Teploty pominuli

Hurá, teploty pominuli, zas na to môžeme drbať.Asi taký je postoj väčšiny masmédií. Počas horúčav sa snažili robiť zo stúpajúcich ukazovatelov teplomerov zábavný šport o rekordy. Len žiadnu paniku, len žiadne reči o suchu, radšej ukazovať bazény a kúpaliská.Teraz, keď nápor ustal, sa v médiách ako na povel zjavujú postoje, že veď také niečo prichádza každý rok (viď tento priblbý vtip v Pravde): Dvojznačný výrok nakoniec: tieto prírodné cykly sa vraj opakujú každý rok. Tomu sa povie manipulácia. Aha, humor, tam sa môže všetko, haha. Nie, také niečo neprichádza každý rok, to ľudia cítia aj vedia veľmi dobre. Aj tí najstarší konštatujú, že také teplá nebývali. Masmédia si ale pomôžu - zjaví sa článok, že ešte väčšie suchá boli pred sto alebo dvesto rokmi - a ako sme prežili, že. Tak ďaleko si predsa nik nepamätá. Že sa vtedy teploty nemerali a že z tých pár subjektívnych  popisov vtedajších udalostí nie je isté, aké naozaj boli vtedy teplá a suchá, to prestitúta nezaujíma - naopak,  nedostatok údajov ho povzbudzuje, lebo môže klamať, ako sa mu chce.Ale má to aj komické čaro. Napríklad sa odvoláva na marxistického vysvetlovača histórie Gumilova - lebo sovietsky vedec predsa dobre vedel, že sa v 3. storočí zmenili monzúny, ako by to nevedel, veď to je maličkosť - a to spôsobilo príchod Hunov. Mimochodom, podľa toho článku prišli Slovania do Európy už v 2. st.n.l. No, to je pozitívne posunutie, len sa s tými storočiami manipuluje naozaj dosť voľne: nik teda nevie, kedy prišli a či vôbec prišli - ale v každom prípade súdruh Gumilov vedel, že aj to spôsobilo počasie.Spôsob vysvetlovania histórie v masmédiach teda zas voľno-komický, ale v princípe smeruje k jadru - len ho nechce napísať, ale skôr zamlčať či zarieknuť. My však môžeme a chceme povedať pravdu otvorene a presne: globálne oteplovanie či skôr vysychanie spôsobí, že nie milióny, ale doslovne stámilióny zdochnú od hladu a smädu. To tu naozaj ešte nebolo, lebo ani toľko ľudí v Afrike či južnej Ázii ešte nebolo.Viete, je taký test. Predstavte si čln na mori, je na ňom desať ľudí a majú prísun vody (povedzme z nejakého zarosovadla) len pre dvoch. Koľko z nich zomrie?Ak ste povedali, že (len) osem, ste beznádejný prípad. Samozrejme, že nie - zomrú všetci desiati. Ako k tomu dôjde, to nebudem vysvetľovať - pozrite si akýkoľvek americký film, tam to ukazujú každých desať minút.  Pre vylepšenie nálady ešte jeden test: Ktorá z týchto fotiek je z Marsu?podunajská kotlinaÁno, ste dobrí, viete to rozpoznať.Zatiaľ sa to dá. 

Náhodný okoloidúci

V článku na Hlavných správach je vložené zaujímavé a poučné video, ktoré si zaslúži šírenie. Nie je to prázdne kvákanie nejakého granty cicajúceho klimatológa - teoretika. Naopak, autor má za sebou dlhoročnú prax v teréne a vo videu sú ukážky jeho pozorovaní priamo v teréne, aj s vysvetlením príčiny, a tiež ukážky jeho poľných pokusov.

http://www.hlavnespravy.sk/preco-mame-extremne-sucho/656174

http://povodne.sk/sk/

Norman

Neviem, či sedia všetky tie čísla a čo všetko je následkom, ale to, že dochádza k odvodňovaniu pevnín, je nepochybné. Z mnohých dôvodov treba vodu v pôde.

Teória, že vysušovanie a klimatcké zmeny spôsobuje činnosť človeka, niektorí označujú za blbosť. Ja nemám odkiaľ bezpečne vedieť, čo to spôsobuje. Ale ak to teda ľudstvo nespôsobuje, o to viac by malo byť vyplašené, o to tupejšia je jeho ľahostajnosť.

No, ona to nie je ceľkom ľahostajnisť. Je to neschopnosť, je to tuposť, primitívnosť, je to druhová deformita. Ľudstvo prirodzene nedokáže prekonať svoje mentálne hranice, štatisticky a plošne to očividne nie je možné.

Ema

a dážď ju trochu schladil, vidíme realitu ešte jasnejšie: kokaínom vydrbané mozgy primitívov, ktoré nám tu vládnu, nie sú schopné žiadnej ušľachtilej myšlienky, ktorá by zomkla zvyšky zdravých síl, aby sme spoločne aspoň ako-tak udržali žiteľné prostredie, v ktorom môžeme (MY!, nie nejaké tlupy parazitov, ktoré už u seba doma preukázali, že nedokážu vytvoriť nič iné, len bordel) dôstojne existovať.

Ač, Matejovič a Pecho napísali otvorený list prezidentovi, vláde a parlamentu, v ktorom varujú pred blízkou hororovou budúcnosťou ľudstva, ktorá zasiahne aj Slovensko. Reakcia adresátov: žiadna.
Čo tí traja čakali? Že dotyční vygenerujú nejaké hodnotné praktické myšlienky, okolo ktorých sa národ zomkne a bude svorne konať, nakopúc v úvodnej fáze do riti sabotérov?

Za zmienku stojí, že buzerantskí beneluxovia pod vplyvom vysušeného a rozpáleného bedákania, nesúceho sa horúcim vzduchom z eurosatrapií, vyčlenili 8 miliárd eur na vytváranie mokradí. Zatiaľ nám ich vytvárajú len štiny ekonomických migrantov povaľujúcich sa v parkoch a čakajúcich na odchod do sociálnej siete Nemecka, Švajčiarska a Švédska (v tomto poradí). A ako poznáme Brusel, štín bude pribúdať a 8 megamelónov sa postupne stratí pri ich kaskádované v rámci operačného programu Zamokraďovanie EÚ, s cieľom dosiahnuť vytvorenie bažín na tretine územia.

Z kamarátov prírodovedcov sa stávajú čoraz väčší mizantropi. Už pochopili, že tu niet koho spasiť, pretože tie tupé poživačné nedisciplinované holé opice, ktoré majú okolo seba, nie sú obeťami, ale spoluorganizátormi nastávajúcej klimaticko-civilizačnej katastrofy.

Ešte v júni som sa domnievala, že o sto rokov sa budú ľudia pohoršovať, že sme sa v pitnej vode aj kúpali. V polovici augusta som začala byť presvedčená, že vzhľadom na rýchlosť zmien takéto čudovanie stihneme my sami.

Truhlík

My ešte nie sme na tom tak katastrofálne.
Komunisti síce tiež na Slovensku odvodňovali, meliorizovali, rozorávali ale aj stavali priehrady, hrádze, poldre. A taktiež sme na jednej zo striech Európy čiže na rozmorí. Spolu s vyľudňovaním horského poľnohospodárstva - čiže samovoľným zalesňovaním nám to dáva šancu prežiť s vodou.
To nás ale ohrozuje okupáciou cudzími mocnosťami čo sa už aj deje.

Mor ho

Stačia 2 týždne horúčav uprostred augusta (aké nezvyčajné) a emočne labilní ľudia už blúznia o globálnom otepľovaní. Indoktrinácia mainstreamovými bludmi očividne zaberá. Ale že aj na vás, to som nečakal. Na tomto portáli teda nie.

Norman

A ktorý mainstream ich pretláča? Ten istý, čo tvrdí, že holokaust nebol, že.
Alebo si zrejme korporácie objednali trocha (seba)kritiky.

Ale necháp to zle - nik ťa o ničom nepresviedča. Keď už píšeš o ľuďoch - ľuďom, ako ty, zas očividne fakt nie je pomoci. A bolo by to aj zbytočné.

Mor ho

Reakcia ako od redaktora SMEtiarne. Prepáč, naozaj si mi ich pripomenul. Aj tou snahou všade pretláčať holokaust a pripomínať ho. Nie si po novom aj stúpenec Havla a obdivovateľ Amerických neocons?

Mimochodom písali ste o vyprahnutej a vypečenej Karpatskej kotline aj po lete 2014, ktoré bolo skoro celé daždivé, s minimom slnečných dní a horúčav?

Norman

Aj ten posratý holokast si pochopil opačne.
Čo sa týka toho, že počasie má EXTREMNY VYKYVY - tak áno, máš pravdu, to si všimli tiež mnohí, v tom je to jadro problému. Ako rozhojdaný most.

O vysychaní Zeme a zeme naozaj nikoho presviedčať ale nemienim. Odporúčam opäť bájku od Krylova - Sviňa pod dubom.

A čo sa týka reakcií - nevyčítam ti tvoje pindy a urážky, ale buď si istý, že tu dostaneš bez zábran rovnako naspäť.

Náhodný okoloidúci

Na teórii antropogénneho otepľovania klímy vypúšťaním CO2 si vybudovalo kariéru nespočetné množstvo klimatológov, na grantoch vybrali neskutočné peniaze. A zrazu sa zjavia nejaký Mišo Kravčík a Pišta Vaľo a miliónovými grantmi zaplatenú teóriu im svojou bezchybnou logikou rozdupú na cimpr alebo aj campr. No nezabili by ste ich?

A aby sme vedeli, o čo ešte ide - vlády podporia iba to, čo sa dá zdaniť. Vypúšťanie CO2 sa zdaniť dá.

Norman

Teória o CO2 je neistá, ale teória o tom, že všetko je to spôsobené nejakými zasranými pár miliónmi grantov - no tak to zas na tejto úrovni tiež nie.
Nemyslím si, že by Kravčík a Vaľo až tak veľa rozbili. Určite majú svoju časť pravdy, ale nie celú.
A okrem toho, už som to napísal v komentári vyššie:
ak si niektorí myslíte, že za to nemôže človek, ale sama príroda - o to viac by ste sa mali obávať.
Lebo tvrdiť, že do hlbočiny ma za nohu neťahá šibnutý sused, ale bežný prirodzený žralok - a byť s takým vysvetlením spokojný, to môže len kandidát na darwinovu cenu.
No, žiaľ(?), dorastajúca generácia je taký kandidát. Osud. :-)

Ešte treba dodať, že nie je reč o CO2, ale o odlesňovaní aj v rozvojových krajinách, o ničení pôdy nielen modernými ťažkými mechanizmami, o ničení biotopov ako takých, o rozrastaní sa púšti a rovnako mrtvych betónových miest.

Aton

Videl som video na HS, páčilo sa mi, a myslím si že ten Vaľo má veľký kus pravdy, veľmi mi imponuje že sa pohybuje v terene, že navštívil, a danú problematiku skúma, v mnohých krajinách, a ponúka vskutku jednoduché riešenia. Ale opäť je tu problém, že azda nik o ne nestojí. Ako bolo spomenuté v dokumente, ťažiari guľatiny, aj ked už svoju činnosť ukončia, nerekultivujú les(teda skôr to čo z neho zostalo), nechajú to tak, pritom bolo spomenuté že vraj to majú ako povinnosť(rekultivovať), tak teda ako je možne že sa tak nedeje?

Teraz k veci o klíme: Klimatické zmeny sa diali, dejú sa a diať sa budú.

Napísal si: ,,ak si niektorí myslíte, že za to nemôže človek, ale sama príroda - o to viac by ste sa mali obávať."

Myslím si že človek to do istej miery môže ovplyvniť, negatívne aj pozitívne, ale to je všetko, klimatické zmeny nezastavíme. Momentálne žijeme v dobe interglacialu ktorý začal pred cca 12-14000 rokmi, je to medziladove obdobie počas ktorého sa zvýšia teploty, a potom príde opäť glacial, to je naša doba. Treba sa báť? Mám sa báť smrti? môžem ju zvrátiť?, samozrejme som za to aby sme sa snažili pozitívne ovplyvňovať klímu (zníženie emisii, zastavenie odvodňovania kontinentov) Ale to či vybuchne na nejakom ostrove nejaká Krakatoa, alebo v horšom prípade viac takých sopiek, to neovplyvníme, ani činnosť Slnka či Mesiaca.

Norman

a potom sa nad ne povzniesť.
Jedni tvrdia, že človek je hlavná príčina všetkej zmeny klímy a že teda dokáže klímu aj zmeniť k lepšiemu.
Druhí tvrdia, že to s človekom nič nemá a nedá sa nič robiť a netreba nič robiť.
Najblbšie, ako vždy, je ale to, že ľudstvo nedokáže o týchto veciach racionálne uvažovať nieto konať (medzinárodne konferencie a vymieňanie si dolárov za teplý vzduch naozaj, ale naozaj na tej veci nič nezmení).
Človek zrejme nedokáže zmeniť klímu vo svoj prospech, zvlášť nie, ak príde rýchlo. Ale -teoreticky- môže zmeniť svoj spôsob života.

No hej, táto posledná veta bola viacmenej vtip - čierny humor. Môžu kobylky zmeniť svoju prirodzenosť? Ľudstvo sa správa ako úchyl, ktorý sám sebe podrezáva žily - ja neviem, treba ho ľutovať, mu v tom zabrániť, alebo sa nad tým cynicky smiať? Všetky tri možnosti sú morálne akceptovatelné. Neakceptovateľný je ale iracionálny klam, že sa tak nedeje. To je pod úroveň.

Náhodný okoloidúci

Veľmi dobre si spomínam, že len pred pár rokmi chceli klimatologickí grantožrúti trestať tých, čo popierajú vplyv človeka (vplyv industriálneho CO2) na otepľovanie atmosféry. Z toho vyplýva jediné - urobili si z globálneho otepľovania spôsobeného podľa nich vypúšťaním CO2 nové dogmatické náboženstvo a ten, kto to popiera alebo príde s iným vysvetlením alebo tvrdí, že ide o prirodzený jav, je v ich očiach najhorší kacír. Čiže nie diskusia a dôkazy, ale totalitné a inkvizičné praktiky.

Ozaj, všimli ste si, bratia a sestry, že miesto výrazu "globálne otepľovanie" sa už dávnejšie začal používať výraz "zmena klímy"? Je totiž oveľa všeobecnejší a bez doplňujúcich info nič nehovorí o tom, ktorým smerom tá "zmena klímy" ide.

Aton

Tiež som si to všimol ako šikovne.. nahradili ten výraz globálne otepľovanie výrazom "zmena klímy-klimaticke zmeny"

Norman

A zo všetkých pozitívnych vecí urobili hniezdo parazitov a kecalov. To neznamená, že pôvodné ideály niečoho podobného nie sú v poriadku.
My už sme aj zabudli, že nielen zelení, ale aj "ľudské práva", ale aj "boj proti rasizmu", "amnesty-za politických vezňov! a podobne, sú vlastne pozitívne myšlienky. To, že si ich uzurpovala moc a obsadila ich špinavými smradlavými dredákmi, kolaborantami, aby ich nemohli robiť normálni ľudia, to ešte neznamená, že tie myšleinky sú apriori zlé.

(technická poznámka k rasizmu: aby náhodou niekto nepochopil zle - jestvuje samozrejme aj zlý "rasizmus" v zmysle toho, že na základe rasových rozdielov bude druhá rasa principiálne utláčaná, zbavená základných práva a naozaj ekonomicky vykorisťovaná. Na rozdiel od nevyhnutného biologického determinizmu, nazývaného zámerne tiež "rasizmus" v zmysle poznania hraníc a nemenných konštánt jednotlivých ľudských rás. To prvé negatívne jestvuje aj dnes, prejavuje sa naplno v postoji voči iným rasám opíc, psov, mačiek, dobytka ale aj lesnej zvery. To druhé je pozitívne poznanie, ktoré ľudstvo nemôže ignorovať, ináč sa samo zničí)

Mor ho

Kravčík je podvodník, ktorý na vymyslených štúdiách a pseudoprojektoch získaval od radičovej vlády milióny, dokopy to bolo asi 30 miliónov eur. za nič. Taký človek patrí na šibenicu

Mor ho

Kravčík je podvodník, ktorý na vymyslených štúdiách a pseudoprojektoch získaval od radičovej vlády milióny, dokopy to bolo asi 30 miliónov eur. za nič. Taký človek patrí na šibenicu

Norman

Dal si to sem dvakrat - nie si emočne labilný?

A už si niekoho obesil? Alebo to len tak, do vetra?

Mor ho

labilné je moje internetové pripojenie, ruka sa mi zatiaľ netrasie, a tebe?

nie, nikoho som neobesil, a ani neobesím. Zároveň si stojím za tým, že megapodvodníci, oligarchovia a ich poskokovia by si šibenicu zaslúžili. Ty s tým možno nesúhlasíš, alebo zrovna preto, lebo som to napísal ja. Ty si už stihol voči mne vzkypieť nenávisťou.
Si ako sud s pušným prachom. Celkom by ma zaujímalo, ako si zvykol reagovať, keď ti v škôlke alebo školských laviciach ktosi povedal nejakú poznámku. Ty si hádam rozmetal triedu. Nie si schopný kultivovane reagovať na iný názor.

Norman

A čím si ty vzkypel proti Kravčíkovi? Som si istý, že sú tu tisíce iných o moc lepších kandidátov na obesenie.
Len chýbajú kati. Zato na webe je kopa prázdnych papulí, ktorí namiesto toho, aby sa venovali politikom, sa ešte nechajú nimi manipulovať a útočia na enviromentalistov. Enviromentalisti a podobní čudáci určite nie sú svätí a neomylní, ale aspoň na to hladia tak akosi reálne.

Takže ty tu voláš po obesení konkrétnych ľudí, ale si bohovsky urazený, že som ja na teba zlý a ako ťa"nenávidím". A ešte hovoríš o kultvovaných reakciách? Písal som ja, že teba treba obesiť?? Prišiel som sem ja s bohorovným a pritom jebnutými kecami, alebo ty? Nie, naozaj nie som schopný a ochotný tolerovať určité prasácke spôsoby a názory. Ani v najmenšom.

Mor ho

Zločinné sú všetky vlády po roku 1989. Šibenicu si zaslúžia všetci, ktorí drancujú slovenský národ. Reč však bola o Kravčíkovi a ak ten hajzel zhrabol za nič milióny eur, a teda patrí na šibenicu.
Environmentalisti nie sú žiadni čudáci. Sú to vychcaní hajzli, ktorí majú veľmi dobre premyslené to čo robia a prečo. Ako taký Erik Baláž, platený z nórskych fondov, ktorý tiež sleduje všelijaké ciele, ale rozhodne nie pre dobro Slovenska. Čerešničkou na torte je jeho úzkostlivá ochrana premnožených medveďov, čím ohrozuje na živote všetkých, ktorí by sa z času na čas aj radi prešli po lese.

Mal som rád vaše články a tento portál som bral ako jednu z posledných bášt nezávislého myslenia, imúnneho voči manipulácii. A zrazu sa tu dočítam, že veríte v globálne oteplovanie. To ma riadne sklamalo. Globálne oteplovanie je ničím nepodložený výmysel.

Norman

Čo sa týka medveďov a ľudí - kto sa viac premnožil? A keď odjebete posledného medveďa, posledného vlka, potom už budú ľudia spokojní a budú si chodiť po prázdnom lese?

Ak chce niekto les, nesmie byť posratý a musí ho akceptovať aj s nebezpečenstvom. Inač nech sedí doma. Nech sa prechádza po dvore a po dedine či po meste, ktoré si sám tak dôsledne skurvil, že tam nemôže vydržať a musí občas odísť do lesa. Ćloveku nepatrí celá zem len preto, že to nejakí židáci napísali v biblii.

Náhodný okoloidúci

Vidím to trochu inak.
Ministerstvo životného prostredia bez ohľadu na to, ktorá strana dosadila ministra, sa viac či menej vykašlalo na reálnu ochranu prírody a biotopov a začalo posluhovať podnikateľom. Platí to tak pre drancovanie lesov a "prehodnocovanie" chránených území v prospech podnikateľov ako aj pre tolerovanie zbohatlíckych čiernych stavieb v rezerváciách a národných parkoch. Takže ochranári neurobili nič iné ako to, že ministerstvu ŽP vyfúkli jeho agendu. Presnejšie Ministerstvo ŽP si ju nechalo vyfúknuť ochranármi.
Financovanie ochranárov je druhá vec. Ak nenachádzajú podporu u vlády zobkajúcej z ruky podnikateľom, hľadajú ju inde. A Šoroš sa toho veľmi rád chopil. Smutné na celej veci je hlavne to, dobráckym naivným ochranárom nedochádza, že takto pomáhajú prať špinavé peniaze z činnosti, ktorá by v slušnom právnom štáte bola ocenená ťažkým nepodmienečným trestom. Ale aby som bol presný - netrpím ilúziami o morálke vedenia rôznych globálnych "ochranárskych" spolkov. Riziko zneužitia ochrany prírody (inak záslužnej činnosti) na presadzovanie politického a mocenského vplyvu sponzora alebo na obchodnú vojnu je príliš veľké.

Čto delať? Ministerstvo ŽP by sa malo vrátiť k agende, kvôli ktorej bolo vytvorené a vyfúknuť Šorošovi jeho klientelu.

Mor ho

mažeš moje príspevky ako nejaký zasraný cenzor na SME. Si rovnaká krvná skupina, taký istý chudák s nalomeným egom.

Čo sa ti nepáčilo?

Že som spomenul, že kedysi bola zelená Sahara a inokedy zas Grónsko? Že tie strašné zmeny klímy, čo sa dnes dejú sú nič oproti tomu, čo sa dialo v minulosti?
To sa ti nehodilo do krámu, tak si to vymazal. Si nula.

Norman

Si explicitne hrubo nadával, i keď vrieskaš stále. Ak by si nebol na webe, rozbil by som ti za to papulu - máš ale šťastie, takto som len vyhodil ten tvoj osobný vulgárny hnoj .
Ako vidno, aj tak som voči tebe moc tolerantný. Hrubé uražky ti nebude nik tolerovať.

Čo sa týka tvojich rečí o Sahare, na tie sa ti možem vykašlať, tých si môžeš písať do aleluja. Ty si zrejme vôbec neuvedomuješ a nepamätáš, čo si napísal.

Norman

Kedysi bola Sahara zelenšia či zelená, dnes je to púšť.
kedysi bolo Grónsko zelené. dnes je to ľadová púšť.

Netreba sa znepokojovať, zmeny k horšiemu až zlému sú v prírode normálne.

Mor ho

si primitív a veľmi hlúpy človek. Navyše veľmi agresívny. Stačí malý nesúhlas s tvojimi názormi a vyplaví sa z teba hnoj. Museli ťa veľmi šikanovať v detstve.

Na tie bludy, čo si tu popísal, nemáš jediný vedecký dôkaz. Sú to len tvoje subjektívne "zaručene správne" pocity, nič viac.
A hádzať saharu a grónsko do jedného vreca, pretože sú to "púšte", a obidve sú "zlé", to chce riadnu dávku demencie. Nad tým som sa akurát pousmial, ako aj nad tebou celkovo.

Oteplenia a ochladenia sprevádzajú túto planétu celé veky. A ľudstvo vždy prežilo. To, čo nastáva teraz, je len mizivá zmena klímy v porovnaní s tým, čo bolo v minulosti. A predstava, že by drobný atóm menom človek mohol premôcť PLANÉTU - nedajte sa vysmiať.

Norman

a som na to patrične hrdý :-)
Primitív a hlúpy, pche a šikanovaný. Som zly zly zly človek, bu bu.

Vidíš, je to zlé, už ťa ani neberiem vážne.

Hej, nad púšťami sa dá len usmiať. Malé drobné púšte, chvíľu sa rozširujú, a chvíľu sa zmenšujú. Upsss... už nieko niekedy videl, ako sa z púšte stala opäť zelená krajina?
Nie?
Hm ... veru nie, niečo také sa nikdy prirodzenou cestou ešte nestalo.

A znova opakujem - ja tvrdím, že ľudia zožierajú ako kobylky lesy a ničiaí pôdu, spotrebúvaju milióny rokov hromadené ropné bohatstvo.
Či aj priamo zahrrievajú planétu, to ja neviem. Možno sa planéta zahrieva sama, aby sa zbavila tej infekcie.
Ani sa jej nečudujem. Musí ju ten svrab svrbieť.

Ale seriózne sa ani nehovorí o "oteplovaní", ale o radikálnych klimatických zmenách. Samozrejme, že také už boli, a aj vyhynutie celých druhov už bolo. Predstava, že by drobný atóm menom človek mohol premôcť PLANETU a prežiť - nedaj sa vysmiať.

Aton

,,Upsss... už nieko niekedy videl, ako sa z púšte stala opäť zelená krajina?"

Ale Norman, to že to "niekto" nevidel neznamená že sa to neudialo.
Nikto nevidel ani ako sa z Atacamy stala púšť, svedkovia sú už mŕtvi(a to netvrdím že to boli ľudia, aj zviera je predsa svedok, no tichý :) )

A netvrď že v prírode sú len zmeny k horšiemu a ešte horšiemu, určite sú aj zmeny k lepšiemu ( z pohľadu ľudí, ved kto iný by to hodnotil že :-), jedna taká sa udiala pred 12-14000 rokmi ked nastalo oteplovanie, čo umožnilo rozvoj ľudstva, a za nejaky čas sa to opäť vráti, čo spôsobí problém ľudstva(jeden z mnohých).

Norman

Naozaj sú zmeny k horšiemu aj lepšiemu? A to špeciálne "z ľudského hladiska", teda v rozmedzí ... no, buďme veľkorysí, tisícov či desaťtisícov rokov?

Ja som "ontologický optimista", sumáne to dobre dopadne a v prírode NEPOCHYBNE, nepochybne, aspoň v nejakých obdobiach, jestvuje pozitívny vývoj (inak by sme tu neboli a nerozprávali sa). Vývoj jestvuje a nevyvráti ho ani teória tvorcu - aj ten sa musel vyvinúť.

Ale - ukáž mi na svete oblasť, kde sa z púšte stala znova aspoň savana. Pýtam sa vážne, nie som expert, ale poda mňa skutočnú pieskovú rozdrobenú do hlbky vysušenú a rozloženú púšť neoživí ani voda. Pôda je to isté, čo ropa, bionerasty - tvorí sa milóny rokov. A ak sa raz vyčerpá, rozloží ....

Samozrejme, že v iných oblastiach výkyvy teploty či klímy môžu znamenať aj dobro, aj zlo. Tebou spomínané zmeny pred tými (už priam mytologickými) 12 000 rokmi (vraj) spôsobila zmeny k lepšiemi v Európe či na Blízkom východe (viac vlahy, a tak všeliak sa píše). Je to možné, že v tých oblastiach sa niečo zlepšilo - a zároveň spôsobila vznik Sahary.
Medzičasom je už aj z Blízkeho východu púšť. A mení sa na ňu Iberský poloostrov, Grécko vysycha a o stredozemí v Ázii, Kazachstane, tiež netreba hovoriť, a aj Pusta okolo Dunaja neviem či nie je čoraz viac pustá. A aj Sahara sa rozrastá do oblasti toho ich Sáhelu.
Nevidím nikde možnosť, že by sa to vrátilo späť a tieto púšte sa zazelenali. Na čom bazíruje tento tvoj optimizmus?

Samozrejme, môže sa stať, že sa Sahara ocitne pod hladinou mora, usadia sa na nej biologické zvyšky a potom sa vynorí ako raj na zemi. Za niekoľko milónov rokov. Za niekoľko desiatok či stoviek miliónov.

Aton

Norman, z pohľadu ľudí..ako zmena k lepšiemu ma napadol práve koniec poslednej ľadovej doby (aj ked neskončila iba má pauzu), pretože po nej akosi nastal rozvoj ľudstva.

Dopadne to sumárne dobre? Ale ved dobro ani zlo nejestvujú, je len naše hodnotenie, čo považujeme za zlo a čo za dobro, a to sa mení od kultury ku kultúre a aj od človeka ku človeku.

Vo svojom komente som chcel len povedať: že ked sa to teraz nedeje resp to nieje badatelne neznamená to že sa to nestalo. Ja tiež nie som expert. A máš pravdu že púšť je vlastne zem zbavená pôdy, a ano pôda je bio, ale nemyslím si že sa tvorí tak dlho ako sa tvorí ropa či zem. plyn. Ale tá pôda čo kedysi bola aj na sahare sa nerozložila, prosto ju odfúklo..detsky povedané
A voda? Pod Saharou sa nachádzaju celkom slušne zásobníky pitnej vody(viac vody než je v Kaspiku), ved aj Kaddafi dal vybudovať ťažiarne tejto vody a potrubia na jej rozvoz. Aj ked si pozrieš stelitne fotky, tak proste v strede púšte sú kruhy s priemerom niekoľkých kilometrov ktoré sú celé zelené, tam sa pestuje, a stačila na to voda + hnojivo, síce to nie je zrovna Ukrajinska černozem ale na tamojšie prostredie je to luxusné.

Každý sa môže presvedčiť, nájdite si napríklad mesto Sabhá, je v strede pustatiny, a obklopujú ho stovky zelených polí. Ved aj naši Izraelský priatelia si vytváraju taketo polia na púšti v tých ich kibucoch, vody maju na polievanie dosť, narozdiel od Palestíncov, Tí jej nemaju dosť ani na pitny režim...

Tu je článok o tej "púštnej" rieke: http://www.boinc.sk/clanky/saharska-velka-umela-rieka

A ešte, neviem kde si videl u mňa optimizmus ? :-)

Ja osobne si myslím že technológiami by sme to mohli dosť ovplivniť a možno aj celú Saharu znova "zafaunovať" ale to je niečo ako ten projekt Venus z filmu Zeidgeist(či ako sa to píše) čo je UTOPIA. Ja tvrdím že to nie je nemožne, ale je to nemožne pre reálne ľudstvo.

Norman

Človek sledoval mnoho prípadov evidentného zhoršovania stavu zeme(žiadne CO2 a granty, ale evidentné zapúštenia za (modernej) ľudskej existencie).

Moja (rečnícka) otázka je:
prečo nevieme nájsť ani jeden príklad procesu, ktorý prebiehal opačne? Keď sa púšť zmenila na zelený ráj, prírodným procesom.

Že by to súviselo s procesmi, ktoré sa delia na zvratné a nezvratné?
Niektoré sú zvratné - zmena savany na lesy a opačne, povedzme. Ale niektoré sú v podstate nezvratné.

Alebo to možno vyjadriť tak, že to súvisí s celkovým smerovaním šípky času, s entropiou - ktorá môže mať v kozmickom rozmere možno rôzne cyklické formy, ale tu, na malej (uzavretej) zemi, je jej gradient jednoznačný?

--
A čo sa týka podzemných zásob vôd - jedno vážne varovanie:
tieto zásoby sa volajú "fosílne", a aj tento názov niečo indikuje - zbierali sa tam pravdepodobne dlho, predlho (netrúfam si napísať čas, asi nikto). A teraz ich zas človek prudko vyčerpá, podobne ako ropu, podobne ako pôdu, humus, drevnú hmotu?
A ČO BUDE ROBIT POTOM?

Taká jednoduchá otázka, podobne ako jedna poviedka od Maupassanta: "A čo budeš robiť potom????"

(to nie je otázka tebe, neber si to osobne, to je, ako vždy, otázka všetkým tým hlupákom "tam vonku", všetkým tým potkanom s potkaním ksichtom a potkaním mozgom, len určitým evolučným omylom v ľudskom tele)

Náhodný okoloidúci

Rozloženie púští na Zemi je určené modelom globálnej cirkulácie atmosféry. Nad rovníkom je viac-menej súvislý pás s trvalou tlakovou nížou, preto sú na rovníku bežné vysoké dažďové zrážky a vďaka nim vznikol pás tropických dažďových pralesov. Potom smerom na sever aj na juh od rovníka nasleduje pás s trvalou tlakovou výškou, a práve z toho vyplýva trvalý zrážkový deficit a následný vznik púští. Potom zasa smerom na sever aj na juh nasleduje ďalší pás s väčším výskytom tlakových níží, a to už je naše mierne pásmo. A ďalej na sever aj na juh už nasleduje chladná až mrazivá arktická a antarktická klíma, súvisiaca s úplným nedostatkom teplých kolmých slnečných lúčov.
Pás púští nie je úplne rovnomerný, vychyľuje sa na sever alebo na juh, čo je spôsobené nerovnomerným rozložením pevnín a oceánov tak na severnej ako aj na južnej pologuli a zrážkovými tieňmi pohorí.
Počas doby ľadovej boli tieto pásy zrejme stlačené bližšie k rovníku, preto aj terajšia Sahara mohla byť a aj bola zelená. Nejakou zotrvačnosťou to vydržalo ešte pár tisícročí po skončení zatiaľ poslednej doby ľadovej.
Takže ak je niekde púšť od prírody, nedá sa s tým takmer nič robiť. Privádzať tam množstvá vody na úkor riek a jazier je veľmi zlé riešenie. Ale využíva sa. Napríklad v USA (Kalifornia) si ničia vzácne rieky a unikátne jazerá len preto, aby mohli v púšti pestovať citrusy a aby tam mohli žiť milióny ľudí.

Čo sa asi tak stane pri premene nejakého miesta na púšť, napríklad nadmernou pastvou, ako sa to deje na v páse Sahelu, čiže na juh od Sahary? No, vietor odnesie preč všetok humus a všetok íl, ktoré mohli v pôde zadržiavať vodu a živiny, a zostane len ťaží sypký kremičitý piesok, ktorý nemá štruktúru schopnú zadržiavať vodu a živiny. Zazeleniť by sa možno dali skôr pohoria - stromy by zapustili korene do skalných puklín, v ktorých sa dokáže udržať nejaká tá voda.

Prirodzenému zalesneniu okrajov Sahary bráni hustota obyvateľstva, klčovanie zvyškov lesa na palivové drevo a nadmerná pastva. U niektorých afrických kmeňov sa bohatstvo posudzuje podľa veľkosti stáda dobytka, takže tí najzámožnejší vlastnia množstvo zvierat, ktoré v skutočnosti vôbec nie sú schopní využiť, a tieto zvieratá potrebujú krmivo a vodu.

Naše viate piesky na Záhorí alebo na Morave a v Čechách sa zalesnili umelo až niekedy počas vlády Márie Terézie a stále nie sú schopné dobre a trvalo zadržiavať vodu a živiny. Chýba v nich ílovitá zložka, tá sa v oblastiach s viatymi pieskami vyskytuje len na riečnych náplavách.

Teoretický by sa po vymiznutí ľudí alebo po veľkej redukcii populácie Sahelu začala obnovovať prirodzená rovnováha - početnosť bylinožravcov by výrazne znížili levy, hyeny a iné šelmy, skončila by sa nadmerná záťaž pastvou, tráva, stromy a kry by boli schopné dorásť na svoje normálne rozmery a chrániť pôdu pred eróziou. Postupne by sa vegetácia vrátila na všetky miesta, kde jej výskytu nebráni model globálnej cirkulácie atmosféry.

Takže - vinníkom je r-stratégia Afričanov.

Ema a Baloo majú geologické vzdelanie, ak sa nemýlim, takže ak som niečo napísal zle, nech ma prosím opravia alebo doplnia.

P.S.
Toto stojí za prečítanie a po prečítaní sama vyskočí otázka, pre koho a načo vôbec zazeleňovať púšť. Aby sa pozitívnou spätnou väzbou ešte viac zhoršila africká populačná explózia?
http://blisty.cz/art/49005.html

Ema

...všetky školometské učebnice o cirkulačných modeloch - ako by dnes povedal Dante. (Jeho pôvodná verzia o zanechaní nádejí bude čoskoro vyvesená v desiatkach rôznych neeurópskych jazykoch na hraniciach EÚ, mimochodom).
Mne stačí vidieť, ako sa púšť Gobi valí na Peking a ako stovky metrov ročne postupuje púšť Badanjilin, požierajúc miesta, ktoré boli ešte nedávno obývateľné. Týka sa to tam asi 200 miliónov ľudí.
Videla som tiež pred pár rokmi insitné pokusy ľudí v Severnej Afrike zastaviť pochod Sahary. Dnes by som ich našla pravdepodobne v Paríži či Bordeaux, a na dunách tam mlčky sedia Tuaregovia.

Treba zazeleňovať, ale najskôr rekolonizovať - aby sa Afričania nemuseli za kolonizátormi strastiplne plahočiť do Európy. Dostatočne preukázali svoju neschopnosť vytvoriť si obývateľné prostredie. Až na výnimky, napríklad Rwandu. Tam však vyše 80 percent populácie tvoria roľníci, to nie je krajina primitívnych lovcov a zberačov.

Náhodný okoloidúci

Model globálnej cirkulácie atmosféry nie je vycucaný z prsta, je vytvorený na základe priameho pozorovania a merania v prírode.
No a tí Afričania sa sem neplahočia sami, plahočí nám ich sem niekto iný a chce nám hodiť ma krk zodpovednosť za ich životy - aj s pomocou citového vydierania a sugestívnych manipulačných novinových článkov. To nemá s rozširovaním púšte nič spoločné, to je len zámienka.
Ak si odmyslíme, že nám ich sem úmyselne vozia Amíci alebo ich bábky, tak dlhodobou stratégiou pre trvalo udržateľné obývateľné prostredie by mala byť podpora výlučne tých, ktorí sú ochotní prejsť na K-stratégiu.

Ema

So svojím jednoduchým sedliackym rozumom môžem povedať len toľko, že tvoja predstava o globálnej cirkulácii ako tvarohovej torte - pásik cesta, pásik plnky, pásik cesta, pásik plnky, navrch ocukruvať ľadovou čepičkou, finito - nezodpovedá realite.

Mimochodom, globálne cirkulačné modely sú základ pre modelovanie klimatických prognóz v širšom zábere a v dlhšom časovom horizonte - a v skrátenej verzii báza pre meteorologické predpovede. Tu v Podkarpatí nám ešte v apríli veštili teplotne podpriemerné leto. Kontrolná otázka: ak by sme globálny klimatický model zredukovali len na tunajší región, ako by sme ho museli upravovať po tomto extrémnom lete? Pomocná odpoveď: extrémne. A ešte jedna, tento raz básnická, otázka: do akej miery by bol model, upravený na základe tohtoročných - odžitých a zmeraných - dát, schopný predvídať podkarpatský klimatický vývoj?

Náhodný okoloidúci

Vážená a milá Emka, keby si poriadne čítala čo som napísal, všimla by si si, že som model použil predovšetkým na vysvetlenie toho, prečo sa v určitých oblastiach planéty vyskytujú púšte a nedá sa s tým nič robiť, a tiež aj to, že tieto pásy s rôznym tlakom vzduchu výrazne ovplyvňuje nerovnomerné rozloženie pevnín, oceánov a zrážkové tiene. A z toho, samozrejme, vyplýva aj ich nerovnomerné zohrievanie slnečným žiarením. Ten model zachytáva TRVALÉ atmosferické javy, je len zovšeobecnením pozorovaní a meraní a to, že Ty mu neveríš, neznamená, že nefunguje :)
Na tejto stránke je názorný obrázok, na ktorom to je celkom pekne znázornené.
http://www.kompas.estranky.cz/clanky/ucebnice-zemepisu/atmosfera-i.-petr...
A v každom poriadnom atlase sveta máš aj mapku Zeme znázorňujúcu prevládajúcich vetrov, tá kombinuje globálny model cirkulácie s nerovnomerným rozložením pevnín a oceánov.
Takže keby Zem mala dokonale homogénny povrch, bola by pásikavá ako Jupiter.

Čo sa týka počasia, tak to naše stredoeurópske závisí od toho, odkiaľ zafúka vietor - či od oceánu, alebo z pevniny, a to zasa závisí od toho, kde v našej blízkosti leží tlaková výš alebo tlaková níž. A tie výše a níže všelijako skáču raz dole, raz hore. Takže ešte raz - model globálnej cirkulácie neslúži na predpovedanie krátkodobého počasia, ale na zachytenie a zovšeobecnenie trvalých javov.

Norman

presne, ako píšeš, okoloidúci - je v KAZDOM poriadnom atlase, v každom, ešte aj pre základné školy. Rovnako s informáciou, že na rovníku je teplejšie, na póloch zima:) A v noci bude tma - lebo sa to tak točí.
Myslím, že pointa je aj to kolečko hore na oblohe, volá sa slnko a ktovie, aké ma to svoje cirkulácie a ako pripeká na zemegulu. Raz pridá, raz uberie... bohvie.

Otázk totiž nie sú zemepisné pásma, ale toto: ak boli obdobia, keď teplota klesala a stredné pásma sa zaladnili a potom zas lady ustúpili - tak sa zem spod ladu dokázala zas "oživiť". Keď ale zvýšené teploty rozšíria púšte po stredoch všetkých kontinentov, Afrika, celý sted Ázie až do Číny, India, v strede Severnej Ameriky, vysušia pampy Južnej Ameriky - keď to tak prebehne, vráti sa tam po následnom ochladení ešte zelen?

Ema

Neviem poriadne čítať a ak aj náhodou hej, neberiem dostatočne vážne cirkulačné modely, ktoré raz a prevždy stanovili, otkál pokál má byť púšť a kde sa už môžu pásť ovce, prípadne stavať dedina.

Len úplne sedlácky na záver dodám, že ak klimatický model nie je schopný predpokladať extrémne horúčavy trvajúce dva mesiace z dvanástich - čo zas nie je až také krátkodobé, to nie je spŕchnutie 17. júla popoludní - tak nech zostane zavretý v akademickom kabinete.

Nebudem sa už amatérsky vyjadrovať ku GCM, zato si rada prečítam tvoju odpoveď Normanovi, či sú zaznamenané prípady, že sa púšť zazelenala a stala sa žírnou oblasťou pre život.

Celkom na záver si nostalgicky zaspomínam na ruiny takzvaných loveckých zámočkov v obludnej sýrskej púšti so zvyškami fresiek na stenách, ktoré boli pripomienkou, že sa tam ešte nedávno preháňali stáda šťastnej zveri. Rada si prečítam, že sa znovu budú.
Ozaj, zažila som tam zriedkavý úkaz. Prišiel dážď. O deň, o týždeň, ani o mesiac žiadna zelená byľ nevyrašila.

Náhodný okoloidúci

Na predpovedanie počasia slúžia predpovedné mapy a snímky z meteorologických družíc. Globálny model cirkulácie slúži na vysvetlenie, prečo od rovníka smerom k pólom vznikli rôzne klimatické pásma. Vytiahol som ho preto, aby som Normanovi objasnil zákonitosti rozloženia púští na Zemi. Ja naozaj nemôžem za to, že sa silou-mocou tvrdohlavo za každú cenu snažíš použiť globálny model cirkulácie na to, na čo nie je a nikdy nebol určený, čiže na predpovedanie počasia. A ešte aj tie dva mesiace sú v skutočnosti krátke obdobie.

A čo sa týka zazelenania sa púští - tak toto bolo opísané, a paradoxne sa to pripisuje práve globálnemu otepleniu. Malo by to fungovať podľa rovnice vyššia teplota > vyšší výpar > viac zrážok > lepšie podmienky pre zeleň.
Píše o tom Vítězslav Kremlík v tomto článku:
http://www.osel.cz/6393-vysychani-sahary-a-sahelu-mytus-a-skutecnost.html

Norman

Pre upresnenie, Okoloidúci, "globálne rozširovanie púšte" nie je len zámienka, ale je to predpoklad, energetický zdroj, variaci sa hrniec, ktorý niekto ale používa, sníma pokrievku ...
Alebo ešte lepšie - tá vec bude variť a vrieť aj bez akéhokoľvek zásahu, ale niekto riadne osprosťuje belochov, aby sa nechránili varu a nechali sa tým hnusom obárať a zatápať bez obrany.

Práve preto aj ja hovorím, že bude zle, aby sa ľudia pripravili ani nie tak na vlastnú smrť, heh, to pôjde ľahko a rýchlo, nebojte sa, ale aby sa pripravili na to citové emočné vydieranie.
Ak spoločnosť nezvláda ľoďky plné topiacich čiernych sardiniek (či skôr piraní), ako bude zvládať potom tamto (hladomory a rozpad ako kedysi v etiopii či kambodži, len násobne násobne horší a väčší)?
Treba si uvedomiť, že bastardi a psychopati medzi nami, tí sa nad tým nebudú trápiť, ale soľ zeme, obyvatelstvo so svedomím, má k sebabičovaniu tendenciu. Preto je nutné, aby sa pripravilo a bolo nad vecou (lebo uvidí, čo nevideli -ani v horor filmoch).
Ale toto nie sú predpovede - predpovede sme robili pred rokmi, toto je už otvorená realita a preto o tom nemá zmysel ešte "pochybovať". Niektorí sú síce ako žaba v mlieku a nevnímajú stúpajúcu teplotu okolo seba, až kym sa im neroztopia vlastné črevá, prípadne mozog, ale absolútna väčšina už jasne vidí, že sa vezieme.
Teraz už treba len pozerať, ako začnú figúrky odhadzovať masky a čo všetko budú robiť, aby sa vyhli najhoršiemu. Ako keď na panvici zohrievaš pukance a oni začínajú pomaly robiť puk ... puk ... puk ..puk, puk, puk puk pukpukpupupkpkpkpkkkkkk.

Nedá mi to neporovnať s aktuálnou tragédiu, keď po zrážke dvoch lietadiel plných parašutistov sa títo všetci drali a vyskakovali hlava nehlava z krútiaceho sa a ošívajúceho sa nespokojného fučiaceho rozbitého k nevyhnutnej záhube sa rútiaceho lietadla. Len je tu jeden rozdiel. V našej realite NIK z ľudí nemá padák. NIK. To, o čo sa ruvú, sú prázdne ruksaky plné hajzlpapiera a zlaté tehličky sú pri voľnom páde tiež skôr na obtiaž.

Ema

...osvetová kampaň. Už aj v najzapadlejšej dedine Afganistanu či Nigérie vedia, že kdesi v Európe jestvuje bájna krajina Germánia, kde im automaticky padne do lona západoeurópsky životný štandard.
Germánia, Germánia... táto záplavová vlna namierená na Nemecko vypovedá o tom, že Nemecko nie je voči svojmu židoamerickému pánovi tak poslušné, ako to vyzerá v médiách a neodvratné euroázijské zblíženie mienia židoameričania Nemcom - a nám všetkým - okoreniť agresívnou nevzdelanou vlnou vyvrhnutou hlavne z Afriky.
Plus tam hrá rolu chronická hlboká iracionálna beštiálna nenávisť zdegenerovaných nomádskych bastardov (ktorí po vojne vypadli z Európy doprdele a založili svoj kriminálny paštát bez hraníc) voči Nemecku.

Ema

lebo na extinkciu nebudeš musieť čakať, kým klimatické zmeny naberú dramatickejší ráz a umlátia ťa kameňom za pohár vody klimatickí utečenci.

Ak by si práve ty mal prejsť najbližším hrdlom fľaše, dúfam, že už žiadne nebude.

Ešte jedna nadávka - a tvoje príspevky ťa v extinkcii o málo predbehnú.

Norman

Roky tu ľuďom vtlkame do hlavy, že majú za svoje názory a hodnoty BOJOVAŤ - a oni nielen, že to nerobia, ale keď to tu robím napríklad ja, tak mi vyčítaju, že som arogantný a neznášam nesúhlas. :) Veď o tom to do boha je, že schluss mit lustig.
A hovorím - to majú šťastie, že tu, v tréningovom tábore, sa nedá strielať.
Malé deti, malé rozmaznané sprosté deti.

1488

súhlasím s Tebou. Klimatické zmeny sú výmysel. Kam pozrie oko, všade pohoda ako v rajskej záhrade. A suseda hovorila, že pozemský eden počasia bol a bude vždy, boh tak sľúbil na veky vekov amen.
Máš pravdu, že aj antropogénny vplyv je lož. Ľudí na tejto planéte je máličko, správajú sa slušne, zodpovedne a ich technológie premeny energie sú popiči vymakané. Ja tiež nechápem čo tu na titanicu niektorí hysterčia. Držím palce a som rád, že si.

Pé es: tých medveďov v Tatrách treba odjebať. Načo sú ? Šak len žerú, trtkajú a premnožujú sa. Svine.

mino

hyperbolicky sa blížime k bodu zlomu... Ale môže to byť aj presne naopak, kde namiesto oteplenia príde (malá) doba ľadová. Môže to byť vplyvom oceánskych prúdov, slnka, megavulkánu, meteoritu...
Začnite si plánovať, vytvárať teórie a Boh sa vám vysmeje. Cýba nám skromnosť a pokora, aj ochranárom ktorí fungujú a bojujú za rovnaké peniaze a mediálnu podporu, ako celý tretí sektor-piata kolóna.

mino

či je Kravčík podvodník, romantický pobláznenec, alebo má 20-80% pravdy. Preverí jedine prax.
Počul som ale od ľudí čo Kravčíkov nemuseli, že mu to funguje. Jeden starší bývalý lesník s dlhoročnou praxou - odborník, gazda, poctivec a stará škola.
Další bývalý vyštudovaný lesník, antilesník a bývalý šéf NP.

Tiež som videl krv v očiach mediálne známeho ochranára, keď hneď vyčíslil peniaze pre kravčíka od Radičovej, ktoré mali asi pôvodne skončiť na ich účtoch.

Domica je prípad dávno pred Kravčíkom, kde vhodným spôsobom orby a hospodárenia prestalo jaskyňu pravidelne zatápať a zanášať bahnom.

Luko

Je to s nami ešte dobré (ohľadne vody) a ak nám ju nejaký "dobrák" potajme nepredá cudzákovi, tak si ju vážme a chráňme.
Rozvodnica medzi Čiernym a Baltským morom sa nachádza na chrbátniciach týchto geomorfologických celkov: Čergov, Spišsko-Šarišské medzihorie, Levočské vrchy, Kozie chrbty, západná časť Vysokých Tatier. Po Karpatoch prebieha hlavné európske rozvodie medzi Baltským a Čiernym morom. Slovensko predstavuje klenbu z ktorej sa rieky excentricky rozbiehajú. Nevýhodou je, že rieky u nás len pramenia a rýchle odtekajú do susedných štátov.Podzemnými minerálnymi a termálnymi prameňmi patríme medzi najbohatšie krajiny sveta. Máme ich takmer 2000, niektoré sú mohutné vyvieračky, iné vystupujú na povrch nenápadne. Pýchou Slovenska sú aj prírodné jazerá.
Mokrade – biotopy v stojatej vode - močiare, vlhké lúky alebo rašeliniská. Sú to však dôležité lokality slúžiace ako prirodzené čistiarne vôd, rezervoáre zadržiavajúce vodu v krajine, zdroj pitnej a úžitkovej vody i pre rekreačné a turistické aktivity. Jedenásť našich mokradí je zapísaných v Ramsarskom zozname medzinárodného významu.
Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 mil. obyvateľov.
Dunaj po prechode Devínskou bránou vytvoril tzv. vnútrozemskú deltu, ktorá je niečím podobná delte pri vstupe rieky do mora. V mladých štvrtohorách tu rieka akumulovala veľké hrúbky štrkov, ktoré tvoria obrovskú nádrž podzemných vôd. Začína sa v Bratislave, kde sú štrky do hĺbky desať až dvadsať metrov. Pri Čunove už majú hĺbku sto metrov, pri Gabčíkove 350, podľa niektorých údajov až 500 metrov. K Štúrovu sa to zmenšuje. Pórový priestor štrkov je všade vyplnený podzemnou vodou.
Väčšina územia Slovenska má zdroje podzemných vôd. Vodohospodári hovoria, že sme strecha Európy. Okrem Dunaja, prípadne Tisy, Latorice a Uhu, ktoré k nám pritekajú, od nás všetka voda odchádza. Okrem zásob na Žitnom ostrove máme obrovské množstvá kvalitnej podzemnej vody vo vápencoch a dolomitoch v celom oblúku Karpát. Vezmite si napríklad Muránsku planinu, ktorá je z vápencov. V nich sú priestory na akumulovanie vody v krasových útvaroch a puklinách. Odtiaľ vytekajú za sekundu stovky litrov vody a ich zásoby sa stále obnovujú zo zrážok. Slovensko má z tohto pohľadu výnimočnú polohu.

Mor ho

s tým súhlasím, a to je aj dôvod záujmu maďarov o naše územie. Keď to však spomenul Slota, nech bol aký bol, ale v tomto mal pravdu, no všetci ho vysmiali.

Norman

to je pozitívne - ale aj preto si ľudia na Slovensku dostatočne neuvedomujú vážnosť globálnej situácie, stav inde vo svete.
A že by táto krajina dokázala zostať izolovaná a ubránila si svoje bohatsvo?
Hehehe, ľutujem, to sa ešte nikdy nestalo. Naposledy bolo akési SNP a to bolo hrozný prúser. I keď vtedy sa vlastne nebojovalo proti cudzincom, ale naopak za cudzincov proti vlastnému vedeniu a národu - takže to nie je správny príklad.

Luko

... si naše bohatstvo brániť zbraňami (SNP?), ale kým je čas, ochrániť si ho dobrou legislatívou. Ak nebude vojna (a niektu ju chemicky či rádioaktívne neotrávi), tak to úplne postačí. Sú štáty, ktoré bohatnú z predaja surovín (ropa, ruda, ...) a my si môžeme vylepšiť rozpočet z predaja vody. Stále sa u nás jej zásoba obnovuje - je nevyčerpateľná.

Norman

Legislatíva platí v princípe len vnútroštátne, na medzinárodnej úrovni to vždy bola len povrchná hra. A každá, aj tá najlepšia legislatíva, je aj tak založená na moci - bez nej nie je nič.

Ale v princípe súhlasím - okrem samopalov, gulometov, diel a lietadiel treba založiť svoju moc najmä na rozume, rafinovanosti, prenikavosti, tvrdosti, húževnatosti a hlavne odolnosti voči manipulatívnym potkanom. To je podstata "dobrej legislatívy".

mino

Čo povieš na snahu postaviť na Liptove megaspaľovňu komunálneho odpadu a nebezpečného odpadu. Cca 10 km od rozvodia, ktoré je po vetre, cez toto rozvodie a pozdĺž tokov najčistejších riek a potokov sa má privážať odpad od pôvodcov do relatívne čistého prostredia, rovno medzi TANAP a NAPANT. Kapacita spaľovne do 240000 ton ročne vyseparovaného, vysušeného a predspracovaného odpadu, takže dovoz 2-x krát viac...

Technológia samozrejme od Westing.house, skúšaná len v priem. komplexoch v Číne a Indii.
Bližšie info vyhľadaj : stopspalovni pod Tatrami.
Prebieha EIA na MŽP.

Pomoooc....

Norman

Ázijské komáre tigrované, známe tým, že prenášajú smrteľné choroby vrátane horúčky dengue a chikungunya, spozorovali v Paríži toto leto už druhý rok po sebe

http://tech.sme.sk/c/7972909/v-parizi-spozorovali-azijske-komare-tigrova...

Akékoľvek reči o oteplovaní či zmene klímy sú len subjektívny blábol? Nie - sú fakty, ktoré sú jednoznačnejšie, ako teplomer.

Prirodzene, výskyt nebezpečného hmyzu môže súvisieť aj s vlnami imigrácie, a tá zas naopak veľmi súvisi so zmenami klímatu a stavu zeme a preľudnenia v afrických a ázijských oblastiach.

Do archívu.

Buheh

Keď si tak čítam toto vlákno, tak mi napadlo, že sa sem hodí toto:

http://www.hlavnespravy.sk/fini-sa-perfektne-zabavaju-pocas-vecerov-pesi...

Norman

Zmeny klímy prebiehajú a budú prebiehať pravdepodobne predsa len relatívne pomaly, takže určite budú predbehnuté populačnou explóziou (ktorá je už v najlepšom) a migráciou miliónov, respektíve novou špeciálnou širokoplošnou občianskou respektíve rasovou vojnou.
Treba si uvedomiť, že už dnes sú v Európe desiatky miliónov vrcholne agresívnych a neprispôsobivých radikálnych fanatikov, čiže plošné "partizánske" či "hybridné" konflikty môžu vybuchnúť doslovne už zajtra.
Ponúka sa prirovnať to s vojnou v Donbase, ale ceľkom tak to predsa len nebude - tam sa ľudia nezabíjjú podrezávaním kuchýnskym nožom alebo mlátením doskou s hrdzavým klincom do čela.

Ergo - klimatické zmeny naozaj nie sú žiadna pesimistická téma a v najbližších desaťročiach budú skôr len relatívne malou otravnou nepríjemnosťou.
Ale odísť do Fínska možno nie je až taký zlý nápad ... nie, už je neskoro.

Ema

veľadôležitú tému kúpalísk. V Pravde nám sľubujú, že "pravé leto sa ešte vráti". Dopičesním, povie si pár mojich kolegov so zdravotnými problémami spojenými s dlhodobým extrémnym prehriatím organizmu, z toho jeden v špitáli. Ak by boli jatočný dobytok, ich mäso by bolo... no, rozhodne nie v poriadku.

Nikto sa pre istotu nevenuje tomu, čo dlhodobé extrémne teplo spôsobilo živým organizmom. Vieme len, že akémusi občanovi rozožrala cukina vypestovaná pri 50 stupňoch na slnečnom stanovišti žalúdočnú membránu, pretože v tej priateľskej zelenine bol extrémne zvýšený obsah horkej látky, ktorá sa za normálnych okolností udržiava na neškodnej úrovni.
Potravinové múdrosti, nazbierané počas storočí, bude treba zjavne prehodnotiť. To, čo sme považovali za bezpečné, už také nebude.

Norman

Nejako sa tá debata rozpadá a stráca, tak som da odpoveď Okoloidúcemu, ale nielen jemu, sem.

Na tom tvojom linku

http://www.osel.cz/6393-vysychani-sahary-a-sahelu-mytus-a-skutecnost.html

nevidím moc o zazelenaní (len tam tvrdia, že vysušovanie Sahelu prebieha pri nižších teplotách intenzívnejšie, ako pri vyšších - no to je mi teda útecha) - ale vidím tam iné zaujímavé slová

Rozšiřování pouští označila OSN již v roce 2007 za jedno z největších ohrožení životního prostředí naší doby. Jeho obětí se podle studie OSN může stát třetina lidstva, což jsou dvě miliardy lidí….


S týmto konštatovaním by som najradšej svoj príspevok - vlastne tvoj príspevok - vyhodnotil ako najhodnotnejší a najopdstatnenejší.

2 MILIARDY. A ja som ešte včera myslel, že trošku azda preháňam keď píšem veľkoryso a surealisticke svoje dojmy o plošných stámmiliónových tragédiach  - ale nie, zas som to odhadol správne,  ako vidím.

Len som si nie istý, či OSN pozná ten princíp, že v prípade krízy nezomiera len presne úmerná časť, ale jej mnohonásobok. Ak suchá, púšte a hladomor postihnú 2 miliardy obyvatelov zeme, neodserú si to iba tie dve.

S týmto konštatovaním želám, ako sa hovorí, príjemný zvyšok sobotného večera.

Chcem len znova pripomenúť, že článok ako aj všetky moje komentáre, ako vždy, neboli ani tentoraz v žiadnom prípade myslené pesimisticky, či nebodaj ako strašenie. Je to LEN a LEN konštatovanie trendov a vôbec ma to nenaplňa ani strachom ani ľútosťou. Je to naopak konštatovanie, že TAKTO sa to vyrieši - takže nech ľudia nerobia paniku a zbytočne nevrieskajú. Neznášam vrešťanie a vyplakávanie - Que sera sera. Keep smiling .-)

Náhodný okoloidúci

V článku na Oslovi je uvedená aj Tebou vystrihnutá veta od papalášov z OSN.

Ale sú v ňom aj iné zaujímavé vety a súvetia, napríklad:
Globálního oteplování by se Sahel bát neměl. Právě v éře oteplení po roce 1980 v Sahelu srážek přibývá. National Geographic píše: Ve východní části Sahary v JZ Egyptě a S Súdánu začínají růst i stromy jako akácie, uvádí Stefan Kröpelin, klimatolog z Kolínské university. Zezelenání širokého pásu území včetně Čadu a Súdánu potvrzuje i srovnání satelitních snímků z let 1982 a 2002. „Důvodem změn může být, že teplejší vzduch je více schopen udržet vlhkost, ze které se pak tvoří déšť,“ vysvětluje Martin Clausen z německého Ústavu Maxe Plancka pro meteorologii v Hamburku.

Alebo:
Že v éře oteplování jsou v Africe pouště na ústupu, toho si všimli i někteří novináři jako Fred Pearce v New Scientist: „Na kongresu v Johannesburgu v srpnu 2002 UNEP (Ekologický program OSN) varoval, že 45 % Afriky trpí desertifikací a nejhůře postižen je prý Sahel… Vědecké zprávy však líčí jiný obrázek… Písek ustupuje před šířící se vegetací v širokém pásu od Mauretánie až na břehy Eritreje na 6000 km vzdáleném pobřeží Rudého moře… Burkina Faso, je jedna ze západoafrických zemí, které před 20 lety byly devastovány suchem a šířením pouští. Dnes je tato země opět natolik zelená, že rodiny, které kdysi uprchly do vlhčích pobřežních krajů, se začínají vracet domů.”

Pre stredoázijské a čínske púšte ležiace oveľa ďalej od rovníka však možno platí iný model, neviem to posúdiť.

Na záver - zozelenanie africkej púšte nám je pri africkej populačnej explózii presmerovanej Amíkmi sem k nám do Európy prd platné. Dávky za ničnerobenie v zahraničí sú lákavejšie ako poctivá práca pre vlasť. Houm, svít houm...

P.S.: Nie je dôležité, či sa zhodneme alebo nie, podstatné je, že vedieme kultivovaný dialóg ;-)

Norman

V poriadku. Je to síce mimo základnú otázku, či naozaj desertovaná oblasť je schopna nejako reálne sa oživiť - ale odpoveď je jasná - niektoré oblasti proste mrtve sú.
Sáhel je ovšem oblasť, ktorá dokáže byť suchšia aj zelenšia. To, že parciálne je niekde viac vlahy pri vyšších teplotách, je síce možné, ale ako sám píšeš - že by to platilo globálne, to nie je pravdepodobné. Naopak, vysoké teploty bezpochyby viac pôdu vysychajú, to je isté.

Mám dojem, že realitu vidíme podobne, azda je rozdieľ viac v odhadoch budúcnosti.
Ale veď aj ja som vlasten optimista - keď sa pozriem na oblasť Černobylu, vidno, že nakoniec to vlastne dobre dopadne. Pravda, Fukušima je násobne horší problém, ale keď si odmyslíme tie rakoviny z ožiarenia (Japoncov a Američanov), tak sa to tiež nejako utlapká.

A čo sa týka "kultivovaného dialógu" - no, samozrejme, ten je niekedy dôležitý. Napríklad teraz, medzi nami. Ale niekedy sú dôležitejšie iné veci. Veď my sa tu nesnažíme (len) ukazovať, ako akademicky riešiť rôzne otázky, ale aj to, ako napríklad reagovať na ideologických nepriateľov. Ak by bolo treba a ak by to bolo možné, kľudne tu urobím kurz strielania alebo útočenia (eufemisticky známeho ako "sebaobrana" :)

Truhlík

Otázka je, čo je normálny stav.
Za prvých faraónov na Kolyme ešte žili mamuty. Zrejme v hojnom počte lebo tam jazdia lovci mamutoviny. Legálne lebo jej je tam veľa. Dnes je tam permafrost aj keď sa topiaci.

nové