik na odľahčenie. Tá antipatia tam bola už naozaj dávnejšie,si celkom dobrý pozorovateľ...a tiež,tiež išlo iba o štruktúru osobnosti,volali ho dávno pred Moskvou "frajer Rostas" a ten podtón bol taký,no jasný. Ale to nie je riešenie,povedať "frajer Rostas". To je nepraktické.Rozlúčim sa na pár dní. Odchádzam mimo civilizáciu.

Buďte dobrí,nepite,nefajčite !

Norman

som hlavne na toto povrchné lichotenie. Keby si bola chlap, tak ťa pošlem niekam do divočiny.

Kolodej

v inej forme. Bol som po dlhšom čase pozrieť na prop a tam majú rubriku:
http://www.protiprudu.org/ine-spravy/
cca štruktúra pôvodných inespravy.sk

baloo

Vedeli ste, že slobodný vysielac už fičí na dvoch adresách?
Už sa nejaký čas rozoberá, že Lichtner odíde, ale teraz ako som si chcel niečo pustiť do pozadia z archívu som si všimol, že inform. vojna, audi alteram partem, piatok 13, maď. relácia a čudo už idú z inej adresy, toť:
http://www.informacnavojna.sk/archiv
Neviem, mne sa zdá, že Noro začne ten svoj tajuplný vlastný projekt, kam zoberie niektoré "ťahúne" Slob.Vys., a to:
- Audi alteram partem
- Informačná vojna
- Magyar adás
- Piatok 13
- Čudo

Norman

Práve počúvam, že teda Lichtner pôjde separovane na infovojna.sk

No ... zaujímavé je aspoň to, že sa mu zdá lepšia normálnejšia web stránka, radšej s menej rádia, ale naozaj samostatne. Tiež si to myslím. Rádio alebo dokoca nejaký mediálny dom ... len biznis. (i keď stále nie je jasné, komu na SV podliehal, keď sám tri roky tvrdil, že je samostatný - a zrazu - HOVNO. Tri roky klamal? Ej ej. )

Ale ... teraz sa tam aj s Huďom zas moc (ako vždy znova a znova) zaoberajú samými sebou a vysvetlovaním svojho etickéo postoja. Etický postoj treba mať - ale nie je nutné ho neustále vysvetlovať a svoje činy ospravedlňovať - to je zbytočné. Ak máme muníciu, treba "strielať", nie premýšlať a zdôvodňovať, či a že na to máme právo.

Myslím, že AKO VSETCI na scéne, sa priveľmi sústreďujú na formu, ale menej na obsah.

V určitom zmysle neprekonali na Slobvysielači tabu a už to ani neurobia, na tom novom slobvysielači to tiež neurobia. Nuda.
Ale Zem a vek tiež nuda. Už teraz časopis o bylinkách, strave, rakovine, správnom sexe a svetovom mieri? A namiesta duchovna len prázdny smrad - ovšem za to nemôže nik z nich - kde nič nie je, ani čert neberie a na púšti nič zelené nevyrastie :) To nech sa radšej venujú len tým bylinkám.

nové