Pelleho jedenástka

Pellegrini vystúpil a predstavil svojich základných (jedenásť) podporovateľov.

Jeho nová strana má byť sociálna demokracia. Mieni sa zastávať slabých.

Celé to prebieha vcelku usporiadane a Pellegrini má naozaj dobrú šancu, lebo slovenská politická scéna je riadne dobitá. Okrem toho je pravda, že budú nové problémy, na aké by staré strany so svojimi stereotypmi nemali dobré predpoklady.

Žiaľ, Pellegrini aj jasne (znova) deklaroval, že jeho (podstatným) motívom je to, aby sociálna demokracia mala koaličný potenciál. On si vážne myslí, že problémy Smeru v tomto bode boli spôsobené samotnou stranou a zabúda, nechce si uvedomiť, že to bola jednoducho cielená ostrakizácia, hlavne cez médiá. Pellegrini v tomto chce opakovať Ficove chyby, ktorý dlhodobo, ale márne dúfal, že ho atlantické média a atlantickí politici uznajú za dostatočne dobrého. Lenže tomu nemohlo pomôcť jeho lokajstvo a ustupovanie - naopak, čím slabšie sa Fico prejavil, tým viac Západ po ňom dupal. Ani Pellegrinimu lokajstvo nepomôže.

Už všetci vieme - sú dve možnosti: buď Pelleho koncept v podstate zanikne, ako napríklad Druckerov pokus, alebo sa z neho stane nový Beblavý - teda zástupca Západu u nás. Samozrejme, je tu ešte možnosť, že ich oklame, získa reálny kus moci a potom sa dá takpovediac Orbánovou cestou. Ale také lavírovanie nie je moc pravdepodobné, ba čo viac, na to už nie je doba, na to je už neskoro. Teraz sa treba nastaviť a rozbehnúť, hneď teraz.

No ale dobre. Takže tu máme dve sociálne demokracie. Jednú zmierlivú, druhú bojovnú.
Sociálna demokracia je relatívne ľudový typ strany, relatívne realistický. Kľudne je možné, že ten koaličný potenciál, po ktorom Pellegrini tak túži, bude hlavne so Smerom. Len sa obávam, že teraz založí sociálnu demokraciu aj Hlina a možno aj Truban (so Štefunkom). Humor.

Takže to by sme mali. Teraz ešte zvýšiť výber aj v národných stranách. Niečo tvrdšie, niečo rafinovanejšie, niečo elitárske by to chcelo. A v podstate aj niečo mladšie. Aby mal Pellegrini možnosť uzavrieť koalíciu aj s takýmito silami. Pellegrini síce biele deti nemá, ale my áno a záleží nám na nich, a tak chceme vo vláde aj takéto strany.

 

 

 

 

 

 

Roland Edvardsen

No, prvá vec: Pellegrini si síce berie (nateraz) "len" 11 ľudí, ale pointa je práve v tom akých: Smer de facto teraz prišiel o najviac energické a technokraticky a mediálne zručné krídlo. Na jednej strane áno, sú ako krysy z potápajúcej sa lode. Na druhej, ľudsky sa to aj dá chápať, že títo ľudia, prevažne stredného veku, s kariérnymi ambíciami, sa už nechcú vláčiť s niekým ako je Fico. Druhá vec, ako sa chce Pellegrini hrať na "čistú stranu" s takými ako Raši či Žiga, že áno? (druhého toxického menovaného by naozaj mohol oželieť , lebo ešte aj nesympaticky pôsobí).

Fico už dlhodobo za sebou ťahá len staré, ošúchané štruktúry z KSS a SDĽ, event. aj HZDS, skrátka nevýrazných dôchodcov. A z tých energických ľudí mu tam ostal len Blaha - a ten je mediálne izolovaný. Ak chce Fico udržať Smer v akom takom prijateľnom stave, bude musieť urobiť poriadnu prestavbu. Ale bude mať už aj on na toto energiu?

Som skeptický ohľadne oboch sociálnych strán. Tá Pellegriniho je teraz o dosť perspektívnejšia, ale ideologicky to nebude nič, čo by nás tu veľmi priťahovalo. Reči o tom, že to bude druhé PS sú samozrejme prehnaná blbosť (a vedené aj takticky zo strany fico-blahovcov, aby spochybnili konkurenta), ale bude to taká soft verzia Smeru, povedzme Smer v rokoch 2012-2016, kedy mal svoje najliberálnejšie obdobie.

Ale nemusí to byť ideologicky/funkčne až také globalistické, ak by tá strana dostala dobrých koaličných partnerov (napr. SNS, Ficov Smer, Vlasť a pod). Napokon máme predstavu, ako by to asi mohlo vyzerať na základe 2 rokov premiérovania Pellegriniho, kedy bolo vidieť, že dal aj na koaličnú SNS, ktorá to tam v rámci nejakých svojich možností viedla tým ľudovejším smerom. No, musíme si počkať.

Norman

Nemožno predpokladať, že sa Pellegrini bude správať v budúcnosti rovnako, ako za dva roky pod Ficom. To určite tak isto nebude.

Čo sa týka sociálnej demokracie ako takej - možno to nie je najideálnejšia ideológia, ale aspoň je ustálená. Zvlášť v porovnaní s ďalšími možnosťami ... hovoríš, že Fico tam má "nevýrazných dôchodcov" ... a zároveň spomínaš strany "SNS", "Vlasť", ako by tie boli vôbec ešte živé a mali sme ich brať vážne.

"Reči o tom, že to bude druhé PS sú samozrejme prehnaná blbosť.." Hej, a preto mu nadelil Fokus 20% a neustále ho chvália od Čaputky až po denník N. Vieš, ako to hovorila ta líška havranovi so syrom v zobáku "Oh, havran, aký si pekný a aký máš určite pekný hlas, povedz niečo". V tomto prípade ale môže ísť o trvalejšie zneužitie nášho národného buzeranta.

Náhodný okoloidúci

Toto je presne ten dôvod, prečo ohŕňam nosom nad Pelleho rečami o "koaličnom potenciále". Získať monopol je síce málo pravdepodobné, ale "koaličný potenciál" pri súčasnom rozložení síl by bol možný len za cenu hnusného podrazu voči voličom sociálnej demokracie.

Roland Edvardsen

Pochopiteľne, že nemožno predpokladať rovnaké správanie. Ale musíme automaticky predpokladať, že bude radikálne odlišné? Lebo taký mám dojem z niektorých diskusií.

Pozri sa, PS je na slovenské pomery dosť radikálna strana a teraz pod Biháriovou sa to bude ešte stupňovať. Len na porovnanie: PS je za RP, homoadopcie, Istanbul, prerozdeľovanie migrantov, pozitívnu diskrimináciu cigánov, legalizáciu drog a odluku cirkvi od štátu. Ja som sledoval rôzne, aj predvolebné, diskusie, a napríklad Pellegrini sa k týmto všetkým otázkam vyjadril negatívne. Samozrejme, bol pod patronátom Ficovho Smeru, tak musel držať istú líniu. Ale pre neho samotného by bolo politickou sebevraždou, ak by odrazu otočil o 180 stupňov a išiel sa hrať na západného progresivistu. Aj keby chcel vnútorne podporovať LGBT a podobné "bihárioviny", tak mu to nedovoľuje pragmatický prístup vo vzťahu k jeho voličom.

Takže skôr to bude to čo sme videli aj predtým: akýsi Smer s "ľudskou tvárou". No, bude to nemastné a neslané, kolaborujúce, ale nebude to nejaký radikalizmus v štýle PS.

Ja som strany ako Vlasť, SNS spomínal v inom kontexte: myslel som všeobecne nejaké viac pro-národné strany. Áno, môže to dopadnúť zle (spojenie Pelle-Smeru a PS) a aj lepšie (koalícia napr. Pelle- Smer, Fico-Smer, Sme-rodina, SNS a pod.). Všetko sú to samozrejme špekulácie, do volieb je aj tak ďaleko a na predčasné by som sa nespoliehal. Dovtedy sa ešte veľa zmení.

Norman

ak niekde zaznelo prirovnaie k PS, tak je to skôr metafora. Podstatné nie sú nejaké vyjadrenia k nejakým často náhradným témam, ale to, KTO bude robiť globalistom styčného dôstojníka. A tak, ako to smerovalo k tomu, že to bude úloha pre PS, tak sa teraz toho postu môže ujať Pellegrini.

Explicitne - aj tie menované tvoje body, od cigáňov cez legalizáciu drôg až po církev a štát - to atlantikov moc nezaujíma, to sú len nástroje na tlak a robenie cirkusu. To sú témy pre voličov - ale s Američanmi môže spolupracovať aj keď nebude legalizovať drogy a bude proti potratom. Ak ho napriek tomu ľudia budú voliť, je to globalistom šumafuk.

Podstatné je napríklad toto:
- podriadenosť anglosionistickej atlantickej doktríne
- podriadenosť v armáde a zahraničnej politike
- podriadenosť biznis prostredia, aby vyhovovalo zahraničiu, vrátane bánk
A podobne.

V tomto smere môže byť Pellegrini poslušný mopslík. Nehovorím, že musí byť či že bude, ale ľahko môže byť. Ak sa Matovič neosvedčí, tak budú musieť vsadiť na iného koňa.

Ľubov

Je to ako čakanie na Godota,ale aj tak ,otázka k situácii v Amerike ostáva: kto tam zvíťazí?Alebo prehrá.
Pretože menšie a väčšie zlo prichádza práve odtiaľ,stredná Európa bez mimovládok ,to by sa diali veci.... dusiace zovretie hada by povolilo, všetko živé by sa slobodne nadýchlo.Na chvíľu.
Ale asi skôr treba byť realista-v našej slovenskej zemi sa nachádza príliš veľa dobrej vody.
A je tu ešte moment,že Ficovi je to už všetko jedno,v jednom okamihu tak na mňa pôsobill.V tom prípade bude menšie zlo naozaj zradný Pellegrini.

Náhodný okoloidúci

Ficovi možno nie je všetko jedno, teda určite mu nie je všetko jedno. Ale oblizla ho smrť a našiel odvahu povedať veci, ktoré by si predtým nedovolil. A vidí veci inak ako predtým.

Náhodný okoloidúci

O tom, že Fico je nenávidený kvôli jeho vlastenectvu (aj keď iba umiernenému), sme tu už písali. Tu nejde o kauzy spojené so Smerom, iné strany majú aj vážnejšie kauzy, len sa tu dlhodobo uplatňuje dvojitý meter.
To Pellemu nemal kto povedať a vysvetliť, preto skáče na hrable.

A ten jeho "koaličný potenciál" - keby ten chlapec čo sa týka politického rozhľadu a ambícií za niečo stál, vykašlal by sa na koaličný potenciál svojej vznikajúcej strany a snažil by sa dosiahnuť monopol.
Buď ponúkam niečo, čo tu ešte nebolo, alebo v tom, čo tu už je, sa snažím byť najlepší. Inak nemá zmysel zakladať novú stranu.

Roland Edvardsen

O tomto sme sa tu už bavili viackrát. Ani sám neveríš tomu čo píšeš. Nepustí ťa obyčajná matematika, pravdepodobnosť. Získať toľko percent, aby si mal monopol je dosť raritné. Smeru sa to podarilo, ale to aj z dôvodu dosť špecifických podmienok v tom čase (veľmi predčasný pád vlády, ktorý znechutil voličov pravicových strán natoľko, že nešli voliť, bola slabá volebná účasť). Spoliehať sa na niečo také sa nedá. Naivita a hlúposť je práve ísť do politiky s tým, že ja budem mať monopol a nebudem potrebovať koaličných partnerov, nebudem s nikým spolupracovať. V tomto má jednoducho Pellegrini pravdu a aktuálne je to vlastne jeho úplne najlepší argument z tých, prečo opúšťa Smer a zakladá novú stranu.

A hovorím to jasne, na tomto pohoria nakoniec aj kotlebovci. Nie hneď, ale časom jednoznačne. Časom sa ľuďom zunuje voliť subjekt, ktorý bude odsúdený len na opozíciu. Čo v nej presadíš? Veľmi málo. Je to zbytočne zahodený hlas.

Truhlík

Bojovať proti všem je lepšie ako nebojovať alebo si kľaknúť a podriadiť sa.
Inak je to propagandistický argument slniečkárov - načo ich voliť keď nič nemôžu, tak voľte slobodné sionmédiá.
Es kommt der Tag.

Norman

alebo sa vyjadruješ, ako by si veril, že "nemať koaličný potenciál" sa rozhodli Kotlebovci alebo Smer.
To je ale mýtus, vedomá a zámerná lož a kampaň ich nepriateľov.

Veď práve Smer dokázal schopnosť koalície, urobil ju aj s Mečiarom, a neskôr aj s vodcom pravice Procházkom, so SNS zároveň s Maďarmi. Smer mal úplne normálnu až dokonale stredovú pozíciu na koalície - ale samozrejme, keď sa jeho frustrovaní nepriatelia spoja, niekto zabije prestitúta a všetci začnú vyhlasovať, že so Smerom nie ... tak je ťažko. Toto je priam slovenské špecifikum, začalo to po revolúcii s prehláseniami oneskorených "hrdinov". že "s komunistami nie", potom to urobilo ten preskok na "s Mečiarom nie", a neskôr na "s Ficom nie". Je to úplná blbosť a popieranie akejkoľvek logiky parlamentnej demokracie, akejkoľvek úcty k voličom.

Uvažovať tak - tí nemajú "koaličný potenciál", tí nemajú nádej, nebudem ich ani voliť ... je presne to, čo manipulátori verejnosti chcú dosiahnuť.
Aj Kotlebovci, aj keby mali rohy na hlave a chvost, aj tak ukázali skoro desatinou voličov, že sú súčasť hry. A práve koalícia po voľbách 2016, a stovky rôznych koalícii po svete inokedy, dokazuje, že koalícia sa dá uzavrieť aj s čertom diablom.

Koalícia sa neuzatvára len so slabým.
Len vtedy, keď jeho hlasy nepotrebuješ.

Pravda, to platí aj z druhej strany. ty spomínaš, že Kotlebovci majú husté reči, že sami či ako chcú vyhrať - no to sú ale naozaj tiež len predvolebné reči, akonáhle by dostali pozvánku, už aj by utekali. Kotlebovci aj Smer sú rovnako schopní koalície, ako iní.

Pravda, existuje ešte zopár fanatikov, anglosionistov, čo by kotlebovcom ruku nepodali. Ale to je o inom, čo ma po židoch, to patrí do kostola, nie do politiky.

Lea

Norman, prepáč, ale musím k tomu niečo a nebude to príjemné čítať. A asi to bude dlhé :)

Keby som vás nepoznala, a nečítala to tu dlho predlho, myslela by som si, že tento portál ovláda strana Smer, a tvoja posadnutosť a obhajoba Smeru a aj mnohých diskutérov tu, nabáda k myšlienke, že tento portál je nič iného, iba akysi spolok členov tejto strany. Ale verím, že to tak nie je.

Pár vecí k tomu článku :

Strana Smer sa síce nazvala sociálne demokratickou, ale prišla s program presne po Dzurindovi, kedy nálada v spoločnosti po jeho reformách predikovala jej vznik a zaručila 40 a viac percent voličov.

Uvedomme si, že nahnevaná skupina malých a stredných živnostníkov vtedy ešte len vznikala. Vznikla až neskôr, keď strana Smer zdvihla odvody a dane živnostníkov a zrazu hoppala, všetci ručali, že prečo take vysoké odvody a dane, to, že trebárs bežný úradník, zamestnanec štátu, učiteľ, lekár, úradník odvádza do pokladnice štátu a poisťovní iné peniaze, jeho cena práce a odvody z nej sa pohybovali v iných číslach, to sa zmohlo len na nejaký trápny štrajk a plošné pár eurové zvýšenie ich štátnych platov. A áno aj preto hoppala, vznikla strana Smer. Ako strana sľubujúca zmenu. Avšak opäť len ako ukážka postrevolučnej fázy prerozdelenia moci a peňazí v postkomunistických krajinách, kde zatiaľ do dnešného dňa táto fáza sa čo i len zďaleka nepriblížila kapitalizmu v západných, tak nechutne podsúvanych demokraciách.

Naštvaných malých a stredných podnikateľov pekne krásne zbalil Sulík a vytvoril SAS a dodnes tára a robí zmätok.

To, že volebný systém je taký aký je, snáď nemusím pripomínať, diskutovali ste tu už mnohokrát o tom.

Strana Smer nikdy nebola slobodná a demokratická, vždy bola lokajom Ameriky a jej poskokov, EU, a ďalších s ktorými jej mecenáši a ďalšie drobné ryby a hydina tejto našej krajiny, chceli obchodovať a kradnúť. A Ficove silácke reči o slniečkároch a migrantoch, prepáč, ale tomu už dnes hádam nikto neverí, a ty múdry a vzdelaný človek, predpokladám, tiež nie.

Smer nie je prečo obhajovať a robiť mu tu PR.

Tento portál je politický, zaoberá sa prevažne politikou, ja som sa vyjadrila po prihlásení, ak si spomínaš, k pánu Lahulovi a jeho článku. Pýtam sa preto ešte raz aj tu, v diskusii, prečo vtedy, v minulosti, Rimania mohli a my dnes nie ? Prečo vtedy mohli aspoň zčasti riadiť veci verejné myslitelia, filozofi a múdri vzdelaní ľudia a nielen akýsi hlúpi zbohatlici a lokaji, ako je tomu dnes ? Odpovedal niekto niekedy na túto otázku ? Je to preto, že doba sa zrýchlila, na vzdelanie nie je čas, a počítače všetko spravia za nás ?? Hlúposť.

Prosím, ak môžeš, urob o tejto problematike samostatný článok, lebo na tomto poli je o čom diskutovať, stačí si pootvárať obchodné registre,..... a zistíme všetci, že Slovensko je tak malé, že keď chceš slušne podnikať, nie je to možné. Ak uvažujete, aké strany by mali vzniknúť a prečo, v prvom rade sa treba spýtať, kto z toho bude mať osoh a prečo, lebo stále tu premietať, či a aký je Fico a Pelegrini, je už fakt nudné a únavné a nič nerieši. A defacto na to prišli aj samotní členovia Smeru.

A ešte, nevšimol si si, že novinári sú tiež akýmisi členmi parlamentu, aspoň pomyselní, aj keď tieto smiešne osoby nikdy nikto nevolil, a podávanie trestných oznámení je už aleže fakt národným športom ? :)

A na záver, ty ako informatik, ( teraz k tej histórii ) predsa musíš vedieť, že mnoho ľudí v histórii, Emerson, mnohí ďalší, vedci, umelci, vedci, nakoniec mnohí aj dnes vzdelaní v umeleckých a estetických vedách, našli spojenie medzi povedzme matematikou a hudbou. Táto akási technická kalokagatia je plne určujúca osobitosť samotnej ľudskosti v nás. Veď vôbec nemusíme odísť do Indie, aby sme zmúdreli, ani nemusíme byt nábožensky založení, aby sme boli ľudsky dobrí.

Záujemca o štúdium práva robí prijímačky z dejepisu a dejepis je mapou histórie, patrí k všeobecnému vzdelaniu právnika, preto ma prekvapuje, že napr. Roland, o ktorom sa tu hovorí, že je právnik, nespravil zatiaľ článok, ktorý mapuje schopnosť voličstvva riešiť výber a vznik strán na základe svojho poznania práva, mysle ľudí reagujúcich na určité sociálno - spoločenské paradigmy vychádzajúce z práva v tej ktorej dobe vrámci historických a teda aj ekonomických súvislostí. To všetko samozrejme súvisí nielen s poznaním práva a histórie, ale aj ekonomickými a hospodárskymi ukazovateľmi. Preto vznikla veda volajúca sa politická ekonómia, a mal by teda možno vzniknúť aj akýsi politický dejepis :)

A tu už prichádzame k tomu, že ak sa chce niekto vyjadrovať k spoločenským veciam a riadiť štát ako premiér a minister, mal by mať vzdelanie k tomu zodpovedajúce a nie len nejakú smiešnu súkromnú univerzitu. Hovoríte o prestarnutých členoch tej ktorej strany, a že je to nemoderné a hlúpe, panebože, ja som všetkými desiatimi za všetkých starých vedcov, právnikov, sociológov, fyzikov, lekárov a matematikov, a čo i aj umelcov, čo na svojom poli niečo dokázali a vedia. Neprosím si vo vláde a v parlamente 30 ročných zbohatlikov a podnikateľov, a ďalších hlupákov v oblekoch, čo nič iné nerobia, iba rozmýšľajú o zisku pre svoje firmy a o tom, ako podplacať a cez doktríny novovzniknutých mémov protispoločenskej akože trestuhodnej činnosti a hlúpote politikov, reagujúcej na ňu, zarábať pre seba.

Stále na Slovensku platí, že voličstvu je potrebné dať iba trochu akýchsi hier a chleba, a spústu možnosti ako je možné odrbkať štát, a vzdy sa nájde elita, či oligarchovia, či sluhovia a lokaji, ktorí si voličstvo kúpia cez sľuby a služby. Brusel a Washington robí presne to iste.. Prečo by to malo byť iné u nás.

Ešte som tu nečítala nejakú rozumnú analýzu ekonomickej paradigmy, ktorá by obhájila čo i len jeden nápad Smeru robiť čosi lepšie ako predchádzajúce vlády. A tie ich hrátky s médiami sú už fakt stále sa opakujúce, a nudné až až..

Mala som trochu času, tak som sa rozpísala.. prepáč Norman, ale aj tento portál by potreboval čosi myšlienkové nové, nejakú ďalšiu víziu, neviem, proste nejaký nápad.... I keď ja ho žiaľ zatiaľ nemám. A iba opakujem už často povedané... :)

Norman

Je dobre, keď sa tu ľudia rozpíšu a ešte lepšie, keď si medzi sebou vydiskutujú témy. Nie sme prvorado politický portál, ale dianiu sa nedá vyhnúť. Smer nepodporujeme, nikdy to tu nebolo a teraz, keď je vlastne na najnižšom bode svojej histórie, zamysleli sme sa možno nad myšlienkami "sociálnej demokracie" - aj keď ani to nebola a nie nie je nejaká naša centrálna téma. Samozrejme, to, že Smer je v určitej opozícii s horším zlom, je nesporné. Niečo je skôr naoko, ale dosť rozporov je naozaj. Takže je to menšie a väčšie zlo, a ja som za menšie zlo.
Ak už obhajujeme, tak určité nové radikálnejšie tendencie v tej strane. Na Slovensku nie je až toľko politických strán, aby sme mohli byť až tak prieberčiví.

Tento portál prináša niekoľko unikátnych tém, aké nik v tejto forme v republike nedáva. Nebudem ich tu teraz opakovať explicitne. Aj keď sme tu všetci cool, sú to naozaj horúce témy.
Zvyšok je len určitá voľná zábava, brainstorming.

Roland Edvardsen

No, ja práveže patrím skôr ku kritikom strany Smer na Nadhľade. Kritizujem dosť aj takých ako Fico alebo Blaha, ktorých niektorí v alternatívnom priestore začali príliš slepo adorovať - čo je chyba.
A áno, posledne som volil Smer, ale pôvodne som ani nechcel, len SNS išla ku dnu a LSNS ma vyslovene naštvala niektorými prístupmi. Tak akosi nebolo z môjho pohľadu čo iné voliť, než menšie zlo v podobe Smeru. Mne dnes v parlamentu výrazne absentuje centristicko ľudová strana s pevnými ľuďmi, to za prvé.

Smer bol zaiste dôležitá strana pre Slovensko, svoju najpodstatnejšiu úlohu zohral v čase presadzovania neoliberálnych reforiem dzurindovcov, ktoré tu dusili národ. To treba občas pripomínať a vedieť oceniť. Takže asi aj takéto nostalgie spôsobujú, že tú stranu stále volí relatívne dosť ľudí.

Musel som sa trochu pousmiať, keď som tu čítal, že tu pani čitateľka odo mňa chce článok "o schopnosti voličstva riešiť výber a vznik strán na základe svojho poznania práva". No, som rád, že ma tu považujete za takú výnimočnú kapacitu, že môžem spracovávať takéto diplomové témy. Ale právu sa profesne už dlhšie nevenujem a právnické vzdelanie samo osebe určite nie je zárukou na dobré uchopenie a spracovanie takejto komplexnej problematiky.

Lea

Keď nie už právnik, si politik, alebo novinár ?

Keď už si vytrhol časť vety z kontextu môjho textu, ktorá sa týkala problému " schopnosti obyvateľstva - voličstva riešiť výber a vznik strán na základe svojho poznania práva ", čo v kontexte celej vety znamená poznanie svojich práv a možnosti jednotlivca voči, poviem to jednoducho, sociálnej a politickej nespravodlivosti naprieč históriou s ohľadom na dejiny práv jednotlivca a skupiny ( tak trochu to Lahula rozviedol z pohľadu historika aj doktora práv ) chápem, že to už potom nie je text, je to vlastne zábava, o ktorej mi písal Norman. Ale chápem ťa, nie je to ľahká téma.

Dosť často sa konštatuje, že Slovensko a jej obyvatelia stratili, resp nezaujímajú sa o svoje korene, históriu, čo by bolo ešte pochopiteľné, nikomu sa nechce čítať vedecké štúdie a hrubé ťažké knihy, avšak o to viac je fajn, keď niekto ponúkne na internete objektívne torzo z toho, čo s ohľadom na problém politiky v súčasnosti, na margo súčasného právneho vedomia obyvateľstva našej krajiny, môže poznanie práv a psychologického dopadu na konanie ľudí, napr. aj vo voľbách, trochu zrozumiteľne vysvetliť a teda pomôcť. Nakoniec, veď volebné reklamné agentúry nerobia nič iné. Len ony to robia lživo a teda zle.

Len kto raz nájde ten spôsob, ako vysvetliť celu tu lživú podstatu sľubov, hystérie, a skúsi ponúknuť vecný, právny konštrukt, ak nie osobnosť poznajúca právo a zakony, schopná bežným ľuďom v diskusiách v televízii, na webe, vysvetliť a odkryť lož médií ? A lož tých, ktorí celý ten akt volieb zmenežovali ? Tým teda nemám na mysli Harabína, ktorý síce pozná dokonale právo a aj históriu, ale jeho prejavy a spôsoby tejto info nie sú ani zďaleka schopné prilákať k záujmu oň mladšiu generáciu.

Ono nikdy text tu na Nadhľade nepovie všetko, možno iba jemne čosi naznačí, a text je dobrý vtedy, keď si v ňom človek nájde svoj vlastný problém a pripadne jeho vyriešenie, alebo pripadne len zábavu.

Len vtedy ak vieš odkiaľ si, vieš kto si.
A keď k tomu ešte aj myslíš, potom teda aj si, a ma zmysel o tom hovoriť.

Norman

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/554819-s-ficom-sme-sa-rozisli-ako...

Je to čosi ako rozdelenie Československa - obom to pomôže a vyjasní to situáciu.
A Tomáš konkrétne podľa mňa nedostával v Smere patričný priestor, adekvátnu funkciu. To sa potom nemožno čudovať.

Roland Edvardsen

Toto nebude žiaden zmierlivý rozchod. Napokon vidno, ako Blaha s Ficom teraz chrlia síru na tzv. zradcov (no, v prípade Fica je to trochu pokrytecké - viď jeho známy odchod z SDĽ, keď sa nestal, ako vtedy najpopulárnejší politik strany, predsedom. A to bolo ešte k tomu v čase, keď bola vo vláde, nie v opozícii - čo dáva istý význam). A ťažko by to mohlo asi byť aj inak, keďže sú teraz politickými konkurentmi. Ono tie najhoršie bitky a očierňovania sa zvedú práve medzi blízkymi stranami, pretože zdieľajú podobných voličov. Videli sme to napokon aj pri rôznych tých národných stranách (si dodnes pamätám ako Anča hystericky vyhadzovala slotovcov z budovy SNS, to bol veru vtedy iný rozchod, taký "taliansky" :-). A Slota potom založil pravú SNS :-)).

Každopádne, Tomáš nie je malá ryba. Je to zatiaľ jednoznačne politický prestup roka, lebo ak mal po Blahovi niekto v strane povesť silného ficovca, tak to bol práve Tomáš. A je to či bol Kaliňákov človek (podobne ako Sáková), tak sú tu špekulácie, či už sa aj Kaliňák neotočil Ficovi chrbtom (čo Fico aj naznačoval v jeho FB statuse).

Ľubov

Fico odišiel od Weisa v roku 1999, mal niečo po 30 tke,neviem,či to bolo pred tým,ako Dzurinda povolil prelety. V každom prípade bola situácia doma podstatne iná. Migranti,vražda Kuciaka a snúbenice,pokus o majdan a potom korona a nakoniec aj globálna kríza,keď nikto nevie,čo bude o pár hodín. Nič z toho ešte nebolo. Ale vysmiaty Pellegriny zrádza Fica práve teraz,nevidíš ten rozdiel?

Roland Edvardsen

Nie, odchody zo strán tu vždy boli a budú. Spravil to Mečiar, Dzurinda, Bugár, Slota i Fico, a všetci zároveň založili niečo nové. Moralizovať tu o zradách nemá zmysel. Aj v minulosti boli rôzne ťaživé situácie, aj v minulosti sa rozchádzali rôzne ľudové sily. A čo? Zrútil sa svet? Je to veľmi prirodzené a obzvlášť to čo sa stalo v Smere nie je nijako prekvapivé. Fico si za toto môže predovšetkým sám, mal situáciu riešiť inak po Kuciakovi a mal sa aj inak správať (on dobre vedel, prečo na tlačovke rozprával o tom, že potrebuje zmeniť svoje správanie). Fico nie je v politike včerajší a musel vedieť, že k tomuto dôjde, ak Smer nevyhrá voľby a nebude zostavovať vládu. Pellegrini a iní ľudia v strane ho mohli opustiť už minulý rok a Smer by mal 9%. Vtedy by to bol podraz. Čo by Fico robil potom? Teraz v opozícii to už je jedno, nech si idú zasúťažiť, nech sa snažia a volič nech si vyberie. Férová súťaž, prečo nie?

Ľubov

Pellegrini s médiami za chrbtom .-),sám si napísal pikošku,že Štefunko v zúfalstve mu ponúkol flek predsedu v PS.

Roland Edvardsen

Férová čisto v tom zmysle, že budú rozhodovať len voliči, nie nejaké zákulisné dohody a intrigy o tom, kto bude lídrom sociálnej demokracie. Médiá Pellegriniho zase až tak nepodporujú, väčšinou píšu o tom, že sa ťažko zbaví minulosti smeráka, to je gró článkov mainstreamu o Pellegrinim. A do televíznych debát volajú aj Fica, ale ten odmieta chodiť. Fico nepochopil to, čo chápe Matovič a Pellegrini - že treba byť v televízii, treba byť neustále ľuďom na očoch. Hej, tie prieskumy okolo Pellegriniho strany sú samozrejme podozrivé, to áno. Len s prieskumami je to blbé v tom, že im nemôžeš dôverovať, ale ich ani nemôžeš úplne ignorovať. Harabin s Michelkom prieskumom neverili a ako dopadli. :-)

nové