Ako vlastne skapal socík?

Toto je veľmi zaujímavá otázka, ale odpoveď je zrejme zložitejšia.

Niekde skapal, niekde neskapal. Niečo skapalo a niečo neskapalo dodnes, a niečo ani nikdy neskape.

Lenin je zatiaľ ešte stále stále v mauzóleu, Aurora je zakotvená v prístave. Starý boľševizmus skapal, ale v širšom ponímaní, židoboľševizmus v rôznych jeho mutáciách tak ľahko neskape.

Marxova kritika kapitalizmu neskape nikdy (nie preto že je Marxova, ale preto, že kapitalizmus je podvod).

Sociálne istoty síce dnes trocha skapíňajú, ale nikdy nemôžu skapať úplne.

Cuba je stále libre, hoci už zase za doláre...

Doktrína diktatúry proletariátu zdochla zrejme ako prvá. Jednoducho preto, lebo myšlienka, že hlúpejšia väčšina má neobmedzene vládnuť nad rozumnejšou menšinou, musela skôr či neskôr skapať na slaboduchosť.

(Na druhej strane, ktovie či niekedy skape opačná, rovnako slaboduchá myšlienka, že systému je na prospech, keď na ňom beztrestne a nezodpovedne parazituje degenerovaná dedičná elita...)

Nikdy neskape fakt, že určitá sloboda pre neviditeľnú ruku trhu je skrátka nevyhnutná (pravdaže, len po hranicu samotného vnútorného zmyslu fungovania tohto mechanizmu, čiže len v medziach efektívnej distribúcie tovarov).

Ekonomicky zďaleka najúspešnejšou krajinou dneška je komunistická (či skôr komunisticko-trhová) Čína. Náhoda?

ZSSR rozložili zvnútra agenti, teda bez ohľadu na ekonomické problémy, bezprostrednou príčinou porážky socialistického tábora nebolo nič iné, než palácový prevrat a zrada.

Leví podiel na tom, že sme všetci išli tak ochotne štrngať kľúčmi, mal fakt, že po 40 rokoch reálneho socíku už stihla pomrieť väčšina tých, ktorí vedeli, čo je skutočný kapitalizmus, a preto tak hrdo budovali lepší (a naozaj lepší) svet. Jednoducho, ľudstvo je nepoučiteľné – učí sa vždy znovu a znovu na tých istých chybách.

Že socík ekonomicky nefungoval? Aj áno, aj nie. Do 70. rokov držal so západom krok, ešte stále sme sa mohli porovnávať aj s Rakúskom. Zlom nastal až potom, to už ale bolo jasné, že prebieha vnútorný rozvrat. Dovtedy, čiže plných niekoľko desaťročí fungovania socíku, sa dá skôr hovoriť o ekonomickom zázraku, keď menšia časť sveta dokázala rovnocenne súťažiť s tou mocnejšou, historicky vyspelejšou, ktorá pritom svoju moc opierala (a stále opiera) o drancovanie kolónií a tisícročnú technológiu ovládania más.

Reči o tom, že socík bol po ekonomickej stránke v úpadku, sú do určitej miery nespravodlivé. Rozdiel v porovnaní so západom sme začali pociťovať až keď sme, kvalitne vzdelaní, kvalitne ošetrení a dobre najedení zistili, že nemáme také rifle, žuvačky a kazeťáky, ako tí druhí. Ale pravdou je, že ten systém predsa len bol v úpadku. A žiaľ, príčina bola tak hlboká, že ju nemohlo odstrániť nič iné, než to, čo prišlo potom.

Skutočnou vnútornou príčinou ekonomickej slabosti systému bolo paradoxne to, čo počas celej existencie socíku stále zdôrazňovali súdruhovia na zjazdoch strany: „soudruzi, musíme makat více a lépe.“ Problém je ten istý, ako problém každého blahobytného spoločenstva: hladný otrok pracuje lepšie a viac než slobodný pán (súdruh) s plným bruchom.

Dnes sa teda máme lepšie. Sme otroci, ktorí pod hrozbou hladu a vyhodenia na dlažbu makajú viac a lepšie. A v tom spočíva naše skutočné víťazstvo nad systémom, kde každý mohol spokojne ležať s plným bruchom. (Rozmýšľal som, či slovo víťazstvo nedať do úvodzoviek, kto chce, môže si ich tam dokresliť.)

Pádom socíku sa nijako neodstránili neopraviteľné chyby kapitalizmu (nazývam to pracovne kapitalizmus, hoci to je na dlhú debatu, čím vlastne táto terajšia liberálne-sionistická plutokratická demokratúra v skutočnosti je). Naopak, už netreba lákať ovečky z druhého košiara, a preto tento zase čoraz otvorenejšie ukazuje svoju pravú tvár.

A preto, to najlepšie na koniec: koleso dejín sa neprestalo otáčať. Roztáča ho starý známy fakt: hladný otrok pracuje lepšie a viac než slobodný pán s plným bruchom. Ale s hladným otrokom nie sú žarty: rád by bol zas niekedy slobodným pánom...

 
0
Náhodný okoloidúci

Spojené satanáty americké získali nespravodlivú a nezaslúženú výhodu podpísaním Brettonwodskych dohôd, kedy sa dolár stal svetovou rezervnou menou.
Ostatné meny musel byť naviazané na dolár. Vissarionovič sa tomu zubami-nechtami bránil, odmietal naviazať rubeľ na dolár a bola zrejme hlavná príčina, prečo ho otrávili. Nikita Sergejevič sa veľmi ochotne podvolil tlaku zo strany Satanátov a rubeľ veľmi rád na dolár naviazal. Nekompetentný zradca.

Ďalšia nezaslúžená výhoda je ustanovenie dolára ako ropnej meny, kedy sa všetka ropa na svete od istého času začala predávať a kupovať len za doláre. A ako vieme, kvôli snahe oslobodiť sa od dolárového otroctva bolo Satanátmi vojensky napadnutých viacero štátov.

Buheh

to je ďalší z faktorov. Nepochybne ďalším dôležitým čriepkom mozaiky je skutočnosť, že nad socializmom aj kapitalizmom sa ako duch nad vodami vznáša klanová spriaznenosť organizátorov celého tohto divadla.

Norman

Do archívu, toto je pokračovaním debaty o systémoch
http://nadhlad.com/comment/26721#comment-26721

S viacerými vecami z tvojhočlánku nesúhlasím, napríklad:
"bezprostrednou príčinou porážky socialistického tábora nebolo nič iné, než palácový prevrat a zrada"
ale to som už tam spomínal, teraz chcem len upozorniť na zopár empirických postrehov.

"kvalitne vzdelaní, kvalitne ošetrení a dobre najedení zistili, že nemáme také rifle ..."
Nie, ani za socíku tu nebolo kvalitné vzdelanie, ani ošetrenie, a jedlo bolo tiež rôzny sajrajt (aj keď bolo viac naturálne ). Nebol to koniec sveta, ako preháňajú iní, ale kvalitné tie veci naozaj neboli.

"... víťazstvo nad systémom, kde každý mohol spokojne ležať s plným bruchom."
Toto je tiež jeden z mýtov, kedysi myslený ako polosranda, neskôr používané ako vtip ... Za socíku boli predsa ľudia nútení pracovať, nikto "neležal s plným bruchom". Problém bol v tom, že v práci nemali zmysluplnú náplň, takže (tí lepší) mali výčitky z "ničnerobenia". To sa síce stáva často aj dnes, ale vtedy to bolo rozšírené. Opakujem, nie ničnerobenie, ale pocit nezmyselnej práce. (jeden z najobľúbenejších kreslených vtipov z tých čias (predrevolučných!) bol tuším od Jiránka, ako v práci sedí chllapík a stojaci nadriadený mu hovorí:
"Delejte svvou práci pořádne, pane inženíre, čočka nalevo a hrách vpravo").
Aby sa nezabudlo :)

Buheh

Nebol to palácový prevrat? Sám si predsa napísal, že november 1989 bol dohodnutý hlavne na lodi pri Malte medzi Gorbačovom a Reaganom. Čo to bolo, ak nie zrada?

Vzdelanie, zdravotníctvo aj potraviny, to všetko bolo vtedy lepšie ako teraz, to si úprimne myslím. A jasné, malo to tiež kopu chýb, ale ako celok to bolo lepšie. No možno som už senilný a pamätám si zle, ale takto to vidím.

S tým pracovaním "málo a zle", to som ani tak nemyslel tých úplne dole, ale práve zlé riadenie a samoriadenie systému. Aj pre chýbajúci trhový princíp sa veci skrátka nehýbali tam, kam sa mali, a potom už bolo jedno, či ten posledný výkonný pracovník triedil šošovicu a hrach výkonne alebo menej výkonne. Ale hlbšia prapríčina toho všetkého bola práve v tom, že ľudia neboli vystresovaní, viezli sa v teplúčkom vláčiku a nemali dôvod bojovať o prežitie.

Ďalšou vecou je, že do značnej miery tá paralýza spočívala aj v tom, že ten socík nebol skutočný, taký ako podľa teórie mal byť, ale bola to viac-menej skrytá vláda privilegovaných skupín.

Výsledkom bol taký umelý svet s umelými problémami, taký polygón na opičie hry – na rozdiel od tohto, ktorý je skutočný, je to klietka s predátormi a korisťami. Netreba však nikdy zabúdať na to, že tamten systém pôvodne vznikol ako odpoveď na neľudskosť tohto systému. Nemám teraz na mysli sionistické pozadie celej globálnej hry – hovorím o reálnej sile miliónov ľudí, ktorí chceli lepší svet. Sionisti len využili tú vlnu v duchu princípu "ak to nemôžeš ovládnuť, postav sa tomu na čelo."

Norman

november 89 u nás bol dohodnutý, už len tá forma prechodu, ale sovietski bratia samo vedeli najlepšie, prečo sa predtým sami rozhodli pre zahodenie reálneho socializmu. Oni to vedeli najlepšie, prečo potrebovali perestrojku.
Čo sa týka ich satelitov, teda nás, Moskva v podstate chcela zahodiť záťaž a sústrediť sa na udržanie svojej vlády aspoň nad sajuzom. Záťaž to bola ani nie tak kvôli zdrojom, ale skôr stálo Mokvu vela politickej prestíže udržiavať vo svojich satelitoch poslušnosť. To nebola zrada, len pokus o ústup.

Hovorím, ak si odmyslíme akékoľvek názvy a termíny "izmov", tak je podľa mňa dosť isté, že ľudia nemali radi tie pomery, čo vládli v sojuze a v jeho tábore. Súhlasím, že dôvody boli rôzne, mnohé výhody Západu boli "nefér", ako ste vy dvaja napísali (a sú doteraz nefér,), ale čo s takým systémom, ktorý nedokáže udržať priazeň vlastných občanov a to dokonca ani vlastných politických elít?

Ľubov

Toto je ale aj od Teba trochu neférové,porovnávať Sojuz so západným Nemeckom bez širšieho nadhĺadu.No čo,každý má právo byť subjektívny :),dokonca aj Ty.Sojuz to predsa schytal najviac,20 miliónov mužov chýbalo,ešte v sedemdesiatich tam asfaltovali ženy,videli to naši na vlastné oči,keď tam boli.
Vedeli to, že sa majú zle, ale hovorili aj ,že osobná spotreba je na druhom mieste,keď na prvom je obrana vlasti.No hej,obete prinášať fungovalo možno pár rokov po vojne.Potom už nie,to máš pravdu.
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2017/11/21/merkelova-na-krizi/ (upozorňujem špeciálne Teba,ako znalca nemeckého prostredia na tento článok od Vlka)

Ešte na záver: dostatok a prebytok degeneruje.Teraz asi príde ten čas,múdro zvoliť tú správnu mieru nedostatku.Aby nastal opačný proces

Norman

Ako, porovnávať so západným Nemeckom, som hovoril všeobecne o Západe? A som práve napísal, že ĽUDIA sami mali nejakú mienku. Ani dokonca netvrdím, že mali tí ľudia pravdu, ľud často nemá pravdu - ale ich názor bol dosť jednoznačný.
A prečo nefér? Veď len hovorím iný názor, nehádam sa a nečakám, že sa nejako dohodneme, hovoríme o takpovediac naších osobných skúsenostiach.

Hm, ale keď zž píšeš: Nemecko tiež nevyšlo z vojny zrovna v poriadku, nie? A o práci žien v Sojuze, veď vieme, dosiahli pracovnú rovnoprávnosť, feministky na Západe by si prsty oblizovali, keby mohli s nimi asfaltovať, že.
Ale v poriadku, ja nehovorím, že krajina musí prosperovať, naopak, bez irónie, všetky tie negatíva sú osud: minulosť či vojny, krajina tiež nie vždy ideálna, bez prístupu k oceánom, aj ten ľudský potenciál, ak je nižší, nie je hanba - nič nie je dokonalé. To všetko by nebol problém. Ale čo zrejme je najväčšia slabosť a určité aj "morálne" zlyhanie ľudí na Východe, Rusov ale aj Ukrajincov, aj našincov, je nekontrolovaná a zdá sa priam nekontrolovateľná túžba čosi napodobovať, čomusi sa vyrovnať, alebo dokonca, viď aj tvoj citát, niečomu slúžiť. To je azda ich najhoršia slabosť. Viď teda aj udalosti posledných rokov na Ukraine. No veď ešte aj ten socializmus prebrali ako prví, to môže mať rôzne príčiny, ale takto to spolu súvisí.

Ľubov

vlastne,prečo zaútočilo na ZSSR? Niekedy sa to možno dozvieme. Nechcem to zamotávať.Otázka bola jednoduchá,mali sme sa lepšie za socíku,alebo nie.Už na tom aj tak nezáleží.
Ešte sem dám ,aj ako pamiatku na S.Chelemendika,tento rozhovor:
http://www.chelemendik.sk/Sergej_Chelemendik_odpoveda_na_otazky_12796404...

Rusi a Nemci sú na jednej lodi.Mohli by to konečne pochopiť,že to je ich osud,ako spomínaš.Musia sa stretnúť a jašterice skončia v ohni.

Norman

to vidí správne. Prišiel sem roku 1988 a tunajšie pomery sa muzdali super (v porovnaní so sajuzom).

Aj zvyšok je ok, napríklad:

Ľudia v strednom veku, ktorí dokážu reálne porovnať a ktorí chcú porovnávať, sa často zhodujú na takomto hodnotení: od perestrojky a demokracie sa v krajinách sovietskeho bloku masovo očakávalo, že zo socializmu zostane to najlepšie a k nemu sa dodá niečo ešte lepšie zo slobodného sveta konkurencie a trhu. Vyšlo to naopak. To najlepšie zo socializmu sa vyhodilo na smetisko a obsah smetiska západného „slobodného“ sveta sa stal vzorom pre život a napodobňovanie. To je čo sa týka oblasti ideálnej a duchovnej.


Štát mal prirodzenú tendenciu sa liečiť. Štát, národ - nie socializmus. Aj by sa liečil, ak by ľudia mali chuť ho postupne meniť. Dospelo by sa aj u nás k niečomu, ako v Číne. Ale u nás sa namiesto evolúcie urobila NEPOTREBNÁ revolúcia - teda rozbitie systému a infikovanie jedom. Podobne to bolo v Sojuze, kde aspoň potencionálne pozitívne reformy Gorbačova narušili komunistickí generáli pučom a vzápätí Lejcin, agent toho najhoršieho na Západe, mu ukradol moc. Ale Jelcin nespôsobil krach, nie on rusko potkol, on ho len využil, keď sa ocitlo v blate.

V Číne tiež niekto zorganizoval nepokoje na Tian An Men roku 89. Ale vedenie tam poslalo vojakov a doteraz je pokoj. Nebol žiaden "masaker", bol proste obnovený poriadok. To je poučenie tých dejín.

Ja som si istý, že za socíku sa u nás žilo absolútne zbytočne príliš zle. Ale Revolúcia bola umelo riadená, malo sa nechať ľuďom, nech sa prebudia naozaj - nie ich vyhnať na námestia aby tam štrngali ako sprosté ovce - a zas ich uspať. A hlavne - nemali sme vôbec REŠTITUOVAT, len postupne  a pomaly privatizovať a vôbec sa neotvárať západným "investorom" - čiže nedávať krv našich predkov zadarmo.

 

 

 

 

 

Ľubov

Neviem,či ma ovplyvňuje tunajšia debata,ale včera som si pozrela tento film,niektorí ho volajú aj najúspešnejšia sovietska telenovela.No,pre mladších-je to príbeh robotníčky a slobodnej matky,ktorá sa stala riaditeľkou veľkého strojárskeho podniku,navyše,pred 50 tkou ešte stretla naozaj fantastického chlapa.Hneď ma aj napadlo,že by Rusi mohli urobiť remake Moskva slzám verí.Bol by to príbeh úspešnej manažérky,silnej a odvážnej:-),z ktorej sa stala operátorka za pásom.Nuž,ktovie,aká by bola sledovanosť,neviem,či majú Rusi radi čierny humor.Skôr nemajú.
Sergej je preč ešte len rok a niečo.Jeden z mála Rusov,ktorý nám trocha rozumel.
Naozaj,to dobré sme odkopli a to najhoršie je dnes tu, pečené-varené.

ps. Všimnime si ten paradox,jediný americký sviatok,Deň vďakyvzdania,čo sa mi aj páči (zajtra)sa tu nejako neujal,ale Santovia,a Hallowen sa pretláča.Odpoveď prečo je jasná.

Náhodný okoloidúci

Pokiaľ viem, tento deň pripomína súčasným Amíkom, že ich predkovia, anglickí osadníci v Novom Svete, usporiadali oslavu, aby oslávili vôbec prvú úrodu, ktorú na obsadenom území dopestovali. Našiel som si to teraz na Wiki a tam sa píše, že pozvali aj miestnych Indiánov, ktorí ich rok predtým zachránili pred hladom a mrazom.
Ako sa potomkovia osadníkov z lode Myflower Indiánom "odvďačili", to je už známa smutná história.

U nás na Slovensku ukončenie žatvy oslavujeme na Dožinkách, ktoré zrejme vznikli z pôvodných slovanských osláv jesennej rovnodennosti po zavedení kresťanstva. Takže sviatok tohto druhu máme a nevidím dôvod ťahať sem čisto angloamerický sviatok. Len už ani neviem, kedy sa Dožinky u nás naposledy slávili.

Norman

Tieto oslavy konca zberania úrody sú určite všeobecne, ale v Amerike ich spolitizovali a spravili z nich tento Deň vďačnosti. Nikdy by nemali oslavovať nejaký deň stretu s indiánmi, či čo - ten mýtus je sám o sebe úplne nepochopiteľný. Ale je ako hovorím, podľa mňa je to spôsob potlačenia pôvodnej prirodzenej tradíci. Ak to nejde cez nejaké abrahámovské náboženstvo, tak cez (v podstate) politickú tradíciu.

Ľubov

Nemyslím,že Deň vďakyvzdania je verziou dožiniek,naopak,je autenticky americký.Aj keď pointa je univerzálna,Prírode povedať ďakujem.S dožinkami mi nesedí predovšetkým vegetačné obdobie,koniec novembra, u nás skôr bol časom zabíjačiek,keď sa jedlo mäso konečne.A vlastne áno,aj rodinných stretnutí,pretože sa muselo pomáhať.Stokilové prasa -to je dosť roboty.
Na záver otázka,ktorú sme si ešte nedali:Aký to bude svet bez západu,nie tohto dnešného, zmrzačeného,ale toho starého,určite mal v sebe niečo jedinečné.Ale to by si mali uvedomovať predovšetkým oni sami,Američania,Francúzi a Nemci.

Náhodný okoloidúci

Zmysel sviatku je podobný, rozdiel v dátumoch vyplýva z toho, že u nás sa týkali hlavne pšenice, ktorá dozrieva na konci júla, potom sa zožne a vymláti, zatiaľ čo na americkom kontinente pri Dni vďakyvzdania sa to týkalo kukurice, ktorá má o poznanie dlhšie vegetačné obdobie.
Čo sa týka toho uvedomovania si, tak mladí na Západe sú odtrhnutí od tradícií a národných ľudových zvykov, sú doslova vykorenení. A každá generácia vidí svet inak, žije v inom svete. A navyše ako sa hovorí, skúsenosti sú neprenosné.

Aman Againsttime

Deň vďakyvzdania určite vychádza zo starších ľudových slávností Európanov. V Amerike by to malo byť aj o rodinnom stretnutí, kde si rodina pripomenie príbeh svojho národného pôvodu. Pochopiteľne, podobne ako pri Halloweene, čo je ďalší sviatok, ktorý nadväzuje na staršiu, hlbšiu tradíciu prítomnú svojho času prakticky v celom indoeurópskom priestore, i tu postupom času došlo k nechutnej komercionalizácii. No a dnes sa v USA k tomu pripájajú i obvinenia, že tento sviatok je vlastne"rasistický", a preto ho treba zakázať.

Aman Againsttime

Ľubov, prečo Nemecko zaútočilo na ZSSR? Pretože "nás" chcelo napadnúť a zotročiť.  Treba si prečítať niečo od serióznych ruských historikov ako Solonin a Viktor Suvovor. A ako sa správne vždy hovorilo, "najlepšia obrana je útok". :-)

Každopádne treba pochopiť jednu zásadnú vec: Aj keby Stalin nikoho napadnúť nechcel, čo nebol tento prípad, tak už len samotná existencia boľševického štátu predstavovala vyhlásenie vojny ľudskej kultúre ako takej, a preto bolo povinnosťou každého civilizovaného štátu podieľať sa pre dobro ľudstva na jeho likvidácii. Bohužiaľ, ako dobre vieme, tak západní Spojenci sa nielenže odmietli zapojiť do boja za správnu vec, ale nakoniec sa s týmto monštrom spojili. Nuž, vrana k vrane sadá...

Norman

ja netvrdím, že som znalec nemeckých pomerov - hovorím, že Nemecko je za súčasných pomerov klúčové a že by sme ho mali sledovať. Žiaľ, ani sa to nedá, lebo v médiách je naozaj len to, čo tam chcú dať. Ťažko je odtiaľto zdiaľky čokoľvek vidieť presne a predvídať, keď to človek ani naživo ulicu nevidí ( nie že by ulica a ľudia vždy niečo odrážali presne, ale predsa).
Ergo, nedá sa vidieť zákulisie, ale dá sa teda pozornejšie sledovať a zaregistrovať buchot a rachot v pozadí. To budeme robiť. Táto explicitná nedohode na Jamaijke je riadne hrmenie. Keď sa zjavia prvé trhliny na priehrade, dám určite vedieť:)

Ten link - Článok je to pekný, i keď je zbytočné, keď sa niekto až tak hrá na "samozrejmosť" toho, čo sa už stalo. Mal v piatok napísať, že stopercent k dohode nejdôjde, ak to považoval za také isté, to by som bral, heh. Ale takto, spätne?
Takisto je to dosť výklad podľa starých oficiálnych a politicky korektných predstáv. Śtýl: "Merkelová a CDU-CSU robia chyby a preto a preto ..." Nie, nik nerobil chyby, prisťahovalci bola akcia z riadneho vrchu a Merkelka neurobila chybu, ona sa na to musela dať, či by chcela alebo nechcela. A nie je podstatné ani to, čo si myslia nové figúrky na čele FPD, ide o to, že je zrejme už dosť veľká taká tá "naša" alternatívna sila, ktorú sa ešte podarilo pri voľbách odkloniť od AfD, tak sa navalila do FPD. Proste to rastie, niekam sa to proste navaliť musí, nemožno dobre predvídať, kde a ktorá osoba, ale niekde to rupne. (mimochodom, FDP už raz bola predvojom alternatívy a vtedy jej predsedu Moelemanna rovno zavraždili - po takom niečom sú súčasné pomery stále ešte len v rozbehu, sranda ešte len príde).

Ale ináč tiež si myslím, že nové voľby nebudú chcieť, že sa tie kurvy tak či onak ešte dohodnú (k tomu netreba nič vedieť o danej krajine, zmrdi sa vždy dohodnú na rozdelení koristi, ak to len trocha ide, než by sa jej mali vzdať celkom).

Takisto nemyslím, že by nové voľby znamenali stratu hlasov pre AfD. Rozpory v AfD boli už pred voľbami, práve naopak, všetky možné ich osobné podupania už odozneli a na nové tak rýchlo nebude. Čas precuje pre AfD, respektíve pre alternatívu ako takú. Autor sympatizuje s FDP - môže byť, že tím by nové voľby pomohli tiež, ale to je skôr želanie autora.

nové