Chválim Pjakina

Už viete, ako to chodí - padlo mi na monitor video. Tentoraz s V.V.Pjakinom.

Kedže jeho názov bol Prečo prebiehajú pokusy o majdan na Slovensku a v Čechách, tak som si to pustil, nech sa dozviem jeho názor.

 

 

A musím povedať, že oceňujem.
 
Vkutku je to nadpriemerný výkon, keď dokáže k téme, o ktorej očividne nevie skoro nič a nemá k nej čo povedať, že o tom dokáže rozprávať vyše 10 minút !!! Bez váhania, bez medzier, bez červenania sa - tomu sa povie rutina. Výkon, chválim.
 
Aby som nebol nadmieru kritický voči tomu videu, niečo v ňom je predsa len  zaujímavé. Kvetnatým opisom cez film "Aj rána su tu tiché" sa vyjadril, že dianie na Slovensku nemá absolútne žiaden význam.
Považujem tento Pjakinov jasne vyjadrený postoj za dôležitý. Nejde mi ani tak o to, že tým ukazuje svoju neznalosť reálnej svetovej a európskej politiky (zrejme podobne radili poradcovia Kremlu aj keď prebiehal Majdan, aj zastávali zrejme posotoj, že o nič nejde). Viac chcem zdôrazniť to, že je to nádherná ukážka, že z pohľadu z Moskvy proste nejestvuje žiadne Slovensko, žiadne Česko, žiadne Maďarsko a len také malé Poľsko, azda. Ja im to nevyčítam, len by bolo dobré, aby si to ľudia v strednej Európe naozaj uvedomili, že sú pre Rusov nepodstatní, priam neviditeľní. Pjakin to povedal. 
 
Ja viem, že atlantickí anglosionisti naozaj chcú ostrú vojnu s Ruskom niekde na poliach Ukrajiny, alebo kdekoľvek, a chcú kruto do toho zatiahnuť aj nás, Európu a že ich nehanebnosť a podlosť je veľká, na Rusko sa naozaj útočí, to áno. Ale pokiaľ niekto bude Rusko prezentovať cez Pjakina, a pokiaľ naozaj pjakinovci majú v Moskve nejakú silu, význam, tak s Ruskom teda nemožno moc rátať.
Radšej nie :)
 
 
Dusanbe

Pjakin len veľmi reálne a triezvo zhodnotil stupeň svojprávnosti, ktorú má "táto krajina".
Teda súčasne v spojení s vojenským a strategickým významom našej armády a územia.
Z pohľadu historických skúseností, ktoré už Rusko so Slovenskom zažilo, pravdaže.

Ja by som to videl skôr takto. Rusko nemôže od Slovenska čakať nič lepšie než zažilo v minulosti.
Bohužiaľ.
Naštastie, je to v kontexte celkového srabu, do ktoré anglosionisti Rusko tlačia, takmer nepodstatné.

Norman

Takže sme zasa my tí zlí a sami si za to môžeme, že nás zas nejaká veľmoc odrbe. Lebo sme boli zlí v minulosti.

No fajn, to sa máme na čo tešiť.

Ľubov

že Slovensko je síce proruské,ale bezvýznamné .No čo,veď je to pravda.
http://www.news.sk/rss/link/2018/03/602949/starikov-slovensko-je-najpror...

Čo sa týka tej našej "strašnej" minulosti,je v podstate tiež bezvýznamná.Pár tisíc chlapcov na východnom fronte ,okrem toho,že tam zostarli o sto rokov,veľa vody nenamútili.Napokon,keby áno,nebolo by možné Rýchlu divíziu rozpustiť už v marci 43.
Súčasnosť je oveľa smutnejšia v tom zmysle,že Slovensko je prežraté chazarmi a ich lokajmi.
Napokon,ja sa hlásim k rusofilstvu kvôli ich literatúre,nie kvôli politike.

Tak,či tak,sme sami a naozaj to treba konečne prijať.

Norman

Keď Slovensko nevyhostí diplomatov, Starikov to "ocení" ako bezvýznamnosť. Pretože mu to nepasuje do predstavy Západu ako jedného spojeného zlého nepriateľa. Táto jeho predstava, ktorú buduje sebe i Rusom, je za prvé nepravdivá a za druhé škodlivá.

Rusi východnú Európu asi nikdy nechápali, vždy ju prehliadali a nemienia brať na jej záujmy ohľad. Nie je to o moc lepšie, ako prístup proamerického Západu. To sú tézy, ktoré sú určite bližšie pravde, ako naivný romantizmus.
Je to na škodu samého Ruska, že väčšina z ich politikov a ideológov stále nechápe pomery.

Áno, vlastne majú naozaj Rusi šťastie, že tomu velí Putin, ktorý sa v tomto ako tak vyzná. Možno Lavrov a iní profesionáli v tom majú jasno. Ale títo populárni ideológovia, Starikov, Pjakin a tie ďalšie hovoriace hlavy, ktoré tak nadchýňajú proruskú komunitu v česku a slovensku, sú proste hrôza.

slaven1

Tieto hovoriace hlavy, pche... :D My píšuce ruky, my sme úplne iné :)

K Pjakinovi:

- je to príslušník národa, civilizácie, ktorá zaberá 1/6 súše a sedí v Barnaule (Altaj), čo je od Bratislavy a Prahy zdruba 4500km, takže sa nečudujme, že má iný pohľad od nášho

- jasné, že Slovensko a Česko sú vyznamné krajiny.

Norman

Nie je isté, či zrovna on je reprezentant tej krajiny. Práve naopak, tá krajina má viacero faziet a ešte viac tvári, takže je prejavom neúcty voči Rusku, príliš ho šablónovať do pár doslovne youtuberov. Oni nie sú Rusko.

A to isté platí aj o Slovensku a rôznych tých, čo hovoria za jeho kultúru a tradíciu - pričom sa oboje stráca v hmlách .
No ale to je už iná téma.

Kolodej

A čo také od nás Rusko zažilo v minulosti? Že sme boli donútení stáť proti nim? Že pri prvej príležitosti zbrane vždy otočíme na tých, ktorí nás tam poslali? Ako zatiaľ VŽDY v histórii.
Alebo že fronta na východe Slovenska bola 6 mesiacov? A že sme si to vraj neodsrali? Vieš ako vyzerá krajina po 6 mes. vojny?
Pjakin je jedno hlúpe sektárske debilo.
Ako môže akýkoľvek analytik, ktorí sa tvári, že presadzuje akúsi spravodlivú koncepciu správať tak, že uráža ostatné národy? To debilo sa k nemu hodí, je to jeho obľúbený názov pre Ukrajincov napr.
Niekedy to vyzerá, ako keby on bol Rusko :)

Ľubov

hviezda zhasla,nie je čo riešiť.

Vidíš sám,ako je teraz už jednoduché ho demaskovať,ale boli časy,že aj mňa hypnotizoval:-).Kdeže lanské snehy sú.
Súhlasím s Tebou,človek,ktorý hlása nejakú novú cestu n i k d y nehovorí takto.Zdá sa,Kolodej,že sme lepší ako desať Pjakinov dokopy,hehe.

sandro

Ano, pokorne sklanam hlavu a priznavam sa. Aj ja som chvilu bol jeden z jeho apostolov. Az ked som ho pustil Ruskej casti mojej rodiny, tak som pochopil, ze Rusi sa na nom skor smeju ako ho beru vazne. Citujem hodnotenie: ''ten pan sa iba rad pocuva'' :)

Kolodej

na hlave máme viacerí. Mne tiež trvalo skoro 3 roky kým som to ich podžubané divadlo s celým KSB prekukol. Treba sa spýtať hen Felixa/Fenixa či to náhodou aktívne číta (už pekných pár rokov) a šíri na CZ/SK webovom priestore. Lebo ja som presvedčený že hej :) Štýl jak úd-o.

slaven1

Mne tiež trvalo skoro 3 roky kým som to ich podžubané divadlo s celým KSB prekukol.

Kolodej, a v čom spočíva tvoja kritika KSB?

Kolodej

nefunkčná ideológia tváriaca sa na akúsi novú, spravodlivú teóriu, skryto presadzujúca Islam a znevažujúca kresťanstvo. Niečí nástroj.
Ale rovín to má viacero.

Kolodej

sme lepší Ľubov. Lebo máme čisté úmysly. Len z nás vytriasť naivitu :)

Luko

Chomsky, Pjakin, Fulford, Starikov - každý tvrdí, že má pravdu, ale každý ju vidí z iného uhla, preto sa nemôžu shodnúť v histórii ani v dnešku. Ak k tomu pridáme ešte Andreja Kadykchanskiyého s jeho Humboltom, je z toho riadna mela. Ak máte chuť, tak v češtine:
http://myslenkyocemkoli.blogspot.sk/2018/02/tartarie-jak-ji-videl-humbol...

Kolodej

píše už dlho. Začal na
https://kadykchanskiy.livejournal.com/
Teraz makajú viacerí na projekte:
http://tart-aria.info/

Tie teórie sedia. Ale trochu mi zskočilo, keď čítam na jeho stránke:
Apr. 3rd, 2018 at 1:18 PM
МОСКВА. 05 апреля в 19:00 в Концептуальном Кафе состоится встреча
Андрея Кадыкчанского с читателями.

Konceptuálnej kaviarni? A na VK má tá kaviareň reklamy na DOTU a pod. chujariny.

mirage

nesmeruje nakoniec projekt tartaria k osamostatneniu sibiri?

cesty v rusku uz v 19st. opravovali tak, ze na staru vrstvu naniesli novu zem, strk a tak ju zdvihli o 10cm, este v 50-60rokoch davali niekde na stary asphalt novu vrstvu asfaltu

stromom odhnivaju korene, preto je malo stromov nad 200rokov

Náhodný okoloidúci

A koľko je u nás v našej príjemnej miernej klíme stromov starších ako 200 rokov? Ak sa nejaký nájde, tak je to výnimka evidovaná napríklad tu:
https://enviroportal.sk/katalog-chranenych-stromov
https://enviroportal.sk/stromy
V tom katalógu sú tak naše, ako aj cudzokrajné stromy.

Ešte pre zaujímavosť, tu máš zoznam europskych druhov stromov + nejaké cudzokrajné a pri mnohých je mapka prirodzeného rozšírenia. Ale je to v ostrovnej kreolčine (tak Norman celkom oprávnene nazval angličtinu) a treba podľa latinského názvu zistiť, o aký druh stromu ide.
http://www.euforgen.org/species/

A teraz kriticky. Koľko z tých stromov sa vôbec dokáže dožiť veku viac ako 200 rokov?
Smrek u nás tak maximálne 200 - 300 rokov, aj to v horách, vysadený v nížinách odhníva od koreňa vo veku 100 - 150 rokov. V nemeckých Alpách údajne našli jeden 680-ročný kúsok a v Nórsku rastie 8- alebo 9000-ročný zákrpok. Javory sa dožijú možno tiež tak 150 - 200 rokov.
Breza sa dožije 100 rokov, osika tiež, lipy a duby sú síce dlhoveké, ale závisí to aj od podmienok.
Taký tis sa vraj dožije 3000 rokov, ale tisy priamo v Rusku nerastú, nanajvýš vysadené.

Mňa by ale zaujímalo aj to, ako so stromami zamávala "malá doba ľadová" medzi 14. a 19. storočím, o koľko desiatok alebo stoviek kilometrov sa posunula na juh hranica rozšírenia stromov. Oceánska západná Európa bola určite postihnutá menej ako kontinentálne Rusko.

Ešte k tej Tartárii - existujú nejaké originálne ruskjazyčné hoistorické zdroje - archívy, kroniky, mapy? Lebo ja som videl na nete len mapy popísané latinkou a navyše drvivá väčšina angličtinou.

Kolodej

Keby aspoň 100 ročné, alebo 50 ročné - lebo práve také nenájdeš ani na jednej starej fotke zo sibíre. Holiny. Buď ich všetky sťali na stavby - a to museli mať hafo ľudí - a to zas nesedí s údajným počtom obyvateľov.
Hm ... možno mi pomôžeš s týmto.
http://mirtayn.ru/sibirskie-vrata-v-ad/
a špeciálne s týmto obrázkom - jedná sa o prírodný úkaz - nastáva, keď sa topí permafrost na odlesnených územiach:
http://mirtayn.ru/wp-content/uploads/vorota_3.jpg
Nie sú mi jasné tie dve hrubočizné vrstvy ľadu a balvanov oddelené tenším slojom sedimentov.
Preto možno nie sú na Sibíri staré stromy? Ale až tak, že žiadne? Ani jeden?
A v yelloswstone ich je jak nasráto.

Náhodný okoloidúci

Hej, Batagajku poznám z fotiek :)
Nikdy som na Sibri nebol a neviem, či sa tam niekedy dostanem, takže to nemôžem dôkladne posúdiť, ale vzhľadom na tamojšiu tvrdú kontinentálnu klímu so zimnými mrazmi pod -40 a krátkymi letami je málo pravdepodobné, že tamojšie stromy budú dosahovať také rozmery ako u nás v miernej klíme. Takže aj 150-ročný sibírsky strom môže byť vplyvom klímy zakrpatený a vyzerať ako náš 20-ročný. Ak si všimneš hustotu porastu, tak tá je oveľa nižšia ako u nás, pripomína skôr riedke porasty v blízkosti hornej hranice lesa niekde vo Veľkej Fatre.
Horná hranica stromového pásma či už na severe alebo vo vysokých horách celkom presne kopíruje priemernú teplotu 10°C najteplejšieho mesiaca v roku. Tá je rozhodujúca, nie najnižšia zimná teplota.
Preto som vyššie spomínal malú dobu ľadovú.
Na určenie presného veku dreviny je potrebné spočítať letokruhy, odhadovať niečo nemá význam. Videl som spílenú lipu po víchrici, mala priemer 40 cm, ale na reznej ploche som napočítal 110 letokruhov, a videl som aj 80-ročnú s približne známym rokom výsadby a tá mala priemer skoro 1 meter.

Skús vziať do úvahy to, že Yellowstone je o dosť južnejšie ako Sibír a môže mať preto oveľa teplejšie letá. To je podľa mňa celkom realistické vysvetlenie. Navyše neviem, aké je v tých miestach na fotkách zloženie pôdy, aký je minerálny podiel a aký je organický podiel, ale Yellowstne nie je na permafroste, ale v normálnej pôde, zatiaľ čo na veľkej časti Sibíri je práve ten na živiny chudobný permafrost, zrejme len zmes ľadu a surového humusu, takže stromy na ňom môžu byť výrazne podvýživené, hlavne čo sa týka dusíka, ten tam je určite výrazne "podpultový". Aj keby tam bola normálna pôda, ak je zamrznutá, živiny v nej sú neprístupné, stromy ich môžu brať len z tenkej rozmrznutej vrstvičky s kvapalnou vodou. Do ľadu nemôžu ani len zakoreniť. Aj preto sú zakrpatené a majú krátku životnosť.

Čo sa týka fotky, mne to pripadá tak, že to nie je čistý ľad, ale zamrznutá zem, v ktorej pri opakovaných zmenách teploty a čiastočnom rozmŕzaní a opätovnom zamŕzaní kryštalizujú väčšie kusy ľadu.
A celkovo si to predstavujem takto:
Počas leta vegetácia vrátane machového podrastu aj stromov a bylín máličko podrastie, cez zimu zapadne snehom. Na jar sa sneh aj povrch pôdy roztopia, ale len do určitej hĺbky. Počas vegetácie pribudne ďalšia vrstva machu a opadaného ihličia, tá zasa zapadne snehom, ale na jar sa sneh a ľad zasa roztopia len do určitej hĺbky. A takto postupne pribúdajú vrstvy zo zmesi ľadu a rastlinného opadu.

Neviem, či som Ti dal dostatočne uspokojivú odpoveď :)

P.S. v oblastiach bez permsafrostu sa určite nájdu stromy s normálnym vzrastom, pokiaľ to dovolia suché kontinentálne letá, lebo tam už práve kvôli suchým letám vzniká pásmo stepí a lesostepí.

Kolodej

https://cz.sputniknews.com/svet/201804087116574-Egypt-srdce-poust-chram/
... Archeologové pracující v Egyptě objevili při vykopávkách ruiny řecko-římského chrámu ...
Zaujímavé pod akou silnou vrstvou hliny ho vykopali.

erika

A videli ste ten film, A rána sú tu tiché, ktorý V.V P. spomína?
Ten prvý, nie remake.
Pjakin nehovorí, že dianie na Slovensku nemá význam. Hovorí, že sme malá krajina, ktorú na svetovej scéne možno porovnať s tými štyrmi dievčatami, ktoré postupne zahynuli, hoci mali život pred sebou, svoje sny a plány. A zhodnotenie situácie bolo vtedy niečo v tom zmysle, že na fronte nič nového, všetko ide podľa plánu...
Pripomína mi to E.M.Remarqua a jeho "Na západe nič nového".
O tom hovorí Pjakin.
Slovensko so svojimi 5 mil obyvateľov je niečo, čo ak aj zmizne z mapy, veľký rozruch nezanechá. Svetoví hráči obetujú aj väčšie krajiny a budú to pokladať za prijateľnú vojnovú obeť.
Veď nejedno ich mesto má viac obyvateľov ako celá SR.

nové